Osadníci z Katanu: Rozšíření Města a rytíři

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
Neznámý

Originální název:
Osadníci z Katanu: Rozšíření Města a rytíři
Rok vydání:
1998
Počet hráčů:
3 až 4
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 12 let.
Doba hraní:
Velmi dlouhá hra – trvá většinou více než 2 hodiny
Doporučení rodiny:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.
Doporučení hráče:
Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Katalogové číslo: 11127. Kategorie: . Štítky: , .

Popis hry

Tato sada je rozšířením veleúspěšné hry Osadníci z Katanu. Samostatně je nehratelná – potřebujete základní sadu. K základní hře přibyli rytíři a města. Hráči získávají možnost budovat další typy staveb a také stavět vojsko, které jim pomáhá k ochraně před nájezdy barbarů…

POZOR: Nová verze tohoto rozšíření je kompatibilní pouze s novou plastovou základní verzí Osadníků.

Další informace

Počet hráčů

3 až 4

Věk hráčů

Od 12 let

Doba hraní

Velmi dlouhá hra – trvá většinou více než 2 hodiny

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

1998

Míra náhody

3 – malý podíl náhody

Míra interakce

4 – vysoká míra komunikace

Míra složitosti

4 – náročná

Míra humoru

3 – hra má k humoru blízko

Doporučení rodiny

Asi nebudete zklamáni.

Doporučení hráče

Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Výrobci

ALBI, KOSMOS

Autoři

Klaus Teuber

Hra/Rozšíření

Rozšíření hry

Pravidla:

169 hodnocení k Osadníci z Katanu: Rozšíření Města a rytíři

 1. stepan
  5 z 5

  :

 2. Lemon Dog
  3 z 5

  :

 3. Bidlo
  4 z 5

  :

 4. Honza
  3 z 5

  :


  Tohle rozšíření Osadníků mě moc nezaujalo.

  Asi bych se dokázal přenést přes ne úplně jednoduchá pravidla (ačkoli i ta mohou leckoho odradit) popisovaná v jiných příspěvcích. Je třeba se každopádně připravit na jejich alespoň dvouhodinové studium a vysvětlování.

  Co mě ale odradilo mnohem víc je, že do hry přibylo velké množství nekonstruktivních či přímo destruktivních prvků. Piráti ničí, rytíři spolu bojují, kartami s kouzly/schopnostmi si hráči navzájem docela dost škodí atd. Zejména při hře ve čtyřech (která může být i u základní verze Osadníků zpočátku trochu zdlouhavá) tyhle prvky hře spíše ubírají než přidávají.

  Asi všichni ze základní verze Osadníků znají situaci, kdy zoufale několik kol čekají na jednu či dvě konkrétní suroviny. V rozšířené verzi je jakýkoli rozvoj ještě dále ztěžován. Suroviny se v ruce kumulují pomalu a navíc v nevhodné skladbě (celkem je jich myslím již 8 druhů), a ty potřebné (pokud je někdo neukradne) investujete primárně do udržování statusu quo (odrážení pirátů a zloděje, opravování měst apod.) Systém omezení počtu karet vlastností v ruce na maximálně čtyři a jejich rychlé vyděláváníhráče vysloveně nutí, aby protihráčům škodil (mám těch karet hodně a než bych je vyhazoval, to je radši proti někomu použiju. Hraní karet se schopnostmi hru navíc dále zpomaluje, takže získávání surovin se spíše mění na jejich přerozdělování.

  To, co lze v karetních Osadnících (kde se hráči střídají jen ve dvou a mají rychlý přísun surovin víceméně zajištěn) považovat za sympatické zpestření, způsobuje ve hře pro čtyři zdlouhavost a nudnost. Hřebíčkem do rakce hratelnost je zvýšení požadovaného počtu vítězných bodů z 10 na 13. Naposledy, když jsme to zkoušeli, jsme hru po skoro dvou hodinách zabalili s tím, že „“nejúspěšnější““ hráč měl asi 5 nebo 6 bodů.

 5. Pigin
  5 z 5

  :

 6. Radek P
  4 z 5

  :

 7. Kvokal
  3 z 5

  :


  Mám vcelku rád složitější a komplexnější hry, ale Města a rytíři jsou podle mého názoru nepovedená. Původní jednoduchý a lehce pochopitelný koncept se zbytečně zesložiťuje a rozmělňuje přidáním velkého množství nových mechanismů. Zmenšení podílu náhody je sice fajn, stejně jako náznak nutnosti kooperace, ale celkově na mne hra působí nevyváženě a zdlouhavě a také se trochu vytratila svižnost a zábava z původních Osadníků.

  Jako pokus oživit fenomén Osadníků (a vytřískat ještě něco peněz) je to vcelku dobré a pro fanatické fanoušky Osadníků určitě povinnost, nicméně já si za ten docela velký obnos raději koupím jinou hru…

 8. Karlovka
  5 z 5

  :

 9. Irbis
  4 z 5

  :

 10. Jitka
  5 z 5

  :


  Osadníci z Katanu si mě získaly již před několika lety a s nadšením jsem přijímala i jejich nové varianty – historické scénáře a poslední verzi – tedy karetní hru pro dva hráče. Karetní varianta mě nadchla natolik, že když jsem se doslechla, že se chystá karetní verze Osadníků pro více hráčů, nemohla jsem se dočkat. Města a rytíři jsou jakýmsi pokusem skloubit dohromady prvky z několika předchozích a také velmi povedených variant. Otočný kalendářík, který symbolizuje města s možnostmi nákupu akčních karet, je do značné míry kopií prvků z karetní verze, stejně tak i akční (třetí) kostička, na které padají akce hodu. Hra je obzvláště vhodná pro takové nadšence, kteří mají zkušenosti s předchozími historickými scénáři či Námořníky a Karetní hrou, neboť pro ně jsou nové kombinační prvky velmi snadno osvojitelné již během první hry Měst a rytířů. Pro hráče, kteří s Osadníky začínají, doporučuji nejprve klasickou verzi a Karetní hru a pak teprve pořídit Města a rytíře. Jsem si ale jistá, že tato zatím poslední verze této neuvěřitelně úžasné hry si získá mnoho příznivců a budou se časem pořádat turnaje i ve Městech a rytířích, kterých bych se s velikou chutí zúčastnila. Nevýhodou je snad jen velmi přemrštěná cena již vhledem k faktu, že ke hře je jako u jiných historických scénářů potřeba i původní základní verze hry. Tedy dohromady je to hra za více než 2000 Kč. Věřím ale, že již brzy si Albi uvědomí, že vysoká cena určité množství zákazníků odradí již vzhledem k faktu, že v Německu jsou tyto hry výrazně levnější. Přeji Městům a rytířům hodně skalních fanoušků jako jsem já.

 11. lotr
  5 z 5

  :

 12. Lee
  4 z 5

  :

 13. orsej@centrum.cz
  4 z 5

  :

 14. karel
  3 z 5

  :

 15. Marsha
  5 z 5

  :

 16. Panzer
  3 z 5

  :

 17. Droll
  5 z 5

  :

 18. navratka
  5 z 5

  :


  Měli jsme už Osadníky a rozšíření Námořníci; s Městy a rytíři přináší hra více prostoru pro strategii. Snižuje se podíl náhody ve hře a na rozdíl od Osadníků a Námořníků, se díky neustálým zvratům a možnosti snížení počtu soupeřových bodů se o vítězství bojuje do poslední chvíle. Pokud jste si Osadníky oblíbili, neváhejte ani chvíli!

 19. zajíček
  4 z 5

  :

 20. Michal
  4 z 5

  :

 21. Anna
  4 z 5

  :

 22. REM
  3 z 5

  :

 23. Bluefish
  5 z 5

  :

 24. xdavid
  5 z 5

  :

 25. Gandalf
  4 z 5

  :

 26. kvetinka
  5 z 5

  :

 27. Šidlo
  5 z 5

  :

 28. Roman
  4 z 5

  :

 29. Tygr
  4 z 5

  :

 30. Juventus
  5 z 5

  :

 31. MasterII
  5 z 5

  :

 32. Citron
  4 z 5

  :

 33. Hrubiduk
  5 z 5

  :

 34. Odoren
  5 z 5

  :


  Rozšíření vřele doporučuji všem zkušenějším hráčům Osadníků. Na první pohled se zdá, že jsou pravidla komplikovaná, ale po jedné dvou hrách už vám to nepřijde. Větší roli hraje dobrá strategie a menší náhoda. Začátečníkům ale doporučuji nejprve vyzkoušet základní verzi. Přeji hodně zábavy 🙂

 35. Aja_Drakopes
  3 z 5

  :

 36. Renella
  5 z 5

  :


  Perfektní, rozšíření původních Osadníků dává této hře nový rozměr, je nutné vhodně vybrat to, do čeho budu investovat, jak správně rozložit své suroviny a hlavně nezapomenout na piráty, kteří mohou každou chvíli přepadnout Katan.

 37. chloridka
  5 z 5

  :

 38. Čajovna 82 vůní
  4 z 5

  :

 39. Mirunak
  5 z 5

  :

 40. marcel
  5 z 5

  :

 41. pogo
  4 z 5

  :

 42. Martin Blatný
  3 z 5

  :

 43. Agáta
  5 z 5

  :

 44. Ratty
  5 z 5

  :

 45. JaSt Sluníčko
  5 z 5

  :

 46. Kolík Aťsepicnu
  4 z 5

  :

 47. Jersey
  3 z 5

  :

 48. Láďa Smejkal
  4 z 5

  :

 49. Matěj Baťha
  3 z 5

  :

 50. Jaromír Kovařík
  5 z 5

  :

Přidat hodnocení hry