Hrajeme.cz
ČlánkyO hrách a hraníPro náročné

Rozhovor: Matúš Kotry stvořil Alchymisty a nyní připravil jejich rozšíření

V českém vydavatelství Czech Games Edition (CGE) nevycházejí jen hry od Vládi Chvátila, ale i dalších autorů od nás i ze zahraničí. Vždy se ale jedná o něco nového, co stojí za pozornost. Mezi ně se zařadila i prvotina mladého nadějného autora Matúše Kotryho nazvaná Alchymisté. Je to strategická dedukční hra, ve které hráči vstupují do tajemného světa alchymie. Jako alchymisté mezi sebou soupeří o prestiž a co nejlepší postavení v oboru. Hra umně využívá mobilní aplikaci. S její pomocí se vyhodnocují atributy alchymických přísad. Viz článek Alchymisté otevírají své laboratoře.

V novém rozhovoru vám například prozradí, co obnášel vývoj hry Alchymisté, jaké hry si rád zahraje a co přináší rozšíření Královský golem.


Hrajeme.cz: Ahoj Matúši, co nám o sobě můžeš prozradit?

Matúš Kotry: Pocházím ze Slovenska. Nyní pracuji v Brně, kde jsem vystudoval Masarykovu univerzitu a absolvoval 1 rok doktorského studia. To jsem pak zanechal a začal pracovat pro CGE jako vývojář her pro mobily a tablety.

H: Jaký obor jsi jako doktorand studoval?

M. K.: Informatiku. Konkrétně jsem v rámci studia pracoval na aplikaci pro analýzu proteinů. Dá se říci, že mám k chemii blízko, ale na aplikaci jsem pracoval jako informatik. Tím, co přesně ta aplikace zkoumá, jsem se zas tolik nezabýval.

H: Co tě přivedlo k Alchymistům?

M. K.: Napadlo mě to, když jsem hrál hru „Skyrim“. Je to počítačová hra „na hrdiny“ neboli RPG, ve které se hráč může věnovat různým profesím, řemeslům, například může kovat zbroj. Jednou z těch profesí je i alchymista. Hrdina může sbírat různé přísady, a pak z nich vyrábět elixíry. A dokud různé přísady nesmíchá, tak také neví, co přesně vytvoří, musí tedy experimentovat. Tento prvek se mi velmi líbil. Dovedl jsem si představit, že by existovala hra, která je celá založena jen na tom, že hráč vyrábí elixíry z přísad, o nichž absolutně nic netuší. Přitom mě napadly klíčové mechanismy. To, že každé surovině budou přiřazeny náhodné vlastnosti, které nikdo nezná. Hráči poté budou moci publikovat své teorie o svým zjištěních a budou ohodnoceni za to, že něco zjistili. Řekl jsem si, že hru zasadím do akademického prostředí, v němž jsem se v té době pohyboval.

H: Jak dlouho jsi Alchymisty vymýšlel a připravoval?

M. K.: Nápad jsem měl na podzim v roce 2012, a asi po půl roce ladění a testování jsem prototyp vzal do brněnského deskoherního klubu. Tam si ji zahrál i Vláďa Chvátil, kterému se velmi líbila, a doporučil ji CGE. V létě 2013 jsem hru poprvé ukázal lidem z CGE, konkrétně na GameConu. A na podzim 2014 hra vyšla. Od nápadu k vydání to tedy byly dva roky.

H: Jak probíhalo testování hry?

M. K.: Okruh lidí, kteří hru testovali, se stále rozšiřoval. První půlrok jsem ji testoval jen s blízkými kamarády, různě v Brně po čajovnách a tak. Od té chvíle, co ji převzalo CGE, ji začali brát na své akce, například na CzechGaming i do zahraničí, takže ji pak testovalo opravdu hodně lidí.

H: Jaké to je, když ti jako autorovi, který má svou vizi, konkrétní představu, přichází různé připomínky a doporučení, co a jak ve hře upravit?

M. K.: To někdy bývá nepříjemné. Je to docela těžká část při vývoji deskové hry. Lidé si možná myslí, že nejtěžší je přijít na správný nápad. Znám ale spoustu lidí, kteří mají nápady na hry, které jsou celkem zajímavé, ale pak se zaseknou v procesu vývoje. Setkával jsem se s různými připomínkami a názory, a ty bylo potřeba filtrovat, abych odlišil, co je opravdu k věci a co ne, co by se mělo změnit, protože je to důležité. Musel jsem také opustit něco, co ve hře předtím bylo a moc se mi to líbilo.

H: Čeho ses například musel u Alchymistů vzdát?

M. K.: Určitě něco takového bylo… Například to byly postavy. Vymyslel jsem, a už to bylo po roce vývoje, že by hráči mohli představovat různé postavy s různými schopnostmi. A po testování na CzechGameingu se ukázalo, že to moc dobře nefunguje, takže jsme se toho vzdali. Byla to docela škoda, protože všechny postavičky už měl ilustrátor David Cochard namalované a byli to moc pěkné obrázky. Bylo nám to líto, ale nakonec jsme některé z těch obrázků použili na karty přízně.

H: Co bylo při vývoji Alchymistů nejtěžší nebo obtížné, cos musel nejvíc překonávat?

M. K.: Celkem náročné bylo naprogramovat aplikaci, aby dobře fungovala i za horších světelných podmínek.

První věc, na které jsem ale pracoval, byl systém alchemikálií. Byl to docela hlavolam, musel jsem to vymyslet tak, aby každá kombinace dala právě jeden elixír, aby to bylo vždy jednoznačné. A zároveň to muselo fungovat tak, aby hráč ze zjištěných informací mohl něco vydedukovat. Ze začátku jsem to hodně měnil a ustálilo se to tak po půl roce vývoje. Když jsem hry předváděl poprvé CGE, tak tam již byl použit konečný systém. Původní prototyp měl 11 surovin a 11 alchemikálií, byla to naprostá šílenost. Kamarád při testování udělal jeden experiment a úplně se zhrozil, kolik má možností a že vlastně nic konkrétního nezjistil.

H: Máš pocit, že se ti hra podařila dobře vyvážit?

M. K.: Určitě, a mají na tom velkou zásluhu lidé z CGE. Nemohu všechnu slávu připisovat jen sobě.

H: Jak dlouho novým hráčům trvá, než se zorientují ve všech plusech a mínusech…?

M. K.: Je vidět, že zpočátku v tom mají chaos, ale když odehrají dvě kola, tak už tomu obvykle rozumí.

H: Hra Alchymisté měla na veletrhu SPIEL v Essenu, kde byla představena v roce 2014, úspěch. Překvapilo tě to?

M. K.: Z přijetí Alchymistů jsem byl nadšený. Určitě mě překvapilo, že měla takový úspěch. Byl jsem velmi rád, že si hra našla své fanoušky.

H: Proč myslíš, že hra měla takový úspěch při svém uvedení? Jedná se o poměrně náročnou a komplexní hru.

M. K.: Ve světě je hodně fanoušků náročných her, geeků. Mnoha lidem se hra líbí, protože je to eurohra, ale zároveň je velmi tematická. To hodně lidí chválí. Především ti, kteří pracují v akademickém prostředí, oceňují, že je jim téma velmi blízké. Věci, které ve hře jsou, znají z reálného života.

H: Alchymisté jsou hodně kombinační a komplexní hra s řadou herních mechanismů. Především je založena na dedukci. Nakolik je podle tebe hra originální, jedinečná?

M. K.: V tom nebudu moc objektivní, ale podle mě má hra hodně originálních prvků. Je to například využití mobilní aplikace. Není to také čistě dedukční hra, obsahuje plánování akcí a další prvky, které jsou s dedukcí propojeny. Řadě lidí se líbí, že cílem hry není vyluštění hlavolamu, jak to v dedukčních hrách bývá. Zde může hráč vymýšlet teorie a získávat body, aniž by měl všechno vyluštěné. Musí pracovat s neúplnými informacemi. Cílem je odhadnout, kolik informací skutečně potřebuji k tomu, abych uhrál rozumný výsledek.

H: Přijde mi, že jsou Alchymisté obtížnější na vysvětlování. Co myslíš?

M. K.: Celkem jsem si vysvětlování Alchymistů dost „užil“, když jsem hru představoval na různých akcích. Náročné je vysvětlit všechna pravidla. Někdy to může trvat i tři čtvrtě hodiny, pokud se vysvětluje do detailu.

H: Máš na vysvětlování již svůj postup?

M. K.: Vysvětlování jsem si odladil během různých akcí. A podle něj jsem také připravoval pravidla. Začínám tím, že vysvětlím dedukční část, která je ve hře klíčová. Když se to lidé naučí, tak se přejdu na další pravidla.

H: Na podzim vyšlo rozšíření k Alchymistům nazvané Královský golem. Co všechno přináší?

M. K.: V rozšíření mají hráči úkol, které jim zadal sám král: oživit golema. Toto téma se testovacím hráčům na CzechGameingu i jiných akcích velmi líbilo. Kromě toho rozšíření obsahuje i další tři moduly, které Alchymisty obohacují.

První modul „Stipendium“ upravuje startovní suroviny, které mají hráči k dispozici. Jeden hráč může začínat hru například s hromadou surovin, ale zcela bez zlaťáků, jiný zase může začínat s nějakým artefaktem, apod.

Druhý modul „Máme napilno“ ozvláštní každé kolo unikátními odměnami a výdaji za výběr pořadí.

Třetí modul „Královská encyklopedie“ přidává do hry tři nové teorie, které můžou hráči publikovat. Nové teorie jsou nastaveny tak, aby je mohli publikovat hráči, kteří neměli moc štěstí při svých prvních pokusech, a vyšel jim například pokaždé stejný elixír. Dá se tedy říci, že tento modul redukuje vliv náhody v základní hře.

H: Komu rozšíření doporučuješ?

M. K.: Jednotlivé moduly jsou seřazeny podle obtížnosti, takže každý si tam něco najde. Moduly „Stipendium“ a „Máme napilno“ zvládnou i začátečníci. Nejtěžší modul s golemem naopak ocení hlavně hráči, kteří mají dedukční postupy ze základní hry už v malíčku a hledají náročnější výzvy.

H: Jaké hry ty sám rád hraješ?

M. K.: S hraním jsem začal, když jsem přišel na vysokou školu do Brna. U nás v Nitře se deskovky nehráli. Na střední škole jsme hráli jen Magic. K euro hrám jsem se dostal až v brněnském deskoherním klubu. Jednu nejoblíbenější hru vybrat nedokážu. Mám rád hry od Vládi Chvátila, asi většinu jeho her, potom hry od Stefana Felda, dále k mým oblíbeným hrám patří například Dominion, Race for the Galaxy nebo hra Roll for the Galaxy, která na ni navazuje. Nedávno mě fascinovala japonská dedukční hra Tragedy Looper.

H: Považuješ se především za eurohráče?

M. K.: Určitě mám blíž k euro hrám než k hrám typu ameritrash či wargamingu. Vždycky mám ale rád, když jsou mechanismy hry provázané s tématem (to platí například pro hry Vládi Chvátila) a když se téma nepromítá jen do obrázků a doprovodných textů, ale také do herních mechanik.

H: Jaké máš další plány?

M. K.: Určitě plánuji připravit i další hry. Mám již pár nápadů, tak uvidíme, co z toho vyjde.

H: Můžeš něco prozradit?

M. K.: Momentálně pracuji na hře s tématem smlouvání s ďáblem. Zatím ale nemám tušení, kdy by mohla tato hra být vydána.

Díky za rozhovor a přeji další úspěšné hry.

 

Alchymisté v katalogu Hrajeme.cz:

Mohlo by vás také zajímat

1 komentář

matewr 17.2.2017 at 3:00

zajímavý a hezký rozhovor… jen tak dále 🙂

Připojte svůj komentář