Vládci podzemí

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
299

Originální název:
Dungeon Lords
Rok vydání:
2009
Počet hráčů:
2 až 4
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 12 let.
Doba hraní:
Dlouhotrvající hra – 60 až 120 minut

Katalogové číslo: 12617. Kategorie: . Štítky: , , .

Popis hry

Vydali jste se někdy s družinou dobrodruhů do podzemních chodeb dobývat slávu, zkušenosti a získat nějaký ten poklad? A zamysleli jste se někdy nad tím, jak složité je takové podzemí plné chodeb a nestvůr vybudovat a provozovat? Ne? Tak nyní si to budete moci zkusit. Vžijte se do role vládce podzemí, svolejte své služebníčky, vybudujte síť chodeb a místností, nastražte v nich pasti, najměte nestvůry, a zkuste zabránit hrdinům, aby vám vaše dílo dobyli a vyrabovali. Uvidíte, že se od nynějška budete na temná zákoutí různých doupat a jejich obyvatele dívat úplně jiným pohledem!

Každý, kdo někdy hrál klasické RPG, to zná. Neohrožený bojovník, moudrý čaroděj a šikovná zlodějka se se sejdou v krčmě u městských hradeb nad korbelem piva či vína, a než skončí noc, je tu nerozlučná družinka připravená zbavit svět všeho zla. A podívejme, zrovna támhle za městem se usídlil nějaký Temný pán. Provrtal kopec tunely, ty pak zabydlel zlými stvůrami, ke vchodům nastražil pasti a všeobecně se chová temně a podezřele. Kdo ví, jaké poklady tam skrývá!

A tak naši hrdinové dají ještě jednu rundu, a ráno, jen co kohout zakokrhá (nebo nejpozději k večeru, až se vyspí z opice) vyrazí podzemí dobýt a zlotřilého vládce ztrestat ve jménu Dobra… a samozřejmě také pro nějaké ty poklady a zkušenosti. Je to všeobecně uznávaný postup, a každý správný dobrodruh souhlasně pokýve hlavou, že tak to má být.

A co na to onen Temný pán? Ptá někdo, co na to říká on? Hrdinové, kteří nikdy o skutečnou práci ani nezavadili, nemají tušení, kolik úsilí stojí vybudovat takový podzemní komplex. Nemají představu, co to je razit tunel v žulové skále, kolik dneska stojí kvalitní past, jak těžké je sehnat kvalifikovaného a pracovitého impa nebo kolik jídla potřebuje průměrný troll. Netuší, jak těžké je sehnat licenci na provozování této živnosti, jakými regulacemi se řídí těžba zlata nebo jaké výhody vymohla potvorám jejich odborová organizace. Jediné, co hrdiny zajímá, je množství zkušenosti za tu kterou potvoru. A to, jak sami uznáte, je velmi jednostranný pohled.

 

Další informace

Počet hráčů

2 až 4

Věk hráčů

Od 12 let

Doba hraní

Delší hra – 60 až 120 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Autoři

Vladimír Chvátil

Rok vydání

2009

Výrobci

Czech Games Edition, MINDOK

Míra náhody

3 – malý podíl náhody

Míra interakce

3 – ustálená komunikace

Míra složitosti

3 – rozvinutá

Míra humoru

4 – postavena na humoru

Doporučení rodiny

Tuto hru vám nedoporučujeme.

Doporučení hráče

Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Hra/Rozšíření

Samostatná hra

Pravidla:

Odkazy:

Videopředstavení hry (IZMAX production, délka videa: 1:40 min.):

168 hodnocení k Vládci podzemí

 1. sefler
  5 z 5

  :

 2. kokrdal
  5 z 5

  :

 3. Zafi
  5 z 5

  :

 4. 1a2a3a4
  5 z 5

  :

 5. colonel
  5 z 5

  :

 6. Sudan
  5 z 5

  :

 7. ZdenT27
  5 z 5

  :


  Pokud na tuto hru narazíte ať už v hračkářstvích nebo v různých internetovývh obchodech, doporučil bych si přečíst pár recenzi, než se vůbec odhodláte hru koupit. Krabice hry totiž vypadá tak mile a sladce, že by se hodila do pokojíku každemu mrněti. Hru pak často vídávám na aukcích jako nevhodný dárek pod stromečkem.
  Po otevření a prozkoumání pravidel se z Vás však stává pán Temné síly a z Vašeho domu se stane království Temnoty. Pokud však nejste silný a hodně zlý a taky vychytralý panovník, začnou vám vaše příšery, ktere jste si najal na ochranu svého podsvětí lítat po bytě, strašit sousedy a když pak zjistí, že u vás nemají co na zub a že nemáte sílu je udržet a vládnout rozprchnou se do okolí. Vaši pracovníci impové pokud je nezaměstnáte například těžbou zlata nebo kopáním nových chodbiček, budou si jen posedávat ve svém doupěti a nehnou ani brbou. Bez zlaťáku si samozřejme nic nekoupíte, žádnou pořádnou past a ani si nepřikoupíte nějakou tu místnost. Vaší poviností ve hře je mít spořádané podzemí. Jenže jak už to tak bývá, každého zlouna chcou zničit nějací ti hrdinové, a tak se Vám po nějaké době to Vaše králostvíčko pokusí dobýt. Příšery se proto musí postavit mocnému kouzelníkovi, zákeřnému zlodějovi nebo léčicímu knězovi. K tomu všemu je doprovází silný válečník nebo dokonce paladin, a to není žádny med…
  Pokud jste na takovou hru připravení mohu jen vřele doporučit. Hodnotím 5 hvězdiček, protože mám za sebou alespoň 100 her a nikdy mě hra neodradia. Je to má nejoblibenější hra. Ještě teď si sem tam přečtu pravidla, které přestože jsou těžké nastudovat, jsou zábavné a člověk si může připomenout příběh, který vlastně hraje…

 8. KOLMI
  5 z 5

  :

 9. tootsie
  5 z 5

  :

 10. katka
  5 z 5

  :

 11. Wohma
  5 z 5

  :


  Hru jsem zakoupil teprve před pár dny, ale několik partií už máme odehráno, takže jsem se rozhodl podělit o své dojmy.
  Prvně k ceně – ta je lehce nadprůměrná, nicméně vzhledem k množství plánů a herních prvků se ani nedivím. Už teď ale mohu říci, že jde o velmi dobrou investici – mám srovnání s hrami Carcassone (s několika rozšířenímí), Poštovním kurýrem, Talismanem, Osadníky, Sabotérem, Šestá bere a několika dalšími. Dá se navíc sehnat i za výhodnější cenu, než jaká je zde uvedena.

  Po vybalení z krabice na vás vykoukne množství krásně zpracovaných plánů, kartiček, žetonků a vůbec všeho možného. Jak už bylo řečeno, přiložená pravidla jsou opravdu dobře napsaná, člověk se u nich zasměje a vše je vysvětleno jasně. Pravidla samotná maji 24 stran, ale neděste se – obsahují množství ilustračních obrázků a cvičných situací, samotná pravidla jsou zkondenzovaná na předposlední straně – i když práce s nimi vyžaduje znalost herních principů a názvů, které jsou vysvětleny průběžně.

  Hra NENÍ výrazně těžká na pochopení. Samotný herní princip je sice složitější než u běžných her (Carcassone, Osadníci), nicméně je to dáno i tím, že hra sestává z dvou do velké míry nezávislých částí. Těžké jsou však (alespoň ze začátku) dvě věci: Orientace v tom, co se ve které fázi dělá (s tím vám pomůže především ona předposlední strana pravidel a také sledování ikonek u fází na budovací straně plánu roku), a pochopení a vstřebání všech faktorů, které ovlivní vaši hru. Těch je totiž opravdu hodně – od náhody, přes tahy vašich hráčů až po vaše vlastní limitace (kolikrát si řeknete – proč jsem tohle proboha udělal :)). Nutno dodat, že hra je založena na taktizování a náhoda v ní má spíše ozvláštňující funkci, jinými slovy je jí tam tak akorát, rozhodně méně než např. ve zmiňovaných Osadnících či Carcassone.

  Hru jsme zatím hráli pouze ve dvou hráčích, hra v tomto počtu má svá specifika, i přesto jsme neměli problém s naučením, návod od toho v podstatě zrazuje a doporučuje učit se hru ve čtyřech, nicméně pokud jste aspoň trochu zběhlí v deskových hrách, neměl by to být problém ve třech či ve dvou. Hra ve dvou je velmi dobrá, nepřítomnost dalších hráčů je výborně kompenzována.

  Co se týče hracího času, ve dvou hráčích jsme neměli problém se dostat pod 2 hodiny, pokud hráči zbytečně nezdržují, tak by vše mělo jít odehrát zhruba za hodinu a půl. Ve více hráčích je ale hra asi o něco méně svižná, takže si myslím, že již zmiňovaná hrací doba kolem 2 hodin je reálná. Hra také vyžaduje docela dost příprav na začátku ještě před hrou, nicméně to se dá stihnout zhruba za 5 minut.
  Hra je relativně náročná na prostor, zabere v podstatě celý běžný kuchyňský stůl, není proto určitě vhodná jako hra na cesty, což jen podtrhuje relativně velká krabice (přibližně srovnatelná s krabicí od Osadníků, možná o něco větší).

  Samotný průběh hry je velmi zábavný, i přes relativně dlouhou hrací dobu není hra zdlouhavá, vlastně je spíš pravým opakem – připadá vám, že jste ji nehráli ani hodinu. Ve hře nejsou příliš dlouhé prodlevy mezi „“tahy““ jednotlivých hráčů, což také přispívá k tomu, že se u hry opravdu nenudíte.

  Souhlasím s recenzentem „“Mari““, že slabinou hry je krabice bez přihrádek, jednoduché řešení je pořídit si zavírací igelitové pytlíčky a skladovat jednotlivé prvky v nich, nám se to osvědčilo. Jinak není hře moc co vytknout, možná bych uvítal i mód pro solitéra, který by asi nebyl tak zábavný, ale byl by dobrý na procvičování taktiky, ale to je spíše detail.

  Ještě bych snad okomentoval herní princip jako takový – je až neuvěřitelné, že někdo dokáže vymyslet tak komplexní hru, která je přitom velmi hratelná, zábavná a vyvážená. Tato hra mi lehce připomíná počítačové budovatelské strategie, je navíc ale okořeněna bojovou částí a v neposlední řadě interakcí s ostatními hráči a vůbec zajímavým způsobem získávání surovin, pracovní síly atd.

  Hru silně doporučuji všem, kdo se nebojí delších pravidel a chtějí si užít hodně zábavy, protože přesně to Vládci podzemí nabízejí.

 12. orff
  5 z 5

  :

 13. hraci
  5 z 5

  :

 14. Martin
  5 z 5

  :

 15. Milosh
  4 z 5

  :

 16. Knihovník
  4 z 5

  :

 17. rulen
  4 z 5

  :


  Hru jsem si chtěla pořídit už od prvního českého vydání, tím spíš, že se jedná o hru českou, kterých není mnoho.
  Hra je parádně provedená, líbí se mi veškerý herní materiál, který je i velmi zábavný. Pravidla čítají více stran než je zvykem, jsou však psána také velice zajímavým a vtipným způsobem. Když se návodem po hodině prokoušete, tak vás čeká opravdu zábavná hra, která vám může zpříjemnit mnoho večerů.
  Název hry vám vlastně sám o sobě říká, o co ve hře půjde. Jste vládcem podzemí, vládcem zla. Hra je rozdělena do dvou částí, první budovací, druhá bojovací. Každá tato část je rozdělena do 4 kol (podle 4 ročních období). Tyto části se 2x opakují.
  První část je zaměřena na budování, kdy si vytvářete svůj dungeon (podzemí) a to hlavně tak, abyste co nejlépe obstáli při druhé fázi. V každém kole máte celkem 3 možné akce: získat jídlo, stavět chodby nebo místnosti, kopak zlato, vylepšit si prestiž, získat příšeru, impy (kteří u vás pracují) nebo past. Vždy je potřeba si předem rozmyslet, které akce budete chtít využít, protože to, jak karty položíte, bude ovlivňovat i další kolo. Vždy v každé části k vám přijde jeden hrdina, který se bude chtít probojovat do vašeho podzemí a zničit ho. Sílu hrdiny, který k vám zavítá, určuje vaše momentální pozice na žebříčku zla. Na to je třeba si dávat pozor, protože když překročíte určitou linii, tak k vám místo hrdiny, zavítá paladin, která má obrovskou sílu, které je velmi těžké se ubránit. Hrdinové zatím stojí před branami vašeho dungeonu.
  Druhá část je bojovací. V této fázi hry se právě dávají do pohybu hrdinové. Na vás je, abyste je porazili, pokud možno, co nejdřív, ještě předtím než vám zničí chodby nebo místnosti. K tomu abyste jejich útok odrazili, vám pomohou hlavně příšery a pasti. Mě osobně baví víc budovací část, ale možná pro pány bude zase atraktivnější část bojovací.
  Boj je o taktice, velmi záleží na pořadí nestvůr a pastí,které v boji použijete.
  Také záleží na tom jací hrdinové k Vám přišli, zloději snižují účinnost pastí, kněží léčí, čarodějové kouzlí a válečníci jsou vždy vůdci skupiny, proto stojí vpředu a vy je musíte porazit jako první.
  Vládci podzemí jsou hrou pro zkušené hráče, kteří mají rádi strategické a budovací hry . I když ve hře bojujete, s válečnými hrami nemá prakticky nic společného. Největší pozitivum hry spatřuju už v samotném nápadu, kdy jste jednou také na straně zla. Líbí se mi taky, že zde není dominující pozice začínajícího hráče, někdy je totiž lepší, když hrajete naopak jako poslední. Hra patří jednoznačně k nejlepším a k nejpropracovnějším, co jsem kdy hrála. Tak se nebojte a jen do toho!

 18. Dastík
  5 z 5

  :

 19. Darkry
  5 z 5

  :

 20. Tomáš Jindra
  5 z 5

  :

 21. Nawist
  4 z 5

  :

 22. zmisak
  5 z 5

  :

 23. mil
  5 z 5

  :

 24. smotla
  5 z 5

  :

 25. Libor
  2 z 5

  :

 26. Tadži
  5 z 5

  :


  Recenze pro server Topzine.cz, Hana Vítová

  V ponuré uličce se cosi neslyšně mihlo. Na jeho přítomnost poukazoval jen protáhlý stín. Nikdo si ho nevšiml a to bylo pro malého tvorečka dobré znamení. Lehce našlapoval, že by ho nepostřehla ani kočka a pokradmu mířil k rušné osvětlené ulici.

  Jakmile zahlédl podivuhodného muže v kápi, srdce mu radostí zaplesalo a na okamžik přestal dávat pozor. Všimlo si ho baculaté dítě, které na něj vykuleně zíralo, ale než stačilo upozornit své rodiče, byl nahnědlý ušáč bezpečně skryt v davu překřikujících se lidí.

  Pokračování recenze na https://www.topzine.cz/vladci-podzemi-buduji-novou-risi-zla/

 27. tgrosser
  1 z 5

  :

 28. MirR
  5 z 5

  :

 29. Sionn Latharn
  4 z 5

  :

 30. esther.f
  4 z 5

  :

 31. Michal
  5 z 5

  :

 32. anjuli
  5 z 5

  :

 33. Zenitos
  2 z 5

  :

 34. Smith-g
  5 z 5

  :

 35. Bonifác
  5 z 5

  :

 36. shadow
  5 z 5

  :

 37. yeetik
  5 z 5

  :

 38. Popo
  5 z 5

  :

 39. Terw
  5 z 5

  :

 40. Bunny84
  4 z 5

  :

 41. Savager
  4 z 5

  :

 42. fleglis
  4 z 5

  :

 43. darwin
  4 z 5

  :

 44. Duhamuz
  5 z 5

  :

 45. Makabi
  5 z 5

  :

 46. Goofy
  5 z 5

  :

 47. Jan
  4 z 5

  :

 48. Lada
  3 z 5

  :

 49. Guelin
  4 z 5

  :

 50. Aries
  5 z 5

  :

Přidat hodnocení hry