Le Havre

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
55

Originální název:
Le Havre
Rok vydání:
2008
Počet hráčů:
1 až 5
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 12 let.
Doba hraní:
Velmi dlouhá hra – trvá většinou více než 2 hodiny
Doporučení rodiny:
Tuto hru vám nedoporučujeme, najdou se pro vás lepší hry.
Doporučení hráče:
Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Katalogové číslo: 12481. Kategorie: . Štítky: , .

Popis hry

Nová hra od Uwe Rosenberga, autora nejlepší hry všech dob Agricola. Hráči v přístavu staví lodě a různé budovy, které v průběhu hry přinášejí do hry nové možnosti akcí. V každém tahu hráč buď bere některou surovinu, nebo využije efekt některé z budov ve hře. Suroviny je možné využít buď ke stavbě budov, nebo je výhodně zpeněžit. Kromě toho je třeba na konci každého kola obstarat dostatek jídla pro přístavní dělníky. Zvítězí hráč, který nashromáždí největší bohatství.
Le Havre je bez nadsázky plnohodnotným následovníkem Agricoly. Má výrazně jednodušší pravidla, ale nabízí ještě více hráčských možností.

Další informace

Míra náhody

3 – malý podíl náhody

Počet hráčů

1 až 5

Věk hráčů

Od 12 let

Doba hraní

Velmi dlouhá hra – trvá většinou více než 2 hodiny

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

2008

Míra interakce

3 – ustálená komunikace

Míra složitosti

3 – rozvinutá

Míra humoru

3 – hra má k humoru blízko

Doporučení rodiny

Tuto hru vám nedoporučujeme.

Doporučení hráče

Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Výrobci

Lookout Games, MINDOK

Autoři

Uwe Rosenberg

– BoardGameGeek
– Pravidla hry Le Havre
– Svět deskových her
– Možnost nákupu na Slovensku.
– Pomocná tabulka pro bodování na konci hry

145 hodnocení k Le Havre

 1. Morta
  4 z 5

  :

 2. Mazec
  4 z 5

  :

 3. bacil
  4 z 5

  :

 4. Veroslavka
  5 z 5

  :

 5. OIvanic
  5 z 5

  :

 6. Petis77
  5 z 5

  :

 7. Davides
  5 z 5

  :

 8. sefler
  5 z 5

  :

 9. kokrdal
  5 z 5

  :

 10. colonel
  5 z 5

  :

 11. Mirek-Usti
  4 z 5

  :

 12. bef
  4 z 5

  :

 13. Silvajs
  4 z 5

  :

 14. KOLMI
  4 z 5

  :

 15. pastelka
  5 z 5

  :

 16. honza
  5 z 5

  :

 17. orff
  4 z 5

  :

 18. hraci
  5 z 5

  :

 19. Martin
  4 z 5

  :

 20. csfvicek
  5 z 5

  :

 21. Neila
  5 z 5

  :

 22. Milosh
  5 z 5

  :

 23. Bio
  4 z 5

  :

 24. slajer
  5 z 5

  :

 25. acedrac
  3 z 5

  :

 26. Libor
  2 z 5

  :

 27. matesbu
  4 z 5

  :

 28. drevokocur
  5 z 5

  :

 29. toby
  5 z 5

  :

 30. Tadži
  5 z 5

  :


  Recenze pro portál Topzine.cz, Hana Vítová

  Již výrobou první bárky, kterou spustili vstříc vlnám rybníka, řeky či moře, započala etapa, kdy lidé toužili cestovat na pohupujících se palubách a poznávat neznámé končiny Země. S průzkumnickou érou začala ruku v ruce i ta obchodní, přece jen bylo potřeba financovat nákladné badatelské cesty. Tak vznikaly lodní dopravní společnosti dovážející drahé suroviny a koření z exotických končin. Majitelé lodí začali vydělávat obrovské peníze, a pokud jejich loď kdesi na širém moři nepřepadli piráti, mohli svoje bohatství snadno znásobit.

  Nejdříve se začaly stavět lodě dřevěné. Na stavbu jednoho velkého plavidla kolikrát padla i třetina lesa, z něhož se vybíraly jen ty nejlepší stromy. Bohužel po čase začala trápit námořníky zlá houba dřevomorka, která jim doslova rozežírala koráb pod nohama. V druhé etapě se na vodní hladině objevily železné lodě. Na to aby je nezničil největší postrach železa, rez, je začali výrobci natírat barvami. Loď byla místo, kde námořníci trávili téměř celý život.

  Pokračování recenze na https://www.topzine.cz/le-havre-lodaruv-splneny-sen/

 31. tgrosser
  1 z 5

  :

 32. Starosta
  5 z 5

  :

 33. technologic
  4 z 5

  :

 34. jirikone
  5 z 5

  :

 35. Petr
  4 z 5

  :

 36. Deth
  3 z 5

  :

 37. Tramvaj
  5 z 5

  :

 38. Zenitos
  5 z 5

  :

 39. Smith-g
  5 z 5

  :

 40. Bonifác
  3 z 5

  :

 41. Fruiko
  3 z 5

  :

 42. norba
  5 z 5

  :

 43. Abiosis
  4 z 5

  :

 44. Noni
  5 z 5

  :

 45. Terw
  4 z 5

  :

 46. Joe
  5 z 5

  :

 47. darwin
  5 z 5

  :

 48. skyfire
  4 z 5

  :


  Jak se hraje :
  Hra je často srovnávána s Agricolou a protože Agricolu taky vlsatním, dovolím si několik srovnání. Takže pravidla u Le Havru jsou dle mě daleko lépe napsané než u Agricoly, takže i přes trošku větší složitost není nastudování a hraní Le Havru žádná velká věda. Příprava hry vzhledem k opravdu velkému množství komponentů a karet chvíli zabere. Ve hře jsou malé čtvercové žetonky, které znázorňují různé suroviny (uhlí, ryby, obilí, železo apod.) Tyto žetonky jsou oboustranné, takže druhá strana uhlí znázorňuje koks, druhá stana obilí chleba atd.
  Při přípravě se náhodně z balíčku speciálních budov vybere 6 karet, které budou ve hře použity a náhodně se rozlosuje 7 kartonových kotoučků, které se položí do řady vedle sebe a ty rozhodují v jakém pořadí budou do hry přicházet jednotlivé suroviny, peníze a kdy se bude platit úrok z půjčky. Poté se ještě zamíchají kartičky budov, které budou ve hře k dospozici (podle počtu hráčů) a rozdělí se do tří sloupečků. Tyto tři části přípravy jsou také jediný prvek náhody, který ve hře je. A jelikož je pro všechny hráče společný, dá se říct, že náhoda má na hru hráčů minimální podíl a záleží jen na každém, jak bude hrou postupovat, aby měl na konci nejvíce peněz. Takže se dostáváme k další části a to jak probíhá samostatná hra.
  Na začátku má každý hráč 5 penízků a jeden žeton uhlí. Každý hráč má dřevěnou loďku a dřevěný kulatý žeton. Loďkou se hráči střdavě posouvají po kartonových kotoučcích, kdy právě ten, na který se hráč posune ukáže co se doplní za suorviny. Hráč má pak několik možnosti. Buď si vezme některou surovinu, která se díky pohybům hráčů po kartonových kotoučcích doplňuje, čili když si někdo více kol nevem třeba dřevo, tak se ho tam nashromáždí víc a o to víc je pak výhodnější so ho vzít nebo si hráč nevezme žádnou surovinu a za suorviny v předešlých tazích nashromážděných si postaví nějaku budovu, čili umístí svůj dřevený žeton na budovu stavitelství a staví. Další možnost je dřevěný žetón umístit do nějaké již postavené budovy (své nebo soupeřovy, ale tam mu musí většinou zaplatit jídlem nebo penězi) a provést akci, kterou táto budova umožňuje (upéct chleba, přeměnit jíl v cihly apod.). Toto jsou tři základní možnosti, z kterých hráč může v každém kole provést vždy jednu. k tomu si může hráč během svého tahu koupit za nashormážděné peníze budovu (čili nemusí ji stavět za suorviny, ale koupí ji za peníze). Na konci každého kola, které se skládá ze sedmi tahů hráčů (posouvíní se po kartonových koutoučcíh) proběhne sklizeň a nakrmení. Počet jídla potřebného k nakrmení je vždy napsáno na kartě kola. Po zahrání této fáze, se karta kola otočí a na druhé straně tato karta znázorňuje loď, kterou je možné v následujícím kole postavit. Tato loď poté snižuje množství jídla, které hráč musí na konci kola vyprodukovat a díky lodím se dají také přes budovu lodní společnosti vyvážet (prodávat suroviny).
  Takto nějak hra funguje. Zachytit všechny možnosti je těžké, protože co se týče různých kombinací a možností, jak v téhle hře přijít k surovinám, jídlu a penězům je opravdu mnoho a tady si dovolím opět srovnání s Agricolou, kdy se mi zdá, že i když je Le Havre jednodušší na pochopení a hraní, nabízí daleko víc možností a kombinací co vše může hráč udlěat. Abych nezapoměl, hru vyhrává ten, kdo má na konci nejvíc peněz.

  Délka hry, počet hráčů :
  Pokud nemáte rádi dlouhé hry nebo na hry tolik času, tohle je věc, která bude pro vás znamenat mínus. Hru hraji nejčastěji ve dvou a dá se říct, že když už hru máte v krvi, tak ve dvou se to dá zahrát za hodinu a třičtvrtě. Dále jsme to hráli i ve třech a tam už se herní doba blížila třem hodinám. Tato vysoká délka hry vzniká tím, že během hry se do hry dostává opravdu spousta možností co udělat, takže zatímco na začátku hra docela odsýpá, tak někdy v polovině hry už každý hráč opravdu dost uvažuje a vybírá co bude pro něj nejlepší a hra se začne dost natahovat. V pravidlech je také popsána rodinná varianta hry, která by měla být kratší, ale tu jsme nikdy nehráli. Každopádně ve dvou je hra v pohodě, ve třech už je to na hraně a ve 4 nebo 5 si to nedokážu představit, to už musí být nuda, protože než se hráči ve svém tahu protočí, to budou opravdu minuty čekání. Jinak co se týče hry ve dvou a ve třech, tak co mám odzkoušené, hra je dobrá v obou počtech a v obou případech se hraje výborně.

  Design hry a zpracování :
  Základ tvoří 3 desky formátu A4, na kterých jsou předtištěny políčka pro karty budov, suroviny, karty kol, lodě apod. Ilustrace jsou moc pěkné a věrně dotvářejí atmoféru přístavu. Kvalita desek je standardní. Jediné, co lze vytknout je velikost, protože surovin je ve hře opravdu mnoho a naskládat je na desky aby se nějak moc nemíchaly je um. Co se týče ostatního materiálu (karet, žetonům surovin a peněz…) nemám výhrady. Jsou pěkně ilustrovány a hlavně symbolika na kartách je perfektní. Takže opravdu není třeba brát pravidla a zjišťovat co která z budov dělá a jaké jsou náklady, protože to vše je na kartách zřetelně a srozumitelně vyobrazeno. Asi největší minus hry je pro mě navržení krabice a uložení. V krabici není jediná přihrádka. Takže vše je umístěno ve více než desítce sáčcích. Vzhledem k velkému množství materiálu tento způsob jen prodlužuje déleku nachystání a sbalení hry a mi něco takového k tak dobré hře vůbec nesedí. Neviděl bych problém udělat do krabice najé přihrádky. Ale jak známo, tímto trpí hodně kvalitních her viz. zmiňovaná Agricola.
  Závěr :
  Le Havre je výborná hra, která nabídne hráčům opravdu velké množství možností jak hrát a jak vyhrát. Ve dvou a ještě i ve třech je zábavná, ve více hráčích se musí projevit délka hry a hra se začne táhnout a asi i nudit. Zpracování je dobré krom neexistujích přihrádek v krabici, které chybí jako sůl a také hrací desky mohly být větší. I přes tyto vady je to super hra. Pokud vás baví Agricola, neváhejte.

 49. Duhamuz
  5 z 5

  :

 50. Makabi
  5 z 5

  :

Přidat hodnocení hry