Sankt Petersburg

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
344

Originální název:
Sankt Petersburg
Rok vydání:
2004
Počet hráčů:
2 až 4
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 10 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.
Doporučení hráče:
Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Katalogové číslo: 11506. Kategorie: , . Štítek: .

Popis hry

Přeneste se do carského Ruska. Najímejte dělníky a řemeslníky, kteří vám budou vydělávat peníze. Za utržené peníze můžete stavět budovy a najímat do svých služeb aristokraty. Budovy vám budou vydělávat body, aristokraté vám kromě bodů přinesou i peníze. A všechny své lidičky i budovy můžete také povýšit do vyššího stavu. Ale pozor, peněz vám přebývat určitě nebude…

 

Další informace

Počet hráčů

2 až 4

Věk hráčů

Od 10 let

Doba hraní

Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

2004

Míra náhody

3 – malý podíl náhody

Míra interakce

2 – komunikace není součástí hry

Míra složitosti

3 – rozvinutá

Míra humoru

2 – spíše seriózní hra s prvky humoru

Doporučení rodiny

Asi nebudete zklamáni.

Doporučení hráče

Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Výrobci

HANS IM GLÜCK, MINDOK

Autoři

Michael Tummelhofer

Hra/Rozšíření

Samostatná hra

Pravidla:

Články:

Odkazy:

266 hodnocení k Sankt Petersburg

 1. Emil
  5 z 5

  :

 2. Turbomyšák
  4 z 5

  :


  Konečně jsme si sehnali Sankt Petersburg do našeho klubu deskových her a myslím, že to byl velmi dobrý tah. Hra dokáže být velmi rychlá a plná nečekaných zvratů. Přirozeně doporučuji hrát ji ve čtyřech hráčích, i když i ve třech má své kouzlo. Po zkušenostech a několika odehraných partiích hru vřele doporučuji.

 3. valecek
  3 z 5

  :

 4. Gally
  4 z 5

  :

 5. enia
  5 z 5

  :

 6. NoirOrioN
  3 z 5

  :

 7. Adam
  4 z 5

  :

 8. Darn
  3 z 5

  :


  V Sankt Petersburgu mám odehráno dotatečné množství partií s počítačem i živými lidmi, abych mohl říct, že mi tato hra k srdci nepřirostla, i když jsem se o to snažil.

  Možná se mnou nebudou fandové této hry souhlasit, ale přijde mi, že v StP je vše tak nějak předem dané. Po vyložení karet je totiž evidentně jasné, jakou kartu si vzít a hra se tak stává trochu stereotypní. Navíc, pokud se sejdou opravdu kvalitní hráči, vyhrává prostě ten, kterému přijde karta (a to nemluvím o kartě Hofmeisterin, která rozhoduje hru už v prvním kole)

  Co mě však na hře chybí ze všeho nejvíc je nutnost přizpůsobovat svůj tah podle toho, co udělají ostatní hráči a to je „“vlastnost““, které si na hrách cením nejvíc a která do hry přináší tu pravou zábavu. Chybí tu takový ten pocit – když udělám tohle, odpoví na to soupeř tak, jak očekávám? Tady totiž tahy soupeře moji hru prakticky neovlivní (a nebo až moc, pokud mi nezkušený soupeř nechá ležet silnou kartu). V této hře hraje prostě každý sám za sebe a hra proti počítači se od té s lidmi příliš neliší (alespoň z mé zkušenosti).

  Nechci tuto hru nijak shazovat, možná jsem i trochu ovlivněn tím, že první partie jsem zkusil proti počítači. Věřím, že si StP své příznivce jistě zaslouženě najde. Já však radši sáhnu po něčem, kde mám pocit, že protihráče potřebuji.

 9. Lucinka21CL
  5 z 5

  :

 10. Resoun
  4 z 5

  :

 11. Stanley
  4 z 5

  :

 12. murphy
  4 z 5

  :

 13. Brontik
  4 z 5

  :

 14. Nata
  3 z 5

  :

 15. Irbis
  4 z 5

  :

 16. Shark
  4 z 5

  :


  Poté, co jsem tuto hru vyzkoušel zapůjčenou, neodolal jsem a koupil si ji. Nyní ji hrajeme s přáteli, kdykoli můžeme. Přináší spoustu zábavy a napětí, stejně jako možností k taktizování.

  Chtěl bych jen upozornit na jednu chybu, která se vloudila do návodu (vznikla zřejmě „“sražením““ dvou textů). Nachází se na s. 6 a týká se vylepšování zelených karet. Je zde napsáno, že tkalcovna může nahradit pouze lovce kožešin. Jak je ale zřejmě z obrázků na kartách, tkalcovna může nahradit pouze PASTÝŘE, zatímco lovec kožešin může být nahrazen pouze KOŽEŠNICTVÍM.

 17. Tacud
  4 z 5

  :

 18. Michal
  4 z 5

  :

 19. lotr
  5 z 5

  :

 20. tučňák
  4 z 5

  :

 21. Kvačka
  4 z 5

  :

 22. Jendouch
  4 z 5

  :

 23. Droll
  3 z 5

  :

 24. Michal
  4 z 5

  :

 25. Lumirius
  5 z 5

  :

 26. Petr
  4 z 5

  :

 27. JaraT
  4 z 5

  :

 28. Bluefish
  4 z 5

  :

 29. Gandalf
  5 z 5

  :

 30. vytick
  4 z 5

  :

 31. káča
  3 z 5

  :

 32. Pepik
  5 z 5

  :


  Vynikající hra!!! Velice pestrá, pokaždé jiná. Moc nás chytla, hrajeme ji ve dvou a je v tomto počtu výborně hratelná. Můžete volit různé cesty k výhře a hra je napínavá až do konce. K vítězství se propracováváte postupně, není zde žádný zlom, který by znamenal okamžitou prohru, můžete vždy nějakým způsobem reagovat na protihráčovi kroky a jeho odskočení zachytit. V závěru leckdy rozhoduje, jak jste na tom s financemi, občas potřebujete i trochu štěstíčka, co se vyložených karet týče, ale rozhodně nejste ve vleku nějakých herních zákonitostí a náhody, vždy lze udělat mnoho kroků, které mohou vést k vítězství, záleží na tom jak odhadnete své možnosti, úmysly soupeře, co upřednostníte, s jakou akcí naopak počkáte atd. Zdánlivě složitá pravidla jsou v podstatě velice jednoduchá. Hra je velmi pestrá, je zde mnoho různých karet, i provedení je pěkné. Máme doma asi 15 moderních deskových her, ale Sankt Petersburg mastíme furt dokola, a pořád nás to baví. Všechny Carcassony, Osadníky, Tikaly apod. jsme zatím dali do skříně. Doporučujeme !!!

 33. V.S.
  4 z 5

  :

 34. Věrka Cicháková
  4 z 5

  :

 35. vod5ka
  4 z 5

  :

 36. Rubic(k)
  5 z 5

  :

 37. Richmond
  4 z 5

  :

 38. David Cichák
  4 z 5

  :

 39. WillBlack
  4 z 5

  :

 40. golmon
  4 z 5

  :

 41. Odoren
  4 z 5

  :

 42. chloridka
  4 z 5

  :

 43. Čajovna 82 vůní
  4 z 5

  :

 44. Mirunak
  5 z 5

  :

 45. Miner
  4 z 5

  :

 46. Martin Blatný
  4 z 5

  :

 47. Agáta
  4 z 5

  :

 48. Láďa Smejkal
  4 z 5

  :

  Sankt Petersburg, Leningrad, Petrohrad – tímto městem založeným již roku 1703 šly často dějiny… Jako pozadí pro deskovou nebo v případě Sankt Petersburgu spíše karetní hru se však město na Něvě vyskytuje poprvé. Máte tak možnost postavit Potěmkinovu vesnici, Ermitaž a Zimní palác, získat na svou stranu dokonce i carevnu.

  Uvnitř krabice hráči najdou balíček karet, svazek bankovek, 4 dřevěné symboly a hrací plán. Že je to málo? Možná, ale s tímto skromnýnm, ale pěkným herním materiálem si vystačil autor hry, která to dotáhla až k ocenění Hra německé veřejnosti.

  Hráči začínají se skromným jměním, z kterého si najímají řemeslníky, aby jim jmění rozhojnili. Staví různé více či méně užitečné budovy především pro šíření svého věhlasu a z týž zištných důvodů přijímají do služeb také úředníky. Občas nějakou budovu přestaví v honosnější, nějakou osobu zamění za užitečnější. To vše dělají pouze z jediného důvodu, aby se stali nejslavnějšími. Mezi penězi a slávou je samozřejmě křehký vztah. Hráči musí bedlivě obracet každý rubl. Jedna špatná investice může znamenat porážku.

  Tak jako v životě, i ve hře lze získat při koupi slevu v případě, že o kartičku není zájem nebo pokud již mám stejnou vyloženou. Slevu lze dokonce i kombinovat, takže někdy lze nakoupit i zadarmo, tedy skoro.

  Jaký je Sankt Petersburg? Rozhodně zajímavý a napínavý. Prvním překvapením pro mne bylo, že i při zcela odlišných strategiích bývá mezi vyrovnanými hráči na konci hry malý bodový rozdíl. Když se hra objevila na internetovém serveru BSW, prvních pár her jsem hladce vyhrál, postupně jsem ale vyhrával čím dál méně často. Prostě soupeři se poučili a hru se naučili.

  Kdo rád přemýšlí, co a za kolik se koupit vyplatí a co už ne, tomu se bude v Sankt Petersburgu líbit!

 49. Matěj Baťha
  4 z 5

  :

 50. Jaromír Kovařík
  4 z 5

  :

Přidat hodnocení hry