Fantastát

4.00 z 5
(Hodnocení: 6)

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
Neznámý

Originální název:
Fantastate
Rok vydání:
2009
Počet hráčů:
2 až 12
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 8 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Není známo nebo nedokážeme zařadit.
Doporučení hráče:
Není známo nebo nedokážeme zařadit.

Popis hry

Kombinace dobrodružné RPG hry a hry se slovy a písmenky. Se svým hrdinou procházíte Fantastátem, bojujete s obludama, v továrnách vyrábíte nové zbraně a v hospodách najímáte přátele, vyzvedáváte poklady a kupujete panství. Jak vám roste zkušenost, vylepšujete vlastnosti svého hrdiny, učíte se kouzla a máte více peněz na výrobu lepších zbraní a silnějších přátel. Přátelé i zbraně jsou velmi neobvyklé, vymýšlíte si je totiž sami na písmenka, které na své cestě získáte. Ale abyste s nimi mohli bojovat, výroba se musí nejdříve podařit. Musíte umět inženýrům v továrně popsat, jak má vaše zbraň vypadat (třeba Nabroušený Śpendlík)… Hra obsahuje čtyři herní varianty:

Akční – všichni proti všem v humorném duchu 2- 6 hráčů 60 – 90 min.
Kooperativní – společně proti hře (obludám) 2 – 6 hráčů 60 – 90 min.
Deathmatch – všichni proti všem tvrdě a neúprosně 2 – 6 hráčů 50 – 70 min.
Teamplay – akční hra v týmech 4 – 12 hráčů 60 – 120 min.

Další informace

Míra náhody

2 – střední podíl náhody

Počet hráčů
Věk hráčů

Od 8 let

Doba hraní

Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

2009

Míra interakce

4 – vysoká míra komunikace

Míra složitosti

3 – rozvinutá

Míra humoru

4 – postavena na humoru

Doporučení rodiny

Není známo nebo nedokážeme zařadit.

Doporučení hráče

Není známo nebo nedokážeme zařadit.

Výrobci

Jirasgames

Autoři

Jiří Mikoláš

6 hodnocení k Fantastát

 1. honyczek
  3 z 5

  :


  Tato hra mě hodně oslovila tím, že jde o českého autora, má několik herních variant a že jde o styl RPG.

  Obrázky papírových komponent jsou hodně ulítlé, ale ne špatné. Plastový herní materiál (mince a body) je na můj vkus příliš placatý a někomu se s ním může hůř manipulovat.

  Pravidla jsou variabilní a nejprve je vysvětlen základ, poté jeho čtyři herní modifikace, které určují styl hry. Chvíli trvá, než to člověk pochopí.

  Cíl hry se mění modle zvoleného stylu. Nejčastěji hrajeme kooperativní hru. V té jde o to, že všichni hrdinové hrají společně proti obludám na mapě a musí je všechny zlikvidovat dříve, než se herní mapa změní v jeden velký les (každé 4. kolo se jedna kartička otočením mění z akční na rub s obrazem lesa) plný oblud.

  Zajímavý je pokus o zapojení jazykové stránky, která souvisí s výrobou nástrojů a zapůjčování pomocníků (přátel). Jednak člověk musí vymýšlet názvy v kombinaci přídavná jména + podstatné jméno, ale také k nim vymýšlet různá synonyma, které fungují jako nápověda. Platba za každý pokus o uhodnutí slova z pojmenování soupeřova/spoluhráčova nástroje či přítele mi přijde značně demotivující. My to hrajeme tak, že každé slovo v jednom kole můžeme hádat co hráč jedním pokusem a je možné hádat jen u hráče, který je právě na tahu a může v tu chvíli přikládat písmenka s nápovědou.

  Herní doba, která je uvedena, se dle mého názoru může poměrně protáhnout právě kvůli hádání špatně zvolených jmen a přiložených synonym. Jednou jsme tuto hru hráli ve čtyřech hráčích čtyři hodiny.

  Tuto hru hraji jen s určitými lidmi, kteří jsou buď podobně šílení, nebo kteří mají rádi jazykové hrátky. Jinak bych řekl, že se těžko může rovnat daleko propracovanějším hrám.

 2. Imunat
  5 z 5

  :

 3. kohai
  4 z 5

  :


  Je to vcelku zajímavá hra obzvlášť pro ty co si rádi hrají se slovy. Spíše by se dala doporučit dětem, či hravým dospělým.

  Hra je jakýmsi mixem Aktivit a Scrabble, originalita vychází ze spojení prvků těchto her a umístění do prostředí fantasy. Pokud máte rádi uvedené hry, klidně si připočtěte půl bodu za každou. Fanatici do fantazy s velkou fantazií si můžou přičíst další půlbod, protože pro ně je hra stvořena. Nesnášíte-li výše uvedené, budete spíše odečítat.

  Velkou výhodou, zároveň však i nevýhodou je možnost hrát několik odlišných typů her. Doporučuji si vyzkoušet všechny a pak si po drobném přizpůsobení vybrat svou oblíbenou.

  Pro děti se hodí kvůli rozvíjení slovní zásoby hravou formou. Náctiletí se u ní úžasně baví vymýšlením nesmyslů. A dospělí? – s přítelkyní si k ní otevřeme láhev vína a smíchem se můžeme potrhat.

  Zpracování je správně ulítlé. Pravidla nejsou nejjednodušší a dá trochu práci je správně pochopit. Stejně jsme si je potom přizpůsobili našim potřebám. Celkově je to hra která si určitě zaslouží Vaši pozornost, ale nedá se hrát úplně s každým.

 4. pastelka
  5 z 5

  :

 5. Dušan Takáč
  4 z 5

  :

 6. Adam
  3 z 5

  :

Přidat hodnocení hry