Novinky, recenze, soutěže, vše o moderních společenských hrách.
Novinky 2022

Obludárium je karetní hra plná monster


Obludárium je nová hra od Richarda Garfielda, která rozhodně stojí za pozornost. Mezi její přednosti patří přístupnost širokému okruhu hráčů a krásné provedení. Nepohrdnou jí ani náročnější hráči. Zahrajete si ji ve 2–5 hráčích od 10 let. Primárně je ale určena pro 3–5 hráčů, v pravidlech najdete úpravu i pro 2 hráče. Jedna partie vám zabere okolo 45 minut.

Hra vás zavede do fantasy světa s nejrůznějšími obludami a šelmami, krotiteli a chovateli oblud. Hráči usilují o angažmá ve světoznámém varieté Carnival of Monsters, a proto se snaží o to, aby předvedli nejvelkolepější obludárium s nejroztodivnějšími tvory, které nadchnou publikum.

Hra nemá složitá pravidla, takže si ji zvládnete rychle představit a začít hrát. Hlavním mechanismem hry je draft. Na začátku každého kola, které se ve hře nazývá sezona, obdržíte nové karty, z nichž si v každém tahu jednu vyberete a zbylé předáte spoluhráčům. Vybranou kartu budete muset vždy zahrát, nebo si ji za peníz schovat na později.

V každé sezoně letí jiné druhy oblud. Kdo dokáže odpovědět na módní požadavky, bude odměněn penězi i body na konci hry. Po odhalení karty sezony následuje vlastní výběr karet a jejich hraní. Body vám přinesou především karty oblud. K tomu, abyste je získali, ale potřebujete mít vyložené karty krajiny, v nichž daný druh žije. Pokud vám již vyložené karty krajiny nedávají dostatečný počet bodů průzkumu, abyste obludu mohli zahrát, zaplatíte minci, a kartu obludy si odložíte na později. V případě, že byste neměli dostatek peněz, musíte si vzít půjčku (tu však v průběhu hry nesplácíte, na konci jen přijdete o body).

Kromě monster a krajiny jsou ve hře i další typy karet, které vám pomáhají v průběhu hry, nebo vám přinesou body na konci. Karty událostí vám přinesou okamžitý efekt (pak ji vyřadíte), karty personálu po zaplacení požadovaného obnosu vyložíte, a pak vám pomáhají do konce hry. Tajné úkoly neukazujete, ale rovnou je za jednu minci odložíte, vyhodnotí se na konci.

Na konci každé sezony se musí zkontrolovat, zda vám některá z oblud neupláchla. Některá obluda se totiž mohla rozběsnit natolik, že by prolomila mříže. Můžete se to stát u těch, které na sobě mají ikonu běsnící obludy. K jejich udržení vám pomohou žetony a karty lovců či královští lovčí na kostkách. Pokud je nemáte, zaplatíte pokutu 3 tolary za každý symbol, který jsme neošetřili.

Obludárium je svižná hra, ve které si každý hráč vždy vytvoří svůj originální zvěřinec. V každé partii vám budou přicházet karty jinak. Záleží také na hráčích, jakou zvolí taktiku. Díky tomu je hra velmi variabilní a každá partie bude napínavá až do konce. Hráčům dává velký prostor pro rozhodování a kombinace. Zároveň musí sledovat ostatní a odhadovat jejich preference, a přizpůsobovat tomu své rozhodování.


Související články:Napsat komentář