Krabice
KrabiceRozehraná hraKrabice - zadní strana

Carcassonne: Hostince a katedrály (1. rozšíření)

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
Neznámý

Originální název:
Carcassonne: Die Erweiterung
Rok vydání:
2002
Počet hráčů:
2 až 6
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 8 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.
Doporučení hráče:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.

Katalogové číslo: 11134. Kategorie: . Štítky: , .

Popis hry

Líbí se vám hra Carcassonne? A chtěli byste si ji zpestřit o nové kartičky nebo si ji chcete zahrát v šesti hráčích? Tak potom je toto rozšíření přímo pro vás. Kromě nových figurek a kartiček obsahuje také počítací žetony. Tuto hru můžete hrát pouze se základní sadou.

Další informace

Počet hráčů

2 až 6

Věk hráčů

Od 8 let

Doba hraní

Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

2002

Míra náhody

2 – střední podíl náhody

Míra interakce

2 – komunikace není součástí hry

Míra složitosti

2 – jednoduchá

Míra humoru

2 – spíše seriózní hra s prvky humoru

Doporučení rodiny

Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Doporučení hráče

Asi nebudete zklamáni.

Výrobci

HANS IM GLÜCK, MINDOK

Autoři

Klaus-Jürgen Wrede

Hra/Rozšíření

Rozšíření hry

Pravidla:

405 hodnocení k Carcassonne: Hostince a katedrály (1. rozšíření)

 1. Xaws
  5 z 5

  :

  Podle mě nejlepší rozšíření základní hry. Doplňují a obohacují původní hru.

 2. tds
  5 z 5

  :

  Pokud se základní Carcassonne alespoň trochu líbilo, je prakticky nutné pořídit k němu další rozšíření, kterých je na výběr hodně. Hostince a katedrály jsou taková „povinná výbava“ k základní hře a to i když hrajete pouze ve dvou a figurky pro 6. hráče ani nevyužijete. Získáte další kartičky a hlavně nové možnosti hraní, které mohou docela zahýbat bodováním (katedrály), pokud se podaří postavit dostatečně velké město a uzavřít ho. Hostince u cest jsou také příjemným bonusem.

 3. bejka
  5 z 5

  :

  Rozšíření naprosto zapadne do základní hry, aniž by to nějak zásadně ovlivnilo pravidla.
  Najdete v něm dvě kartičky s katedrálou- když s ní uzavřete město- získáte za kartu a erb místo dvou bodů tři. Při neuzavření města však žádný bod nezískáte. Karty s hostincem u rybníka přidávají při uzavření cesty bod navíc, pokud cesta není uzavřená, žádné body nedostanete.
  + nové kartičky krajiny
  + získáte figurky pro 6. hráče
  + získáte větší figurky pro všech 6 hráčů- hodí se při boji o louku, město, či cestu- počítá se za dvě obyčejné
  – rozšíření Vám brzi stačit nebude, a zatoužíte ještě po dalších 🙂

 4. hromadalidi
  4 z 5

  :

  Jestli má nějaké rozšíření této velmi oblíbené hry smysl, tak je to právě toto. Nové typy krajin se hodí, nejsou spíš jen prvoplánové, aby v rozšíření něco bylo, jak se tomu děje u dalších krabic. Nové figurky umožňují lepší taktiku a plánování a dvojnásobné body se hodí (myslím tím katedrálu a hostinec). Navíc lze pak ke hře přizvat i šestého stavitele, což je taky pozitivní neboť tuto hru pochopí opravdu i menší, a tak sehnat hráče není zas takový problém. I ti co úplně nehoví deskovkám si Carcassonne zahrají rádi. První rozšíření hry hodnotím velmi kladně a vhodně doplňuje originál. (bez něj samozřejmě hrát nelze)

 5. Naifa
  5 z 5

  :

  Velmi pěkné rozšíření k již úžasné základní hře. Zejména při hraní více lidí oceníme šestou sadu pro hráče. Velké figurky nepoužíváme. Je to tak více zaměřeno na strategii a při nasazování tolika figurek bylo snadné přehlédnout, že jedna je větší (mnohdy tuto skutečnost přehlédl i hráč, který velkou figurku přiložil).
  Další vhodnou částí rozšíření jsou kartičky s bodováním nad padesát a nad sto. Při menším počtu hráčů – např. při hraní ve dvou, využíváme tyto kartičky i vícekrát. Občas se stane, že dosahneme i na hodnocení 150+.
  Velmi příznivě jsme ocenili kartu katedrály. Je nejen pomocníkem, když ji člověk vytahne na začátku hry a má tak velkou šanci získat velké město za hodně bodů. Současně ale také může uškodit, zejména když ji protivník vytahne ke konci hry a zablokuje vám tak krásně rozjeté město – sice by nebylo hodnoceno trojnásobkem, ale i tak by byl bodový zisk slušný (zejména, když je zde hodně karet se štíty). Ale i to ke hře patří a nelze se na nikoho zlobit. Pouze ocenit strategii a dobrou ruku při volbě karty.
  Taktéž nové karty krajiny, které se v tomto rozšíření objevili jsou přínosem. Nová zakončení měst, cest a nové kláštery jsou přínosem pro pestrost hry.
  V současné době hrajeme základní hru s několika rozšířeními a je to mnohdy hodně myšlenkově náročné zvažovat, jestli daný dílek ještě může, či již nemůže přijít atd.
  Každopádně toto rozšíření vřele doporučuji.

Přidat hodnocení hry