Yspahan

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
610

Originální název:
Yspahan
Rok vydání:
2006
Počet hráčů:
2 až 4
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 8 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.
Doporučení hráče:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.

Katalogové číslo: 12211. Kategorie: . Štítek: .

Popis hry

Yspahan se stal hlavním městem Perské říše a rozvoj města a okolí slibuje dobré příležitosti k obchodu. Přes poušť sem proto míří mnoho karavan se zbožím. I vy jste jedním z obchodníků. Posíláte své zboží v karavanách, prodáváte je do obchodů a podílíte se na stavbě nových budov ve městě. Za vše získáváte body. Hráč, který má na konci hry nejvíce bodů, vítězí.

Další informace

Míra náhody

3 – malý podíl náhody

Počet hráčů

2 až 4

Věk hráčů

Od 8 let

Doba hraní

Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

2006

Míra interakce

3 – ustálená komunikace

Míra složitosti

3 – rozvinutá

Míra humoru

2 – spíše seriózní hra s prvky humoru

Doporučení rodiny

Asi nebudete zklamáni.

Doporučení hráče

Asi nebudete zklamáni.

Výrobci

MINDOK, Ystari Games

Autoři

Sébastien Pauchon

– Funagain Gameweb
– BoardGameGeek
– Svět deskových her
– Možnost nákupu na Slovensku.
– Pravidla hry Yspahan

133 hodnocení k Yspahan

 1. Kentril
  4 z 5

  :

  Prostředí je z říže perských obchodníků. Výborná hra opět s unikátním systémem hry. Házíte množstvím kostek a stejné hody přiřadíte na tabulku akcí, které poté provedete. Vaším cílem je samozřejmě získat co nejvíce bodů. Ty můžete získat obsazením bazarů, naložením karavany. K tomu vám pomůžou nákup speciálních budov. Do toho všeho lze občas použít bonus z karty. Pravidla zní šíleně, ale hra je opravdu jednoduchá. Netrvá tak dlouho a je zábavna. Faktor náhody je zde bohužel hod kostek, ale i tak musíte dobře rozmyslet, co provedete. Nevýhoda hry je bohužel v počtu hráčů 3-4, ale je tam i pseudovarianta pro dva hráče. Samozřejmě nejlepší je hra ve 4.

 2. matewr
  4 z 5

  :

  Jednoduchý herní princip, který je intuitivní a vysoce zábavný. Celá hra se odehrává v příjemném prostředí. Naprosto odlišné možnosti, jak svůj tah využít, činí ze hry strategickou výzvu, která ale zase není až tak složitá, takže se hráči zabaví, i když jim to nejde. Rozdělení hry na tři časové úseky jsou zajímavé a podobně jako u Alhambry hře přidávají na napětí, díky průběžnému bodování. Nevýhodou je fakt, že k vítězství není potřeba využívat různých zajímavých možností a stačí se orientovat jen na zásobování. Ano dá se vyhrát i jinými styly (pohyb správce, nákup budov…), ale ty jsou mnohem obtížnější na realizaci a kvůli tomu se valná většina hráčů od nich oprošťuje.

 3. XiQiX
  2 z 5

  :

  Hrála jsem pouze jednou a hra mne vůbec nezaujala. Herní princip byl použit již tolikrát a v tolika různých prostředí, že zasazení do takto nudného grafického zpracování opravdu nestojí za to.

 4. zdenda
  4 z 5

  :

 5. anupinka
  4 z 5

  :


  Je pravda, že v krásně malované krabici mnoho herního materiálu nenajdete. Nachází se v něm totiž pouze 1 velký a 2 menší herní plány, 4×25 kostiček (pro každého hráče v jedné barvě), 12 házecích kostek, 2 figurky, velbloudi (ty budete milovat :-D) a mince. Malé množství herního materiálu by mohlo leckoho odradit vzhledem k tomu, že hra je docela drahá. Já ale koupě rozhodně nelituji, protože hra má skvělý herní mechanismus, který jsem ještě jinde neviděla. Někomu by se mohlo nelíbit, že se při hře hází kostkami. Tohle však není klasická deskovka, při níž hodíte kostkou a šoupnete figurkou. Po hodu kostkami si hráči podle pravidel některé z nich vyberou a právě vybrané kostky hráči následně umožní provádět příslušné akce (takhle to zní komplikovaně, ale z pravidel vše lehce pochopíte, jsou názorná s obrázky). Po provedení akcí se hází vždy znovu, což do hry přináší některými lidmi nenáviděný prvek náhody, ale na druhou stranu je právě díky náhodě hra pokaždé zcela jiná. Kdyby tomu tak nebylo, byla by to nuda ;-). A strategizovat se dá i s kostkami, věřte mi. Co se hratelnosti týče, tak mi hra překvapivě přijde nejlepší ve dvou. Dá se toho totiž víc stihnout. Doporučila bych ji i zkušeným hráčům (jako oddechovku) i rodinám. Nesmíte se hlavně nechat zaskočit tou cenou :-).

 6. vaseklu
  4 z 5

  :


  Máme za sebou více jak 50her ve dvou hráčích, minimálně 20her ve třech hráčích a můj dojem je, že hra je skvěle hratelná v obou variantách.

  Před koupí nás odrazovalo především to, že se jedná o kostkovou hru a tedy i o hru s vysokým podílem náhody. Věřte, nevěřte, ale opravdu to tak není:)

  Při hře sice házíte kostkami, ale je jen na vás jakou sadu kostek si vyberete a nebo zda štěstíčku trochu pomůžete a přikoupíte si za mince ještě další kostky. Po hodu kostkami je tedy seřadíte podle padlých čísel a jednu sadu si vyberete a pak na jejím základě provedete vámi zvolenou akci, takže hra zas není tolik o náhodě, jak by se mohlo na první pohled zdát a to nás velice mile potěšilo..

  Další nevýhodou této hry, která se bohužel nerozplynula jako ta první je její cena, protože obsah balení opravdu moc neodpovídá její ceně. Obsahem jsou pouze herní plány, několik figurek velbloudů, mincí a kostiček dle barev na osazování akcí + samozřejmě kostky a návod, který patří k těm jednodušším. Takže když to srovnám například s Agricolou, měla by její cena být skoro poloviční, skoro na úrovni Carcassonne.

  Ale kdo si chce zahrát tuto skvělou hru, která by nebýt ceny určitě měla patřit do TOP 10 každého hráče, určitě neodolá:) My můžeme jen doporučit!

 7. morgouse
  4 z 5

  :

 8. Patrikhm
  5 z 5

  :

 9. Vojta38
  5 z 5

  :


  Mám 10 her od Mindoku a asi polovina z nich je v první desítce nejlepších her,Yspahana jsem dostal zadarmo při zakoupení hry Le Havre v jednom obchodě.Nic jsem od ní nečekal,byla to opravdová náhoda,že jse hra ocitla v mém vlastnictví.Ale když jsem hru později z nudy vyzkoušel bylo to opravdové překvapení.Tata hra se podle mého dá srovnávat s hrami,které jsou v první desítcě.To co hru drží takhle dola je opravdu velmi vysoká cena,kterou jsem nikdy nepochopil.Do herního materiálu se započítává malý počet žetonů s velbloudy,mincemi a zbožím a dále pak 3 herní plány.opravdu nechápu jak může toto stát 900 když hry jako je Le Havre Agricola Doba Kamenná Puerto Rico stojí všechny okolo 800 Kč a to je celá krabice naditá odspodu až navrch.Ale vysoká cena se nedá započítat tak,aby byla hra poškozena.Bylo to opravdu milé překvepení hra má velmi propracovaný herní systém krásné výtvarné zpracování to všechno ano ona se dá opravdu srovnávat s výše jmenovanými hrami ale jak už jsem jednou zopakoval nepřiměřeně vysoká cena ji drží moc dole.ale jinak je to hra která si zaslouží 5 hvezdiček.Vřele doporučuji těm,kteří nemají rádi dlohá a složitá pravidla a přitom očekávají strategickou a propracovanou hru

 10. Mazec
  5 z 5

  :

 11. little
  3 z 5

  :

 12. Zdenek_
  3 z 5

  :

 13. kokrdal
  4 z 5

  :

 14. colonel
  3 z 5

  :

 15. ZdenT27
  4 z 5

  :

 16. pastelka
  3 z 5

  :

 17. Neila
  3 z 5

  :

 18. Adam Svoboda
  3 z 5

  :

 19. Petr
  4 z 5

  :

 20. Michal
  3 z 5

  :

 21. yeetik
  1 z 5

  :

 22. Fruiko
  2 z 5

  :

 23. Tomáš
  4 z 5

  :

 24. jas
  4 z 5

  :

 25. darwin
  3 z 5

  :

 26. skyfire
  3 z 5

  :

 27. Duhamuz
  5 z 5

  :

 28. Jan
  4 z 5

  :

 29. Kalibulus
  4 z 5

  :

 30. Zipakna
  4 z 5

  :

 31. Deathmers
  4 z 5

  :

 32. rach
  5 z 5

  :

 33. Beholder
  2 z 5

  :

Přidat hodnocení hry