Marco_Polo-Box
Marco-Polo-pravidlaMarco-Polo-herní -materiálMarco-Polo-karty-osobnostíMarco-Polo-plánMarco-Polo-plán-detailMarco-Polo-boxDE

Marco Polo (The Voyages of Marco Polo)

4.63 z 5
(Hodnocení: 8)

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
30

Originální název:
The Voyages of Marco Polo, Auf den Spuren von Marco Polo
Rok vydání:
2015 (české vydání 2015)
Počet hráčů:
2 až 4
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 12 let.
Doba hraní:
Středně dlouhá hra – 40 až 100 minut

Katalogové číslo: 13090. Kategorie: . Štítek: .

Popis hry

V této hře se vydáte po stopách mladého Marco Pola do Číny. Každý hráč představuje jinou postavu, která má své specifické vlastnosti. Během pěti kol budete cestovat, získávat zboží (hedvábí, pepř a zlato) a velbloudy nebo je naopak prodávat. A k vítězství, stejně jako do Číny, vede více jak jedna cesta.

Ve svém tahu hráči použijí pět kostek, s jejichž pomocí mohou provádět akce: získávat suroviny, velbloudy, peníze, zakázky či cestovat. Výši určuje kostka. Hráči během hry získávají vítězné body. K nim na konci připočítají body za dosažení Pekingu, splněné zakázky a dosažení „tajných“ měst. Kdo má nejvíce vítězných bodů, zvítězí.

Hra Marco Polo získala několik ocenění:

 • Deutscher Spiele Preis 2015 pro nejlepší rodinnou hru
 • Kennerspiel des Jahres 2015 – doporučená hra
 • International Gamers Award 2015 pro strategickou hru

Další informace

Počet hráčů

2 až 4

Věk hráčů

Od 12 let

Doba hraní

Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

2015

Výrobci

ALBI, HANS IM GLÜCK

Hra/Rozšíření

Samostatná hra

Články na Hrajeme.cz:

Pravidla:

Odkazy:

8 hodnocení k Marco Polo (The Voyages of Marco Polo)

 1. Adam Walder
  5 z 5

  :

  Tahle hra si mě od prvního okamžiku naprosto získala. Nádherné moderní euro s tím nejlepším, co může hra přinést. Skvěle zpracovaná mapa, atmosféra daleké cesty, opravdu famózní mechanismus, kostky, obchody, tajné questy a do toho všeho sada unikátních postav, ze kterých každá hraje úplně jiným stylem…neskutečné, co se do jedné hry vešlo!!!!! Kdyby šlo dám 6 hvězdiček.

 2. cinan
  4 z 5

  :

  Mix všeho co dělá dobrou eurovku eurovkou, trochu mi tam nakonec ale chybí provázání s tématem

 3. zdenda
  4 z 5

  :

  Moc hezká hra, která se u nás na stole objevuje poměrně často.

 4. Číha Ondřej
  4 z 5

  :

  hra je určitě dobrý simulátor obchodování a cestování ale má i nějaké chyby

 5. Caesar
  5 z 5

  :

  Použití kostek jakožto pracantů tu už bylo. Cestování po mapě jakbysmet. Co ale činí tuto hru pro mně unikátní a staví ji na špici vynikajících her je široký výběr postav, za které můžete hrát a které mají tak rozdílné vlastnosti, že ať si vyberete kohokoliv, stejně budete závidět sousedu nalevo jeho postavu.

 6. Pundlich
  5 z 5

  :

  Moc se mi líbí používání kostek a cestování po mapě.

 7. AL-co?
  5 z 5

  :

  Vraťme se zpět do středověku, do dob, kdy ještě obchodnictví byla nebezpečná práce a při cestě vám mohl zemřít třeba i velbloud. Po stopách Marca Pola, největšího obchodníka všech dob. Během hry projdete téměř celou Eurasii, od Benátek až po Peking, a to vše ani ne za hodinu a půl.

  A co že se vlastně dělá? Každý hráč na začátku hry dostane náhodně kartičku obchodníka. Na té kartičce je také jeho speciální výhoda, kterou uplatňuje po zbytek hry. Dále též dostane dvě kartičky s městy, která by měl během hry pospojovat. Nepovedlo se vám je pospojovat? Nevadí, body můžete sehnat i jinak.

  Hra se hraje v pěti kolech, která se dále dělí do jednotlivých tahů. Základním hracím prvkem jsou kostky. Ty hráči umisťují na políčka akcí, které chtějí vykonat. Takže kromě cestování můžete také třeba obchodovat nebo si opatřovat smlouvy, ze kterých po splnění získáváte různé další bonusy. Nic však není zadarmo, a tak můžete za cestu kromě peněz dát i velbloudy, kteří cestu nepřežijí. Na konci hry ale o vítězi nerozhoduje počet velbloudů nebo peněz, ale množství vítězných bodů.

  Jak už váha krabice napovídá, příprava hry není úplně jednoduchá a nějaký čas zabere. A „prokousat se“ pravidly, to se pro leckoho stane noční můrou, především kvůli jejich délce a nepřehlednosti. Na druhou stranu samotná hra obsahuje spoust pytlíčků, umožňujících přehledně si rozdělit jednotlivé komponenty, aby bylo jednodušší je okamžitě použít. Při hře hráč zjistí, že má tolik možností, co udělat, že nakonec neví, co dřív. Díky tomu se hra jen tak neomrzí.

  V našem klubu je hra oblíbená především mezi hráči od sedmnácti výš. Hra je velmi dobře hratelná ve dvou, ve třech i ve čtyřech hráčích. U nás hrajeme většinou a nejraději ve 4, a nevadí nám delší hrací doba. Většina z nás se shodujeme na tom, že se nám hra líbí dokonce i ve chvíli, kdy prohráváme. Proč? Protože nás baví objevovat sílu jednotlivých karet obchodníků, co dokážou v rukou jiných hráčů, jak si poradíme se svou kartou obchodníka proti nim. Rozšíření v klubu zatím nemáme, ale s velkou pravděpodobností pořídíme, protože noví obchodníci budou vítáni.

  Hra je určená spíše pro „ostřílenější“ hráče, kteří rádi tráví hodiny s deskovými hrami a rádi taktizují, rozhodně není pro malé děti. Hra je povedená, pouze pravidla by mohla být přehlednější. Jinak celkový dojem je velice příjemný a hru mohu vřele doporučit.

  Za hráčský klub Deskobloudi Vlastějovice
  Vlasta Šturc ml.

 8. sheva
  5 z 5

  :

  Absolutní bomba, neskutečně komplexní, vyvážené, variabilní, znovuhratelné, nový přírustek do mojí topky.

Přidat hodnocení hry