Hrajeme.cz
Nové hryPřečtěte siPro náročnéPro rodinné hraní

Ohlédnutí za Essenem 2016: Krátké hodnocení novinek (3. část)

Jako každý rok jsem po veletrhu her v Essenu připravil rešerši novinek, které jsem si během letošního roku vyzkoušel. Upozorňuji, že se jedná o můj osobní názor po prvních hrách a odráží i mé herní preference. Cílem není kritické hodnocení všech novinek, ale poskytnutí určitého pohledu na hry. Může vám pomoci v orientaci v aktuálních novinkách, které zatím u nás nevyšly.

Redakční poznámka: Většina z 43 níže zmíněných novinek byla představena na veletrhu SPIEL 2016 v Essenu. U každé hry je odkaz na největší herní portál BoardGameGeek (BGG), který je v angličtině. Odkazy do katalogu jsou uvedeny u her, které již vyšly v češtině (Hrajeme.cz).


Herně složité hry

Scythe-titulkaScythe (pro 1–5 hráčů od 12 let) – česky připravuje Albi

Výpravná, pravidlově poměrně komplexní hra, jedná se o workerplacement. Každý hráč hraje za určitý národ se specifickými schopnostmi, buduje svůj ekonomický engine a rozšiřuje svůj národ po plánu. Přišla mi poměrně solitérní, takže bych jí hodnotil jako průměr.

Odkaz: BGG

 

terraforming-mars-boxTerraforming Mars (pro 1–5 hráčů od 12 let) – česky připravuje MindOK

Obsahuje obrovský počet karet, které hráči kupují a vykládají. Tahem hráče je vyložení karty a provedení jejího efektu. Hráči si budují ekonomický engine a provádí různé akce na plánu, které poměrně věrně tematicky vystihují terraformaci Marsu. Herně na mě hra působila přívětivě, je sice celkem solitérní, ale vyvažuje velkou variabilitou, jednak díky kartám, které si hráč dobírá, jednak díky možnému rozdílnému startovnímu nastavení.

Odkaz: BGG

 

feast-for-odin-boxA Feast for Odin (pro 1–4 hráče od 12 let)

Typická hra Uweho Rosenberga, ideální pro jeho příznivce. Je to workerplacement, který by se dal popsat jako konglomerát jeho předešlých her Fields of Arle, Caverna a Ora et Labora, hráč na tahu má na výběr ohromný počet různých akcí. Na druhou stranu je hra silně solitérní, mám z ní rozporuplné pocity, i když herně působí celkem přívětivě. Spíše je pouze jako hra pro 1 hráče.

Odkaz: BGG

 

great-western-trail-boxenGreat Western Trail (2–4 hráče od 12 let) – česky připravuje MindOK

Sestává z velkého počtu různých mechanismů, hráč má figurku kovboje, která cestuje po plánu, navštěvuje zde budovy, kde každá přináší nějakou konkrétní akci. Nakonec vždy dojede do Kansas City, kde prodá svoje krávy a vrací se zpět na start, aby tak započala další kolo cesty. Hráč postupně vylepšuje svoje schopnosti kupováním cennějších krav, kupováním pomocníků a stavěním vlastních budov. Hra vyniká bohatým výběrem různých strategických cest, po kterých se hráč může vydat. Hra mě velmi pozitivně oslovila, bohatost možností u ní převažuje nad její poměrnou solitérností.

Odkaz: BGG

 

Herně středně složité hry

Quadropolis-box3d-enQuadropolis (pro 2–4 hráče od 12 let) – česky vydal Blackfire

Vylepšený tileplacement, jedním mechanismem si hráči berou dílky z nabídky. Z nich pak staví vlastní město. Druhým mechanismem si pak město oskórují, tzn. celkem jednoduchá hra, která herně docela funguje. Chybí jí ale nějaký poutavý nebo originální moment, proto bych ji celkově hodnotil jako lepší průměr.

Odkaz: BGG | Hrajeme.cz

 

castles-of-burgundy-card-game-boxThe Castles of Burgundy: The Card Game (pro 1–4 hráče od 10 let)

Jedná se o karetní verzi oblíbené hry. Přestože je tato verze oproti původní zjednodušena, základní mechanismy původní hry byly zachovány, takže i tato zjednodušená karetní hra funguje celkem rozumně. Hodnotil bych ji jako lepší průměr.

Odkaz: BGG

 

adrenalin-boxAdrenaline (pro 3–5 hráčů od 12 let) – česky připravuje MindOK

Převahovka s tématem počítačové střílečky, tzn. hráči kupují různé zbraně a snaží se zasáhnout určené cíle více zásahy než soupeři, hra sice relativně funguje, ale ta její koncepce mě nějak neoslovila, takže bych ji hodnotil jako průměrnou.

Odkaz: BGG

 

delphi-boxThe Oracle of Delphi (pro 2–4 hráče od 10 let)

Každý hráč má figurku cestovatele, která chodí po plánu a plní úkoly. Vyhrává ten hráč, který nejrychleji splní všech 12 úkolů. Hra působí překombinovaným dojmem. Pokud se od toho dokážete oprostit, tak se dá v pohodě odehrát. Hodnotil bych ji jako takový lepší průměr.

Odkaz: BGG

 

lorenzo-il-magnifico-boxenLorenzo il Magnifico (pro 2–4 hráče od 10 let)

Hráči si celkem zajímavým mechanismem kupují karty, které jim přináší různé trvalé nebo jednorázové efekty. Je trochu solitérní a schází mi tam i trochu víc mezihry, takže bych ji hodnotil jako lepší průměr.

Odkaz: BGG

 

 

railroad-revolution-boxRailroad Revolution (pro 2–4 hráče od 10 let)

Hráč na tahu hraje vždy jednu z možných 5 akcí, pomocí kterých staví na plánu železniční tratě včetně stanic, na konci hry si pak oboduje splněné úkoly, a to, co postavil, herně je celkem přívětivá, na druhou stranu je celkem solitérní, hodnotil bych jí jako lepší průměr.

Odkaz: BGG

 

colony-boxColony (pro 1–4 hráče od 8 let)

Hráč kupuje karty, které mu dávají příjem a body. Je to silně solitérní hra, která herně nepůsobila ani nijak přívětivě. Hodnotil bych ji jako slabší hru, v minulosti podobným typem hry bez rozumné mezihry byla například hra Glassroads.

Odkaz: BGG

 

ulm-boxUlm (pro 2–4 hráče od 10 let)

Každé kolo hráč zahraje 3 originálním způsobem vybírané akce z pěti možných. Herně se jedná o jednoduchou hru. Víceméně jde o to pomocí jednoduchých akcí nasbírat co nejvíc karet, které přinášejí body. Hra na mě působila herně přívětivě, ale dojem kazila nedostatečná variabilita při získávání vítězných bodů, takže bych ji hodnotil jako lepší průměr.

Odkaz: BGG

 

dynasties-heirate-and-herrsche-boxDynasties: Heirate & Herrsche (pro 3–5 hráčů od 10 let)

Hráči mají možnost hrát 6 základních akcí, které vybírají přes získané akční karty, které jim nabídku akcí částečně omezují. Hráči disponují šlechtici obého pohlaví. Snaží se je výhodně oženit nebo provdat do různých měst různých zemí na plánu. Za to získávají body jednak přímo, jednak převahově na konci hry, kromě toho také získávají body za splněné úkoly. V této hře se neustále něco děje, takže herně je to velmi přívětivá hra, kterou hodnotím kladně.

Odkaz: BGG

 

first-class-unterwegs-im-orient-express-boxFirst Class: Unterwegs im Orient Express (pro 2–4 hráče od 10 let)

Hráči si berou z nabídky karty, každá karta dává nějakou akci. Pomocí akcí si hráči staví vlak, který jim přináší vítězné body. Jedná se vlastně o karetní verzi hry Ruské železnice, která dává podobný herní zážitek. Celkem jde o přívětivou, avšak i celkem solitérní hru. Ruské železnice se mi líbily o něco víc, tuto hru bych hodnotil jako takový lepší průměr.

Odkaz: BGG

 

imhotep-boxImhotep (pro 2–4 hráče od 10 let)

Jednoduchá hra, kde si hráči berou cihly, které převáží na loďkách k egyptským stavbám. Stavění jim přináší body. Herně celkem funguje, až na to, že už je zjednodušená přes hranu, takže bych ji hodnotil jako o něco lepší průměr.

Odkaz: BGG

 

via-nebula-boxVia Nebula (pro 2–4 hráče od 8 let)

Hrací plán zobrazuje mlžný les, hráči zde staví továrny, objevují zdroje surovin a klestí cesty mezi továrnami a zdroji pomocí mechanismu akčních bodů. Továrny jim pak dávají možnost kupovat karty dávající body plus další efekty, celá hra je koncipována jako jednoduchá. I když hráčsky nevyniká, její koncept působí elegantním dojmem, takže bych ji hodnotil celkem pozitivně.

Odkaz: BGG

 

kanagawa-boxKanagawa (pro 2–4 hráče od 8 let)

Jednoduchá hra, hráči si berou karty, které pak vykládají pomocí štětců (tzn. jakoby je kreslí). Cílem je sbírat sady stejných karet, nedá se říct, že by nefungovala, ale už mi přišla herně příliš jednoduchá, takže bych ji hodnotil průměrně.

Odkaz: BGG

 

city-of-iron-2-edice-boxCity of Iron: Second Edition (pro 2–4 hráče od 12 let)

Karetní poměrně komplexní hra, ve které hráči mají vlastní sadu karet postav. Mohou ji dále rozšiřovat, stavět různé budovy, zakládat nová města, případně dobývat cizí města. Hra celkem funguje, ale přišla mi trochu solitérnější, jde tam hlavně o budování nějakého ekonomického enginu, takže bych ji hodnotil jako lepší průměr.

Odkaz: BGG

 

honshu-boxHonshu (pro 2–5 hráčů od 8 let)

Tileplacement, místo dílků se ale staví pomocí karet. Protože zde platí originální pravidlo, že dílky (tj. karty) se musí překrývat, každý hráč si staví vlastní plochu, která se mu nějak na konci hry oboduje. Hodnotil bych ji jako lepší průměr. Mechanismus získávání karet je docela zajímavý, oskórování vytvořené krajiny mi přišlo nic moc.

Odkaz: BGG

 

glux-boxGlüx (pro 2–4 od 8 let)

Převahová abstraktní hra. Hráči si tahají žetony s čísly 1–6, které umisťují na hrací plán ve vzdálenosti od nějakého svého žetonu určené číslem na přidávaném žetonu. Na konci hry se hra převahově vyhodnotí. Ve 2 hráčích fungovalo docela dobře, hodnotil bych ale asi jako lepší průměr, přeci jenom mě tam chyběl nějaká výraznější nápad.

Odkaz: BGG

 

bohemian-villages-boxBohemian Villages (pro 2–5 hráčů od 8 let)

Jednodušší hra, kde hráči staví budovy na plánu, které jim přináší různé efekty. Nestaví se přímo, ale na základě hodu kostkami. To z ní dělá náhodnější hru, postrádal jsem u ní nějaký zajímavý moment, takže bych ji hodnotil jako průměr.

Odkaz: BGG

 

costa-rica-boxCosta Rica (pro 2–5 hráčů od 8 let)

Jednoduchá explorační hra. Sestaví se plán ze zakrytých dílků se zvířaty, 6 expedic badatelů se vydá tuto krajinu prozkoumávat, v každé expedici má každý hráč jednu figurku, po každém kole se vrací jedna figurka z jedné expedice domů se zvířaty, které cestou expedice pobrala. Všechna tato pravidla dávala smysl, ale pak je tam pravidlo, že expedice, která před sebou nemá žádný dílek k prozkoumání, je nucena se vrátit domů bez zvířat, což z toho dělá silně škodící hru, chtělo by to nějaké „home rule“. Třeba, že pouze ztrácí bod za to, že se musí přesunout jinam, podle těch originálních pravidel mi to smysl hrát nedávalo.

Odkaz: BGG

 

Dale of Merchants 2 (pro 2–4 hráče od 8 let)

Klasický karetní deckbuilding. Tento typ hry spadá zcela mimo mé preference, takže těžko se k ní mohu nějak detailně vyjádřit.

Odkaz: BGG

 

 

Mea Culpa (pro 2–4 hráče od 12 let)

Jednoduchá tematická hra. Tématem je středověk, doba, kdy katolická církev hojně prodávala odpustky. Cílem je se bodově dostat co nejblíže nebi, přestože primárně jde u této hry o zábavu, napětí z té hry nevymizelo, naopak, kdo hraje nesmysly, nezíská žádné body a skončí v pekle. Přestože se nejedná o hráčskou hru, hodnotím ji pozitivně, přišlo mi docela vtipné.

Odkaz: BGG

 

Rhodes (pro 2–5 hráčů od 10 let)

Jednoduchá hra, worker placement. Pomocí jednoho mechanismu se naberou kostky, pomocí jiného se prodají na body, tzn. jakási obdoba nejjednodušší varianty Fresca, herně celkem suchopárné, ale hratelné, hodnotil bych ji jako o něco lepší průměr.

Odkaz: BGG

 

 

Kilt Castle (pro 2–4 hráče od 10 let)

Převahovka s velmi originálním mechanismem. Po jedné hře nedokážu posoudit, do jaké míry je ta hra hráčsky kvalitní, ale ta její originalita mě velice zaujala. Jde tam o to, že během hry je zhruba 10 bodování a hodnotí se největší spojitá oblast jednotlivých území, kde má hráč převahu v kamenech. Hodnota území se přitom dá navýšit hráčovými kameny. Nasazování kamenů do územích se provádí podle poměrně složitého mechanismu, který omezuje území, kam je možno kámen nasadit. Hru hodnotím pozitivně.

Odkaz: BGG

 

Vikingdoms/Six Making (2013) (pro 2 hráče od 12 let)

Six Making je abstraktní hra, hraje se na plánu 5 x 5. Hráč na tahu buď nasadí kámen na prázdné pole, nebo se posune s kamenem/věží z kamenů na obsazené pole. Přitom věží z kamenů táhne podle toho, kolik se nachází na výchozím poli kamenů: 1 -> o 1 pole ortogonálně, 2 -> jako šachová věž, 3 -> jako jezdec, 4 -> jako střelec, 5 -> jako dáma, je rovněž možné věž rozdělit a táhnout pouze vrchní částí věže, cílem je stvořit věž o velikosti 6 s vlastním kamenem nahoře. Jedná se o pěknou strategickou hru. Hru Vikingdoms jsem nehrál, jedná se o nějakou variantu hry Six Making, která se hraje na plánu 4 x 4, kdy k vítězství nestačí udělat 1 věž o velikosti 6, ale každá věž o velikosti 6 se oboduje a k vítězství je třeba dosáhnout určitého počtu bodů.

Odkaz: BGG

 

Shiftago (pro 2–4 hráče od 8 let)

Abstraktní hra s relativně povedeným grafickým designem, hráči přikládají kameny ze stran hracího plánu. Zde již případně umístěné kameny jsou posunuty o 1 pole, jako např. ve hře Gift. Cílem je vytvořit z vlastních kamenů řadu aspoň o délce 5. K vítězství ale nestačí jedna řada, nýbrž je třeba postupně utvořit více řad, hrál jsem pouze jednou, takže zatím můžu říct, že hra vypadala docela zajímavě.

Odkaz: BGG

 

Herně jednoduché hry

Habitats (pro 2–5 hráčů od 10 let, vyd. Cwali)

Tileplacement, každý hráč si staví z dílků vlastní ZOO, celkem rozumným způsobem se to na konci hry vyhodnocuje, takže sice jednoduchá hra, ale přesto bych jí hodnotil jako lepší průměr.

Odkaz: BGG

 

Cottage Garden (pro 1–4 hráče od 8 let, autor Uwe Rosenberg)

Tileplacement, zjednodušený Patchwork pro více hráčů než 2, dalo se to zahrát v pohodě, ale ničím to nevynikalo, hodnotil bych ji jako o něco lepší průměr.

Odkaz: BGG

 

 

Chariot Race (pro 2–6 hráčů od 8 let, autor Matt Leacock )

Jednoduchá závodní hra, velmi elegantně nadesignovaná: ovál, trojspřeží, rychlost, osud a poškození, hráč hodí kostkami (jednou si může přehodit), ty mu řeknou, jestli může: změnit dráhu, zvýšit/snížit rychlost, přidat si body osudu, v zatáčkách se bere poškození za příliš vysokou rychlost, za srážky se bere poškození, poškodit se dá soupeř i aktivně oštěpem nebo šutrem, poškození se léčí osudem, příliš poškozené trojspřeží musí zpomalit, zahrál jsem si i několik kompetitivnějších závodních her, ale žádnou, která by byla takhle elegantně jednoduchá a zábavná, hru hodnotím pozitivně, a mrzí mě, že vydavatel k tomu vydání přistoupil tak, že podle všeho s nějakými dalšími rozšířeními nepočítá.

Odkaz: BGG

 

Jolly & Roger (pro 2 hráče od 8 let)

Karetka, převahově vyhodnocovaná. Na mě příliš jednoduchá hra, ale ten její mechanismus byl docela vtipný, ale nevím, jak na tom pak bude s replayabilitou. Obávám, že špatně, hodnotil bych ji průměrně.

Odkaz: BGG

 

Slide Blast (pro 2–6 hráčů od 6 let)

Tileplacement, popsal bych ji jako vylepšené Tsuro. Na mě je to příliš jednoduchá hra, ale nemohu říct, že nějak nefungovala, hodnotil bych ji jako průměr.

Odkaz: BGG

 

 

Tubyrinth (pro 1–6 hráčů od 6 let)

Tileplacement, hra na čas, trochu jako Ubongo. Ubongo mi přišlo zásadním způsobem lepší, neboť je logickou hrou, kdežto Tubyrinth je spíše postřehovou než logickou hrou (tím myslím, že rychlost je zde důležitější dovedností než logické myšlení), hru bych hodnotil jako slabší.

Odkaz: BGG

 

Qango (pro 2 hráče od 7 let)

Abstraktní hra pro 2 hráče s hezkým grafickým designem. Je to taková svižná taktická hra vycházející ze hry Teeko, ale patrně nemá žádnou replayabilitu, první hráč má docela výhodu a jeho cesta k výhře by asi šla zanalyzovat, takže bych hru hodnotil jako slabší.

Odkaz: BGG

 

Tripol (pro 2–6 hráčů od 6 let)

Abstraktní hra, cílem je přikládat k sobě dílky tak, aby barevně pasovaly na sebe, takových podobných her je hodně, a tahle zrovna nevypadala dobře, hodnotil bych ji jako slabou.

Odkaz: BGG

 

Kingdomino (pro 2–4 hráče od 8 let) – česky vydal MindOK

Tileplacement, každý hráč si staví vlastní území. Tohle mě jednak nezaujalo, znám mnoho jiných lepších tileplacementů. Taky mám výhradu k mechanismu, že některé oblasti, co si hráč vybuduje, se mu vůbec neoskórují, kdyby mě ta hra zaujala více, že bych si jí chtěl někdy ještě zahrát, tak bych u tohoto požadoval home rule, k takovýmto negativním mechanismům mám kategorický odpor, hru bych hodnotil jako slabší.

Odkaz: BGG | Hrajeme.cz

 

World Monuments (pro 2–4 hráče od 8 let)

Jednoduchá hra. Hráči si berou cihly, ze kterých staví stavby, a za to mají vítězné body. Na mě je ta hra herně příliš jednoduchá. Řekl bych, že hra bude příliš jednoduchá i pro cílovou skupinu, že se to s tou jednoduchostí trochu přehnalo. Hru bych hodnotil jako slabší.

Odkaz: BGG

 

Goths Save The Queen (pro 2–4 hráče od 8 let)

Herně velice jednoduchá hra. Hraje dvojice proti dvojici, jde o bitvu, válčí se pomocí skytě vybíraných akčních karet, ale tah je proveden pouze tehdy, když se dvojice shodne, na mě příliš herně jednoduché, kromě toho má tendenci se zasekávat. Hru bych hodnotil jako slabou (mám pocit, že by se více uplatnila jako hra pro menší děti).

Odkaz: BGG

 

Diamant (pro 3–6 hráčů od 8 let)

Jedná se o remake starší hry (2005). Velice jednoduchá hra. Hráči sbírají drahokamy tak, že postupně odkrývají karty, na kartách jsou drahokamy a nebezpečí. Hráči tvoří expedici, a skrytě se rozhodují, jestli si vezmou drahokamy a ukončí cestu, nebo vydrží s vidinou většího zisku. Pokud se ale odkryje nebezpečí, přijdou o vše, herně to je docela zábavné, takže bych ji hodnotil jako lepší průměr.

Odkaz: BGG

 

Atmosferické hry

Codenames: Pictures (pro 2–8 hráčů od 10 let, autor Vláďa Chvátil) – česky vydal MindOK

Obrázková verze populární slovní hry, v zásadě se pouze minimálně liší od původní hry. Řekl bych, že obrázková verze je přístupnější, odpadají problémy s definicí zakázaných slov, na druhou stranu je pro mě osobně větší motivací asociovat jedním slovem sadu slov než sadu obrázků.

Odkaz: BGG | Hrajeme.cz

 

Ice Cool (pro 2–4 hráče od 6 let) – česky připravuje MindOK

Jedná se dovednostní hru, cvrnkačku. To je zcela mimo mé preference, takže jsem hru jen pozoroval a nehrál. Řekl bych, že se jedná o hru, která se líbí hlavně dětem, ale kterou mohou hrát klidně i někteří dospělí. Cvrnká se do figurek tučňáků, jeden hráč má za úkol pochytat ostatní hráče, ostatní mají za úkol projít vytyčenou tratí. Hráči se postupně v roli chytače střídají.

Odkaz: BGG

 

Escape the Room: Mystery at the Stargazer’s Manor (pro 3–8 od 10 let, vyd. ThingFun)

Letos vyšla velká řada her s motivem únikových her, tzn. cílem je vyřešením sady rébusů se dostat ze zamčeného pokoje. Tato hra je z nich nejlehčí, myslím, že jako zábava na část večera je to OK, ale vyvstává zde otázka poměru výkon/cena, takže bych ji celkově hodnotil jako průměr.

Odkaz: BGG


Související články:

Mohlo by vás také zajímat

2 komentáře

Adam Walder 12.12.2016 at 9:03

Nazdar Jirko, nádherný článek, moc děkuji. Člověk se hned dobře zorientuje v novinkách a už jsem si udělal pár favoritů, které bych si rád zahrál 🙂 Výborný nápad je dát u všech her fotky obalu, dokonce v tak hezkém rozlišení, protože to hodně přiblíží hru i její zaměření.

Redakce 12.12.2016 at 14:33

Díky 🙂 Byla to celkem piplačka 😉 Věříme ale, že obrázky a odkazy na BGG pomohou v orientaci v množství novinek 🙂

Připojte svůj komentář