Citadela

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
442

Originální název:
Ohne Furcht und Adel, Citadels
Rok vydání:
2000
Počet hráčů:
2 až 7
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 10 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Není známo nebo nedokážeme zařadit.
Doporučení hráče:
Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Katalogové číslo: 11120. Kategorie: , . Štítek: .

Popis hry

„Pole pokrytá krůpějemi ranní rosy se halí do cárů mlhy, slunce vystavuje svoji tvář na obzoru, první paprsky prohledávají úrodné roviny. Přes oblaka mlhy prosvítají obrysy postav, udatných hrdinů, kteří povstali, aby osvobodili zem a nechali ji rozkvést do plné krásy. Zemani tohoto kraje, kteří byli využiti jako loutky, dosud slouží zájmům stínových rytířů.“
(„Třetí kniha městského písaře Mladoty“, dne 13. měsíce máje, l.p. 1478)

Hra s pěknou grafikou karet. Cílem hráčů je postavit své město z karet staveb. Za každou kartu musí ale zaplatit zlatem. K němu se mohou dostat pomocí dalších karet hrdinů. Každý z osmi hrdinů má určité silné a slabé stránky, které hráč během tahu využívá. Je také důležité skrýt svoji totožnost před protihráči a odhadnout jejich strategii. Hráč, který na konci hry vlastní nejvíce obodované město, vyhrává.

Další informace

Míra náhody

3 – malý podíl náhody

Počet hráčů

2 až 7

Věk hráčů

Od 10 let

Doba hraní

Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

2000

Míra interakce

3 – ustálená komunikace

Míra složitosti

2 – jednoduchá

Míra humoru

3 – hra má k humoru blízko

Doporučení rodiny

Není známo nebo nedokážeme zařadit.

Doporučení hráče

Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Výrobci

HANS IM GLÜCK, MINDOK

Autoři

Bruno Faidutti

Pravidla:

Odkazy:

631 hodnocení k Citadela

 1. ZIPaaK
  4 z 5

  :

 2. MK2
  4 z 5

  :

 3. Lukas
  4 z 5

  :

 4. vášula
  3 z 5

  :

 5. Baliend
  4 z 5

  :

 6. HV
  5 z 5

  :

 7. Lachvos
  4 z 5

  :

 8. Evasc
  4 z 5

  :

 9. Venca
  4 z 5

  :

 10. Lubiii
  4 z 5

  :

 11. Radimur
  4 z 5

  :

 12. janapo
  4 z 5

  :

 13. amek
  4 z 5

  :

 14. Jenick
  5 z 5

  :

 15. Mič
  4 z 5

  :

 16. Tonda
  5 z 5

  :

 17. mlcuchj
  4 z 5

  :

 18. Blackhex
  4 z 5

  :

 19. Gabebara
  4 z 5

  :

 20. rokoko73
  3 z 5

  :

 21. Mrkew
  4 z 5

  :

 22. sarka.p
  4 z 5

  :

 23. MestoProDeti.cz
  4 z 5

  :


  Citadela je zábavná karetní hra, v níž se navenek staví jádro imaginárního města, ovšem v druhém plánu se hráč pomocí taktického myšlení poučuje o přetvářce, psychologii a vlastně trochu i o politice. Principem pravidel je totiž to, že si všichni zúčastnění na začátku každého kola skrytě vyberou nové role, které v budovaném městě mají odlišné pravomoci. Můžete být jednou z osmi postav, například vrahem, zlodějem, kupcem, knězem a dalšími.
  Postupně pak hráči v určeném pořadí odhazují své pomyslné škrabošky a podle dispozic figury vybírají daně, okrádají, škodí v sousední městské čtvrti, ale především se snaží postavit co nejhodnotnější město vlastní. Karty staveb se lížou z balíku (celkem jich je 65) a člení se do pěti skupin označených barvami, přičemž bodově zvýhodněná je čtvrť, která obsahuje od každého typu budovy alespoň jeden kus. Většinou je velký zájem o speciální fialové karty, které svému majiteli po začlenění do města poskytují zajímavé výhody.
  Hra je uzpůsobena tak, že se dá hrát i ve dvojici či trojici, kdy si každý vybírá hned dvě postavy, ovšem teprve od čtyř osob výše má ten správný spád. Vzájemné působení a bezeslovná komunikace mezi zúčastněnými hráči je tím zábavnější, čím lépe se znají. Citadela je tedy vhodná pro rodinná posezení a setkání s dobrými přáteli. To se pak ani nestačíte rozkoukat a už se rozdává na čtvrtou partii v řadě. Při častém hraní je dobré si na karty charakterů, které jsou často v ruce, pořídit nějaké fólie, protože kvůli ohmatání by mohly být protihráčem rozpoznatelné i z rubové strany, což by kouzlo Citadely značně pokazilo.

  Recenze převzata z webového portálu Město pro děti.cz http://www.mestoprodeti.cz – web o kultuře pro děti od 3 do 15 let.

 24. jonascz
  4 z 5

  :

 25. anupinka
  4 z 5

  :


  Někdo by mohl říct, že krabička Citadely je, vzhledem k její ceně, příliš malá. Je pravda, že v ní najdete pouze 65 karet staveb, 8 karet postav, kartu začínajícího hráče a 30 zvláštních penízků, ale tady se platí především za nápad a rozhodně také za krásné grafické zpracování. Všechny obrázky na kartách vypadají velice tajemně a opravdově, jejich autor si s nimi skutečně vyhrál.

  Cílem hry je vyložit 7 karet budov, za které musíte zaplatit příslušné množství penízků, a za tyto budovy získat více bodů než spoluhráč. Různé výhody, které vám pomohou v cestě k vítězství, získáte pomocí karet postav, které si pro každé kolo vybíráte nově. Nikdo pak neví, kdo je kdo a co se dá od koho čekat.

  V ostatních recenzích se objevují různé názory na hru ve dvou hráčích. Já osobně jsem Citadelu ještě v jiném počtu, než ve dvou, nehrála, ale přijde mi takto naprosto skvělá. Musíte taktizovat, pamatovat si, které postavy jste si zvolili (protože na rozdíl od většího počtu hráčů volíte místo jedné postavy dvě), a které postavy jste naopak předali spoluhráči a musíte se snažit odhadnout, které z nich si on vybral, abyste mu mohli co „nejlépe“ uškodit.

  Citadela není hra pro mírumilovné osoby, protože zde prostě musíte kout pikle, jak jen to jde, ale zároveň nesmíte zapomenout na zajištění vlastního prospěchu. Určitě bych ji ale doporučila všem milovníkům karetních her, u kterých se musí přemýšlet.

 26. Martin
  4 z 5

  :

 27. Aulus
  4 z 5

  :

 28. Raiden
  4 z 5

  :

 29. Jacob
  4 z 5

  :

 30. Simfouska
  5 z 5

  :

 31. ivetacek
  5 z 5

  :

 32. James Marlow
  4 z 5

  :

 33. Patrikhm
  5 z 5

  :

 34. xkocour
  4 z 5

  :

 35. ZaPa
  5 z 5

  :

 36. Jirka
  4 z 5

  :

 37. Raptor
  4 z 5

  :

 38. Darlin
  4 z 5

  :

 39. Yar.
  5 z 5

  :

 40. Darkman
  4 z 5

  :

 41. Ptacnik
  4 z 5

  :

 42. RTMyšák
  4 z 5

  :

 43. Smrták
  3 z 5

  :

 44. abekara
  4 z 5

  :

 45. lolook
  5 z 5

  :

 46. kalt.w1nd
  5 z 5

  :

 47. Kasparov
  4 z 5

  :

 48. blackfighter
  4 z 5

  :

 49. Davides9
  4 z 5

  :

 50. AMW
  3 z 5

  :

Přidat hodnocení hry