Go

4.52 z 5
(Hodnocení: 56)

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
189

Originální název:
Go
Rok vydání:
není známo
Počet hráčů:
2
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 8 let.
Doba hraní:
Není známo (nebo nelze určit)

Katalogové číslo: 11411. Kategorie: .

Popis hry

Go je strategická a kombinační desková hra, která se hraje na hracím plánu (desce) 19 x 19 průsečíků černými a bílými kameny. Všechny kameny mají stejnou hodnotu (na rozdíl od např. šachu). Jedná se pravděpodobně o nejstarší dosud hranou deskovou hru na světě s velmi zajímavou historií. Původem pochází z Číny.

Pravidla go jsou velice jednoduchá. Je jich celkem 6 (zahájení partie a střídání tahů, zajímání kamenů, zákaz sebevraždy, zákaz opakování situace na desce – boj o ko, ukončení partie, počítání výsledku) a dají se vysvětlit během 5 minut.

Go je hra umožňující ohromné množství kombinací (řádově několikrát více než šachy), nicméně její filozofie je postavena tak, že ji mohou hrát okamžitě i hráči, kteří se teprve naučili pravidla. Zkušenostmi získanými hraním, případně studiem (určitě ve vyšších fázích svého hráčského vývoje) pak hráči pronikají do tajů hry a objevují další a další z nepřeberných variací, které tato hra umožňuje.

Další informace

Míra náhody

4 – bez náhody

Počet hráčů

2

Věk hráčů

Od 10 let

Doba hraní

Není známo (nebo nelze určit)

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Míra interakce

2 – komunikace není součástí hry

Míra složitosti

2 – jednoduchá

Míra humoru

1 – seriózní hra

Hra/Rozšíření

Samostatná hra

Pravidla:

Odkazy:

56 hodnocení k Go

 1. MMM
  5 z 5

  :

  GO je úplne najstaršia spoločenská hra, ktorá pretrvala dodnes. Kedysi pradávno si Číňania z dlhej chvíle začali ukladať zrnká bielej a tmavej ryže vedľa seba, nejako ich to pochytilo, vytvorili si pravidlá aby to malo aj nejaký zmysel a hľa, prvotriedny strategický abstrakt bol na svete. Pochytilo to ďalších a rozšírilo sa to ako epidémia. V našich končinách aj tak veľa ľudí túto hru nepozná, tu je preferovanejší šach. Go je *najprekombinovanejšia* hra vôbec a keďže je to úplny abstrakt, tak pôsobí dosť nepútavo. Napriek tomu myslím, že si zaslúži aby ju ľudia aspoň poznali, raz si ju zahrali a tí taktickejší si ju možno aj obľúbia.
  Pri GO sa dá ľahko dosiahnuť pocit, že vám každú chvíľu vybuchne hlava. A to je práve ten stav, pri ktorom sa mierne zvyšuje IQ (nečakajte, že to z vás urobí Einsteinov, ale možno skôr prídete na to, prečo je v Newcombovom probléme lepšie zobrať si len krabicu B).

 2. Slado42
  5 z 5

  :

  Letošním rokem trochu ztratila svůj primát jediné hry, ve které jsou lidé lepší, než počítače, což je až trochu děsivé. Každopádně za to jak dlouho odolávala si 5* rozhodně zaslouží. Je to zkrátka jednička mezi abstraktními hrami.

 3. Luksahol
  5 z 5

  :

  Hodnocení hry Go je jistě oříšek, jako abstraktní hra v lecčem podobná šachům totiž podléhá problémům učící křivky (abyste byli dobří, musíte co nejvíce hrát). S tím, že se zlepšujete, pak roste zábava, protože najednou dokážete předvídat, dokážete rozpoznat chyby, dokážete plošně strategizovat či si dokážete užívat tvary, jež na gobanu (hrací desce) vznikají. Jedná se tedy o časovou investici, pokud ale máte k abstraktním hrám blízko, mohu jen doporučit. S hraním Go se navíc pojí i sociální aspekt objíždění turnajů, které v ČR stále žijí, a kde se můžete setkat se spoustou zajímavých lidí.

 4. cinan
  5 z 5

  :

  nejdokonalejší abstraktní hra. Hluboká jak vesmír sám 🙂

 5. Satsugen
  5 z 5

  :

 6. Reagean
  5 z 5

  :

Přidat hodnocení hry