Jambo

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
608

Originální název:
Jambo
Rok vydání:
2004
Počet hráčů:
2 až 2
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 12 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.
Doporučení hráče:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.

Kategorie: , .

Popis hry

„Jambo“ je svahilský pozdrav. Tak zdraví své nakupující zákazníky zruční obchodníci na tržištích v srdci Afriky, kde již několik století rozkvétá čilý obchodní ruch. Množství místních výrobků je na těchto tržištích směňováno za zlato. Staňte se na chvíli obchodníky na africkém tržišti. Nakupujte a prodávejte rozličné zboží a hledejte ty nejlepší obchodní příležitosti. Život obchodníků však nabízí kromě příležitostí i množství hrozeb. Své služby vám na tržišti nabídnou cestující obchodníci, moudří šamani i sličné tanečnice. V přírodě je třeba se obávat nebezpečných lvů, hadů, krokodýlů a dalších zvířat. Proti těm chrání vás i celou vesnici stateční strážci. Ponořte se do exotické atmosféry Afriky s krásnými ilustracemi karet a velmi zajímavým herním mechanismem, který zajistí, že každá hra bude jiná.

Další informace

Míra náhody

2 – střední podíl náhody

Počet hráčů

2

Věk hráčů

Od 12 let

Doba hraní

Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

2004

Míra interakce

3 – ustálená komunikace

Míra složitosti

2 – jednoduchá

Míra humoru

2 – spíše seriózní hra s prvky humoru

Doporučení rodiny

Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Doporučení hráče

Asi nebudete zklamáni.

Výrobci

KOSMOS, MINDOK

Autoři

Rüdiger Dorn

– BoardGameGeek
– Pravidla hry Jambo
– Svět deskových her
– Možnost nákupu na Slovensku.

136 hodnocení k Jambo

 1. David
  4 z 5

  :

 2. omas
  5 z 5

  :

 3. Tristaver
  4 z 5

  :

 4. kalif
  4 z 5

  :

 5. Semiš
  4 z 5

  :

 6. MartiN8029
  3 z 5

  :

 7. Rybka
  4 z 5

  :

 8. filipes
  4 z 5

  :

 9. zeppelin
  5 z 5

  :

 10. cahous
  5 z 5

  :


  Není moc her pro dva hráče, proto jsem hned zavětřil, když vyšla informace o plánovaném vydání Jambu. První ohlasy mne hned nadchly a když konečně vyšlo i u nás, neváhal jsem a hru pořídil. A vůbec této koupě nelituji. Máme odehraných několik desítek partií (psát recenzi o půl roku později, napíšu určitě „“několik stovek““:-D) a hra se mi zdá čím dál zábavnější.
  Žánr obchodní hry nám skvěle vyhovuje, protože při hře nedochází k tolika vzplanutí vášní, jako u škodících karetních her, mezi které bych zařadil například Citadelu. Jistě, jsou tu i karty, které můžou soupeři pořádně zatopit – slon, hyena a asi nejvíc stařešina v případě, že syslíte karty (můžete si ponechat pouze 3 karty, což v situaci, kdy jich držíte třeba 10 a vymýšlíte co nejlepší kombinace jejich vyložení, docela zabolí/rozčílí – navíc proti němu není obrana jako proti zvířatům). Ale na škodění protihráči hra rozhodně založena není. Jak už bylo zmíněno, podstatou hry je co nejlepší načasování uplatnění jednotlivých karet během 5 akcí, které v každém kole máte. Můžete buď nakupovat/prodávat zboží, stavět a využívat různé předměty, využívat karet lidí ve svůj prospěch, nebo poškodit konkurenčního „“stánkaře““ tím, že na něj třeba pošlete krokodýla, aby mu sežral postavený předmět.
  Pravidla hry jsou jasně napsaná a stačí jedno přečtení k jejich pochopení. Jedna hra trvá zhruba 30-40 minut a dají se odehrát 3-4 partie za sebou, aniž by hra přestávala bavit. Pouze nedoporučuji hrát více her před spaním, protože se jinak uprostřed noci přistihnete, jak jste neštastní z toho, že už vám nevycházejí akce na další spánek:-D
  Doufám, že co nejdřív vyjde i rozšíření k této skvělé hře.

 11. treveris
  5 z 5

  :

 12. fasz
  4 z 5

  :

 13. ravenka
  4 z 5

  :

 14. Dušan Takáč
  4 z 5

  :

 15. cangoore
  4 z 5

  :

 16. tondakolik
  3 z 5

  :

 17. Koki
  4 z 5

  :

 18. Salamandr
  4 z 5

  :


  Dost slušná gameska, jelikož je primárně vyvíjena pro 2 hráče, tak vše i ve dvou docela utíká. první hry jsou dost pomalé neb neznáte karty, vše musíte číst a taky nevíte jaké karty zádob očekávat, ale po několikáté hře už tušíte co a jak, a kteráý karta je cenná. jen bych zvýšil počet karet zásob, neb je jich zhruba polovina z celého balíčku a někdy se stane, že 6 karet za sebou nejsou zásoby a pokud zrovna nemáte spešl předmět, který vám pomůže, tak se zboží ve svém krámku nezbavíte

 19. Sagapo
  4 z 5

  :

 20. aneken
  5 z 5

  :

 21. Tygr
  4 z 5

  :

 22. Shaddy
  4 z 5

  :

 23. SSZGSA
  5 z 5

  :

 24. zasa
  4 z 5

  :

 25. ghoston
  5 z 5

  :

 26. Ladik81
  5 z 5

  :

 27. tomas
  5 z 5

  :

 28. oplprokop
  4 z 5

  :


  Jedna se o jednoznacne nejlepsi hru pro 2 hrace, co jsem hral. Pomerne rozsahlou recenzi jsem napsal pro sprateleny server http://www.spolocenskehry.sk

  Recenzi si muzete precist na adrese: http://www.spolocenskehry.sk/content/view/813/24/

 29. Pivrn
  4 z 5

  :

 30. a.r.p.i
  4 z 5

  :

 31. Acer
  4 z 5

  :

 32. paladin91
  4 z 5

  :

 33. rix
  5 z 5

  :

 34. matys
  2 z 5

  :

 35. Petr Holub
  4 z 5

  :


  Afrika pár let zpátky, vy kupec, soupeř kupec a oba nemáte rádi konkurenci = jde se prodávat, času málo zboží hodně.

  Jak se teda Jambo hraje? Hráči se postupně střídají v hraní/kolech. V každém kole mate pět akcí, které se mohou ale nemusí využit. Vaše možnosti jsou limitovány jen kartičkami. Každé zahrání či využití karty vás stojí akci. Základní cíle jsou ale dány, musíte řešit: jak co nejlevněji sehnat zboží a co nejdráže ho prodat a jak dostat do ruky kartičky neboli možnosti. Ale oboje hrabte s mírou a včas využíte o obé se dá přijít. Jediné jisté je zlato ve vašem měšci. Kdy s tím skončíte? No až někdo z vás dosáhne patřičného obnosu zlatých valounků = 60.
  V rámci oněch kartiček se setkáte s kartičkama lidí, kteří pro Vás umí zajistit nějakou tu vyhodu či trik. Ale také se zvířaty místní fauny. Ty využívate, abyste trošku soupeři trošku zkomplikovali život. Takový slon na stánku, to znamená hodně zboží v háji, teda u vás. Pak tu máme spoustu kartiček – zakazek, prostě možnosti jako koupit či prodat zboží.
  Krom těchto jednorázových kartiček je tu poslední velká skupina – bubínků, sošek, studen atd, tedy předmětů a vymožeností tamní kultury. Uměj dobrý věci a jdou použít opakovaně.
  A víc už byste potřebovat neměli.

  Jambo je ideální hra pro pár či rodinu, samotné hraní je velmi příjemné a svižné. Přesto má hra svoji hloubku a vy objevujete možnosti jednotlivých zdánlivě slabích karet. Průměrné doba hraní pro zaučené hráče odpovídá krabici – 30-40minut. Už během první hry pochopíte mechanismy a myšlenku hry, druhou jste už mazáci. Štěstíčko tam taky je, jako v každé karetce, a dlé mého je ho tam akorát. Pravidel je poměrně málo ale stačej, a myslím, že se dají velmi dobře pochopit z textu samotným přečtením. Absence fatálních tahu a přesílených/smrtelných kombinací karet nesvedí k nekolika málo taktikám ale spíš vás učí využívat všechny zdroje – kartičky. Oblíbené škození protihráčům se tam najde také, ale narozdíl od některých jiných her moc partií rozchodem nekončí-)) (3 : 1 vede hraní na sebe oproti hraní proti protihřáči)

  Hru hodnotím jako velmi dobrou, ve svém ranku jako jednu z nejlepších.
  O hry pro dva hráče se poměrně dost zajímám, a troufnu si říci, že mám i vcelku široký záběr/přehled. Srovnání s jinými tiluly – Nápaditější a méně ohratelné než Cezar a Kleopatra, výrazně jednodušší a rychlejší než Karetní osadníci z Katanu.
  Tato recence je cca po 10 – 15 partiích, na víc zatím nebyl čas.
  Můj názor může být lehce zaujatý, ale věřím, že né přiliš.

 36. Kuba
  4 z 5

  :

 37. Shako
  3 z 5

  :

 38. Pelly
  3 z 5

  :

 39. Mirka
  5 z 5

  :

 40. greyhound
  5 z 5

  :


  Obchodnickou hru Jambo jsem zakoupil ihned po jejím českém vydání a to na základě příznivých ohlasů a recenzí na netu. K napsání recenze jsem se dostal až nyní, kdy mám za sebou spoustu odehraných partií. Hra je skvělá na rychlé odreagování. Jednu partii odehrajete za cca 30 minut. Principem hry je být co nejlepším obchodníkem a ustát soupeřovu snahu škodit vám. Ve hře začínáte s prázdným stánkem, 5 kartami v ruce a 20 zlatými valouny. Cílem hry je zmnožit valouny na 60. K tomu je třeba vhodně nakupovat a prodávat zboží (ve hře je 6 druhů) pomocí prodejních karet. Dále je možné využít předměty, které umožňují nákup zboží nebo získání více karet a postavy, které přináší jednorázové výhody. Navíc je možné využít karty zvířat a soupeřů škodit, například jim vzít zboží nebo vyložený předmět. Hru hodnotím jako výbornou a z her pro dva hráče u mne vede na celé čáře. Proto 5 hvězdiček, hru doporučuji každému, kdo hraje často ve dvou 🙂

 41. nfo
  3 z 5

  :

 42. Gally
  4 z 5

  :

 43. murphy
  4 z 5

  :

 44. Ondra
  5 z 5

  :

 45. Shark
  3 z 5

  :

 46. David Cichák
  3 z 5

  :

 47. Mirunak
  5 z 5

  :

 48. pogo
  4 z 5

  :

 49. Lukas
  5 z 5

  :

 50. Jaromír Kovařík
  5 z 5

  :

  Zkušený autor Rüdriger Dorn připravil pro dva hráče zajímavou novinku. Hru také podpořil vydařenými  ilustracemi  Michael Menzel, jeden z nejuznávanějších grafiků současnosti.  Po zhruba šedesáti odehraných partiích si dovoluji shrnout moje hodnocení.

  Po rozbalení vás čeká 112 karet, 36 kartiček zboží, 52 žetonů zlata, 5 akčních žetonů česká a slovenská pravidla. Vše v prvotřídní kvalitě.

  Vlastní princip hry je vcelku jednoduchý, takže si myslím, že i když je hra určená pro dvanáctileté a starší, zvládnou jí děti již od zhruba desíti let (a samozřejmě dospělí). Každý hráč má na začátku 20 kousků zlata a během hry se je snaží rozmnožit na magických 60. Hráči se střídají na tahu. Ve svém tahu mají 5 akcí, které probíhají velmi svižně, takže odpadá zdlouhavé čekání na tah. Hráč může líznout kartu, nakoupit zboží na svůj stánek, prodat zboží ze svého stánku, využít pomoc nějakého člena kmene (karta), nástroje nebo zvířete. K bodům se nejlépe dostane šikovným obchodováním typu – levně koupit a draho prodat. To samozřejmě není vždy jednoduché, ale to je již součást taktiky.

  Shrňme si nyní některé rysy které dělají z Jamba jednu z nejlepších her pro dva hráče vůbec (mimochodem, v roce 2005 se dostala mezi finalisty ankety Spiel des Jahres, což se karetní hře pro dva hráče stává pouze zcela vyjímečně!):

  • je velmi jednoduchá na vysvětlení, základní principy hry lze vysvětlit během pěti minut.
  • je svižná – ačkoliv oficiálně uvádí autor 45 minut, po několika partiích se zkušení hráči dostanou pod 30 minut.
  • hra nabízí v každém momentu různé cesty k zlepšení situace hráče.
  • hra obsahuje náhodu, tudíž i slabší hráč může občas vyhrát. Náhoda není ale na úkor kvality hry a hráče nelimituje.
  • ačkoliv hra obsahuje „“škodící““ karty zvířat, které slouží často ke zpomalení vedoucího hráče, jsou tyto karty postaveny tak, že přináší drobnou výhodu i druhé straně.
  • hra dle mého názoru (a zkušenosti) oslovuje nejen muže, ale i spoustu žen. Pravděpodobně proto, že princip nákupu a prodeje zboží jim bývá mnohem příjemnější než například válka či boj.

  Abych jenom nechválil, první dvě partie vám budou trvat přes hodinu, protože si musíte přečíst efekty hodně karet. Dobrou zprávou je, že poté se již budete dobře orientovat jen podle obrázků.

  Hledáte – li pěknou svižnou hru pro dva s jednoduchými pravidly, která není bojovně zaměřená, Jambo je tu přímo pro Vás.

Přidat hodnocení hry