Carcassonne: Kupci a stavitelé (2. rozšíření)

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
Neznámý

Originální název:
Carcassonne: Handler und Baumeister
Rok vydání:
2003
Počet hráčů:
2 až 6
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 8 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.
Doporučení hráče:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.

Katalogové číslo: 11346. Kategorie: . Štítky: , , .

Popis hry

Další přírůstek do rodiny „Carcassonnů“… Přidáním k základní sadě získáte nové kartičky a figurky, které základní hru nebo hru s prvním rozšířením dělají ještě zajímavější…

Další informace

Počet hráčů

2 až 6

Věk hráčů

Od 8 let

Doba hraní

Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

2003

Míra náhody

2 – střední podíl náhody

Míra interakce

2 – komunikace není součástí hry

Míra složitosti

2 – jednoduchá

Míra humoru

2 – spíše seriózní hra s prvky humoru

Doporučení rodiny

Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Doporučení hráče

Asi nebudete zklamáni.

Výrobci

HANS IM GLÜCK, MINDOK

Autoři

Klaus-Jürgen Wrede

Hra/Rozšíření

Rozšíření hry

Odkazy:

420 hodnocení k Carcassonne: Kupci a stavitelé (2. rozšíření)

 1. MMM
  4 z 5

  :

  Keďže klady(s ktorými súhlasím)sú podo mnou už vymenované, zameriam sa hlavne na kritiku:
  Tovary majú väčší vplyv ak hráte s menej rozšíreniami, selátko je účinné na hodnotných lúkach alebo pri pripájaní sa na súperovu stodolu s pastierom, inak hlavne na okrasu, no ale staviteľ – to je iný šéf!
  Dovolím si povedať, že staviteľ je počas hry najmocnejšia figúrka v hráčovej farbe. Keď pri 1.ťahu rozšírite mesto/cestu, kde máte umiestneného staviteľa môžete ťahať znova. To je efekt staviteľa. Je slabší ako starosta, či stodola(z iného rozšírenia)? Ten výraz v súperovej tvári keď zablokujete mesto kde ho má hneď na začiatku až do konca hry – ste jasný víťaz. A toto mi práve na tomto rozšírení dosť vadí, inak by bolo moje najobľúbenejšie – preto hráčom, ktorí si príliš neškodia vrelo doporučujem!

 2. Cermakov1
  5 z 5

  :

  Mám doma všechny rozšíření, když bych chtěla hrát všechny, byla by hra tak na půl dne a hodně velký stůl. 🙂 Toto rozšíření přináší zajímavé obměny, hrajeme s ním pokaždé.

 3. Jiří Aberle
  5 z 5

  :

  Druhé rozšíření k základní hře Carcassonne. Obsahuje 24 nových kartiček krajiny: 9 s vínem, 6 s obilím, 5 s látkou a 4 bez zboží. K těmto kartičkám je 20 žetonů zboží, které přinášejí body navíc a dále pro každého hráče figurka stavitele a selátka. Stavitel umožňuje dvojí tah a selátko na louce přináší vyšší výnos sedlákovi.
  Je to nejlepší rozšíření, které vřele doporučuji 🙂

 4. Effka
  4 z 5

  :

  toto rozšíření také umí hru oživit a nakonci zamíchat pořadím při počítání bodů. 🙂

 5. vasek
  5 z 5

  :

  Velmi dobré rozšíření k základní hře. Patří pořadovým číslem 2 k těm prvním rozšířením a k samotné hře se velmi hodí.

 6. vendulala
  4 z 5

  :

  Asi nutnost k základní hře – bez tohoto rozšíření je to o dost nudnější, samotnou základní hru bych bez něj nehrála (pokud nehraju s dětmi). Sbírání surovin a komodit přináší do hry větší napětí při závěrečném bodování a Stavitel s možností hrát další kartu je super, zrychluje a znejišťuje hru.

 7. Betty
  5 z 5

  :

  Za mne nejlepší rozšíření, udělá ze základní verze jinou hru, doporučuji jako první rozšíření. Děti hodně baví sbírat „obrázky“.

 8. Xaws
  4 z 5

  :

  Povedené rozšíření k základní hře. Do systému hry zapadá a vhodně ji doplňuje. Obohacuje hru o další taktický prvek, když vás motivuje dalšími body za suroviny pomoci uzavřením města protihráči.

 9. tds
  4 z 5

  :

  Další zajímavé rozšíření, které by u základní hry nemělo chybět. Může docela podstatně zahýbat s bodováním díky zboží ve městech. Případně někdy využijeme pouze kartičky bez dalších pravidel, abychom mohli stavět větší města. Dlouho jsme hráli kombinace základní hry + rozšíření 1 a 2 a stačilo to. Při přidávání dalších rozšíření už se někdy hra stává příliš složitou, což sice není mínus, ale Carcassonne máme rádi hlavně z důvodu jednoduchých pravidel bez nutnosti studovat u každého druhého tahu, co vše vlastně vůbec je možné udělat. Ale rozšíření č. 2 v každém případě doporučuji a spolu s jedničkou bych ho zařadil povinně do sbírky 🙂

 10. kajakarlik
  5 z 5

  :

  Podle mě nejlepší rozšíření.

 11. cornello
  4 z 5

  :

  Toto rozšíření považuji jako velmi kvalitní, rozhodně nelituji koupi a doporučuji všem doposud vyrovnaným hráčům, že na konci hry to způsoby velké divy s bodováním 🙂

 12. matewr
  4 z 5

  :

  Výborné rozšíření, které do hry přidává zcela zásadní taktický prvek. Souboj o suroviny ve městech. Díky tomuto aspektu se ze hry stává úplně něco jiného a přitom tématicky nic nevyčnívá. Takto by mělo vypadat správné rozšíření.
  Ostatní dílčí segmenty, jsou oproti surovinám jen slabým odvarem a to obzvláště prasátko, které nám přišlo do hry trochu uměle přidané. Co se týče stavitele, tak zde se jedná o originální nápad s trochu složitějšími pravidly na pochopení. Díky staviteli vznikají zajímavé situace a hra se stává více nepředvídatelnou, což také platí u surovin. Právě nepředvídatelnost je pro mě trochu mínusem, protože carcassonne nás vždy bavilo právě z toho důvodu, že má hráč bodování pod svou kontrolou a jediné co vám může prohrát hru je jen vaše špatná strategie, nebo doopravdy velká smůla na tahání kartiček. Smůla se může s tímto rozšířením ještě více prohloubit. Jinak ale rozhodně doporučuji, jedná se o příjemné oživení a to nejen v podobě nápadů, ale také hratelnosti.

 13. Spud.Murphy
  4 z 5

  :

 14. SASAN_KING
  5 z 5

  :

 15. Cesarea
  5 z 5

  :

 16. nelus
  4 z 5

  :

 17. Trauma_Zero
  4 z 5

  :

 18. Marteen
  4 z 5

  :


  Jedná se velmi povedené rozšíření, které bych označil zřejmě za nejlepší ze všech, co jsem zatím hrál (1., 2., 4., 6.). Po půl roce hraní samotné základní hry většinou ve dvou lidech jsem přemýšlel, jaké rozšíření zakoupit a zvolil jsem Kupce a stavitele a hra tím dostala zcela nový náboj a rozměr. Časem jsem vyzkoušel ještě i další tři rozšíření v kombinaci se základní hrou, ale zatím žádné jiné neovlivnilo hru tolik, jak právě druhé rozšíření. V současnosti hraji hru s 1., 2. a 6. rozšířením. Občas si zahraju Věž, která je trošku zákeřnější a když s ní hrajeme, tak to částečně omezuje strategie, protože se u nás většinou hráči soustředí víc na demolici než stavění.

 19. MK2
  4 z 5

  :

 20. Baliend
  5 z 5

  :

Přidat hodnocení hry