Le Havre

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
55

Originální název:
Le Havre
Rok vydání:
2008
Počet hráčů:
1 až 5
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 12 let.
Doba hraní:
Velmi dlouhá hra – trvá většinou více než 2 hodiny
Doporučení rodiny:
Tuto hru vám nedoporučujeme, najdou se pro vás lepší hry.
Doporučení hráče:
Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Katalogové číslo: 12481. Kategorie: . Štítky: , .

Popis hry

Nová hra od Uwe Rosenberga, autora nejlepší hry všech dob Agricola. Hráči v přístavu staví lodě a různé budovy, které v průběhu hry přinášejí do hry nové možnosti akcí. V každém tahu hráč buď bere některou surovinu, nebo využije efekt některé z budov ve hře. Suroviny je možné využít buď ke stavbě budov, nebo je výhodně zpeněžit. Kromě toho je třeba na konci každého kola obstarat dostatek jídla pro přístavní dělníky. Zvítězí hráč, který nashromáždí největší bohatství.
Le Havre je bez nadsázky plnohodnotným následovníkem Agricoly. Má výrazně jednodušší pravidla, ale nabízí ještě více hráčských možností.

Další informace

Míra náhody

3 – malý podíl náhody

Počet hráčů

1 až 5

Věk hráčů

Od 12 let

Doba hraní

Velmi dlouhá hra – trvá většinou více než 2 hodiny

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

2008

Míra interakce

3 – ustálená komunikace

Míra složitosti

3 – rozvinutá

Míra humoru

3 – hra má k humoru blízko

Doporučení rodiny

Tuto hru vám nedoporučujeme.

Doporučení hráče

Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Výrobci

Lookout Games, MINDOK

Autoři

Uwe Rosenberg

– BoardGameGeek
– Pravidla hry Le Havre
– Svět deskových her
– Možnost nákupu na Slovensku.
– Pomocná tabulka pro bodování na konci hry

145 hodnocení k Le Havre

 1. Goofy
  5 z 5

  :

 2. Jan
  4 z 5

  :

 3. Kalibulus
  4 z 5

  :

 4. Lada
  5 z 5

  :

 5. Cindi
  2 z 5

  :

 6. rach
  3 z 5

  :

 7. sir beki
  4 z 5

  :

 8. BuBen
  5 z 5

  :

 9. PJ_HB
  4 z 5

  :

 10. Betty
  5 z 5

  :

 11. Marcovan
  5 z 5

  :

 12. Erumoico
  5 z 5

  :

 13. omas
  5 z 5

  :

 14. iff
  4 z 5

  :

 15. Rybka
  5 z 5

  :

 16. zeppelin
  5 z 5

  :

 17. Ajeenka007
  5 z 5

  :

 18. kika
  5 z 5

  :

 19. Radobyhrac
  1 z 5

  :

 20. Tom a Maca
  5 z 5

  :

 21. Pavel
  5 z 5

  :

 22. Dušan Takáč
  5 z 5

  :

 23. tondakolik
  3 z 5

  :

 24. The Hammer
  4 z 5

  :

 25. Kabalenka
  3 z 5

  :

 26. Tygr
  5 z 5

  :

 27. Shaddy
  4 z 5

  :

 28. jpmce
  4 z 5

  :

 29. DwarfMan
  5 z 5

  :

 30. jakub
  4 z 5

  :

  Le Havre je po Agricole další ekonomickou strategií, kterou připravil Uwe Rosenberg. Z venkovského statku se však vydáte do rušného přístavu, abyste zde vydělávali obchodem s nejrůznějšími komoditami. Pravidla hry jsou oproti Agricole jednodušší, obsahuje ale větší množství herních prvků a poskytuje více možností pro různé herní strategie. I když hra Le Havre nezpůsobila takové pozdvižení jako Agricola, nasbírala již řadu ocenění. Le Havre je komplexní hra, kterou si rádi zahrají především zkušení hráči.

  Ve hře budete kromě obchodování také kupovat a stavět budovy či lodě. Pomohou vám s tím přístavní dělníci, ale i ostatní hráči, pokud využijí vaši budovu. Každý hráč buduje své obchodní impérium. Uspěje ten, kdo dokáže lépe naplánovat svou „“obchodní““ strategii a účelně využije dostupné zdroje. Zvítězí ten, jehož majetek na konci hry má větší hodnotu. Počítají se všechny vaše budovy, lodě a peníze.

  Základní pravidla se dají shrnout do několika vět: Popojeď lodičkou a doplň do nabídky vyznačené zdroje. Potom proveď svou hlavní akci. Buď si vezmi všechny suroviny z jednoho místa nabídky, nebo pošli dělníka do zvolené budovy, aby pro tebe pracoval (využil akci této budovy, nezáleží přitom na tom, komu patří). Navíc můžeš nakupovat budovy a lodě (jen za peníze) či je prodávat nebo zaplatit půjčku. Náročnější je však proniknout do toho, jak hru dobře hrát. Le Havre vás neustále nutí promýšlet několik tahů dopředu a rozhodovat se, kterou z nabízejících se možností vybrat.

  Le Havre má dvě varianty – zkrácenou a plnou hru. Při prvních partiích doporučuji všem začít zkrácenou variantou. Není to nějaká výuková verze, ale plnohodnotná hra. Varianty se od sebe liší počtem kol a použitím speciálních budov. Příprava hry vám zabere chvíli času, neboť obsahuje větší množství herních komponent. Žetony surovin, karty budov a lodí je potřeba roztřídit podle počtu hráčům a zvolené varianty hry a umístit vše na hrací plán.

  Kdo žije nejblíže u vody, začíná. Provede svůj tah a po něm ostatní hráči. Postavené nebo zakoupené budovy si hráči vždy vyloží před sebe tak, aby je ostatní dobře viděli. Všem totiž umožňují různé akce: získat určité suroviny, proměnit je na jiné, postavit nové budovy či lodě. Vždy po sedmi tazích končí kolo a nastává čas, kdy je potřeba nakrmit přístavní dělníky, přiípadně sklidit. Kdo nemá dostatek jídla, musí prodat některou z budov nebo si může vzít půjčku. Lodě, které hráči vlastní, jim nějaké to jídlo přivezou, a tím jim pomáhají plnit „“vyživovací““ povinnost. Hraje se daný počet kol, podle počtu hráčů. Například ve zkrácené verzi pro dva hráče 8 kol, v plné hře 14.

  Celková herní doba je velmi dlouhá, i při zkrácené variantě bude partie trvat přes dvě hodiny. S počtem hráčů se doba prodlužuje. Jednotlivé tahy hráčů mohou být rychlé. Kdo má s hrou již zkušenost, většinou ví, co chce dělat, a tak dokáže rychle reagovat na změny. Hráči přemýšlející o všech možnostech, mohou hru prodlužovat. Výborná je hra ve dvou či ve třech. Hru ve větším počtu doporučuji těm, kdo již hru znají a zbytečně „“nezdržují““, jinak bude partie velmi dlouhá. Pokud zrovna nemáte spoluhráče, pak vyzkoušejte hru pro jednoho hráče.

  Ve hře je jen málo náhody. Ta spočívá především v rozdělení karet budov v nabídce a v pořadí doplňování surovin. Je tak zajištěna variabilita, takže každá hra bude jiná. Díky odlišným podmínkám budete muset promýšlet nová řešení a postupy. V podstatě všechny informace jsou po prvním kole veřejné – přísun surovin do nabídky, pořadí dostupnosti budov a lodí. Můžete si tedy rozmyslet svou strategii a podle vývoje hry rychle reagovat.

  Hra má velmi příjemnou grafiku. I když obsahuje velké množství žetonů a karet, díky barevnému odlišení a ikonkám se v nich budete dobře orientovat. Při hře si však musíte udržovat pořádek v žetonech surovin, které získáte. Jsou totiž oboustranné – každá strana představuje jinou surovinu, z obilí se například stává chleba, z jílu cihla. Karty ukazují vše potřebné. V případě nějakých nejasností, najedete upřesnění v přehledu budov, který je přiložen k pravidlům.

  Le Havre se vám jen tak neohraje. Díky velké variabilitě bude každá hra novou výzvou. Je to náročnější hra, kterou ocení především zkušenější hráči, a ti, kdo mají rádi obchodní strategie.

  Celou původní recenzi si můžete přečíst na herním webu Frodovy deskové hry.

 31. rix
  5 z 5

  :

 32. Ranca
  4 z 5

  :

 33. GK_voyger
  5 z 5

  :

 34. sirio
  5 z 5

  :

 35. Petr Holub
  5 z 5

  :

 36. Kuba
  5 z 5

  :

 37. Shako
  4 z 5

  :

 38. Pelly
  5 z 5

  :

 39. greyhound
  4 z 5

  :


  Hru Le Havre vlastním od vydání jejího českého vydání a hra splnila mé očekávání. Její základní princip bych přirovnal k předchozí hře jejího autora – Agricole. Obě hry jsou nicméně odlišné a v každé z nich se člověk musí soustředit na jiné aspekty. Zatímco v Agricole se člověk věnoval budování farmy a shánění jídla, Le Havre je více obchodní než budovatelská hra. Hráči se střídají v jednotlivých kolech a postupně se snaží, aby jejich lodní společnost co nejvíce prosperovala. Pro své snažení mají možnost vzít si v každém svém tahu některou z nabízených surovin (ryby, obilí, dřevo, železo apod.) nebo mohou využít některou ze specializovaných budov. Mohou také budovy stavět nebo kupovat a poté je pronajímat ostatním hráčům. Pomocí budov lze rovněž stavět lodě a na ních poté vyvážet a prodávat suroviny a výrobky. Vždy po 7 kolech přichází na řadu „“krmení““, na rozdíl od Agricoly není ale tak těžké, neboť jídlo lze ušetřit pomocí lodí nebo nahradit úhradou peněz. Po odehrání stanoveného počtu kol přichází na řadu sečtení veškerých hodnot – peněz, lodí, budov a vyhodnocení vítěze. Na rozdíl od Agricoly, kde většinou bylo na první pohled jasné, kdo vyhraje, bývají naše partie Le Havru vyrovnanější. A naše celkové hodnocení? Výchozí princip je podobný Agricole, přesto se Uwe Rosenbergovi podařilo stvořit hru s mnoha odlišnými aspekty. Le Havre je velmi podařená hra, kterou hrajeme rádi a vedle některých oddychovek je to hra, která vždy provětrá naše mozkové závity 🙂

 40. Emil
  5 z 5

  :

 41. nfo
  4 z 5

  :

 42. Bobr
  4 z 5

  :

 43. Tarenor
  4 z 5

  :

 44. Tacud
  4 z 5

  :

 45. Gekon
  5 z 5

  :

 46. REM
  5 z 5

  :

 47. Rubic(k)
  5 z 5

  :

 48. pogo
  5 z 5

  :


  Autorem recenze je Láďa Smejkal pro http://www.svet-deskovych-her.cz

  PRVNÍ KRŮČKY
  Le Havre mne velmi příjemně překvapil již při vysvětlování pravidel. V porovnání s obrovským množstvím různého herního materiálu jsou pravidla směšně jednoduchá a po pár minutách vysvětlování můžete začít hrát. Zpočátku jsem přesto měl obavy, jak se s tolika různými typy kartiček a údajů na nich vypořádám.

  DEJ CIHLU K CIHLE …
  Ve hře totiž existuje osm různých základních komodit, které všechny mají ještě vylepšené verze. Fakticky tedy ve hře existuje 16 různých druhů surovin, zboží a jídla. Dále je v každé partii postupně k dispozici několik desítek karet budov (kartičky i karty navíc obsahují různé ikonky a čísla) a čtyři druhy lodí. Naštěstí vše do sebe logicky skvěle zapadá. Po pár kolech máte mechanismy zažité a můžete se soustředit na svůj výsledek.
  Le Havre je námořní přístav a ve hře se hráči pohybují svými loděmi kolem mol, na kterých se shromažďuje zboží. Každé je určeno pouze pro jeden druh. Na první molo se ukládá herní oběživo (franky) a šest dalších slouží pro uložení surovin (ryby, dřevo, jíl, železo, obilí a krávy). Lodě všech hráčů plují pěkně v šiku za sebou. Hráč, který je na tahu, popojede svojí lodičkou na první volné políčko před ostatní lodě a doplní obě suroviny zobrazené na žetonu umístěném na políčku. Nyní si může naložit všechny kusy z jednoho mola nebo využít jednu z volných budov a provést odpovídající akci.

  POSTAV TŘEBA DŮM …
  Na začátku hry hráči nemají sami žádné budovy a mohou využívat pouze veřejné stavby. Pomocí nich mohou stavět další. Každá budova má svoji cenu, za kterou ji může hráč ve svém tahu kdykoliv koupit, a stavební náklady (počet a druh surovin), za které ji lze pomocí akce stavění postavit.
  Postavená či koupená budova sice patří hráči, který ji získal, využívat ji mohou také ostatní hráči. Zadarmo ovšem ani kuře nehrabe a také u většiny budov se za jejich použití platí majiteli drobný poplatek ve francích nebo jídle. Před partií musíte nejprve z balíčku budov vybrat ty správné dle počtu hráčů a zvolené varianty hry (plná nebo zkrácená). Budovy určené pro stavbu jsou před začátkem partie náhodně rozděleny do tří hromádek a v jejich
  rámci seřazeny vzestupně do řady dle svého čísla. Hráči tak mají kompletní přehled o budovách, ale stavět mohou vždy jen budovy na vrcholu každé řady (ty s nejnižším číslem). V plné verzi se kromě standardních budov vyskytuje ještě celý balíček speciálních. Z nich se do hry ale dostanou pouze čtyři. Tyto budovy nelze stavět, pouze koupit a jejich hlavním smyslem je zvýšení variability hry. Najdeme mezi nimi stavby přinášející jídlo (např. Farma), výnosy z prodeje (Rybí restaurace) a spoustu dalších.

  UPEČ TŘEBA CHLEBA …
  Vypadá to jako pohodička, že? Už žádné problémy s jídlem jako v Agricole. Chyba lávky! Marně jste doufali, že tentokrát se shánění jídla vyhnete a budete si v klidu užívat stavění budov. Po každém průjezdu přístavem musívšichni hráči nakrmit svoji posádku a nejspíše nejen tu, protože kolo co kolo hladových krků přibývá. Brzy vám na jejich uživení ryby stačit nebudou, budete je muset alespoň vyudit (vyuzené jsou 2x výživnější) nebo upéci chleba, případně poslat své stádo krav na jatka. Všechny suroviny, které lze sníst, mají na sobě ikonku hrnce obsahující číslo určující hodnotu pokrmu. V případě nutnosti lze potřebné jídlo také zakoupit.

  POSTAV TŘEBA LOĎ …
  Ono by to s uživením bylo všelijaké nebýt záchrany v podobě lodí. Vlastnit loď je v Le Havre velice užitečné. Každá loď vám totiž nějaké to jídlo doveze ze zámoří a nemusíte ho tolik shánět. Samozřejmě čím lepší loď, tím více jídla uveze. Lodě lze postavit v loděnici (což znamená, že nejprve musí některý z hráčů postavit budovu loděnice) nebo koupit. Kupní cena lodi je sice výrazně vyšší než její hodnota na konci hry, přesto se tato investice často vyplatí. Čím dříve loď získáte, tím více jídla vám ušetří. Samozřejmě nemusí zůstat u jedné, ale klidně si postupně pořiďte celou flotilu.
  Lodě lze ve hře použít ještě k vývozu zboží do zámoří, čímž lze vydělat slušný balík. Zejména v závěru hry jde tedy o akci velmi oblíbenou. Samozřejmě i tato akce probíhá prostřednictvím odpovídající budovy. Každá surovina má svoji hodnotu. Ty nejobyčejnější s hodnotou pouhý frank za kus se ani nevyplatí nakládat. Oblíbeným vývozním artiklem jsou krávy (každá za 3 franky) a největší zisk (celých 8 franků za kus) vám přinese prodej oceli. Každá loď má svoji kapacitu a naplnit můžeme najednou klidně celou svoji flotilu. Jen musíte všem dodat dostatek energie na plavbu.

  OD DŘEVA KE KOKSU
  Část surovin má na sobě ikonku žárovičky s číslem, které znamená, kolik jednotek energií tato surovina dokáže poskytnout. Některé akce na budovách energii spotřebovávají. Například k vyuzení ryb budete potřebovat alespoň jeden kus dřeva, na kterém jich vyudíte hned šest kousků (víc se jich ani do udírny nevejde). Pečení chleba je už energeticky náročnější, na každé dva bochníky potřebujete jednu jednotku energie. Pokud jich pečete šest, vyplatí se vám možná spíše zatopit jedním uhlím než spotřebovat tři kusy dřeva.
  Během hry probíhá postupně taková malá průmyslová revoluce, kdy hráči postupně zvyšují efektivitu svých akcí a budovy hojně navštěvované z počátku hry ke konci zejí prázdnotou. Na začátku hry čerpají hráči energii především ze dřeva a jedí syrové nebo vyuzené ryby, ke konci hry spalují koks při výrobě železa a jídlo dováží nebo si pochutnávají na hovězích steacích.

  HODNOCENÍ
  Peníze hýbou světem a také v Le Havre rozhodují o konečném pořadí. Kromě hotovosti se hráčům započtou také jejich aktiva ve formě budov a lodí. Nevyužité suroviny jim jsou naopak na konci k ničemu. Tak co, kdo z vás dokáže na přístavním ruchu vydělat nejvíce a odjet na zasloužený odpočinek třeba jednou z luxusních lodí ve hře?
  Zatím jsem pěl na hru samou chválu. Skvělý dojem trochu kazí půjčky. V běžném životě nás finanční instituce spíše odírají, v Le Havre se chovají k zákazníkům velmi přívětivě. Každý dlužní úpis vám přinese 4 franky, vrácení stojí o frank více. Dokud půjčku nevrátíte, platítekaždé kolo úrok 1 frank nezávisle na počtu půjček. Konstantní úrok umožňuje doslova se vykašlat na shánění jídla v úvodních kolech a věnovat se rozvoji (braní surovin a stavbě
  budov). Díky tomu se možnosti hráčů rozvíjí rychleji než při hře bez půjček a budovy rostou jak houby po dešti. Závěrečná kola pak mohou být ve znamení mohutné těžby uhlí, zpracovávání železa a opakovaného odvozu.

  ZAČNI S TÍM HNED TEĎ
  Le Havre patří mezi opravdu hráčské hry. Různé pořadí políček v přístavu, náhodné rozdělení karet budov a existence speciálních budov dělají každou hru odlišnou. Variabilita hry a široké možnosti hráčů garantují, že se vám hra hned tak neohraje. Budete řešit stále nové a nové problémy a svoji taktiku a strategii vylepšovat a uzpůsobovat aktuální situaci.
  Nejsem zrovna příznivec delších her a partie Le Havre ve čtyřech hráčích se klidně může protáhnout i na tři hodiny. Přesto mi to u této hry z nějakého podivného důvodu nevadí a rád si ji zahraju téměř kdykoliv. Hra výborně funguje ve dvou, ve třech hráčích a pokud nebudete hrát hledmýždím tempem, tak vás nepochybně bude bavit i ve čtyřech a pěti.

 49. Láďa Smejkal
  4 z 5

  :

 50. Jaromír Kovařík
  5 z 5

  :

Přidat hodnocení hry