Vládci podzemí

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
299

Originální název:
Dungeon Lords
Rok vydání:
2009
Počet hráčů:
2 až 4
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 12 let.
Doba hraní:
Dlouhotrvající hra – 60 až 120 minut

Katalogové číslo: 12617. Kategorie: . Štítky: , , .

Popis hry

Vydali jste se někdy s družinou dobrodruhů do podzemních chodeb dobývat slávu, zkušenosti a získat nějaký ten poklad? A zamysleli jste se někdy nad tím, jak složité je takové podzemí plné chodeb a nestvůr vybudovat a provozovat? Ne? Tak nyní si to budete moci zkusit. Vžijte se do role vládce podzemí, svolejte své služebníčky, vybudujte síť chodeb a místností, nastražte v nich pasti, najměte nestvůry, a zkuste zabránit hrdinům, aby vám vaše dílo dobyli a vyrabovali. Uvidíte, že se od nynějška budete na temná zákoutí různých doupat a jejich obyvatele dívat úplně jiným pohledem!

Každý, kdo někdy hrál klasické RPG, to zná. Neohrožený bojovník, moudrý čaroděj a šikovná zlodějka se se sejdou v krčmě u městských hradeb nad korbelem piva či vína, a než skončí noc, je tu nerozlučná družinka připravená zbavit svět všeho zla. A podívejme, zrovna támhle za městem se usídlil nějaký Temný pán. Provrtal kopec tunely, ty pak zabydlel zlými stvůrami, ke vchodům nastražil pasti a všeobecně se chová temně a podezřele. Kdo ví, jaké poklady tam skrývá!

A tak naši hrdinové dají ještě jednu rundu, a ráno, jen co kohout zakokrhá (nebo nejpozději k večeru, až se vyspí z opice) vyrazí podzemí dobýt a zlotřilého vládce ztrestat ve jménu Dobra… a samozřejmě také pro nějaké ty poklady a zkušenosti. Je to všeobecně uznávaný postup, a každý správný dobrodruh souhlasně pokýve hlavou, že tak to má být.

A co na to onen Temný pán? Ptá někdo, co na to říká on? Hrdinové, kteří nikdy o skutečnou práci ani nezavadili, nemají tušení, kolik úsilí stojí vybudovat takový podzemní komplex. Nemají představu, co to je razit tunel v žulové skále, kolik dneska stojí kvalitní past, jak těžké je sehnat kvalifikovaného a pracovitého impa nebo kolik jídla potřebuje průměrný troll. Netuší, jak těžké je sehnat licenci na provozování této živnosti, jakými regulacemi se řídí těžba zlata nebo jaké výhody vymohla potvorám jejich odborová organizace. Jediné, co hrdiny zajímá, je množství zkušenosti za tu kterou potvoru. A to, jak sami uznáte, je velmi jednostranný pohled.

 

Další informace

Počet hráčů

2 až 4

Věk hráčů

Od 12 let

Doba hraní

Delší hra – 60 až 120 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Autoři

Vladimír Chvátil

Rok vydání

2009

Výrobci

Czech Games Edition, MINDOK

Míra náhody

3 – malý podíl náhody

Míra interakce

3 – ustálená komunikace

Míra složitosti

3 – rozvinutá

Míra humoru

4 – postavena na humoru

Doporučení rodiny

Tuto hru vám nedoporučujeme.

Doporučení hráče

Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Hra/Rozšíření

Samostatná hra

Pravidla:

Odkazy:

Videopředstavení hry (IZMAX production, délka videa: 1:40 min.):

168 hodnocení k Vládci podzemí

 1. Beholder
  4 z 5

  :

 2. Gaspar
  4 z 5

  :

 3. sir beki
  5 z 5

  :

 4. PJ_HB
  4 z 5

  :

 5. Mialee
  5 z 5

  :

 6. ratwin
  5 z 5

  :

 7. spartik
  4 z 5

  :

 8. dudo147
  5 z 5

  :

 9. Erumoico
  5 z 5

  :

 10. WereWolf
  4 z 5

  :

 11. ondrasu
  4 z 5

  :

 12. zeppelin
  5 z 5

  :

 13. Eduard Doležal
  4 z 5

  :

 14. Koroiboszelidy
  3 z 5

  :

 15. Ajeenka007
  5 z 5

  :

 16. Mari
  5 z 5

  :


  Vládci podzemí mne hned zaujali nápadem podívat se na souboj dobra se „“zlem““ z druhé strany (té zlé).
  Krabice obsahuje dost herního materiálu-od figurek služebníků,kostičky jídla,zlata,zranění,destiček příšer,místností,chodeb,hrdinů,karty pastí,kouzel,akcí,až po figurky Impů.K tomu hrací deska pro každého hráče,jedna společná(je to takový svět v podzemí),další deska je pro zásoby karet a destiček,a další pro určování oobdobí a fází jednotlivych kol.Bohužel je potřeba si pořídit pytlíčky na jednotlivé komponenty neboť krabice nemá přihrádky a pokud je chcete mít více rozdělené tak pytlíčků je tam málo.

  K průběhu hry:
  Hraje se na 2 roky,v každém jsou 4 období.Pomocí 3 služebníků,hráč coby Temný pán,využívá různých akcí,jako je třeba získávání jídla,nákup pastí či najímání příšer a Impů.Impové jsou pracanti,kteří vám zase kopou tunely a kutají zlato.Každé akce je třeba dobře plánovat,často se může stát že nějaká akce může být zaplněna služebníky ostatních hráčů a vy v tomto kole utřete-a období rychle utíkají.Akce plánují hráči zároveň a skrytě pomocí karet.
  K čemu tedy všechny ty pasti a příšery?Na konci každého roku do vašeho podzemí sestoupí družiny 3 hrdinů(může tam být silný válečník,kouzelník,kněz který léčí svou družinu či zloděj který vaše pasti odhalí)Jsou různě odolní a čím odolnější tím jsou i vyšší jejich schopnosti.A kteří přijdou zrovna do vašeho podzemí záleží na tom jak moc zlý jste byli když jste využivali akce.Jsou příšery které když chcete najmout,musíte být zlý,či třeba jídlo taky vždy neseženete jen za peníze.Kdo je nejvýše na stupnici zla k tomu vyrazí nejsilnější hrdina.A když budete zlý přespříliš,tak se k hrdinům připojí ještě Paladin,který vládne všemi schopnostmi hrdinů.V boji proti družině hrdinů kombinujete své pasti a příšery tak,aby družina dobyla co nejmenší část vašeho podzemí.
  Body na konci hry dostáváte i ztrácíte za vše možné,takže každá akce kterou jste v průběhu hry špatně naplánovali vás může mrzet.

  Mám za sebou zatím Vládce hrané ve 2 hráčích.A myslím že tím že na akce vstupují i další dva imaginární hráči stejně nemáte všechny akce jisté a hra je tak dobře hratelná i ve 2.
  Grafika působí vesele.
  Pravidla jsou obsáhlejší,díky humoru však čtivá.A i se mi brzy zažila,stačilo odehrát dvě hry.
  Aby jste byli ve hře úspěšní,musíte vše sledovat(zapomenete třeba získat jídlo,pak přijde výplatní den příšer a když je nenakrmíte odejdou od vás)
  S herní dobou jsme se zatím nedostali pod 2 hodiny.Hra je však celkem svižná,hodně zabere přemýšlení jak naplánovat jednotlivá kola boje-jakou past či příšeru a kdy,aby to pro vás bylo co nejefektnější.
  Náhoda ve hře je spíš jejím kořením-hrdinové kteří se na vás chystají,před tím než vám jsou přiděleni,jsou losováni-ale to právě je to pravé-složení družin je pak různé.Příšery které můžete najmout v podzemní hospodě se také náhodně postupně mění.

  Zatím jediné mínus je zmíněná krabice bez přihrádek.A asi bych uvítal pro větší pestrost více druhů příšer a pastí.Ale i tak je hra super.

 17. Last_Elf
  4 z 5

  :

 18. Radobyhrac
  3 z 5

  :

 19. wojtyz
  5 z 5

  :

 20. Tom a Maca
  5 z 5

  :

 21. tondakolik
  2 z 5

  :

 22. Astralka
  5 z 5

  :

 23. chajim
  4 z 5

  :

 24. Goldhusa
  5 z 5

  :

 25. Sagapo
  4 z 5

  :

 26. lizo
  5 z 5

  :

 27. eVik
  5 z 5

  :

 28. Ajfel
  5 z 5

  :

 29. Yuri
  4 z 5

  :

 30. DwarfMan
  5 z 5

  :

 31. oplprokop
  5 z 5

  :

 32. jakub
  5 z 5

  :

  Vládci podzemí jsou nejnovější velkou hrou Vládi Chvátila. CGE ji představilo na podzim v Essenu pod anglickým názvem Dungeon Lords. Již zde byl o hru velký zájem a uspěla i v anketách mezi návštěvníky veletrhu. Na české vydání jsme nemuseli dlouho čekat. MindOK ve spolupráci s CGE hru vydal začátkem prosince 2009. S Vládci podzemí si užijete hodně zábavy. Každá partie bude novou výzvou, odlišnou od předchozích. Musím však varovat, je to složitá hra. Na její naučení budete potřeba více času a úsilí. Díky dobře napsaným a vtipným pravidlům se však nebudete nudit ani v této fázi. Vládce podzemí ocení především ti, kdo mají rádi komplexní budovací hry.

  Hra vás zavede do světa hrdinů a kouzel, ale podíváte se na něj netradičně očima těch, kdo vládnou temným podzemním říším, která skrývají nejrůznější tajemství. Zažijete, jak těžké je vybudovat a vypiplat byť jen malý dungeon a ubránit jej před nájezdy slávy a pokladů chtivých hrdinů. Aby vám vše hned nevydrancovali, budete jim klást do cesty pasti a posílat na ně nejrůznější příšery, aby je přemohly. Podobnost s počítačovou hrou Dungeon Keeper není náhodná, autor v ní našel inspiraci. Vytvořil ale svébytnou a originální deskovou hru.

  Vládci podzemí jsou hrou pro zkušenější hráče, kteří mají rádi strategické hry evropského typu. I když je ve hře bojová část, s válečnými hrami nemá moc společného. Vyřešení boje závisí jen na vás, jak dokážete využít všechny během budovací fáze získané zdroje (pasti, příšery, zlato, jídlo). Je to takový finální rébus, na jehož řešení se připravujete již během hry.

  Součástí balení jsou i žetonky dvaceti předmětů. Ty zatím nepoužijete. Pravidla budou teprve zveřejněna na webu CGE.

  Celou původní recenzi si můžete přečíst na webu o hrách Frodovy deskové hry, kde jsou i další obrázky hry.

 33. rix
  5 z 5

  :

 34. Libor
  4 z 5

  :

 35. Ranca
  4 z 5

  :

 36. GK_voyger
  5 z 5

  :

 37. sirio
  5 z 5

  :

 38. Bunda
  5 z 5

  :


  Celé dny vás v práci či ve škole, doma nebo ve společnosti nutí, abyste byli milí, vstřícní, ochotní, poctiví, slušní, prostě pozitivní. Protože s poctivostí, jak známo nejdál dojdeš. (Chachacha, řekli by lidé z Ministerstva dungeonů). A vy přitom máte strašnou chuť být ale mega zlí, zchladit si žáhu na všech těch kladných hrdinech, premiantech třídy, pracovních údernících. Vydejte se v Vlaaďou Chvátilem do temného podzemí, vybudujte si svou undergroundovou říši a v pravou chvíli to těm kladným hrdinům natřete.
  Právě to je asi na Vládcích podzemí oproti jiným hrám zvláštní. Tady nezvítězí dobro. Respektive, pokud dobro zvítězí, VY jste prohráli… Novinka, která se dere na špičku českého žebříčku stolních společenských her, stojí na poutavém a vtipném příběhu, netradičním pojetí, sice rozvětveném, ale snadno pochopitelném herním principu a na dramatičnosti do poslední chvíle. To vše v hezkých kulisách a s kvalitně vyvedeným materiálem.

  Herní komponenty
  Co asi každému padne do oka hned po rozbalení krabice s novou hrou, je její provedení. V případě Vládců je podle mne výborné. Hrací desky, centrální plán, plán roku i Vzdálené kraje mají hezkou grafiku, krásně „zlé“ jsou karty příšer, hrdinové jsou už na první pohled pěkní syčáci. Tvrdý karton je bytelný, papírové karty s pastmi, bojem atd. vypadají rovněž kvalitně, impové jsou roztomilí a krev nádherně červená. Majitel nemá pocit, že by byl za své peníze nějak ošizen. K provedení mám jen dvě drobné připomínky: symboly jednotlivých úkonů na centrálním plánu trochu zapadají v pestrobarevné ploše s řadou jiných prvků a především začátečník (než si zvykne na rozmístění) je musí trochu hledat. Otázkou na dlouhodobější pozorování je, zda se překládané části herních plánů časem neprošoupou ve švech. Zatím se tváří, že ne, tak snad jim to vydrží… Co mi chybělo, byly nějaké sekce v krabici, či alespoň baterie pytlíčků, protože komponentů je dost a pokud si je předem roztřídíte, ušetříte spoustu času s přípravou hry.

  Pravidla a herní mechanismus
  Už dlouho jsem se při čtení pravidel hry (možná vlastně ještě nikdy) tak nepobavil. Na druhou stranu, ani tak se mi nepovedlo, že bych vše okamžitě pochopil. Hra je totiž velmi košatá na možnosti a varianty a teprve herní praxe vám ukáže, že se opravdu není čeho bát (tedy s výjimkou paladina, že…). Průběžná konzultace s pravidly je přinejmenším v několika prvních partiích naprostou nezbytností. Což ovšem rozhodně není na závadu. Komplexnost hry a variabilita možností je totiž zárukou, že vás Vládci jen tak neomrzí. Každá partie je totiž jiná a u všech se zaručeně zapotíte. Za pozitivní prvek považuji cvičné bitvy, ve kterých si můžete osvojit logiku vedení boje, a pak také fakt, že je možné začít s o něco lehčí variantou a teprve po nabytí určitých zkušeností přejít na hardcore (osobně jsem zvědavý, jak s obtížností zatočí předměty, k jejichž použití stále chybí česká pravidla).
  Herní mechanismus je v podstatě jednoduchý a pokud se budete držet návodu na plánu roku, nemůžete na nic zapomenout. Hra sama ale rozhodně jednoduchá není. Partie má čtyři fáze, dvě budovací a dvě bitevní. Pomocí tří služebníků si postupně zabíráte zvolené úkony (posíláte je do „práce“ podobně jako třeba v Agricole) a získáváte tak zdroje (peníze, jídlo, odpustky atd.). A za pomoci tlupy průběžně najímaných impů se snažíte vystavět co nejlepší zázemí a co nejlépe se připravit na nevyhnutelný boj s hrdiny, kteří se houfují u dveří. Pak se s nimi servete (vy ne, ale najaté příšery a duchové za pomocí důmyslných pastí – ale oni taky umí být pořádně úskoční, přičemž válečník, zloděj, kněz a čaroděj umí každý něco jiného). Načež se totéž opakuje ve druhém roce, akorát budování je intenzivnější a hrdinové ještě hrdinnější (ovšem i vy si můžete zaplatit vypečenější strašidla). A aby toho nebylo málo, musíte si pohlídat, abyste najaté ovečky měli z čeho uživit a jednou za rok řádně zaplatit daně z činnosti. K tomu musíte kalkulovat jak s protihráči u stolu, tak hlavně se silou hrdinů, pročež to, jak velcí „šmejdi“ na vás vtrhnou, můžete ovlivnit lavírováním na stupnici zla. Kdo je zlý přespříliš, tomu se do čela hrdinné družiny postaví udatný paladin a s tím je už pěkná polízanice… Je toho prostě hodně, co musíte během hry zvládnout ohlídat. Člověka to naštve, když si třeba připraví geniální plán, jak družinu hrdinů přiotráví při nastražené hostině, a když dojde do tuhého, zjistí, že na její uspořádání nemá dost jídla…
  Další zvláštností hry je, že po celou dobu vlastně nesoupeříte s lidskými protihráči, ale právě s hrdiny, potažmo s ministerstvem dungeonů, které vás chce sedřít z kůže. Každý hráč si totiž buduje své vlastní separátní královstvíčko a možnosti, jak si škodit navzájem, jsou omezené. Obvykle škodíte vlastně jen druhotně tím, že si pro sebe budujete co nejvýhodnější pozice. (Jedinou výjimkou ve škodění je vlastně hra o dvou hráčích, kdy plánujete poslední akci i za nehrající barvy a tam pak máte při dobrém úsudku velkou pravděpodobnost zablokovat soupeři pro něj výhodný tah, aniž by to nějak přímo prospělo vám). Uškodit vám v podstatě může jen vaše vlastní chyba v úsudku, a to když si usmyslíte provést nějaký úkon, ale ten mezitím před vámi obsadí cizí služebníci. „Bezkontaktní“ systém hry ale vůbec není na úkor interaktivity, protože i tak (či spíš právě proto!) musíte bedlivě sledovat, co mají v plánu ostatní spolu/protihráči. Chyby či podcenění situace totiž tahle hra jaksi neodpouští. Je také naprosto spravedlivá v tom, že se pořadí nasazování služebníků do akcí plynule mění. Náhoda je omezena na minimum spočívající v nalosování hrdinů, událostí, nabídky příšer a místností, bojových karet a v pokročilejší verzi i zvláštních událostí (opravdu hnusné kousky!). Což jsou vesměs věci, na které máte dost času se připravit.

  Závěrečné bodování
  S lidskými protihráči se vlastně utkáte až při závěrečném zúčtování. Boduje se prakticky všechno, uspěje ten, kdo byl jak šikovný v budování, tak lstivý v boji. Tady se předchozí chybičky projeví a každá zbytečně pobořená chodba či místnost, uprchlý hrdina či ztracené jídlo mrzí dvojnásob. Partie přibližně rovnocenných hráčů jsou totiž naprosto vyrovnané, rozhoduje opravdu každý bod, každý udělený titul. Navíc tím, že bodování probíhá jen jednou, na samém konci, a je tak komplexní, obtížně se předem odhaduje, jak na tom kdo je. Prostě drama až do konce.
  Za výhodu považuji i fakt, že hry je stejně dobře hratelná ve dvou, třech či čtyřech hráčích. Samozřejmě, že čím víc hráčů u stolu, tím je průběh napínavější, ale i ve dvou je to skvělá zábava a dokonce si dovolím tvrdit, že právě hra v páru umožňuje hráči ještě víc taktických možností než ostatní varianty. Shrnuto a podtrženo: jsem vážně nadšený a můžu jen doporučit všem, kteří si chtějí lámat hlavu a být aspoň chvíli v životě opravdu zlí. U mě jasných pět hvězdiček z pěti!

 39. Petr Holub
  5 z 5

  :

 40. Shako
  4 z 5

  :

 41. Gally
  3 z 5

  :

 42. Adam
  5 z 5

  :

 43. Dr.Lazarus
  4 z 5

  :

 44. Ondra
  5 z 5

  :

 45. leech
  4 z 5

  :

 46. orsej@centrum.cz
  2 z 5

  :

 47. belisar
  4 z 5

  :

 48. vytick
  5 z 5

  :

 49. Rubic(k)
  4 z 5

  :

 50. pogo
  4 z 5

  :

Přidat hodnocení hry