Carcassonne: Hostince a katedrály (1. rozšíření)

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
Neznámý

Originální název:
Carcassonne: Die Erweiterung
Rok vydání:
2002
Počet hráčů:
2 až 6
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 8 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.
Doporučení hráče:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.

Katalogové číslo: 11134. Kategorie: . Štítky: , .

Popis hry

Líbí se vám hra Carcassonne? A chtěli byste si ji zpestřit o nové kartičky nebo si ji chcete zahrát v šesti hráčích? Tak potom je toto rozšíření přímo pro vás. Kromě nových figurek a kartiček obsahuje také počítací žetony. Tuto hru můžete hrát pouze se základní sadou.

Další informace

Počet hráčů

2 až 6

Věk hráčů

Od 8 let

Doba hraní

Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

2002

Míra náhody

2 – střední podíl náhody

Míra interakce

2 – komunikace není součástí hry

Míra složitosti

2 – jednoduchá

Míra humoru

2 – spíše seriózní hra s prvky humoru

Doporučení rodiny

Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Doporučení hráče

Asi nebudete zklamáni.

Výrobci

HANS IM GLÜCK, MINDOK

Autoři

Klaus-Jürgen Wrede

Hra/Rozšíření

Rozšíření hry

Pravidla:

414 hodnocení k Carcassonne: Hostince a katedrály (1. rozšíření)

 1. Cermakov1
  4 z 5

  :

  Mám doma všechny rozšíření, když bych chtěla hrát všechny, byla by hra tak na půl dne a hodně velký stůl. 🙂 Toto rozšíření přináší zajímavé obměny, střídavě zapojujeme do hry s dalšími. Nehrajeme s ním však pravidelně.

 2. GADICEK
  3 z 5

  :

  Kdo má hodně kostelů, má vysoké šance na výhru 🙂

 3. Jiří Aberle
  5 z 5

  :

  První rozšíření k základní hře Carcassonne. Obsahuje 18 nových kartiček krajiny s 6-ti hostinci u jezera a 2-mi katedrálami. Tyto kartičky zvyšují počet bodů při uzavřených cestách a městech.
  Dále rozšíření přináší figurky pro 6 hráče, bodovací kartičky a velké figurky, které se při bodování počítají jako dvě menší.
  Je to povedené rozšíření a vřele ho doporučuji 🙂

 4. Effka
  5 z 5

  :

  jedno z nejlepších rozšíření, přidání dalšího hráče i kdytiček na více bodů se vážně hodí 🙂

 5. vasek
  5 z 5

  :

  Jedná se o první rozšíření ke Carcassonne. Pokud někdo kupujete Carcassonne, tak rovnou vemte i toto rozšíření, které by podle mě mělo být součástí již základu. Většina dalších rozšíření(kromě2. Kupci a stavitelé) je do počtu a jejich přínos již není takový.

 6. valchy
  4 z 5

  :

  Hostince a katedrály jsou první rozšíření ke hře Carcassonne. Přidávají do hry nové kartičky pro stavbu měst a okolí. Rozšíření není těžké na pochopení takže si ho zahrajete i s dětmi.

 7. cSf.Loser
  3 z 5

  :

  První rozšíření ke klasické hře. Přidává variabilitu v podobě dalších dílků, takže lehce natáhne hru což beru jako plus. Katedrály krásně zapracují prvek náhody respektive musíte správně odhadnout jestli město / cestu uzavřete nebo ne. Pokud se Vám to nepovede nedostáváte body, což je dost nepříjemné a soupeř vám tak může pěkně prasit hru. Což je další pozitivní věc. Celkově, ale rozšíření nepřináší nic závratného a základní hru zas tak moc nerozšiřuje, proto jen 3 hvězdy.

 8. Zweter
  4 z 5

  :

  Hned první rozšíření mi přijde nejpovedenější. Nekomplikuje hru složitými novými pravidly. Hostince i katedrály přinášejí dynamiku, když i malá cestička může přinést dost bodů. A naopak i velké město s katedrálou nepřinese vůbec nic, když se vám ho nepodaří ukončit. Pokud máte hodně jiných rozšíření, zjistíte že vám už budou chybět figurky pro všechny ty kartičky. Právě to ale tohle rozšíření napravuje a přináší další figurku – a nejen ledajakou. Velká figurka dost ovlivní poměry ve městě a v kombinaci s létajícím strojem vás o něj může hned připravit. Nových kartiček je sice trochu míň než bych si přál, jsou však přesně takové, jaké vám dosud chyběly.

 9. pAndulka
  5 z 5

  :

  Skvělé rozšíření, které do hry přidá kartičky a nové prvky, ale nezatěžuje hráče složitými novými pravidly (vysvětlujte hru nováčkům, když máte k základní sadě i několik rozšíření s dalšími pravidly a figurkami). Další super věcí, kterou rozšíření přináší jsou kartičky k počítání bodů po projití padesátky. S více kartami a malým počtem hráčů jí můžete projít i několikrát a tyto kartičky se opravdu hodí… navíc ten pocit, když si jí můžete vzít 🙂

 10. Xaws
  5 z 5

  :

  Podle mě nejlepší rozšíření základní hry. Doplňují a obohacují původní hru.

 11. tds
  5 z 5

  :

  Pokud se základní Carcassonne alespoň trochu líbilo, je prakticky nutné pořídit k němu další rozšíření, kterých je na výběr hodně. Hostince a katedrály jsou taková „povinná výbava“ k základní hře a to i když hrajete pouze ve dvou a figurky pro 6. hráče ani nevyužijete. Získáte další kartičky a hlavně nové možnosti hraní, které mohou docela zahýbat bodováním (katedrály), pokud se podaří postavit dostatečně velké město a uzavřít ho. Hostince u cest jsou také příjemným bonusem.

 12. bejka
  5 z 5

  :

  Rozšíření naprosto zapadne do základní hry, aniž by to nějak zásadně ovlivnilo pravidla.
  Najdete v něm dvě kartičky s katedrálou- když s ní uzavřete město- získáte za kartu a erb místo dvou bodů tři. Při neuzavření města však žádný bod nezískáte. Karty s hostincem u rybníka přidávají při uzavření cesty bod navíc, pokud cesta není uzavřená, žádné body nedostanete.
  + nové kartičky krajiny
  + získáte figurky pro 6. hráče
  + získáte větší figurky pro všech 6 hráčů- hodí se při boji o louku, město, či cestu- počítá se za dvě obyčejné
  – rozšíření Vám brzi stačit nebude, a zatoužíte ještě po dalších 🙂

 13. hromadalidi
  4 z 5

  :

  Jestli má nějaké rozšíření této velmi oblíbené hry smysl, tak je to právě toto. Nové typy krajin se hodí, nejsou spíš jen prvoplánové, aby v rozšíření něco bylo, jak se tomu děje u dalších krabic. Nové figurky umožňují lepší taktiku a plánování a dvojnásobné body se hodí (myslím tím katedrálu a hostinec). Navíc lze pak ke hře přizvat i šestého stavitele, což je taky pozitivní neboť tuto hru pochopí opravdu i menší, a tak sehnat hráče není zas takový problém. I ti co úplně nehoví deskovkám si Carcassonne zahrají rádi. První rozšíření hry hodnotím velmi kladně a vhodně doplňuje originál. (bez něj samozřejmě hrát nelze)

 14. Naifa
  5 z 5

  :

  Velmi pěkné rozšíření k již úžasné základní hře. Zejména při hraní více lidí oceníme šestou sadu pro hráče. Velké figurky nepoužíváme. Je to tak více zaměřeno na strategii a při nasazování tolika figurek bylo snadné přehlédnout, že jedna je větší (mnohdy tuto skutečnost přehlédl i hráč, který velkou figurku přiložil).
  Další vhodnou částí rozšíření jsou kartičky s bodováním nad padesát a nad sto. Při menším počtu hráčů – např. při hraní ve dvou, využíváme tyto kartičky i vícekrát. Občas se stane, že dosahneme i na hodnocení 150+.
  Velmi příznivě jsme ocenili kartu katedrály. Je nejen pomocníkem, když ji člověk vytahne na začátku hry a má tak velkou šanci získat velké město za hodně bodů. Současně ale také může uškodit, zejména když ji protivník vytahne ke konci hry a zablokuje vám tak krásně rozjeté město – sice by nebylo hodnoceno trojnásobkem, ale i tak by byl bodový zisk slušný (zejména, když je zde hodně karet se štíty). Ale i to ke hře patří a nelze se na nikoho zlobit. Pouze ocenit strategii a dobrou ruku při volbě karty.
  Taktéž nové karty krajiny, které se v tomto rozšíření objevili jsou přínosem. Nová zakončení měst, cest a nové kláštery jsou přínosem pro pestrost hry.
  V současné době hrajeme základní hru s několika rozšířeními a je to mnohdy hodně myšlenkově náročné zvažovat, jestli daný dílek ještě může, či již nemůže přijít atd.
  Každopádně toto rozšíření vřele doporučuji.

Přidat hodnocení hry