Yspahan

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
535

Originální název:
Yspahan
Rok vydání:
2006
Počet hráčů:
2 až 4
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 8 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.
Doporučení hráče:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.

Katalogové číslo: 12211. Kategorie: . Štítek: .

Popis hry

Yspahan se stal hlavním městem Perské říše a rozvoj města a okolí slibuje dobré příležitosti k obchodu. Přes poušť sem proto míří mnoho karavan se zbožím. I vy jste jedním z obchodníků. Posíláte své zboží v karavanách, prodáváte je do obchodů a podílíte se na stavbě nových budov ve městě. Za vše získáváte body. Hráč, který má na konci hry nejvíce bodů, vítězí.

Další informace

Míra náhody

3 – malý podíl náhody

Počet hráčů

2 až 4

Věk hráčů

Od 8 let

Doba hraní

Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

2006

Míra interakce

3 – ustálená komunikace

Míra složitosti

3 – rozvinutá

Míra humoru

2 – spíše seriózní hra s prvky humoru

Doporučení rodiny

Asi nebudete zklamáni.

Doporučení hráče

Asi nebudete zklamáni.

Výrobci

MINDOK, Ystari Games

Autoři

Sébastien Pauchon

– Funagain Gameweb
– BoardGameGeek
– Svět deskových her
– Možnost nákupu na Slovensku.
– Pravidla hry Yspahan

133 hodnocení k Yspahan

 1. fasz
  3 z 5

  :

 2. luciáš
  4 z 5

  :

 3. Last_Elf
  4 z 5

  :

 4. Radobyhrac
  2 z 5

  :

 5. Tom a Maca
  4 z 5

  :

 6. kath
  4 z 5

  :

 7. klekytom
  4 z 5

  :

 8. Katka
  4 z 5

  :

 9. tondakolik
  4 z 5

  :


  Yspahan mne zaujal již dříve, ale až nyní jsem měl možnost si jej zahrát v reálu.
  Hned při otevření krabice a vyložení herního materiálu se mi rozzářily oči: kostičky, penízky, deska s budovama… a hlavně – ti velbloudíci!

  Systém hry, který je ovlivněn jistou mírou náhody, kterou můžete docela dobře minimalizovat svojí strategií, je naprosto ojedinělý a důmyslný. Vyberete si jednu sadu kostek, které na začátku dne hodil začínající hráč, a provedete jednu z možných akcí: dodáte zboží do obchodů nějakého súku v jedné ze čtyř čtvrtí v Yspahanu, pohnete dozorcem a naložíte zboží na karavanu a nebo si jednoduše vezmete jednu kartu, která vám pomůže v dalším průbehu hry.

  Hra je rozdělena na tři týdny po semi dnech, kdy po každé neděli dojde k vyhodnocení jak karavany, tak zboží jednotlivých súk.

  Navíc můžete v průběhu celé hry užívat výhod, které vám přináší budovy, které stavíte během hry.

  Hru jsem již zkusil ve čtyřech, třech i dvou hráčích. Je to jistě hra určená spíše pro čtyři hráče, respektive tři, ale ani ve dvou hráčích neztrácí nic ze své zajímavosti.

  Ha je to navíc poměrně rychlá, což je jistě také klad této hry. Při čtyřech hráčích jsme hráli necelou hodinu, při třech něco přes půl hodiny a při dvou hráčích snad ani tu půlhodinu takže není problém si zahrát hned odvetu.

 10. Ada
  3 z 5

  :

 11. ichus2
  5 z 5

  :


  Hru znám jen v její počítačové verzi (viz odkaz na tomto webu) a je mou oblíbenou již několik měsíců. Její největší devizou je vedle zábavnosti krátká doba hry. Ve dvou hráčích je po 10 minutách dohráno a to i přes rozšířené možnosti strategie. Nejdelší čas vám proto zabere nastudování obsáhlejších pravidel, ale stojí to za to!

 12. jakubko
  1 z 5

  :

 13. Tygr
  4 z 5

  :

 14. ZUZKA
  4 z 5

  :

 15. Shaddy
  3 z 5

  :

 16. Shade
  3 z 5

  :

 17. dajo
  3 z 5

  :

 18. PJ
  4 z 5

  :

 19. Jezura
  5 z 5

  :

 20. budkin
  4 z 5

  :

 21. jpmce
  4 z 5

  :

 22. Skywalker
  5 z 5

  :

 23. Longshanx
  3 z 5

  :

 24. Lookash
  4 z 5

  :

 25. oplprokop
  4 z 5

  :


  Po otevreni krabice dostanete do rukou pekne vyvedeny herni plan, 25 kosticek zbozi od kazde ze ctyr barev, 4 hracske desky s budovami,desku s karavanou,desku na kostky neboli „“vez““, 9 bilych kostek, 3 zlute kostky, figurku dozorce, 18 karet, 25 drevenych zlataku a 25 drevenych velbloudu, ktere si ihned oblibite.

  Kazdy z hracu se na 21 dni (resp. kol) stane kupcem mesta Yspahan a bude zasobovat mistni obchody zbozim, stavet dulezite budovy a vyvazet sve zbozi do sveta na velbloudi karavane.

  Hraci deska je cestou rozdelna na ctyri ctvrte, ktere jsou oznaceny symboly(pytel, sud, truhla a vaza).Kazda ctvrt obsahuje spoustu obchodu, ktere jsou s barevne rozliseny na tzv. bazary(seskupeni vice obchodu stejne barvy). Na krizovatku ulic je polozen dozorce, ktery rozhoduje o tom, ktere zbozi se nalozi na karavanu.Vedle hraci desky je polozena karavana a vez, ktera je rozdelena na sest pater(spodni oznacene velbloudem,2-5 patro oznacene symboly ctvrti a seste se symbolem zlata).Na zacatku hry je zvolen hlavni hrac, ktery bude hru zahajovat. Toto privilegium se presouva kazdy den na hrace po levici.Hlavni hrac na zacatku dne hodi deviti bilymi kostkami a rozdeli je do skupin podle cisel napr. 1,2,2,2,5,5,6,6,6. Vsechny kostky s nejnisim cislem umisti do prvniho patra, s druhym nejvyssim do druheho atd…, ale kostky s nejvysim cislem jsou vzdy umisteny do nejvyssiho patra.Tento mechanismus zpusobi, ze patro s velbloudem a zlatem byva naplneno nejdriv, a pak az se zacnou plnit patra ctvrti.(ctvrte a pate patro byva malokdy zaplnene).Nyni si hlavni hrac vybere kostky z jednoho patra a muze provest jednu ze tri akci nalezijici tomuto patru. Pote si vybira jedno patro hrac po jeho levici atd. Na kazdem patre je vzdy moznost vzit si kartu, nebo popojit dozorcem,ale to si necham az na konec.Treti akce je u kazdeho patra nasledujici:
  1.patro:Vzit si pocet zlata kolik je v patre kostek.
  2.-5.patro:Umistit tolik beden zbozi do dane ctvrti kolik je v patre kostek.
  6.patro:Vzit si pocet velbloudu kolik je v patre kostek.
  Pro doplnovani zbozi do ctvrti musite dodrzovat tato pravidla: Nikdy nesmite umistit zbozi do bazaru , kde jiz lezi nejake cizi zbozi. Nejdríve musite naplnit vami obsazeny bazar a pak az muzete zacit zasobovat novy.
  Bazary jsou jednim z hlavnich prijmu viteznych bodu. Na konci kazdeho tydne se provadi vyhodnoceni a body dastanete jen za plny bazar. Zbozi se po vyhodnoceni vrati zpet hracum. Body za bazary jsou dany jejich velikosti a taky polohou ve ctvrti. Za bazary v nejmensi ctvrti, ktera pada ve vezi nejmene, jsou nejvetsi bodove hodnoty.

  Nyni se dostanu k moznosti popojit s dozorcem. Podle toho kterou vezmete z veze skupinu kostek, tak o tolik policek muzete popjit s dozorcem. Vezmu napr. 3 kostky s petkama a muzu popojit o pet policek. Pred kterym obchodem dozorce stane, to zbozi pujde na karavanu. Karavana je rozdelena na tri rady a v kazde jsou ctyri velbloudi.
  Zbozi zacinate na karavanu nakladat od spodni rady a za kazde nalozeni ve spodni rade ziska hrac okamzite 2 body, v druhe jeden a vtreti nula. Na konci tydne se jeste spocita kolik ma kdo v karavane zbozi a to se vynasobi hodnout radku vaseho nejvys umisteneho zbozi. Napr. hrac ma v karavane celkem ctyri bedny zbozi a jedna jeho bedna dosahla uz treti rady. Hrac tudiz ziska na konci tydne 12 bodu(4×3). Zbozi z karavany se ale na konci tydne nevyprazdnuje. Vyprazdnuje se az pri jejim uplnem naplneni, kdy se znovu vyhodnoti. Pri spravne zvolene taktice a nacasovani muze byt karavana silnejsi nez naplnovani bazaru.

  Posledni moznou akci, jak jsem jiz zminoval je liznuti jedne karty. Karet je celkem devet druhu a davaji vam moznost provest nejakou akci. Nekdy muzou neprijemne zvratit hru.

  V kazdem svem kole muze hrac postavit jednu ze sesti budov, ktere pridavaji hracovi ruzne vlastnosti, ktere vam pomohou ve vasi strategii. Za budovy se plati velbloudy a zlatem a daji se za ne i ziskat vitezne body. Za prvni dve postavene budovy nedostanete zadny body,ale za 3,4,5 budovu ziskate pri jeji stavbe vzdy pet bodu a za sestou budovu dokonce deset. Vitezem se stane hrac, ktery ve trech tydnech nazbira nejvice bodu.

  Herni princip je velmi orginalni a hra ma rychly spad, takze se po celou dobu nikdo nenudi. Kostky ve hre zarucuji, ze kazda partie bude jina, ale po hodu kostkami je velmi dulezite promyslet, ktere patro nejvice pomuze vam a nejvice uskodi konkurencnim obchodnikum. O interakci mezi hraci neni nouze a vyhraje ten hrac, ktery bude nejlepe zvazovat svoje moznosti.

  Hral jsem uz spoustu deskovych her, ale Yspahan patri mezi naprostu spicku. Zatim naprosto nadchl vsechny vsechny lidi, se kterymi jsem Yspahan hral. Mam za sebou vic nez 20 her a stale me bavi. Pokud hledate sviznou a zabavnou strategickou hru, se spostou moznosti je Yspahan ta nejlepsi volba. Bravo

 26. a.r.p.i
  4 z 5

  :

 27. jakub
  3 z 5

  :

 28. paladin91
  4 z 5

  :

 29. Libor
  4 z 5

  :

 30. Ranca
  3 z 5

  :

 31. GK_voyger
  2 z 5

  :

 32. richie
  4 z 5

  :

 33. Shako
  3 z 5

  :

 34. DK
  4 z 5

  :

 35. Mirka
  4 z 5

  :


  Yspahan byl v mém zorném poli už delší čas, ale přistupovala jsem k této hře s despektem. Na první pohled ne příliš přitažlivý herní plán (dle mého) mě dlouho odrazoval + hra obsahuje kostky. Také zde v recenzi někdo zmiňoval obsáhlejší pravidla. Další faktor, proč tuto hru ne. Nakonec si cestu k našemu hernímu stolu našla a … překvapení. Vážně příjemná hra, kde je prostor na strategii, a přesto netrvá příliš dlouho. A obsáhlejší pravidla? Za pár minut je vše jasné. Máme asi novější verzi, kde jsou pravidla velmi dobře popsaná i s příklady. A zmiňované kostky…ne všude, kde jsou kostky, jde o náhodu. Tato hra je toho příkladem. Např. může padnout 5 velbloudů, ale vy si je zkrátka nevezmete, protože se vám nehodí a můžete si místo toho vzít 2 sudy, které vám doplní súk. Záleží na strategii, kterou jste si zvolili. Takže půl hvězdičky dolů za herní plán a jinak není co vytknout.

 36. dilli
  2 z 5

  :

 37. jerry
  4 z 5

  :

 38. Gally
  4 z 5

  :

 39. Miloš
  5 z 5

  :


  Hra dokonale vyvážená, zajímavá, nestagnující s rychlým spádem. Ideální pro krátkodobé odreagování ve 2, ve 3 nebo ve 4 hráčích. Náhoda je zde potlačena originálním vyhodnocením hodu kostek, kdy má hráč možnost ovlivnit i jejich počet.

 40. Brontik
  4 z 5

  :

 41. orsej@centrum.cz
  3 z 5

  :

 42. tučňák
  5 z 5

  :

 43. V.S.
  5 z 5

  :

 44. Rubic(k)
  3 z 5

  :

 45. Richmond
  3 z 5

  :

 46. pogo
  4 z 5

  :

 47. Agáta
  5 z 5

  :

 48. Lukas
  4 z 5

  :

 49. Láďa Smejkal
  3 z 5

  :

 50. Jaromír Kovařík
  4 z 5

  :

Přidat hodnocení hry