Vládci podzemí

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
299

Originální název:
Dungeon Lords
Rok vydání:
2009
Počet hráčů:
2 až 4
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 12 let.
Doba hraní:
Dlouhotrvající hra – 60 až 120 minut

Katalogové číslo: 12617. Kategorie: . Štítky: , , .

Popis hry

Vydali jste se někdy s družinou dobrodruhů do podzemních chodeb dobývat slávu, zkušenosti a získat nějaký ten poklad? A zamysleli jste se někdy nad tím, jak složité je takové podzemí plné chodeb a nestvůr vybudovat a provozovat? Ne? Tak nyní si to budete moci zkusit. Vžijte se do role vládce podzemí, svolejte své služebníčky, vybudujte síť chodeb a místností, nastražte v nich pasti, najměte nestvůry, a zkuste zabránit hrdinům, aby vám vaše dílo dobyli a vyrabovali. Uvidíte, že se od nynějška budete na temná zákoutí různých doupat a jejich obyvatele dívat úplně jiným pohledem!

Každý, kdo někdy hrál klasické RPG, to zná. Neohrožený bojovník, moudrý čaroděj a šikovná zlodějka se se sejdou v krčmě u městských hradeb nad korbelem piva či vína, a než skončí noc, je tu nerozlučná družinka připravená zbavit svět všeho zla. A podívejme, zrovna támhle za městem se usídlil nějaký Temný pán. Provrtal kopec tunely, ty pak zabydlel zlými stvůrami, ke vchodům nastražil pasti a všeobecně se chová temně a podezřele. Kdo ví, jaké poklady tam skrývá!

A tak naši hrdinové dají ještě jednu rundu, a ráno, jen co kohout zakokrhá (nebo nejpozději k večeru, až se vyspí z opice) vyrazí podzemí dobýt a zlotřilého vládce ztrestat ve jménu Dobra… a samozřejmě také pro nějaké ty poklady a zkušenosti. Je to všeobecně uznávaný postup, a každý správný dobrodruh souhlasně pokýve hlavou, že tak to má být.

A co na to onen Temný pán? Ptá někdo, co na to říká on? Hrdinové, kteří nikdy o skutečnou práci ani nezavadili, nemají tušení, kolik úsilí stojí vybudovat takový podzemní komplex. Nemají představu, co to je razit tunel v žulové skále, kolik dneska stojí kvalitní past, jak těžké je sehnat kvalifikovaného a pracovitého impa nebo kolik jídla potřebuje průměrný troll. Netuší, jak těžké je sehnat licenci na provozování této živnosti, jakými regulacemi se řídí těžba zlata nebo jaké výhody vymohla potvorám jejich odborová organizace. Jediné, co hrdiny zajímá, je množství zkušenosti za tu kterou potvoru. A to, jak sami uznáte, je velmi jednostranný pohled.

 

Další informace

Počet hráčů

2 až 4

Věk hráčů

Od 12 let

Doba hraní

Delší hra – 60 až 120 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Autoři

Vladimír Chvátil

Rok vydání

2009

Výrobci

Czech Games Edition, MINDOK

Míra náhody

3 – malý podíl náhody

Míra interakce

3 – ustálená komunikace

Míra složitosti

3 – rozvinutá

Míra humoru

4 – postavena na humoru

Doporučení rodiny

Tuto hru vám nedoporučujeme.

Doporučení hráče

Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Hra/Rozšíření

Samostatná hra

Pravidla:

Odkazy:

Videopředstavení hry (IZMAX production, délka videa: 1:40 min.):

168 hodnocení k Vládci podzemí

 1. suskma
  5 z 5

  :

 2. loko9
  5 z 5

  :

 3. Tulačka
  3 z 5

  :

 4. xgod
  5 z 5

  :

 5. Boulderman
  5 z 5

  :

 6. Mabirus
  5 z 5

  :

 7. Dandy
  5 z 5

  :

 8. klasternice
  5 z 5

  :


  Jedna z nejlepších her, jakou jsem kdy hrála. Zpočátku jsem se sice těžce prokousávala pravidly, četla jsem je vícekrát, protože mi přišly dost složité a komplikované, ale na druhou stranu zase zajímavě psané, popsané a vysvětlené. Navíc jsou v pravidlech i mnohdy výstižné a vtipné „“hlášky““. Hru bych určitě doporučila rodinám se staršími dětmi u nás se osvědčil věk 10 a více let, čím starší tím lépe a rychleji tuto hru pochopí a zaujme je. Už i proto, že hra není jako klasická hra, kde se háže kostkou a skáče o pár políček dopředu. Zde je potřeba dopředu promyslet každý tah. Naplánovat si celý rok, nasbírat dost surovin, jídla, zlatých a hlavně nakoupit pasti a příšery. No a také sledovat tahy dalších hráčů a hlídat si, které akce využili v předchozím tahu a které využili teď a již je nemohou využít a tímpádem je můžete využít vy, aniž by vám je někdo „“přebral““. Protože každá akce je volná pouze pro 3 hráče. A vždy jsou ve hře 4 hráči. Tudíž většinou má někdo peška. A to ten, který se soustředí na jiné věci, než akce ostatních hráčů. Ano i pokud hrajete pouze dva, tak stále jsou ve hře 4 figurky, 2 fiktivní hráči a 2 reální hráči. I ve hře 3 hráčů je jeden fiktivní hráč, o kterého se někdo musí starat a přidělovat mu tahy. Tento hráč na konci hry nemá body, nemůže tudíž vyhrát, ale může ztižovat hru ostatním hráčům. Hra má základ v počítačové hře, podle které je tvořená, tudíž má zajímavé kontrasty i herní deska není klasická oproti jiným hrám. Doporučuji při první hře řádně pročíst pravidla, řídit se podle nich a třeba si v první hře pár tahů vyzkoušet jen tak, bez počítání bodů. Také je možnost vyzkoušet si prvně cvičný boj dle pravidel a herního plánu a pak tento nacvičený boj využít i ve hře. Tak či tak věřím, že si tuto hru zamilují nejen děti ale i dospělí. Protože je to hra pro více generací a nad kterou se musí přemýšlet a plánovat dopředu. Protože skončí první rok … a co se stane pak? Nastane druhý rok, ještě přísnější, tvrdší a s hromadou horších příšer, tak je třeba se na to pořádně připravit 🙂 A pokud se vám podaří dobře připravit a vyhrát tento boj? Tak potom vám přísluší titul VLÁDCE PODZEMÍ a ten teda už něco znamená 🙂 Všem vládcům podzemí zdar 🙂

 9. MammuT
  4 z 5

  :

 10. Mič
  5 z 5

  :

 11. Warry
  5 z 5

  :

 12. ZlObrej
  4 z 5

  :

 13. Markéta
  5 z 5

  :

 14. kajakarlik
  5 z 5

  :

 15. Vašek
  5 z 5

  :

 16. elkoo
  5 z 5

  :

 17. Mrkew
  2 z 5

  :

 18. j
  5 z 5

  :

 19. JayTea
  5 z 5

  :


  Tuto hru jsem s obtížemi sehnal loni před Vánocemi, ale ta námaha se sháněním se opravdu vyplatila. Dá se hrát ve dvou, třech i čtyřech hráčích a pokaždé je to takticky trochu jiné a stejně zábavné. Myslím, že deskových her znám poměrně dost, ale do žádné jsem se tak nezažral jako do Vládců! Byla to láska na první hraní.
  Vyzdvihnul bych pěkné grafické zpracování, originalitu a vtip, s jakým je tato hra vymyšlena. Musím ale varovat, že tato hra není pro lidi, kteří očekávají jednoduchou hru na půl hodiny. Vládci jsou cca na 1,5 – 2 hoďky, takže ideálně místo nějakého blbého filmu v televizi.
  Čtení pravidel bývá u většiny her nuda a nutné zlo, často musíte některé věci číst několikrát, než to pochopíte a až pak po hře zjistíte, že jste to stejně hráli špatně. Naproti tomu u Vládců si užijete samotné čtení pravidel a přitom si vlastně rovnou zahrajete jakýsi „“tutorial““. Na toto „“prokousání““ se pravidly a herním systémem si vyhraďte večer. Samozřejmě pokud máte kamaráda, který už hru zná, může vám vysvětlit pravidla během cca 20 minut, ale to byste přišli o ty parádní hlody, které jsou v pravidlech napsány a nevyzkoušeli byste si názorně jednotlivé techniky hry – např. boj proti hrdinům, zadávání příkazů poskokům, atd.
  Ve hře je veškerý postup znázorněn na hracích deskách pomocí obrázkových značek, takže se nemusíte bát, že hra nebude zezačátku odsejpat a nebudete vědět co dál.
  U hry dostane často vaše makovička záhul a člověk se samým soustředěním pěkně mračí. A když vám pak nevyjdou nějaké plány, padne i nějaké to sprosté slovíčko.
  Pokud máte rádi strategické hry s menším podílem náhody (to neznamená, že tam není), určitě si Vládce zamilujete. Tak impíci,do práce!

 20. vaseklu
  5 z 5

  :


  Hra Vládci podzemí je jednou z nejmilejších, nejzábavnějších a nejhezčích her, jaké jsem kdy poznal. Už jen čtení pravidel stojí za to. Je to sice 24 stránek, ale všechny ty stránky jsou plné legrace a tak jsem tentokrát na místo naučení a vysvětlení pravidel dál zvolil variantu – „“přečti si sám““..:) Graficky je hra také nadherně provedená. Navíc roztomilí plastoví impové, kapičky(tedy spíše kostičky) krve s bublinkou uvnitř a skvělé herní mechanismy dělají tuto hru prostě neodolatelnou..:)

  A o co v této hře vlastně jde? Mno, zkrátka o to vybudovat si ten nejlepší dungeon široko daleko:) Dungeon se spoustou Impů, chodbiček a místností, do kterých se vejde spoustu příšer a pastí, které vám z nezvaných hostů jenž k vám přicházejí každým rokem a říkají si „“Hrdinové““ udělají raz-dva jen okrasu vašeho vězení:)

  Hra se hraje na dvě kola(2roky) a čtvero ročních období v každém z nich. V každém ročním období si volíte pomocí tří pomocníků, co zrovna budete dělat – půjdete sehnat nějaké jídlo? Nebo raději budete kopat chodby a nebo dáte raději přednost množení impů? Možností akcí je celkem 8, jen pozor na to, že skoro každá akce něco vyžaduje – jídlo, zlato, volné impy či dostatek chodeb. Mno a když máte všeho dost – hlavně příšer a pastí, tak na konci kola přijdou „“Hrdinové““ a to se budou divit, jak s nimi zatočíte, jako skutečný Pán Zla a jediný Vládce podzemí! „“Ha ha ha““..:)

 21. Silnar
  5 z 5

  :

 22. Taira
  5 z 5

  :

 23. morgouse
  4 z 5

  :

 24. radohu
  5 z 5

  :

 25. Gucki
  3 z 5

  :

 26. Patrikhm
  3 z 5

  :

 27. Satsugen
  5 z 5

  :

 28. Raptor
  5 z 5

  :

 29. manwe
  4 z 5

  :

 30. Sesquideus
  5 z 5

  :

 31. JayTea
  5 z 5

  :

 32. Vojta
  4 z 5

  :

 33. HudsonStan
  5 z 5

  :

 34. Darlin
  4 z 5

  :

 35. Kozzy
  4 z 5

  :

 36. RTMyšák
  5 z 5

  :

 37. Kasparov
  5 z 5

  :

 38. blackfighter
  5 z 5

  :


  Hru mám teprve krátce a jsem z ní naprosto nadšen. Na začátek poznamenám že každý hráč si staví svůj vlastní dungeon a hrdinové pak jdou po prvním a druhém roce budování „“navštívit““ každý z dungeonů. Za hrdiny nikdo nehraje, hrdinové postupují podle pravidel. Ke každému hráči přijde jiná skupinka hrdinů. Hra je rozdělena na dvě hlavní části, budování dungeonu a boj.

  Budování dungeonu je probíhá tak že si každé kolo zvolíte jaké 3 akce chcete provádět, například kopání choteb, těžba zlata, nákup pasti, postavení místnosti, najmutí potvory, nákup jídla ve vesnici a další. Akce si neberete postupně jako v agricole nebo v puerto ricu, ale plánujete je skrytě a až potom co všichni hráči naplánují akce, tak se akce vyhodnocují. Každá akce má 3 sloty, z nichž některé jsou více výhodné a jiné méně, například první hráč který si dá těžbu zlata může natěžit 2 zlaťáky, hráč který si dá akci jako druhý až 3 zlaťáky. Narozdíl od agricoly se nestane že by jeden hráč vybral jedno dřevo, druhý hráč druhé dřevo a na ostatní by nic nezbylo. Tady maximálně nezbyde na posledního hráče. Navíc akce hrané minulé kolo nemůžete hrát v dalším kole znovu, takže pokud někdo minulé kolo těžil zlato, máte 100% jistotu že na Vás těžba zlata zbyde, takže to není tak stresující 🙂

  Budování dungeonu je velmi zábavné, navíc se ke kopání choteb, težbě zlata nebo práci v místnostech používají malí roztomilí impové, jejichž postavičky hru oživí. Způsob plánování a provádění akcí považuji za nejlepší a nejzábavnější jaký jsem kdy viděl. Také se mi na něm líbí že začínající hráč nemá žádnou extra výhodu. V jednu chvíli by pro Vás může být výhodné dát si akci nákup jídla jako první (první hráč platí zlatem) a jindy zase jako poslední (poslední hráč platí zlem a dostane hodně jídla). Ehm, platí zlem? Ano, ve hře je stupnice zla po které se hráč posouvá. Placení zlem ve vesnici prostě znamená že hráč přijde do vesnice, trošku to tam poseká a vezme jim jídlo. K nejzlejšímu hráči pak přijdou nejsilnější hrdinové, k nejhodnějšímu přijdou nejslabší hrdinové. Najmutí upíra nebo ducha Vám také přidá na zlu. Stupnice zla je originální nápad, který přidává na zábavnosti hry.

  Boj už taková sranda není, tady jde do tuhého, záleží na každé potvoře, každé pasti, a každé chotbě kterou hrdinové dobydou. Boj je o taktice, velmi záleží na pořadí nestvůr a pastí které v boji využíváte. Také záleží na tom jací hrdinové k Vám přišli, zloději snižují účinnost pastí, kněží léčí, čarodějové sesílají kouzla a válečníci vždy stojí vpředu a chrání ostatní. Při plánování boje budete přemýšlet koho zabít prvního, jaké potvory nasadit, zda použít tuhle nebo tamtu past a podobně. Kladně hodnotím to že boj je pokaždé jiný, přijdou jiní hrdinové, máte jiné potvory a pasti.

  Pro mě je boj stejně zábavný jako budování, ale zejména holkám tak zábavný přijít nemusí, to už záleží na každém individuálně. V porovnání dornem je zde bojuje opravdu minimálně, 2x za hru přijdou hrdinové a boj má pokaždé maximálně 4 kola, když hrdiny pomlátíte dřív, tím lépe pro Vás. Budování zabere asi 80% času a boj zbylých 20%.

  Zpracování hry je výborné, plány hezky a vtipně namalované, postavičky impů jsou roztomilé a živé. Pravidla jsou napsána velmi čtivě se spoustou příkladů a vtipných komentářů které Vám pomohou si je dobře zapamatovat. Oceňuji především to že všechen herní materiál má své místo, na plánku dungeonu každého hráče jsou vyznačena místo pro hrdiny, zlato, jídlo, impy a vůbec pro všechno co budou při hře používat. Dokonce je tam také nakreslen postup boje který se hodí zejména při prvních hrách.

  Na konci hry se boduje jak máte velký dungeon, kolik polí Vám hrdinové dobyli, jaké jste získali tituly (pán zla, pán tunelů apod.) a spousta dalšího. Když hrají hráči stejně zkušení, rozhoduje každý bod. Například svoji poslední hru jsem prohrál protože jsem si za jídlo najmul trola, ale o chvílí později jsem neměl dost jídla abych mu zaplatil žold (ano, trola platíte jídlem) a trol mi odešel, tím jsem stoupnul na stupnici zla (protože trol se teď potlouká okolím a pravděpodobně někde pojídá ovce). Takže ve výsledku jsem ztratil jídlo, neměl jsem potvoru kterou jsem potřeboval a ještě jsem byl více zlý.

  Hru vřele doporučuji, prozatím se jedná o nejlepší a nejzábavnější deskovou hru jakou jsem hrál. Každá hra je jiná, jednou máte místnost na výrobu pastí a nemusíte je schánět ve městě a podruhé si pořídíte třeba místnost na zlepšení reputace (nejspíš se tam tisknout propagační letáky) a můžete si díky tomu pořídit hodně duchů a upírů. Záleží na Vás co si postavíte.

  Dobré stránky hry: způsob plánování akcí, nápad se stupnicí zla, koncept budování dungeonu a najímání potvor, ideální poměr budování a boje, každá hra je jiná, impové 🙂

  Špatné stránky hry: žádné přihrádky na herní materiál 🙁

  Pohlídejte si: někomu nemusí vyhovovat taktický boj

 39. paja-k
  5 z 5

  :

 40. Číňan
  3 z 5

  :

 41. remone
  5 z 5

  :

 42. Mofik
  5 z 5

  :

 43. drumman
  5 z 5

  :

 44. RadimB
  4 z 5

  :

 45. Mazec
  5 z 5

  :

 46. little
  5 z 5

  :

 47. lektor
  5 z 5

  :

 48. Frutis
  5 z 5

  :

 49. Piestany
  2 z 5

  :

 50. Zdenek_
  4 z 5

  :

Přidat hodnocení hry