Novinky, recenze, soutěže, vše o moderních společenských hrách.
Novinky 2022

Ve hře Quadropolis budujete moderní město


Právě vyšla nová rodinná hra Quadropolis, a to současně ve světě i u nás. České vydání připravil Blackfire. Hra je určena pro 2–4 hráče od 8 let a jednu partii zvládnete do hodiny. Vybrat si můžete ze dvou herních módů: Classic je jednodušší a je vhodný pro seznámení s hrou, Expert je pak určen pro náročnější hráče. Hra pochází z dílny Days of Wonder a je to znát na precizním zpracování herních komponent i grafice. Vnitřek krabice je dokonale přizpůsoben pro uložení všech komponent. Je vidět, že přípravě hry byla věnována velká péče.

Herní materiál.

Každý hráč staví své město během čtyř kol (respektive pěti v expertním módu), v každém získá postupně až čtyři budovy. K dispozici jsou budovy různých typů a funkcí. Vybírá je ze společné nabídky – staveniště – a umisťuje je na svou herní podložku. Přitom musí zohlednit jejich uspořádání a vzájemné vztahy, aby mu na konci hry přinesly co nejvíce vítězných bodů. Podmínkou ale je, aby je měl aktivované. Některé vyžadují obyvatele, jiné energii. Tyto zdroje hráči získávají z některých budov po jejich postavení.

Specifický je ve hře způsob, kterým zabíráte budovy ze staveniště, které tvoří čtverec s poli 5 x 5. Pomocí architektů si budovy rezervujete buď v řádku, nebo ve sloupci. Umístěný architekt dané místo obsadí do konce kola. Není také možné, aby váš architekt ukazoval na figurku urbanisty, který stojí na místě, z něhož se brala poslední budova. Při výběru budov s tím musíte počítat, protože se možnosti výběru postupně zmenšují.

Quadropolis-ukazka-hry

Po posledním kole přichází zúčtování, které rozhodne o vítězi. V klasickém módu je ve hře šest typů budov: paneláky, obchody, veřejné služby, parky, továrny a přístavy. Každý typ má svůj způsob bodování. Například přístavy se bodují podle počtu navazujících přístavů, paneláky podle počtu podlaží, obchody podle počtu obyvatel-zákazníků. Vše najdete na kartě s přehledem bodování. Musíte také dobře hospodařit se zdroji, protože za každého nadbytečného obyvatele či zbývající energii ztratíte bod.

Quadropolis-bodovani-ClassicVe hře Quadropolis vždy vybudujete jedinečné město, jeho hodnota (v podobě vítězných bodů) pak záleží na vaší strategii, ale i odhadu soupeřů. Pravidla jsou jednoduchá, takže se s nimi rychle seznámíte (pomohou vám názorné ilustrace a pomocný přehled s bodováním). Hra je přístupná i příležitostným hráčům. Přitom umožňuje řadu způsobů, jak ji hrát, stále máte o čem přemýšlet a je napínavá až do konce, takže se při ní nebudete nudit.

Expertní mód pak přináší další typy budov, které hře přidávají na variabilitě. Součástí balení je také minirozšíření hřiště s pěti kartičkami, které nahrazují jeden part v každém kole.

Určitě hru vyzkoušejte.

Související články:

Hra Quadropolis v katalogu Hrajeme.cz:

Napsat komentář