Novinky, recenze, soutěže, vše o moderních společenských hrách.
Novinky 2021

Soutěž o hru Res Arcana


AKTUALIZOVÁNO O VÝSLEDKY   Soutěžit o novou hru Res Arcana můžete do 25. května 2021. Můžete vyhrát, když odpovíte na tři jednoduché soutěžní otázky prostřednictvím soutěžního formuláře, budete fanoušky portálu Hrajeme.cz na Facebooku nebo registrovaným uživatelem Hrajeme.cz a když odpovíte na anketní otázku v komentáři na Facebooku nebo zde pod článkem na Hrajeme.cz. Viz podmínky soutěže níže.

Res Arcana je karetní strategická hra. Představujete v ní mocné mágy, kteří soupeří o nadvládu nad prastarými monumenty a místy moci. Pomáhající jim v tom artefakty, jejich schopnosti a ovládnutí draci. Neobejdete se bez nezbytných esencí. Hra je určena pro 2–4 hráče od 12 let.

Termín soutěže: 13.–25. května 2021 (soutěž byla ukončena)

Soutěž již skončila. Ze všech došlých správných odpovědí na soutěžní otázky jsme vítěze vylosovali pomocí generátoru náhodných čísel.

Hru Res Arcana, kterou do soutěže věnoval Blackfire, získává Michal M. z Prštice.

Vítězi gratulujeme!

Soutěžní otázky

 1. Jaké esence během hry Res Arcana hráči sbírají?
 2. Jaká ocenění hra Res Arcana získala?
 3. Jmenujte tři hry, které Blackfire letos vydal během dubna?
 4. Anketa: Které hry podle vás nestárnou, máte takové? (Odpovězte v komentáři pod článkem nebo na Facebooku.)

(Správné odpovědi najdete níže.)


Své odpovědi pošlete prostřednictvím tohoto formuláře.


Podmínky soutěže

Do slosování budete zařazeni při splnění následujících podmínek:

1. Odpovědět správně na tři otázky prostřednictvím soutěžního formuláře. A to pouze jednou. Odpověď musí dále obsahovat: jméno a příjmení soutěžícího, název obce, e-mail a také odkaz vašeho profilu na Facebooku či uživatelské jméno na Hrajeme.cz.

2. Odpovědět na anketní otázku pod tímto článkem nebo na Facebooku (u příspěvku s vyhlášením soutěže).

3. Být fanouškem portálu Hrajeme.cz na Facebooku (To se mi líbí) či být registrovaným uživatelem Hrajeme.cz.

Výhru do soutěže věnuje Blackfire.


Související články:


Odpovědi na soutěžní otázky:

 1. Esence jsou: život, smrt, elán, klid a zlato .
 2. Meeples‘ Choice 2019, As d’Or – Jeu de l’Année Expert 2020, Kennerspiel des Jahres 2020 Recommended, Golden Geek Board 2020 (hra roku, nejlepší strategie, nejlepší karetní hra), nominace International Gamers Award 2019 – General Strategy: Multi-player.
 3. Iniciativa, Zombicide 2. ed., Labilní jednorožci, Odemkni: Hrdinské dobrodružství.

65 Komentáře
 1. flint

  21.5.2021 14:13

  Musím souhlasit s mnoha komentáři níže, že každý má jinou hru, kterou považuje za „nadčasovou“. U nás v rodině má také každý jinou a říká, že je to super hra a hrajeme ji málo 🙁 např. Doba kamenná, Osadníci s rozšířením Města a rytíři, Scythe, Agricola, Dixit, Noctiluca, …

 2. Osirig

  19.5.2021 20:46

  Hodně her je nestárnoucích pouze tak, že je lidé chtějí mít ve sbírce, ale ve skutečnosti nehrají, protože mají zastaralé mechaniky a nehodí se už do dnešní doby.
  Z her které mám, tak podle mého názoru jsou nestárnoucí Osadníci z Katanu. Více jak dvě dekády a hra se stále hojně prodává a hraje.

 3. jourdonnais

  18.5.2021 22:31

  Nestárnoucí hrou jsou pro mě jednoznačně šachy, které stále vlastním, byť mají stále větší konkurenci v moderních deskových hrách. Z těch moderních bych za nestárnoucí označil Space Alert (také ve sbírce), jehož nápadité mechanismy jsou aktuální dodnes.

 4. Hamikushi

  18.5.2021 9:10

  Myslím, že pojem nestárnoucí hra znamená pro každého něco jiného. Je to hra, která vás neomrzí a stále se prodává. Pro někoho jsou to dostihy, activity nebo Osadníci. Pro nás je to třeba Port Royal nebo Boží zboží, protože si je vždycky, i když už máme lepší hry, rádi zahrajeme a baví nas. Obecně si ale myslím, ze nestárnoucí tradiční karetní hry (prší, kanasta, žolíky…).

 5. Mr.Behemoth

  18.5.2021 7:29

  Nestárnoucí hry jsou určitě klasické hry jako šachy, dáma a pod. a pak si myslím, že nestárne Carcassonne a Osadníci z Katanu. Ostatní hry jsou třeba hezky zpracované, ale pak jsou nahrazeny jinou novější a lepší hrou nebo zapadnou v záplavě ostatních her.

 6. Holy

  17.5.2021 9:12

  Bohužel nestárnou hry, které jsou už dávno zastaralé (dostihy, monopoly). Z modernějších mají šanci se uchytit a stát se klasikou spíše ty jednodušší vstupní hry (Osadníci, Carcassone, Ticket to ride apod.).

 7. tmarsal

  16.5.2021 22:36

  Obecně podle mě nezestárnou hry, které baví, proto je pořád někdo bude hrát. Což můžou být pro různé hráče různé hry. Takže asi karty, kostky, šachy, go. Ale někomu nezestárnou třeba Dostihy a sázky 🙂
  Pro mě je to ze starších „moderních“ her třeba Citadela (2000).

 8. TucanCZ

  16.5.2021 22:31

  Každá hra zestárne. Vždy to je dáno jen pohledem hráče, co považuje za nestárnoucí hru. Pro mě jsou příkladem nestárnoucích her ty, které se po X letech vydají jako jubilejní edice a stále se dobře prodávají. Většinou jsou to „vstupní“ hry do světa deskových her např. Carcassonne

 9. JarekCZE

  16.5.2021 13:27

  Jelikož jsem deskovým hrám propadl nedávno tak mě teprve nestarnoucí klasika čeká ale dřív jsem hrál osadníky z Katanu a hra pořad vychází tak asi to ted poznavam spoustu novych her a Gloomhaven jasně vyčnívá nad vším. Tohle nezestarne.

 10. SancheZZ

  16.5.2021 11:28

  Nestárnou většinou ty hry, která člověka baví i když je hrál už X krát :). Pro mě je to Carcassonne, když chceme něco lehčího do party nebo 7 Wonders. Za mě osobně Scythe, ten bych mohl hrát pořád.

 11. maneek

  16.5.2021 6:29

  Jsou hry, které jsou „trendy“ a po několika letech se na ně bude jen prášit… a musejí počkat, až zas příjdou do módy 🙂
  Pak jsou zase hry, které by už zestárnout měly, ale pořád se reinkarnují… a je to asi proto, že na nich všichni začínáme.
  … takže tu nakonec po „nás“ stejně zbudou jen ty prahry: go, šachy, domino, dáma a další různé abstraktky, které ani neznám 🙂

 12. vustak

  15.5.2021 13:11

  Dobre vyvážené hry s dobrou hrateľnosťou a znovuhrateľnosťou nemôžu zostarnúť. A potom sú tu ešte jednoduché hry typu človeče nezlob se alebo kartový farár – sú síce z herného hľadiska veľmi slabé, ale sú už generácie súčasťou spoločenskej kultúry a sú vhodné pre úplných začiatočníkov aj tých najnižších ročníkov.

 13. Mice

  14.5.2021 22:37

  Jak už tu bylo zmíněno. Osvědčené klasiky – šachy, člověče, pexeso a mnohé další které už mají test na prubířském kameni času dávno splněn.
  Pokud jde o moderní hry sázím na Agricolu a Na křídlech, ty jistě v tomto testu časem také obstojí.

 14. MM

  14.5.2021 13:10

  Nezostarnu hry, ktore su tu v roznych obmenach uz x rokov – sach, lotto, clovece, kartove hry… z tych modernych asi carcassone… ved to uz preziva v roznych obmenach roky a herny mechanizmus bude urcite vyuzity nespocetne krat.

 15. kuba.lib

  14.5.2021 10:17

  Řekl bych, že to dost často budou hry, na kterých člověk začínal. Pro mě to může být Tikal, Samuraj, Medina, Le Havre. Také hry si kdykoliv rád zahraji a nemám důvod je prodávat na rozdíl od spousty nových.

 16. Serenitka

  14.5.2021 7:50

  Nevím úplně co je myšleno tím, že nestárnou, dá se říci, že takové Člověče, nezlob se tu bude vždycky a vždycky to bude jedna z prvních her, do které se děti s rodičema pustí a nikdy to asi nezestárne. No a z těch zajímavějších her.. těžko říct, mám své oblíbence, ale všechno jsou to novější hry, staré tak maximálně 5-6 let. Určitě nikdy neomrzí Kings of War, ale to je wargaming, rovněž Zombicide a Everdell, tím jsem si jistý už teď.

Napsat komentář