Citadela

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
442

Originální název:
Ohne Furcht und Adel, Citadels
Rok vydání:
2000
Počet hráčů:
2 až 7
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 10 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Není známo nebo nedokážeme zařadit.
Doporučení hráče:
Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Katalogové číslo: 11120. Kategorie: , . Štítek: .

Popis hry

„Pole pokrytá krůpějemi ranní rosy se halí do cárů mlhy, slunce vystavuje svoji tvář na obzoru, první paprsky prohledávají úrodné roviny. Přes oblaka mlhy prosvítají obrysy postav, udatných hrdinů, kteří povstali, aby osvobodili zem a nechali ji rozkvést do plné krásy. Zemani tohoto kraje, kteří byli využiti jako loutky, dosud slouží zájmům stínových rytířů.“
(„Třetí kniha městského písaře Mladoty“, dne 13. měsíce máje, l.p. 1478)

Hra s pěknou grafikou karet. Cílem hráčů je postavit své město z karet staveb. Za každou kartu musí ale zaplatit zlatem. K němu se mohou dostat pomocí dalších karet hrdinů. Každý z osmi hrdinů má určité silné a slabé stránky, které hráč během tahu využívá. Je také důležité skrýt svoji totožnost před protihráči a odhadnout jejich strategii. Hráč, který na konci hry vlastní nejvíce obodované město, vyhrává.

Další informace

Míra náhody

3 – malý podíl náhody

Počet hráčů

2 až 7

Věk hráčů

Od 10 let

Doba hraní

Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

2000

Míra interakce

3 – ustálená komunikace

Míra složitosti

2 – jednoduchá

Míra humoru

3 – hra má k humoru blízko

Doporučení rodiny

Není známo nebo nedokážeme zařadit.

Doporučení hráče

Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Výrobci

HANS IM GLÜCK, MINDOK

Autoři

Bruno Faidutti

Pravidla:

Odkazy:

631 hodnocení k Citadela

 1. káča
  4 z 5

  :

 2. Cipísek
  5 z 5

  :

 3. Roman
  3 z 5

  :

 4. V.S.
  4 z 5

  :

 5. tonal
  3 z 5

  :

 6. Juventus
  4 z 5

  :

 7. Věrka Cicháková
  3 z 5

  :

 8. Rubic(k)
  4 z 5

  :

 9. MasterII
  4 z 5

  :

 10. Thelonius
  4 z 5

  :

 11. Luko
  5 z 5

  :


  Minulý rok se mi tato hra dostala do rukou a byl jsem z ni úplně nadšen. Jelikož to bylo v době prázdnin stala se dobrým přítelem pro dlouhé noci na táborech jak pro vedoucí, tak pro děti o poledním klidu.
  O kvalitách hry zde bylo už napsáno dosti. Já též přispěju trochou do mlýna. Hra nabýva na kvalitě právě při vyšším počtu lidí. Co se prodlev mezi tahy týká, je to trochu problém, my jsme si dali čas asi 30 sekund. Velkou nevýhodou je kvalita karet. Doporučuji hned přelepit karty postav průhlednou folií, jinak po prázdninách nerozeznáte, kterou postavu držíte v rukou.
  Tato hra má myšlenku, super kresby a hlavně je komunikativní. Ceny se nelekněte, při samovýrobě byste dřív zešedivěli :).

 12. PepaK
  5 z 5

  :

 13. Nogard
  4 z 5

  :

 14. Citron
  5 z 5

  :

 15. WillBlack
  4 z 5

  :

 16. golmon
  4 z 5

  :

 17. Odoren
  4 z 5

  :

 18. Burton
  4 z 5

  :

 19. Renella
  3 z 5

  :

  Zajímavá hra s velkou mírou komunikace a akčnosti. Není lehké v dané chvíli rozhodnout o vítězi. Kromě počátečního vybírání postav má hra rychlý spád.

  Náhoda hraje malou roli.Jednotlivé karty jsou pěkně ilustrtovány.Těm, kdo se chtějí při přemýšlení dobře pobavit, hru doporučuji.

 20. Bercik
  4 z 5

  :

 21. Chiquitita
  4 z 5

  :

 22. Amarth
  4 z 5

  :

 23. Jaru
  4 z 5

  :

 24. Marta
  3 z 5

  :

 25. Paluba
  4 z 5

  :

  Blafovací i taktická hra, kteří se chtějí trochu pobavit a trochu si zahrát. Hráči se staví v průběhu hry do role různých postav z doby 15. století a budují si svá města plná paláců, opevnění, hospod, věznic, alchymistických dílen a dalších budov. Zvláštností hry je to, že hráči nemohou škodit přímo ostatním hráčům, ale spíše jednotlivým postavám, přičemž mají jen velmi omezené informace o tom, kdo kterou postavu zrovna představuje. Nejlepší je varianta pro 3 nebo 6 či 7 hráčů.

  Cíl hry je relativně jednoduchý – máte v ruce karty a chcete dříve než ostatní vyložit osm z nich tak aby měly v součtu co největší hodnotu. Za vykládáni ale musíte platit přesně toik zlatých hřiven kolik má karta hodnotu. Jde tedy o to získat co nejvíce hřiven a pak je prostavět vykládáním karet. Jádro hry je ale někde jinde a to ve vybírání postav. Před každým herním kolem si totiž hráči vybírají tajně postavy – vždy z těch karet které ještě zbyly po předchozích hráčích. Když je vybráno udělají v pořadní daném čísly postav svůj tah a vše se opakuje znovu. V průběhu kola se tedy postupně odkrývá kdo je kdo. Každá postava má navíc svoji speciální schopnost. Například vrah, který hraje první (a tedy moc nemůže vědět kdo je kdo) může jmenovat jednu postavu, která v tomto kole nebude vůbec hrát (je zabita). Další postavy mohou škodit jiným způsobem (sebrat někomu peníze, karty, bořit již postavené budovy apod.) nebo mají naopak nějakou výhodu (mohou stavět více budou, získávají nějaké zlaté hřivny apod.).

  Hra je od začátku do konce prodchnuta blafováním. Hru lze hrát úplně pro zábavu a docela náhodně – to je pak dobrá hra pro pobavení „“zabiju třeba krále, je to starej šašek““, nebo nad ní lze I trochu přemýšlet, ale ne příliš, spíše než chladný kalkul se vám bude hodit vcítění se do ostatních. Například si můžete uvědomit, že ten kdo je na tom nejlépe nejspíše bude potřebovat postavit hodně budouv a tudíž si zvolí postavu Stavitele. Není nic jednoduššího si zvolit Vraha a Stavitele proztě zabít … Vybírání taky není triviální – podkud jste na začátku, tak máte velkou možnost volby, ale zase máte nulovou inforaci o tom co budou mít ostatní, když jste uprostřed tak tak vidíte co si vzali ti před vámi a s trochou štěstí dokážete určit i co mají přesně jednotliví hráči. Hráči na které dojde ve vybírání až na konec mají naproti tomu menší výběr. Vybírání postavy je ve skutečnosti polovina úspěchu, takže je dobé mu věnovat pozornost. Navíc i to kdo bude vybírat první lze ovlivnít (ten kdo má roli Králem příště vybírá první) takže jedno vybírání ovlivňuje to následující, čili je dosti těžké říci co je nejlepší taktika. Díky tomu mohou vyhrát i ti kteří spíše jen pozorují, nebo mají prostě štěstí, že zůstanou nepovšimnuti.

  Hra má různé varianty pro různý počet hráčů. Nejlepší je verianta pro 3 hráče, kdy každý hraje dvě postavy, čímž se vám násobí možnosti a zlepšuje se strategická stránka hry. Výborná je rovněž pro 6 či 7 hráčů, ale musí se pojímat jako spíše příležitost k zábavě – pokud každý při vybírání postavy příliš dlouho přemýšlí, může to bát nuda. Pokud vás navíc zabijí tak na vás nebojde řada docela dlouho. To je asi největší nevýhoda této hry, ale jak jsem uvedel závisí to na přístupu ke hře.

  Hra má malou nevýhodu v tom, že ačkoli pravidla nejsou nijak složitá, první hru se hráči spíše rozkoukávají, takže pokud se nedostanou za první hru, což se může stát i tím, že jim budou pravidla nepříliš dobře vysvětlena, mohou z hry mít rozpačitý dojem, což by bylo škoda. Přispět k tomu může i to, že tištěná pravidla jsou napsána trochu zmateně.

  Recenze pochází z Klubu deskových her Paluba.

 26. J.R.
  3 z 5

  :

 27. chloridka
  4 z 5

  :

 28. Čajovna 82 vůní
  4 z 5

  :

 29. Surt
  4 z 5

  :

 30. Lenka
  4 z 5

  :


  S níže uvedenými recenzemi plně souhlasím. Nicméně uvedu svůj názor na hratelnost v počtu dvou hráčů. Hra se mi zdá ve dvou dost špatně hratelná, máte šanci 50:50 vždy odhadhnout jaké karty má protiháč. Časté blafování se také pořád nevyplácí…a nikam se nehnete. Vyvolávání rolí postrádá tak trochu svůj smysl a logiku! Pořád se střídat ve dvou není to pravé ořechové…

  Kdybych měla hodnotit hru pro 2 hráče dám jí tak 2 hvězdičky. Víc ani náhodou. Pokud chcete dobrou hru pro dva určitě se obratťe jinam (například Caesar a Cleopatra).

  Při hře 3 hráčů už je to o něčem jiném a o poznání lepší! Nechybí ono taktizování a blafování co asi kdo hraje… i když pořád hrajete v každém kole za dvě role. Hodnotím 3,5 hvězdičky.

  Při hře 4-7 hráčů je to pecka a skvělá zábava = 5 hvězdiček.

  Celkově však dávám 4 hvězdičky, protože je to bohužel hra (dle autorů) pro 2-7 hráčů.

  Provedení je skvělé, karty nádherné. Škoda těch českých karet vytištěných z Wordu, které kazí celkový dojem z grafického provedení hry.

 31. Sinka
  4 z 5

  :

 32. Mirunak
  5 z 5

  :

 33. pogo
  4 z 5

  :

 34. tonda007
  4 z 5

  :


  Na hru jsem čekal cca dva měsíce, než ji tuzemský distributor přivezl z Německa. Čekání se vyplatilo.

  Hned při dodání mne překvapil malinkatý balíček a pojal jsem nedůvěru, dokonce podezření, že jsem byl ošizen. Po rozbalení si nás všechny hra získala a obdržela téměř samá kladná hodnocení.

  Hra se dobře hraje. Pouze návod je napoprvé malinko složitější a je třeba jej několikrát přečíst a zkusmo zahrát si jedno kolo. Poté, co zvládnete německé popisy na kartičkách a víte, které role nesou body a jaká mají práva a povinnosti, je hra navenek již snadnou záležitostí.

  Velmi oceňuji rozdávání rolí po každém kole, tzn. strategie hry není jednoduchá a hraje se v podstatě hra ve hře. Systém hry mi malinko připomíná Magellan, ovšem Bez bázně a urozenosti je hra daleko lepší, komunikativnější. A rozhodně zábavnější. Dobře se hraje ve dvou i ve velké společnosti. A propos, nenechte se mýlit, počet zlaťáků je skutečně dostačující.

  Dal bych pět bodů. Za obal, za hru i za kvalitu provedení hry, avšak jako nedomyšlenost ze strany dovozce vidím jednu věc: a sice český překlad kartiček, která určují role a jejich bodový příjem. Originální hra obsahuje 7 kartiček velikosti hracích žetonů, dovozce přiložil dvě kartičky zcela jiného rozměru na obyčejném papíře.

 35. Martin Blatný
  3 z 5

  :

 36. Agáta
  5 z 5

  :

 37. Lišák
  5 z 5

  :


  Hra s velmi jednoduchými pravidly, originálním nápadem a napínavým průběhem. Výjimečná je i tím, že se při ní budete bavit jak ve dvou tak v sedmi hráčích. Vlastně se s různým počtem hráčů i mění, v čem spočívá kouzlo hry. A her pro sedm lidí na našem trhu moc není. Zvlášť ne tak dobrých.

  Ale abych se dostal ke hře samotné. Snažíte se postavit město z osmi stavebních karet co největší bodové hodnoty a pokud možno pěti různých barev. Bodová hodnota ale zároveň znamená kolik zlatých hřiven musíte za postavení této karty-stavby zaplatit. K budování a získávání peněz využíváte některou z osmi postav, z nichž si vybíráte v každém kole znovu. V počtu dvou nebo tří hráčů každý využívá služeb dvou postav zároveň. Jakmile první hráč vyloží osm karet, dohraje se kolo a hra končí. Spočítají se body za jednotlivé stavby + další prémie a vyhraje hráč s největším počtem bodů.

  Postavy mají samozřejmě různé schopnosti. Například vrah může zavraždit pro aktuální kolo jedno z povolání, zloděj může jedno povolání okrást, čaroděj si může s někým vyměnit karty, jiné postavy jsou zvýhodněny v získání peněz, budování města nebo výběru postavy pro příští kolo. A navíc – některé postavy získávají výhody za určitý druh staveb umístěný ve vlastním městě. Stavby jsou totiž v několika různých barvách, označujících zda jde o stavbu obchodní, vojenskou nebo třeba církevní. Výjimečné jsou stavby fialové, které svému majiteli přinášejí různé další výhody.

  V pravidlech je bohužel několik ne moc jednoznačných formulací, ale slyšel jsem že už se na tom pracuje, takže držím palce.

  Další kapitolkou je provedení a materiál.
  Co musím opravdu vyzdvihnout jsou obrázky karet – jak karet postav, tak karet jednotlivých staveb. Nikde jsem však nenarazil na autora těchto nádherných kreseb. Materiál karet je také dobrý, i když by to možná chtělo něco méně klouzavého. Nahrazení peněz zlatými hřivnami je také zdařilý nápad, stejně jako jejich provedení. Přehled staveb a postav mohl být na tvrdším papíře, aby se tak brzy nezničil, a také jich mohlo být více kusů, abychom si ho pořád nemuseli půjčovat. Za velký klad považuji očíslování jednotlivých postav, jak jsou za sebou na tahu, a také vyznačení barev, za které dostávají postavy hřivny. Krabička je také velice zdařilá – s designem od stejného autora jako karty a hlavně o velikosti, která se dá nazvat kapesní.

  Kouzlo hry
  – Při hře hodně záleží na tom, co si hráč dokáže domyslet. Například kdo si vybral jaké povolání (podle toho, co zbylo na mě, kolik má karet v ruce, jaké má vyložené stavby, kolik má hřiven…).
  – Stejně důležité ale je, jak dokážu sám využít schopností svých postav a zvláštních staveb.
  – Samozřejmě musíte promyslet, jaké stavby si postavíte do města, abyste získali co nejvíc bodů a zároveň během hry získali nějaké peníze.
  – Hra je zábavná, dynamická a plná náhlých zvratů.
  – A jak už jsem zdůrazňoval, dá se hrát jak ve dvou tak až v sedmi lidech a vždy se u ní pobavíte!

  Vřele doporučuji všem hráčům. Díky malému balení je to i ideální hra na hory, když nemáte moc místa v batohu na velké krabice a hrací plány, nebo když je vás sedm a ostatní hry jsou nanejvýš pro šest hráčů.

 38. Ratty
  4 z 5

  :

 39. Danyi
  3 z 5

  :

 40. mesires
  4 z 5

  :

 41. Ďéda
  3 z 5

  :

 42. Kolík Aťsepicnu
  3 z 5

  :


  Dal jsem jen hodnocení 3 a vysvětlím neb pro někoho může být nevýhoda výhodou.

  Hra se dělí na dvě části
  Výběr postavy a odehrání kola. Většinou bývá výběr postavy delší než samotné stavění budov a využívání dalších vlastností postav.Proto se stává že více času hru nemusíte vůbec sledovat. Toto je výhodou pokud hru hrajete např v hospodě a chcete si i popovídat s kamarády. Pro svoji skladnost (balíček karet a počítací kameny) je hra vhodná na výlety či do hospůdky.

  A proč plány v plánech jiných plánů?
  Jste uprostřed hry a od svého spoluhráče po pravici jste dostal zloděje, obchodníka a stavitele. „“Mám si vzít zloděje a okrást ho? Co si vzal za postavu? Nečeká že ho budu chtít okrást a vybral si vraha? Nebo očekává že ho budu chtít okrást a právě vraha si nevzal? Mám poslat dál stavitele jenž je pro mého následovníka výhodou?““…
  V hlavě se vám bude motat spoustu možností proč udělat právě to či ono.

  A nakonec bouřlivá diskuse proč jste udělal právě to a ne ono a co vás k tomu vedlo.

  Doporučuji právě těm co mají tendenci nechat se u her rozptylovat okolím. Hře to neublíží.

 43. mrk
  4 z 5

  :

 44. Jersey
  4 z 5

  :

 45. Karel Kratochvíl
  4 z 5

  :

 46. Láďa Smejkal
  3 z 5

  :

 47. otakar zatřepálek
  4 z 5

  :

 48. Matěj Baťha
  4 z 5

  :

  Tak tohle je jedna z mých nejoblíbenějších. Spoustu lidí dokáže odradit od pořízení si nějaké hry už jen to, že se jedná o hru karetní. A to je velká škoda, teda hlavně pro ně, protože se ochuzují o takové hry jako je právě Ohne Furcht und Adel.

  Cílem hry je být prvním hráčem, který postaví město s osmi budovami. Přitom ovšem nezáleží jen na počtu budov, ale velmi důležitá je také jejich „honosnost“. Ovšem cíl hry není až tak důležitý, pokud ovšem nezastáváte stejný názor jako já (není důležité si zahrát, ale vyhrát! :-). Mnohem důležitější jsou prostředky, kterými se k tomuto cíli snažím dobrat. Čím lépe se umím tvářit, že jsem někdo jiný, tím větší jsou mé šance na vítězství. Hráči, kteří jsou průhlední jak sklo jsou od začátku hry trochu v nevýhodě (a při hře ve dvou hráčích většinou až do konce:-). Což samozřejmě neznamená, že nemůžou vyhrát. V této hře je totiž také zapotřebí plánovat své tahy trochu dopředu, takže hráč který má dobrý plán u kterého mu příliš nezáleží na postavách, může být těžko rozlousknutelným oříškem i pro ty největší a nejschopnější intrikány ve hře.

  Hra má výborné grafické zpracování (i když někdo by mohl namítat, že čaroděj ve skutečnosti není čaroděj, ale nějaký blázen co právě utekl ze cvokhauzu a kněz, že je určitě posluhovačem ďábla:-). Její velikost jí určuje jako ideální hru na cesty (hlavně ty dlouhé, kdy si všechno nesete na hřbetě), kterou si mohou zahrát stejně dobře dva, jako třeba šest nebo sedm hráčů.

  Jediným mínusem pro tuto hru je, že ve větším počtu hráčů (šest, sedm), můžou být prodlevy mezi dvěma tahy jednoho hráče delší než by se někomu zamlouvalo (hlavně, když hráč jedno nebo i dvě kola vůbec nehraje, protože ho nějakej grázl jednovokej zaříznul jako nějaký chrochro:-).

 49. Jezevec
  4 z 5

  :

 50. Jaromír Kovařík
  4 z 5

  :

Přidat hodnocení hry