Hrajeme.cz
Chystá sePro náročné

Jaké má Fox in the Box plány? Vláčkovou specialitu 18CZ pro náročné hráče

Vydavatelství Fox in the Box dnes odhalilo své další plány. Jaká hra bude následovat po očekávané novince Pax Renaissance, která dorazí koncem měsíce, odhaluje titulek. Vydá novou hru z řady vláčkových ekonomických strategií 18XX se zaměřením na Českou republiku pod názvem 18CZ. Bude to již třetí hra tohoto malého vydavatelství. Určena bude pro 2–5 hráčů.

Peníze.

David Hanáček objasňuje, proč zvolili 18CZ: „Vybrali jsme další hru, která se nám moc líbí. Je určena náročným hráčům, podobný herní systém ještě (pokud víme) lokalizován nebyl a bylo by hezké představit její unikátní herní mechaniku širšímu publiku. Takže splňuje všechna naše kritéria.“

Těm, kteří systém 18XX her důvěrně znají, se již musela rozsvítit světýlka zájmu v očích. O co ve hře půjde? Ujímáte se role majitele malé lokálky (rozumějte lokální železniční tratě) na českém území v období konce 19. století za Rakouska-Uherska. Rozvoj železnice nabírá na síle, začínají vznikat nové akciové společnosti. A vy jste samozřejmě u toho.

Budete tedy sledovat trh a kupovat podíly v nově vznikajících společnostech. Totéž budou pochopitelně činit i ostatní hráči. Každou novou společnost ovládne právě ten hráč, který bude mít největší akciový podíl. Bude rozhodovat o tom, jak se daná společnost bude chovat, zda bude stavět nové tratě, zakládat nové stanice, nakupovat nové vlaky, kudy bude jezdit. Na něm také bude záležet, co se bude dít s penězi, které přepravou pasažérů vydělá. Rozdělí se zisk jejím spoluvlastníkům, nebo si je společnost ponechá pro další modernizaci? Bude o akcie společnosti velký zájem, nebo se jich bude každý zbavovat? Přesně tato rozhodnutí mají vliv na vývoj ceny akcií na burze a případné přilákání dalších investorů.

Akcie.

Dočkáte se tedy geniálního provázání železniční výstavbové části s obchodováním s akciovými podíly, a to vše nad mapou naší země, včetně historicky věrných železničních společností a vám důvěrně známých měst a stanic. Vítězí ten, kdo má po určitém počtu kol nejvíce peněz, tedy nejhodnotnější majetek v podobě akciových podílů a hotovosti.

Všimněte si, že na počátku nedostáváte do rukou společnost, kterou byste rozvíjeli. Společnosti existují nezávisle na hráčích a pouze ten, kdo má největší akciový podíl, rozhoduje, jak se daná společnost bude chovat. Záleží tedy jen na vás, zda budete tichým společníkem a budete nakupovat menší podíly ve společnostech s velkou hodnotou akcie, nebo zda skoupíte velký podíl a budete si dělat vše po svém.

Znalce osmnáctkových her jistě potěší odlišnost 18CZ od ostatních – setkáte se v ní s různě velkými společnostmi a s tím souvisejícími různými akciovými podíly. Novinkou bude i to, že větší společnosti mohou pohltit ty menší. Hra navíc není omezena rozebráním banku, ale počtem kol.

Autor hry Leonhard Orgler není žádným nováčkem a kromě ostatních 18XX titulů od něj můžete znát třeba ještě rozšířenější hru Russian Railroads (Ruské železnice). Navíc se nám ho povedlo přesvědčit, aby do hry implementoval funkční model hry pro dva hráče (hra měla být původně pouze pro 3–5 hráčů).

Hra by měla být dostupná ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Budete si ji moci předobjednat za zvýhodněných podmínek, stejně jako u předchozí hry.

Vlaky.Společnosti.Místní tratě.

Zdroj: Fox in the Box


Související články:

 

Mohlo by vás také zajímat

1 komentář

Peter "Aendil" Hrušovský 9.4.2017 at 12:21

to vyzerá fakt zaujímavo

Připojte svůj komentář