Osadníci z Katanu: Karetní hra

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
987

Originální název:
Osadníci z Katanu: Karetní hra
Rok vydání:
1996
Počet hráčů:
2 až 2
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 10 let.
Doba hraní:
Dlouhotrvající hra – 60 až 120 minut
Doporučení rodiny:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.
Doporučení hráče:
Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Kategorie: . Štítek: .

Popis hry

Osadníci se přestěhovali do karetní podoby! Základní principy jsou stejné – hráči staví vesnice, silnice a města za suroviny, které získávají z jednotlivých surovinových polí. Mohou spolu také obchodovat. Velký význam mají akční karty, které umožňují hráči posilovat svůj vojenský nebo obchodní potenciál. Ale cest k vítězství je vždy několik…

Další informace

Míra náhody

3 – malý podíl náhody

Počet hráčů

2

Věk hráčů

Od 10 let

Doba hraní

Delší hra – 60 až 120 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

1996

Míra interakce

3 – ustálená komunikace

Míra složitosti

4 – náročná

Míra humoru

3 – hra má k humoru blízko

Doporučení rodiny

Asi nebudete zklamáni.

Doporučení hráče

Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Výrobci

ALBI, KOSMOS

Autoři

Klaus Teuber

– Informace o hře na internetovém obchodu Ostrov pokladů
– Funagain Gameweb
– BoardGameGeek
– Svět deskových her
– Možnost nákupu na Slovensku.
– Pravidla hry

292 hodnocení k Osadníci z Katanu: Karetní hra

 1. Orpheus
  5 z 5

  :


  Včera jsem koupil hru Osadnící z Katanu v karetní verzi a hned jsme ji otestovali. Nejsem žádný znalec stolních her, vlastně jedinou, kterou jsem doteď znal, byly dostihy a sázky, takže tato recenze nebude nic odborného :-D.

  První a „“zásadní““ věc ke Hře osadníci. Pokud nehrajete u stolu, vyhraďte si na to dost místa, já jsem si za ty 2 hodiny hraní pořádně přeseděl nohu :o).

  První hraní této hry berte jako seznamovací a prostě to zkuste, jsou tam věci, které nebudete chápat a věci, které nebudete vědět, proč používat, je to ale taky to hlavní, proč se ke hře hodlám dneska vrátit a zkoušet všechno to, co jsme nepoužili.

  Hra nás oba chytla na řádově 2 hodiny, zároveň jak tu bylo napsáno je to relativně diplomatická hra, takže když hraju se svojí báječnou ženuškou, tak jí nic nebořím (tedy jen vyjímečně), nemlátim její vojáčky (opět až na vyjímky) a tak všeobecně když na konci prohraje, tak má pocit, že to bylo daný hrou a ne že jsem jí zákeřně přehrál.

  Hra má poměrně spád a dá se v ní vesele 2 hodiny vyžít. Kostka opravdu odsouvá taktizování trochu stranou a je to hodně o tom, buď jakou máte kliku na suroviny, nebo kolik se vám podařilo postavit vesnic a tím pádem i zabrat políček se zdroji.
  Ideální počet surovin, které vám mají zbývat je 1-2. Pokud vám na konci kola zbývají 3 suroviny něčeho a nechcete je v následujícím kole prostavět, koledujete si o prázdný hod (tedy že si surovinu nemůžete přičíst) a to Vás bude pěkně štvát, když se to stane poněkolikáté.
  Popisů a rad by mohlo být mnohem víc, ale hlavní rada je… zahrajte si to a uvidíte sami. Já vám to mohu jen doporučit.

 2. Zofan
  5 z 5

  :

 3. káča
  4 z 5

  :

 4. Hroch
  4 z 5

  :

 5. WWWojta
  4 z 5

  :

 6. Budy
  4 z 5

  :

 7. Pepik
  4 z 5

  :

 8. Roman
  4 z 5

  :

 9. V.S.
  3 z 5

  :

 10. tonal
  3 z 5

  :

 11. Tygr
  4 z 5

  :

 12. flint
  5 z 5

  :

 13. Kaspery
  5 z 5

  :

 14. Věrka Cicháková
  4 z 5

  :

 15. Libor
  2 z 5

  :

 16. Rubic(k)
  3 z 5

  :


  Karetní osadníky už vlastním celý rok a mám za sebou zhruba 35 partií. Dost bylo napsáno o kvalitě herního materiálu, kráse grafiky a jednoznačnosti pravidel, připojuji se k předchozím kritikům s tvrzením, že z tohoto pohledu se hře nedá téměř nic vytknout.
  Karetní osadníci jsou budovatelskou hrou pro dva hráče a to je její výhodou, ale současně i slabinou: hry na podobném principu bývají určeny nejméně pro tři hráče (a zpravidla platí, že čím více hráčů tím více zábavy). Karetní Osadníci mají systém dobývání surovin velmi dobře funkční i ve dvou hráčích (a pouze ve dvou hráčích), ale o výměně surovin nebo obchodu se spoluhráčem (nebo protihráčem?) v pravém slova smyslu nemůže být řeč. Tento obchodní aspekt je ve hře nahrazen budováním obchodní a vojenské síly v podobě flotil, budov a rytířů, přičemž existuje několik cest a strategií jak získat převahu nebo jak škodit a co nejvíce zkomplikovat život svému soupeři. Věřte, že o dramatické zvraty není nouze a často je zapotřebí svou strategii přizpůsobit aktuálnímu vývoji hry. A to je velmi velké plus.
  A nyní něco ke slabinám hry. První měsíc jsme hráli osadníky prakticky denně. Pokud hru vezmete vážně jako my a snažíte se soustředit a nedat svou kůži lacino, velmi rychle zjistíte, že jedna hra karetních Osadníků zabere celý večer. To by samo o sobě nevadilo, ale ta náhoda v podobě kostek! Po některých partiích máme pocit, že to byl ztracený čas a mohli jsme hrát kostky bez budování katanské civilizace. Odhaduji, že náhoda rozhoduje o výsledku jedné ze šesti partií. Další nevýhodou může být, že rozmýšlení nad tahem zabírá někdy dost času. V takovém případě se Váš soupeř nudí a zapíná hudbu, v horším případě televizi což nutně degraduje požitek z hraní.
  Každá hra se ohraje, pokud ji hrajete příliš často. To byl i náš případ, jednoho dne se nám zkrátka zazdálo, že jsou si všechna utkání příliš podobná. Kdyby tak bylo možno dokoupit ona rozšíření, která vyšla v Německu… rázem by byl počet variant o něčem jiném. Samozřejmě vím, že vydání rozšíření není legrace a je to investice, která se může zúročit pouze při dostatečném potenciálu trhu, tedy až se prodá dostatek „základních“ karetních Osadníků. Přitom je ještě nutno počítat, že ne všichni jsou do hraní takoví nadšenci jako čtenáři tohoto webu (Přesto věřím, že se to jednoho dne podaří a držím Albi palce).
  Kvalita resp. hratelnost Osadníků se projevuje i tím, že se k nim vracíme a hrajeme je zhruba jednou za tři týdny. Ještě další dva dny po partii pak obvykle diskutujeme varianty a strategie, co jsme měli udělat nebo naopak udělat neměli. Na Osadníky si zaručeně vzpomenete a zatoužíte si je zahrát pokaždé, když ve zprávách uslyšíte o osadnících z pásma Gazy nebo Palestiny.

 17. MasterII
  4 z 5

  :

 18. Skrnda
  5 z 5

  :

 19. Šatra
  2 z 5

  :

 20. ppettraa
  3 z 5

  :

 21. Richmond
  3 z 5

  :

 22. David Cichák
  3 z 5

  :

 23. WillBlack
  3 z 5

  :

 24. Ketty
  5 z 5

  :


  Karetní osadníci mne nadchli. Protože jsem často hrála Osadníky deskové, které mne velmi zaujali a pobavili, neodolala jsem ani této verzi. Musím říci, že peněz za ni nelituji a že jsou snad ještě o trochu lepší než jejich desková podoba. Rozhodně nabízejí více možností investice surovin a získavání bodů. Také karty různých škodičů jsou přínosem.
  Velmi se mi také líbí grafika a zpracování hry. Nemůžu se na ty kartičky vynadívat.
  Jenom mám pocit, že hráč s bílým erbem prohrává častěji než hráč s černým. Je to možné? Nemáte podobnou zkušenost? Z hlediska pravděpodobnosti je to nesmysl, ale nám to tak na 90% vychází a to se střídáme.

 25. Otto
  5 z 5

  :

 26. Odoren
  5 z 5

  :

 27. Burton
  5 z 5

  :

 28. Carwin
  4 z 5

  :

 29. Renella
  5 z 5

  :

 30. Chiquitita
  5 z 5

  :


  Koupila jsem Osadníky z Katanu (karetní) a musím uznat, že je to super hra. Trochu jsem se bála, že se nejedná o klasickou stolní deskovou hru, ale příjemně mě překvapila promyšlenost, grafika a nakonec i styl hry.
  Neznám Osadníky „deskové“, ale domnívám se, že kromě hracího plánu, který jaksi u této varianty není, jsou totožné. Důvodem, proč máme doma karetní Osadníky, je, že počet hráčů je omezen na dva, což mi vyhovuje. Kdo si chce zahrát jen tak ve dvou a dobře se pobavit, ať určitě zakoupí tuto hru.

 31. Amarth
  3 z 5

  :

 32. Jrd
  4 z 5

  :

 33. elysa
  4 z 5

  :

 34. Marta
  4 z 5

  :

 35. J.R.
  3 z 5

  :

 36. chloridka
  5 z 5

  :

 37. Surt
  4 z 5

  :

 38. Mirunak
  4 z 5

  :

 39. Katka Girgensohn
  5 z 5

  :

 40. marcel
  4 z 5

  :

 41. pogo
  4 z 5

  :

 42. Martin Blatný
  3 z 5

  :

 43. Agáta
  3 z 5

  :

 44. Ďéda
  4 z 5

  :

 45. Jersey
  3 z 5

  :

 46. Karel Kratochvíl
  4 z 5

  :

 47. Láďa Smejkal
  4 z 5

  :

 48. otakar zatřepálek
  4 z 5

  :

 49. Matěj Baťha
  3 z 5

  :

 50. Jezevec
  4 z 5

  :

  V této hře pro dva, vycházející z prostředí Osadníku z Katanu, také budujete vaše malé království a snažíte se dosáhnout vytyčeného počtu vítězných bodů dříve, než-li soupeř. Podstatou je těžit šest různých surovin (ovce, dřevo, hlína, kámen, obilí a zlato) z vašich nalezišť a za tyto suroviny budovat své vesnice, města, stavět v nich budovy a najímat rytíře. Za každou vesnici, město a některé budovy jsou vítězné body a kdo první vybuduje své království s celkovým počtem 12 bodů vyhrál.

  Hlavním herním aspektem není tentokráte obchod (ono ve dvou to moc na zdravé konkurenční prostředí není :o), ale strategie stavění. Celou dobu máte v ruce tři karty, které jsou mixem akčních událostí, budov a charakterů. Tyto karty losujete z pěti hromádek a to buď náhodně nebo za určitý poplatek surovin si z jedné hromádky kartu vyberete. Tato hromádka se však již nemíchá, takže pokud si pamatujete, jaké karty hromádka obsahuje, můžete příště brát na jistotu zdarma. Každopádně možnost vybrat si kartu zvyšuje možnost hrát strategicky a ne náhodně.

  Při každém tahu hodíte jednou klasickou šestistěnnou kostkou, které suroviny se vám urodí a pak jednou speciální šestistěnnou kostkou, která náhodná událost se stane. V tomto bodě přichází ke slovu další atributy různých budov a charakterů jako je válečná síla, turnajová síla a ekonomická síla vašeho království. Prostě směrů, v nichž se rozvíjet je několik a hra je tím rozhodně barvitá.

  Krom základní verze jsou v prodeji i rozšiřující tematické sady (obchod, válka, víra, magie…), které přidávají do hry další dvě hromádky karet, z nichž jde budovat. Každá tato expanze rozšiřuje hru trochu jiným směrem, ale při hře samotné se vždy používá jen jedna. Krom toho je možné si ještě koupit tzv. turnajový set, které obsahuje karty pro turnaje, kdy stavíte jen ze svých připravených karet a soupeř musí mít také svoje – o této alternativě však nemohu napsat nic sofistikovaného, protože ji podrobně neznám.

  Je však fér popsat i druhou stranu mince a tou je bezesporu ten hod jedno šestistěnnou kostkou. Když prostě napadne číslo, na kterém máte klíčové suroviny, tak s tím nic nenaděláte. Oproti „“klasickým““ Osadníkům je tu prvek náhody právě v té kostce dosti zvýšen. A to sem tam fakt zamrzí.

  Nicméně nutno uznat, ze tuhle hru mám opravdu velice rád a považuji jí za pěnou, s možnostmi rozšíření za dlouho „“neokoukanou““ a vřele doporučuji. Až na tu kostku, ale vezměte to z druhé strany – alespoň občas vyhraje i váš protihráč, který by na to jinam neměl nárok :o)))

  (A když je ten spoluhráč vaše životní polovička, jistě v tomto cítíte nejeden diplomatický krok – krom toho, vy jste neprohráli – to ta potvora kostka…)

Přidat hodnocení hry