Osadníci z Katanu: Rozšíření Města a rytíři

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
Neznámý

Originální název:
Osadníci z Katanu: Rozšíření Města a rytíři
Rok vydání:
1998
Počet hráčů:
3 až 4
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 12 let.
Doba hraní:
Velmi dlouhá hra – trvá většinou více než 2 hodiny
Doporučení rodiny:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.
Doporučení hráče:
Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Katalogové číslo: 11127. Kategorie: . Štítky: , .

Popis hry

Tato sada je rozšířením veleúspěšné hry Osadníci z Katanu. Samostatně je nehratelná – potřebujete základní sadu. K základní hře přibyli rytíři a města. Hráči získávají možnost budovat další typy staveb a také stavět vojsko, které jim pomáhá k ochraně před nájezdy barbarů…

POZOR: Nová verze tohoto rozšíření je kompatibilní pouze s novou plastovou základní verzí Osadníků.

Další informace

Počet hráčů

3 až 4

Věk hráčů

Od 12 let

Doba hraní

Velmi dlouhá hra – trvá většinou více než 2 hodiny

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

1998

Míra náhody

3 – malý podíl náhody

Míra interakce

4 – vysoká míra komunikace

Míra složitosti

4 – náročná

Míra humoru

3 – hra má k humoru blízko

Doporučení rodiny

Asi nebudete zklamáni.

Doporučení hráče

Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Výrobci

ALBI, KOSMOS

Autoři

Klaus Teuber

Hra/Rozšíření

Rozšíření hry

Pravidla:

169 hodnocení k Osadníci z Katanu: Rozšíření Města a rytíři

 1. jan
  5 z 5

  :

 2. pyty
  5 z 5

  :

 3. hurak
  5 z 5

  :

 4. danielraska
  4 z 5

  :

 5. Martin Plesnivý
  4 z 5

  :

 6. Lukas
  4 z 5

  :


  Barbari, barbari útočia na nás barbari!!! Toto rozšírenie sa veľmi vydarilo a podľa mňa je omnoho lepšie než rozšírenie Námornici. V hre sa objavujú nové suroviny ako kniha, mince, látka. Zisk týchto surovin je náročnejší ako sa zdá. Keď vlastníte mesto a majú prísť vám napríklad dve dreva tak dostanete drevo a knihu, pozor toto neplatí pre žito a obilie. Takže z dvoch kameňov máte kameň a mince, z dvoch oviec máte ovcu a látku. Ale začiatočné kolo, keď hráte snažíte sa stavovať na odiely rytierov, keď spolu medzi hráčmi máte troch rytierov,a keď dorazia barbari, ak ste sa nezáchranili tak hráč s najmenším počtom alebo žiadnym počtom stráca mesto. Postupne v hre barbari budú skôr pomáhať ako škodiť, a to preto, lebo ten, ktorý má najväčší počet rytierov, dostáva jeden bod. Potom môžete stavať aj nejaké budovy za nové suroviny (kniha, mince, látka), ak niekdo dovŕši piatej budovy dostáva metropolu s hodnotou 2 bodov. Potom je tu ešte jedna stavba ktorá umožnuje poča éry zlodeja držať v ruke viac kariet, za každú máte o dve viac v ruke. Táto hra má veľmi oslovila, keď porovnáte klasických Osadníkov tak je to veľký rozdiel, lepší sú než Námorníci, a preto dávam tejto hre hodnotenie 4.5 zaslúži aj viac ale to musí počkať.

 7. Kessy
  2 z 5

  :

 8. Yuri
  3 z 5

  :

 9. Sandy.czcz
  5 z 5

  :

 10. peto
  5 z 5

  :

 11. Ondra
  4 z 5

  :

 12. kajax22s
  5 z 5

  :

 13. Ariadna
  5 z 5

  :

 14. Dr.Wiza
  3 z 5

  :

 15. DwarfMan
  5 z 5

  :

 16. wray
  5 z 5

  :

 17. David
  5 z 5

  :

  Rozšíření Města a rytíři patří mezi mé nejoblíbenější hry a domnívám se, že povyšuje již beztak výborné základní osadníky nejméně o jednu úroveň. My jsme určitý čas hráli pouze základní verzi, poté jsme přikoupili rytíře a nyní již několik měsíců hrajeme dohromady základ, rytíře i námořníky. Hra je nyní neuvěřitelně komplexní a podíl náhody se se zvýšenou náročností nepochybně výrazně snižuje. Hráč má nyní mnoho strategií(které musí ovšem nepochybně kombinovat), jak bojovat o vítězství např:

  1. bere 3 různé druhy akčních kartiček, kterými buduje, krade, škodí, dosahuje lepších kurzů pro výměnu,eventuelně získává body(bod, obchodník, 2cesty, levnější město….). Karty jsou opravdu mimořádně vymakané a v jejich výběru se odráží charakter a styl hráče, situace ve hře apod.
  2. pomocí kartiček se šplhá k metropolím či k výhodám, které zajišťuje vysoké postavení v příslušném cechu – zvláště v pozdějších fázích bývají boje o metropole opravdu nervy drásající.
  3. samozřejmě se klasicky staví města a vesnice – města jsou, díky revolučnímu rozšíření rytíři, pojímána zcela jinak než dříve a správné vybrání měst má klíčový význam pro úspěch.
  4. další body přináší vítězství statečných rytířů nad mepřátelskými barbary, ale jako strategii lze zvolit i případnou celkovou porážku, která může velmi ublížit protihráčům a vlastní strany se nedotkne. 
  5.  rozšíření námořníci navíc přináší možnost vydání se na daleké plavby – které mohou přinést prémiové body za kolonizace ostrovů, šanci dosáhnout univerzálního políčka, které přináší libovolnou surovinu, případně většinou znamenají boj o nejdelší cestu.

  Zde jsem se pokusil ve zkratce popsat některé hlavní varianty, které toto skvělé rozšíření nabízí, hráč jich nepochybně během hry musí zkombinovat více (ale již výběr prozrazuje mnoho např: jak jsou pro mne atraktivní ostrovy, jestli budu mít v dohledné době „“surovináč““,o kterou metropoli mám šanci bojovat, jak často asi ke mne bude chodit zloděj, jak mohu využít přístavy, s kterými akčními kartami přijdu nejpravděpodobněji do styku, dokážu se ubránit barbarům atd.).

  Hra je opravdu vynikající, složitá a promakaná. My doma (nejčastěji hrajeme ve 3) jsme učinili 3 drobné změny, které hru učinili pro nás ještě zajímavější.

  1. zvýšili jsme počet bodů potřebných k vítězství jen u základu + rytířů na 14, u základu + rytířů + námořníků na 16. Díky tomu jsme získali nervydrásající boje o metropole i komplexnější využití nejrůznějších strategií. Hra dostala pro většinu případů výraznější dramatičnosti a delší průběh může zmenšit dosah pádu města při prvním nájezdu barbarů.
  2. změnili jsme trochu pravidlo pro případ, když barbaři roznesou rytíře a dojde k vyvrácení měst. Hráč, který měl pouze (!) 1 město, které barbaři smetli, může postavit město za 2 rudy a 1 obilí a navíc může do postavení města držet v ruce 9 karet. Toto zlepšení jsme udělali, aby první (tedy nejčastěji první, ale týká se to i dalších nájezdů) a mnohdy nejnebezpečnější útok barbarů nebyl nepřekonatelnou katastrofou, ze které se hráč dostává velmi těžko a mnohdy ztrátu jím způsobenou nemá šanci dohnat. Vždyť získat 3 potřebné suroviny na aktivního rytíře je často téměř neřešitelný problém a je škoda o hře někdy téměř rozhodnout už na počátku.
   Hráči (především ti, kteří pokládali města jako poslední a mají je dost mizerná) mohou za jistých okolností z pádu vlastního města udělat i taktický prvek hry. Nechají si spadnout město a soustředí se na jiné priority – po porážce od barbarů, povýší na město 2. vesnici, kde mněli kvalitnější čísla a suroviny – tím se mohou trochu i vyrovnat eventuální výhody či nevýhody pořadí při stavění měst a vesnic. 
  3. kladení číslic na plochu – nám se při častém hraní zdálo kladení dle abecedy trochu schematičtější a tak stavíme dle sebe. Nikdy nedáváme vedle sebe 8/6, či 2/12, nikdy nedáváme vedle sebe dvě stejná čísla, snažíme se o jistou vyrovnanost celé desky, pouze trochu preferujeme čísla kolem pouště, abychom kompenzovali absenci 1 pole.

  To je vše k této vynikající hře a bylo by super, kdyby se někdy konal nějaký turnaj i s tímto rozšířením.

  David

 18. jakub
  4 z 5

  :

 19. Lucax_cz
  4 z 5

  :

 20. HaroHaro
  5 z 5

  :

 21. Marek
  3 z 5

  :

 22. Cholerus
  3 z 5

  :

 23. Jekor
  4 z 5

  :

 24. drek
  4 z 5

  :

 25. zelí
  2 z 5

  :

 26. rix
  4 z 5

  :

 27. Marty
  5 z 5

  :

 28. Žížalka
  5 z 5

  :

 29. Darth Vader
  5 z 5

  :

 30. Milan
  4 z 5

  :

 31. Myshitchka
  5 z 5

  :

 32. kislik
  5 z 5

  :


  Osadníci mají podle mne oproti ostatním deskovým hrám jednu nespornou výhodu, a to, že se u nich musí komunikovat, tudíš je při jejich hraní lidově řečeno sranda.
  Menší podíl náhody a širší spektrum možných akcí dávají této hře zcela nový rozměr (oproti standardním osadníkům). Pro mne je tato hra něčím, u čeho se můžu pobavit s kamarádama a přitom zatížit mozkové závity.

 33. Dodo
  5 z 5

  :

 34. GK_voyger
  5 z 5

  :

 35. muf
  4 z 5

  :


  Když jsem si přečetl poprvé pravidla byl jsem nadšen. Při prvních hrách docela také. Nyní však musím říct, že množství zajímavých dopňků ještě neznamená zkvalitnění hry. Hra je rozmělněna, prodloužena, pravidla obsáhlá a herní princip stejný. Akční karty jsou zajímavé a pestré, ale vnáší do hry víc náhody (jedna z nich dokonce umožní promíchat čísla na polích ! To je pak veškerá strategie fuč, zvlášť když ktomu přičtu zloděje a další „“okrádací karty““).
  Získávat suroviny není lehké, je jich už hodně druhů a ty kolikrát vyplítváte na boj s barbary nebo vám je někdo ukradne. Takže něco postavit a dokonce do 13 bodů je zkouška trpělivosti.
  Hra je prostě krásná, pestrá, ale bez hlubšího obsahu. Je to škoda, protože ty všechny nové prvky jsou velice lákavé, nicméně časem se okoukají a zbyde jen pěkný obal. Komu však náhoda vůbec nevadí a chce si jen tak hrát, bude určitě spokojen.

 36. borivoj
  4 z 5

  :

 37. Martin
  4 z 5

  :

 38. Majak
  4 z 5

  :

 39. Elvid
  5 z 5

  :

 40. Papo Shimitz
  4 z 5

  :

 41. Shako
  4 z 5

  :

 42. Friend
  4 z 5

  :

 43. Kája
  4 z 5

  :

 44. XioN
  4 z 5

  :

 45. jerry1989
  5 z 5

  :

 46. Klop
  4 z 5

  :

 47. Anonym
  5 z 5

  :

 48. PavelK
  4 z 5

  :


  Když jsem rozbalil krabici a začal číst pravidla, tak jsem myslel, že to dojdu vrátit a vyměnit to za námořníky, ale pak jsme se dohodli a ve třech jsme si zahráli.

  Rozšíření to je zajímavé, přinese plno zajímavých zvratů do hry a snižuje to podíl náhody, ALE stále nechápu boje s rytíři, naštěstí jsme to vůbec nepotřebovali použít, protože jsme se nikde nesetkali se silnicema.

  Hru toto rozšíření prodlouží o hodinku a u první hry o dvě (čtení pravidel a chápání jednotlivých „“akčních karet““.

  Nějak jsem nepochopil k čemu jsou velkoměsta (kromě 2 bodů navíc), a k čemu ty malé papírové znaky, které pokládám na kalendář.

  Těch věcí, co je potřeba dovysvětlit, je tam více, ale doufám, že další a další hry nám přinesou více světla do pravidel.

  SHRNUTÍ: Skvělé rozšíření, pokud nechcete jen zvětšit plochu, ale i trochu pozměnit pravidla, doporučujeme. Námořníci mi prijdou jen jako drobná změna základních osadníků.

  DOPORUČENÍ pro Albi: Co takhle udělat jednu rychlovku s profesorem Snadným, bylo by to super pro pochopení práce s rytíři, kartami pokroku a metropolemi. Stačí i kus rozehrané hry a udělat pár tahů…

  PK

 49. enia
  5 z 5

  :

 50. beagutofomor
  5 z 5

  :

Přidat hodnocení hry