Jambo

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
697

Originální název:
Jambo
Rok vydání:
2004
Počet hráčů:
2 až 2
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 12 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.
Doporučení hráče:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.

Kategorie: , .

Popis hry

„Jambo“ je svahilský pozdrav. Tak zdraví své nakupující zákazníky zruční obchodníci na tržištích v srdci Afriky, kde již několik století rozkvétá čilý obchodní ruch. Množství místních výrobků je na těchto tržištích směňováno za zlato. Staňte se na chvíli obchodníky na africkém tržišti. Nakupujte a prodávejte rozličné zboží a hledejte ty nejlepší obchodní příležitosti. Život obchodníků však nabízí kromě příležitostí i množství hrozeb. Své služby vám na tržišti nabídnou cestující obchodníci, moudří šamani i sličné tanečnice. V přírodě je třeba se obávat nebezpečných lvů, hadů, krokodýlů a dalších zvířat. Proti těm chrání vás i celou vesnici stateční strážci. Ponořte se do exotické atmosféry Afriky s krásnými ilustracemi karet a velmi zajímavým herním mechanismem, který zajistí, že každá hra bude jiná.

Další informace

Míra náhody

2 – střední podíl náhody

Počet hráčů

2

Věk hráčů

Od 12 let

Doba hraní

Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

2004

Míra interakce

3 – ustálená komunikace

Míra složitosti

2 – jednoduchá

Míra humoru

2 – spíše seriózní hra s prvky humoru

Doporučení rodiny

Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Doporučení hráče

Asi nebudete zklamáni.

Výrobci

KOSMOS, MINDOK

Autoři

Rüdiger Dorn

– BoardGameGeek
– Pravidla hry Jambo
– Svět deskových her
– Možnost nákupu na Slovensku.

136 hodnocení k Jambo

 1. mymoslav
  4 z 5

  :

  Je vašim zaměstnáním obchodní zástupce, referent, asistentka, manager apod.? Máte rádi nakupování na afrických tržištích, ale nenávidíte, jak vám pořád něco vnucují? Rozesměje Vás, když s napětím očekáváte, jaký zákeřný předmět soupeř vyloží, aby vás rozdrtil, a soupeř zahlásí „Vykládám kotel“. Šla Vám ve škole matematika, ale nikdo to neocenil? Smějete se rádi svým vtipům ještě dlouho poté, co už se nikdo nesměje? Ano? Tak přesně pro vás je určená tato kouzelná rodinná hra pro 2 hráče. Odehrál jsem desítky duelů v této hře s dospělými i dětmi a vždy jsem se dobře bavil. Hra je rychlá, jednoduchá na pochopení, má krátkou dobu na přípravu, díky malým rozměrům se hodí na cestování. Za mě: jedna z nejlepších rodinných her pro 2 hráče.

 2. cinan
  2 z 5

  :

  nesedlo

 3. karelik
  5 z 5

  :

  Jambo jsem dlouho sháněl a nezklamalo mě! Je to ochodní hra s kartami pro dva a je prostě skvělá. Nejvíce se mi líbí jednoduchý herní princip, který se dá rychle naučit a poté odsýpá. V základu jde o hraní karet se surovinami, které slouží pro nákup i prodej (s rozdílnými částkami samozřejmě). Komu štěstí přeje, může využít karet osob, které přinesou okamžitou výhodu, předmětů, které přináší stálou výhodu a zvířat, kterými škodíte soupeři. Máte různé možnosti, jak hrát, lze kalkulovat se surovinami, kartami, stánky, vše co ve hře je, má nějaký smysl. Zatím asi nejlepší hra pro dva, kterou jsem potkal.

 4. Peet
  4 z 5

  :

  Pro mě zatím jedna z nejlepších her pro dva hráče. Pravda, hráli jsme ji zatím jen párkrát (většinou se nás naštěstí na hraní sejde více), ale byla poměrně chytlavá. Herní mechanika zajímavá s velkým množstvím různých taktik, které se dají aplikovat. Můžu doporučit.

 5. XiQiX
  3 z 5

  :

  Obchodní hra pro dva hráče, která mne příliš neoslnila, ale na zkrácení dlouhé chvíle ve vlaku rozhodně stačí.

 6. pevon
  4 z 5

  :

  Hupem šupem do Afriky a za obchodem.

  Jedna z mála her, kterou si oblíbily moje děti (10 let hráč a 6 let pomahač 🙂 i já. Zajímavý herní princip, který je pravda na poprvé poněkud složitěji pochopitelný, chce to zahrát tak 2x či 3x nanečisto, ale potom to stojí za to. V podstatě jde o to dobře hospodařit s tím co máte jako platidlo (zlaté nugety) a vhodně investovat a pak v pravý čas prodávat.

  Máte k dispozici každý stánky na zboží a nějaké peníze pro začátek. Snažíte se vhodně nakupovat, abyste pak ještě lépe prodali (sen každého obchodníka). Pomáháte si/či škodíte protihráči speciálními předměty a postavami. Hra Vám při svižném tempu zabere tak 20 až 30 minut.

  Co si na hře cením nejvíce a kde jsou její největší klady (koukám na to z pohledu rozvoje mých dětí)?

  – je třeba plánovat a myslet trochu dopředu, ale tak akorát
  – tak trochu kopíruje i to, jak to ve světě obchodu opravdu chodí
  – nutí připravovat se na jedné straně na to, že není nic jisté 🙂 soupeř může zasáhnout jednoduše do toho co máš a je to fuč, na druhé straně učí balancovat mezi tím, kdy zasáhnout ve svůj prospěch a kdy uškodit protihráči (děti se tak učí i tomu, že není nic černé a bílé a hlavně, že je lepší než škodit rozvíjet své)
  – moc hezké zpracování (toto je důležité hlavně pro dětské hráče 🙂
  – velmi skladné, takže lze brát kamkoli s sebou

  Proto doporučuji, pokud vydržíte to, že na první to může připadat složité a projdete přes dvě tři testovací hry, tak vás to pak určitě nepustí.

  pevon

  PS: Zavedl jsem si i jednodušší variantu pro děti, omezený počet předmětů a postav. Je jich tam možná zbytečně moc, zvláště pro děti, aby zvládali pojmout (počítám tedy toho mého teď už 10 letého hráče).

 7. Radimur
  4 z 5

  :

 8. zdenda
  4 z 5

  :

 9. TuliMrkev
  4 z 5

  :

 10. MiW
  4 z 5

  :

 11. jonascz
  4 z 5

  :

 12. anupinka
  5 z 5

  :


  Pokud jste milovníkem karetních her a jste většinou na hru jenom dva, pak je Jambo hra právě pro vás. Určitě budete nadšeni velkým množstvím kartiček s překrásnými obrázky, ze kterých na vás úplně čiší Afrika. V Jambu však nepoužíváte pouze karty, jak je u běžných karetních her zvykem. Každý z hráčů vlastní ještě kartičku, na níž je namalovaný stánek, do kterého může umisťovat různé žetony zboží, se kterými nadále obchoduje. Pravidla hry jsou poměrně jednoduchá a krátká a dají se rychle vysvětlit, což je výhoda, pokud chcete hrát s někým, kdo ještě Jambo nezná. Tento člověk oproti vám ani nebude v nevýhodě, protože u Jamba se nedá vypěstovat žádná taktika. Vše záleží pouze na tom, jaké vám zrovna přijdou karty, což činí hru pokaždé jinou a stále zajímavou. Příjemná je také délka trvání hry, protože patří spíše mezi ty kratší. Nám Jambo většinou zabere tak tři čtvrtě hodiny. U hry není ani nutné se nijak zvlášť soustředit. Samozřejmě, že úplně bez přemýšlení hrát nejde, ale rozhodně to není hra, po které byste byli vysíleni namáhavým přemýšlením. Jambo je prostě rychlé, oddychové, jednoduché a dobře skladné, takže není problémem vzít ho s sebou na každou dovolenou, kde vám určitě zpříjemní chvíle, ve kterých byste se jinak nudili.

 13. Eva88
  4 z 5

  :

 14. Martin
  4 z 5

  :

 15. ivetacek
  5 z 5

  :

 16. UEco
  4 z 5

  :

 17. Tereza
  4 z 5

  :

 18. Elenai
  5 z 5

  :

 19. Číňan
  3 z 5

  :

 20. RadimB
  4 z 5

  :

 21. Morta
  4 z 5

  :

 22. KacaMaca
  5 z 5

  :

 23. Márty
  5 z 5

  :

 24. Nefertiti
  4 z 5

  :

 25. Veroslavka
  5 z 5

  :

 26. Hogo Fogo
  5 z 5

  :


  Tuto hru jsme poznali s kamarádem poprvé na Deskohraní ´09. na začátku jsme k ní přistupovali s odstupem, protože jsme ji neznali a obal nás nějak nezaujal.

  Jakmile nám to vysvětlili, začali jsme hrát. Po prvních pěti minutách jsme se do toho ponořili natolik, že jsem si přišel jako na opravdovém africkém tržišti, kde mi slunce pálilo do hlavy, měl jsem na sobě jen nějakou tu domorodou sukénku z rákosí a prodával jsem své suroviny co jsem mohl. Sem tam se mihl tygr, nějaká ta zlatá soška či kolem proběhli stráže se šamanem.

  Celá hra je vlastně obchodnický duel mezi obchodníky. Je to o nákupu a prodeji a je otázkou jestli vám v tom pomůže Ekonomka. Trochu určitě, ale třeba takový průzkum trhu či reklama tady nepadne na úrodnou půdu…

  Zajímalo by mě, jak by tato hra vypadala veverzi pro 3 lidi. Myslím, že by to nemuselo být špatné

  Popisu hry se vyhnu, protože každému musí být jasné, že když je to obchodní hra, tak se tu jedná hlavně o suroviny a o jejich nákup a prodej. Možno zmínit ještě, že je příjemné zpestření hry díky akčním kartám, které se lízáte a které vám buď pomáhají a nebo škodí soupeři.

  Pravidla mi přišly v celku jednoduché. Prostě do 5 minut se s nimi ztotožníte a hrajete a obchodujete.
  Design karet hráče lehce vtáhne do Afriky a výskyt různých zvířat a domorodců ho po celou dobu hry nevpustí zpět do reality.

  Zatím nejlepší hra pro dva od dob Pexesa!

 27. Silvajs
  4 z 5

  :

 28. ZdenT27
  3 z 5

  :

 29. tootsie
  5 z 5

  :

 30. ikri
  5 z 5

  :

 31. rulen
  3 z 5

  :

 32. Chmelda
  2 z 5

  :

 33. acedrac
  3 z 5

  :

 34. Tomas
  4 z 5

  :

 35. smotla
  5 z 5

  :

 36. Adam Svoboda
  4 z 5

  :

Přidat hodnocení hry