Kde leží Kotěhůlky?

3.19 z 5
(Hodnocení: 26)

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
Neznámý

Originální název:
Ausgerechnet Buxtehude
Rok vydání:
2005
Počet hráčů:
2 až 6
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 10 let.
Doba hraní:
Krátká hra do 20 minut
Doporučení rodiny:
Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.
Doporučení hráče:
Není známo nebo nedokážeme zařadit.

Popis hry

Asi každý ví, že Ostrava leží na východ od Prahy. Ale víte, které z těchto měst leží severněji? A kde vlastně leží ty Kotěhůlky? Stačí si zahrát tuto hru a dozvíte se to! Kdo se trochu vyzná v českém zeměpisu nebude mít žádný problém s tím umístit karty českých, moravských a slezských měst a pamětihodností na správná místa. A kdo se zatím tak úplně nevyzná, se toho může hodně dozvědět. Kromě toho vám hra nabízí prostor pro velmi zajímavé blafování a užijete si u ní spoustu zábavy.
Vydejte se na cestu po Česku!

Další informace

Míra náhody

3 – malý podíl náhody

Počet hráčů

2 až 6

Věk hráčů

Od 10 let

Doba hraní

Krátká hra do 30 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

2005

Míra interakce

3 – ustálená komunikace

Míra složitosti

2 – jednoduchá

Míra humoru

3 – hra má k humoru blízko

Doporučení rodiny

Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Doporučení hráče

Není známo nebo nedokážeme zařadit.

Výrobci

MINDOK

Autoři

Bernhard Lach, Uwe Rapp

– Pravidla hry Kde leží Kotěhůlky?
– Oprava chyb v 1. vydání hry
– Kde leží Uppsala (hra o Evropě)
– Kde leží Kulíkov (hra o českých hradech a zámcích)
– Kde leží Řáholec (hra o české přírodě)
– Kde leží Kocúrkovo (hra o Slovensku)
– Svět deskových her
– Možnost nákupu na Slovensku.

26 hodnocení k Kde leží Kotěhůlky?

 1. Adam Walder
  3 z 5

  :

  Pěkná vědomostní-zeměpsiná hra. Naučí hráče dobře, kde v ČR leži města a památky.

 2. Peet
  4 z 5

  :

  Velmi dobrá zeměpisně vzdělávací hra. Ideální pro užitečné vyplnění volných chvilek. Hra je jednoduchá a poměrně rychlá a vzájemné určování poloh jednotlivých měst může být dost ošemetné i když máte představu, kde dáné město leží, natož pak když ji nemáte 🙂

 3. Pedestrian
  3 z 5

  :

  Kvalitní vědomostní hra

 4. Vašek
  2 z 5

  :

 5. mysik
  5 z 5

  :

 6. Tomáš Jindra
  2 z 5

  :

 7. Adam Svoboda
  3 z 5

  :

 8. esther.f
  4 z 5

  :

 9. yeetik
  3 z 5

  :

 10. Jan
  3 z 5

  :

 11. Matteso
  2 z 5

  :

 12. sakul
  3 z 5

  :

 13. Bibík
  3 z 5

  :

 14. Tom a Maca
  4 z 5

  :

 15. Dušan Takáč
  4 z 5

  :

 16. tondakolik
  2 z 5

  :

 17. Sagapo
  3 z 5

  :

 18. Tygr
  3 z 5

  :

 19. konpok
  2 z 5

  :

 20. GK_voyger
  3 z 5

  :

 21. Shako
  4 z 5

  :

 22. belisar
  3 z 5

  :

 23. Droll
  3 z 5

  :

 24. pogo
  4 z 5

  :


  Dostává se k nám hra, kterou je možné zařadit především do segmentu tzv. vzdělávacích her, tedy her, které se snaží hráčům zábavnou formou přinést zajímavé vědomosti. V tomto případě se jedná o znalost zeměpisu České republiky. Rozhodně se ale nejedná pouze o nějaké suché učení. Sice se po celou hru pohybujete po různých městech a zajímavých místech naší země, ale hra zároveň nabízí herní mechanismus, který se postará o slušnou porci zábavy a nabízí prostor i pro zajímavé blafování.
  V krabici najdete 200 karet a jsou to především karty rozličných českých, moravských a slezských měst a turisticky zajímavých míst. Na každé z těchto karet najdete, kromě dalších zajímavých údajů, především zeměpisné souřadnice daného města či místa. A právě tyto zeměpisné souřadnice hrají ve hře klíčovou roli. Kromě pravidel hry jsou v krabici ještě dřevěné žetony, které ve hře představují vítězné body.
  Pravidla jsou velmi jednoduchá, zorientujete se v nich za chvíli. Pro jednotlivou hru použijete 45 z celkových 200 karet a mezi ně zařadíte ještě 2 karty, které ve hře spouštějí bodování (vždy po 15 kartách měst). Jednu z karet měst položíte doprostřed stolu, na kartu ukazující světové strany. Hráč, který je na tahu, si vždy vezme horní kartu z balíčku a pokusí se ji umístit na správné místo na stole vzhledem ke kartám, které tam již leží. Například když leží na stole jako první karta města Liberec a hráč umisťuje kartu Praha: Pokud si myslí, že Praha leží jižněji než Liberec, umístí kartu Prahy dolů pod kartu Liberce (jižním směrem). Tímto způsobem se z karet tvoří „“kříž““ měst seřazených v severojižním (shora dolů) a ve východozápadním (zprava doleva) směru. Ostatní hráči mají v tuto chvíli možnost umístění karty zpochybnit. Pokud si některý z nich bude myslet, že Praha leží severněji než Liberec, může obě karty otočit. V tomto případně nebude mít pravdu a bude muset dát jeden ze svých žetonů tomu hráči, který kartu správně umístil. Pokud by pravdu měl, naopak od tohoto hráče jeden žeton získá.
  Navíc se třikrát v průběhu hry (Když se v balíčku dostanou ke kartám bodování a ještě na konci hry) hráči pokusí odhadnout, kolik v danou chvíli leží na stole karet, které jsou umístěny nesprávně. Komu se to podaří, získá další žetony. Zvítězí hráč, který má po odehrání všech karet nejvíce žetonů.
  Hra Kde leží Kotěhůlky rozhodně patří ve své kategorii mezi ty nejvydařenější. Na rozdíl od většiny jiných vzdělávacích her se neomezuje jen na tahání kartiček s otázkami a odpovídání na tyto otázky, ale dobře umožňuje i „“hráčský přístup““ a blafování. Pokud nemáte ani tušení, kde přesně město, které jste si právě vytáhli, opravdu leží, stejně můžete získat. Pokud se vám podaří svojí jistotou „“přesvědčit““ všechny spoluhráče o tom, že jste si polohou tohoto města naprosto jisti, nikdo se neodváží váš názor zpochybnit. Každopádně se nejedná o žádnou „“suchou““ vzdělávací hru, ale o hru, která může přinést velkou porci zábavy. Především se ale dozvíte velkou spoustu informací o městech a zajímavých místech naší země, nejen jejich zeměpisnou polohu, ale i jejich erby, počty obyvatel a roky založení jednotlivých měst. Pokud se chcete o zeměpise České republiky něco dozvědět, určitě tuto hru vyzkoušejte. Pokud vás český zeměpis nezajímá, raději si vyberte jinou hru.
  A pokud vás stejně nebo více zajímá zeměpis Evropy, vyzkoušejte i hru Kde leží Uppsala.

 25. Láďa Smejkal
  3 z 5

  :

 26. Jaromír Kovařík
  5 z 5

  :

Přidat hodnocení hry