Carcassonne – základní hra

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
181

Originální název:
Carcassonne
Rok vydání:
2001
Počet hráčů:
2 až 5
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 8 let.
Doba hraní:
Středně dlouho trvající hra – asi 30 až 70 minut

Katalogové číslo: 11112. Kategorie: . Štítky: , .

Popis hry

Jihofrancouzské město Carcassonne je pověstné svým jedinečným opevněním, které se vyvíjelo od římských dob až po časy rytířů. Hráči se vydávají se svou družinou na cesty a louky, do měst a klášterů, aby hledali štěstí kolem Carcassonne. Vzhled krajiny je v jejich rukou a strategické rozmístění družiníků, ať už sedláků, lupičů, mnichů nebo rytířů, určuje cestu k úspěchu.

Hráči vykládají jeden po druhém karty s motivem krajiny. Vznikají cesty, města, louky a kláštery, na které mohou hráči umístit své figurky, aby sbírali body. Body se započítávají jak v průběhu hry, tak na jejím konci, a proto je vítěz znám až po konečném sčítání.

Tak jako je jihofrancouzské město Carcassonne pověstné svým jedinečným opevněním, tak se hra Carcassonne stává pověstnou svou úspěšností. Od jejího uvedení na trh v roce 2001 se prodalo již několik milionů kusů.

K dispozici je řada rozšíření, která hru obohacují o nové prvky.

 

Rozšíření hry:

 

Další informace

Počet hráčů

2 až 5

Věk hráčů

Od 8 let

Doba hraní

Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

2001

Autoři

Klaus-Jürgen Wrede

Výrobci

HANS IM GLÜCK, MINDOK

Míra náhody

2 – střední podíl náhody

Míra interakce

3 – ustálená komunikace

Míra složitosti

2 – jednoduchá

Míra humoru

2 – spíše seriózní hra s prvky humoru

Doporučení rodiny

Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Doporučení hráče

Asi nebudete zklamáni.

Hra/Rozšíření

Samostatná hra

Pravidla hry:

Odkazy:

Videa:

Videopředstavení hry (MindOK, délka videa: 1:58 min.):

Videonávod k nové edici hry Carcassonne (délka videa: 14:50 min.):

381 hodnocení k Carcassonne – základní hra

 1. Mič
  5 z 5

  :

 2. MiW
  5 z 5

  :

 3. Blackhex
  4 z 5

  :

 4. Warry
  4 z 5

  :

 5. cartas
  5 z 5

  :

 6. Bek
  4 z 5

  :

 7. Anetka
  4 z 5

  :

 8. gutalin
  4 z 5

  :

 9. Gabebara
  3 z 5

  :

 10. rokoko73
  4 z 5

  :

 11. ju64
  4 z 5

  :

 12. Mrkew
  4 z 5

  :

  Názor
  Pro mě je tato hra jedna z nejlepších deskových her vůbec. A to jsem si jí tehdy(v roce 2001) koupil zcela náhou na dovolené, protože bylo špatné počasí a tak jsme se jen nudili v ubytovně. Nejdřív mě v prodejně zaujal dobře ilustrovaný obal.. Potom jsmes rodinou nastudovaly pravidla a pustili se do hraní. Carcassonne nás začalo velmi bavit a i když pak bylo už venku““hezky““ stala se tato hra každodenním fenoménem… Potom když jsme se z dovolené vvrátili tak jsem si koupili rozšíření „“hostince a katedráli““, protože ás bylo 6 což nám toto rozšíření umožňovalo hrát i ve více lidech. Teprve o pár let sme se dočetli, že tato hra je dá se říct světová špička deskových her, před tím sem se o dekové hry ani moc nezajímal, tato hra ovšem ve mě rozpoutala jakési pouto k deskovým hrám a začal sem kupovat postupně všechny rozšíření(před tím od albi(1-3) později od MindOKu(4-7)), kde mě zaujal i systém využání slev za „“DOKy““, pak jsem si kupoval i různé jiné hry, ale Carcassonne je mojí „“první““ deskovou…a srdcovou hrou, která odstartovala mojí vášeň““náročného hráče““ ve světě her. Všem určitě doporučuji, ať už s rozšířením nebo bez. Každá verze je dobrá 😉

 13. hrazda
  5 z 5

  :

 14. chipky
  5 z 5

  :

 15. Today
  4 z 5

  :

 16. anupinka
  3 z 5

  :

  Puzzle trochu jinak
  Když si chci něco zahrát s lidmi, kteří žádnou moderní společenskou hru neumí, vždy sáhnu právě po Carcassonne. Hra má totiž velice jednoduchá pravidla na vysvětlení i na pochopení a není nutné si při ní pamatovat téměř nic nazpaměť (pokud ovšem nehrajete s rozličnými rozšířeními, která jsou v současné době k dispozici – ta přijdou vhod spíše zkušenějším hráčům). Hráči bývají vždy nadšení ojedinělým herním mechanismem, který bych připodobnila nejspíše ke skládání puzzle. V Carcassonne se však nesoustředíte na to, aby vám do sebe dílky zapadly tvarem (všechny jsou totiž stejně čtvercové), nýbrž obrázkem, přičemž k jednomu dílku pasuje vždy více různých. Tak máte možnost všelijak dílky kombinovat a vytvářet strategie, zda by zrovna teď bylo lepší postavit velké město anebo radši jen malé, aby vám ho nikdo nesebral a nemuseli jste se o své získané body dělit, anebo také můžete začít stavět cestu, …prostě je spousta možností, co dělat :-). Já osobně doporučuji hru v menším počtu hráčů (2-3). Ve větším počtu totiž musíte poměrně dlouho čekat, než ostatní odehrají své tahy + se na vás nedostane tolik kostiček ;-).

 17. evave
  5 z 5

  :

 18. JayTea
  4 z 5

  :

 19. Eva88
  4 z 5

  :

 20. paulhunter
  5 z 5

  :

 21. Gothalgo
  1 z 5

  :

 22. Martin
  4 z 5

  :

 23. Moya
  5 z 5

  :

 24. Pavel
  4 z 5

  :

 25. Aulus
  4 z 5

  :

 26. pozuk1
  5 z 5

  :

 27. vaseklu
  4 z 5

  :

  Hra pro každého
  Hlavní devizou této hry je její jednoduchost. Pravidla této hry vysvětlíte bez problémů začínajícímu hráči během 5ti minut. A navíc ji poměrně dobře zvládají i mladší hráči. Měl jsem příležitost ji hrát i s hráči ve věku cca 7let a je celkem obdivuhodné jak tito mladí hráči, pokud mají trochu trpělivosti, rychle pochopí její pravidla a zvládají ji obstojně zahrát:)

  Jednoduše se vezme kartička a ta se někam přiloží tak, aby navazovala na jakoukoliv jinou na stále se dotvářejícím herním plánu a na tu kartičku si můžete dát figurku a následně po uzavření oblasti(hrad, klášter, cesta) obdrží hráč body. Body za pastviny obdrží hráč až na konci hry.

  To zvládne opravdu každý, teď už jde jen o to, jak těch bodů nasbírat co možná nejvíce.. Asi nejdůležitější je nepodlehnout kouzlu hry a nenasázet do hry zběsile hned všechny figurky, ale mít vždy v zásobě dostatečný počet figurek vzhledem k počtu zbývajících kartiček. Není totiž nic horšího než, když na herním plánu zůstane jedno políčko volné akorát tak na klášter a on šťastnou náhodou přijde zrovna vám, takže byste ihned mohli mít 9bodů, ale ouha, ona není figurka..:( Takže figurky umisťovat s rozmyslem. A pak už jen záleží na náhodě a na vaší taktice čemu dáte přednost.

  Celkem zajímavé je hrát hru ve více než dvou hráčích, to už je pak dost o taktice a to hlavně z důvodů, že kartiček na jednoho hráče rapidně ubyde, stejně tak i bodů a zároveň se s dalším hráčem snižuje předvídatelnost hraní. Další výraznou změnou je, že tahem můžete pomoci k bodům sobě, ale třeba i třeba soupeři, takže jedním tahem zvýhodníte dva i více hráčů najednou a ostatní vás pak musí dohánět, takto se to v průběhu hry několikrát zkombinuje a vyhraje samozřejmě jen ten nejlepší stratég..:)

  Další silnou stránkou této hry jsou její rozšíření a že jich je:) ale o tom zase někdy příště. Hra je velice pěkně hratelná i bez nich a samostatně je i rychlejší a méně náročnější.

 28. Katulinka
  3 z 5

  :

 29. Raiden
  4 z 5

  :

 30. Jacob
  5 z 5

  :

 31. Lofud
  5 z 5

  :

 32. Taira
  4 z 5

  :

 33. morgouse
  4 z 5

  :

 34. čáu
  5 z 5

  :

 35. radohu
  5 z 5

  :

 36. Cerdav
  4 z 5

  :

 37. ZaPa
  4 z 5

  :

 38. Reagean
  1 z 5

  :

 39. Januška
  5 z 5

  :

 40. Vojta
  3 z 5

  :

 41. kuboja
  5 z 5

  :

 42. Edwin
  3 z 5

  :

 43. Rysinka
  5 z 5

  :

  Skvělá hra
  Tuto hru jsem dostala k narozeninám a od té doby ji s kamarády hrajeme pořád. Je super, protože vytváříme cesty, města, louky a pokaždé mapka vypadá úplně jinak. Nyní mám všechny rozšíření a stojí to zato. Není to už o náhodě, musíte taktizovat, sbírat body po bodech. Ze sopek vyléta nebezpečný drak, který Vám odnese figurku z mapy, princezny vyhazují rytíře z města, stavěním věží můžete zajmout protivníka a nakonec je tu katapult, který může z mapy odpálit kohokoliv i samotného palícího:). U této hry se nebudete nudit, budete promýšlet, jak nad tím druhým vyzrát a tím zvítězit. Carcassonne doporučuji všem, je to opravdu fantastická hra:)

 44. Darlin
  3 z 5

  :

 45. fleurette
  4 z 5

  :

 46. carcassonne
  5 z 5

  :

 47. MonMicu
  5 z 5

  :

 48. Yar.
  4 z 5

  :

 49. nazy
  2 z 5

  :

 50. Tereza
  4 z 5

  :

Přidat hodnocení hry