Hrajeme.cz
Představení hryPro rodinné hraní

Nová hra Azul: Vitráže Sintry se povedla

Úspěšná hra Azul se nedočkala rozšíření, jak tomu často bývá, ale nové samostatné hry, která má v češtině název Azul: Vitráže Sintry. Jejím autorem je opět Michael Kiesling. Tentokrát hráči představují umělecké sklenáře, kteří mají vyzdobit okna paláce v Sintře nejkrásnějšími vitrážemi. Pracovat tedy budete se skleněnými tabulkami místo dlaždic. Vyrobeny jsou z průhledného kvalitního plastu. Nespleťte si je s bonbony. Hra je určena pro 2–4 hráče od 8 let.

Přestože nový Azul využívá řadu prvků původní hry, je to svébytná a jedinečná hra. I když se stále jedná o krásně provedenou rodinnou abstraktní hru s přístupnými pravidly, takže ji zvládnou i starší děti a příležitostní hráči, zároveň ji ocení i ti zkušenější.

Jak se tedy hraje? Rozebírání skleněných tabulek je stejné jako v původním Azulu. Vezmete si z nabízených výloh nebo ze středu všechny tabulky jedné barvy. Zbylé tabulky z výlohy posunete do středu mezi výlohy. Potom umístíte získané skleněné tabulky na jeden z pásků se vzory na vaší hráčské desce. Tento pásek musí být pod vaším „sklenářem“ nebo kdekoliv napravo od něj. Můžete se však rozhodnout, že si tabulky nevezmete a že přesunete svého sklenáře nad pásek se vzory zcela vlevo. Tím si do příštího tahu připravíte více možností pro vytváření vzoru. Může vám to ale posloužit i k tomu, že vynecháte braní tabulek, které by pro vás nebylo momentálně výhodné.

Hraje se přesně šest kol a každé kolo končí, když jsou rozebrány všechny tabulky z výloh i ze středu. Body si započítáváte průběžně za uzavřené pásky vzorů, bonusové body dostanete na konci hry podle toho, kterou stranu hráčské desky používáte, k tomu připočtete body za nedokončené pásky a odečtete body za rozbité sklo. Počítadlo bodů je tentokrát společné, takže máte průběžný přehled, jak na tom jste. Obsahuje i samostatné počítadlo rozbitého skla.

Hra umožňuj různé strategie, zároveň musíte takticky reagovat na aktuální nabídku a hru ostatních hráčů. Je díky tomu napínavá až do konce. Využitím panáčka „sklenáře“ se oslabuje dopočítávání, jaké dlaždice vyjdou na kterého hráče, a na konci kola málokdy zbývá na někoho nabídka, kterou by celou odečetl. Variabilitu hry zvyšují dvě různé možnosti počítání bodů na konci hry.

Vitráže Sintry se vskutku povedly, vřele doporučuji tuto hru vyzkoušet. Žádné partie nejsou stejné, takže si klidně můžete dát víc partií za sebou nebo se k ní vracet. Krásné provedení je pak bonusem, který vás určitě potěší.


Související odkazy:



Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář