Carcassonne – základní hra

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
181

Originální název:
Carcassonne
Rok vydání:
2001
Počet hráčů:
2 až 5
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 8 let.
Doba hraní:
Středně dlouho trvající hra – asi 30 až 70 minut

Katalogové číslo: 11112. Kategorie: . Štítky: , .

Popis hry

Jihofrancouzské město Carcassonne je pověstné svým jedinečným opevněním, které se vyvíjelo od římských dob až po časy rytířů. Hráči se vydávají se svou družinou na cesty a louky, do měst a klášterů, aby hledali štěstí kolem Carcassonne. Vzhled krajiny je v jejich rukou a strategické rozmístění družiníků, ať už sedláků, lupičů, mnichů nebo rytířů, určuje cestu k úspěchu.

Hráči vykládají jeden po druhém karty s motivem krajiny. Vznikají cesty, města, louky a kláštery, na které mohou hráči umístit své figurky, aby sbírali body. Body se započítávají jak v průběhu hry, tak na jejím konci, a proto je vítěz znám až po konečném sčítání.

Tak jako je jihofrancouzské město Carcassonne pověstné svým jedinečným opevněním, tak se hra Carcassonne stává pověstnou svou úspěšností. Od jejího uvedení na trh v roce 2001 se prodalo již několik milionů kusů.

K dispozici je řada rozšíření, která hru obohacují o nové prvky.

 

Rozšíření hry:

 

Další informace

Počet hráčů

2 až 5

Věk hráčů

Od 8 let

Doba hraní

Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

2001

Autoři

Klaus-Jürgen Wrede

Výrobci

HANS IM GLÜCK, MINDOK

Míra náhody

2 – střední podíl náhody

Míra interakce

3 – ustálená komunikace

Míra složitosti

2 – jednoduchá

Míra humoru

2 – spíše seriózní hra s prvky humoru

Doporučení rodiny

Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Doporučení hráče

Asi nebudete zklamáni.

Hra/Rozšíření

Samostatná hra

Pravidla hry:

Odkazy:

Videa:

Videopředstavení hry (MindOK, délka videa: 1:58 min.):

Videonávod k nové edici hry Carcassonne (délka videa: 14:50 min.):

381 hodnocení k Carcassonne – základní hra

 1. FFF
  5 z 5

  :

  skvěle provedené, zábavné, jednoduché
  Je to bezvadná hra. První hra, ve které je tento typ hodnocení a nekazí celkový dojem ze hry. Hra má výborné provedení, obzvlášť ilustrace. Dřevěné figurky opravdu připomínají postavy a v některých rozšířeních (stále ještě nemám všechny) figurky vypadají natolik dobře (Princezna a drak), že je málem nerozeznáte od dřevěných hraček. Kamarádovi, který deskové hry hodnotí velice přísně, hra po vysvětlení pravidel připadala divná, ale stačila jediná hra a okamžitě změnil názor. Tahle hra k sobě připoutá každého kvůli jednoduchosti, kvalitě provedení a hlavně kvůli zábavě, kterou s ní prožijete při každé hře.

 2. Cholerus
  3 z 5

  :

  Další variana
  Dobrý den,
  každý člověk a potenciální hráč v žádném případě neprohloupí, pokud si tuto hru koupí, nápad výborný, nikdy se mi nestalo, že by hra při 2 nebo 3 hraní za večer dopadla stejně, což bych přiřknul slušnému vlivu náhody – když jdou karty, tak prostě jdou, která lze hodně eliminovat mou další variantou.

  Nadpis recenze zní další variata takže pojďme k ní:
  Chápu že to pro většinu z Vás bude nemožné ale já předvedl hru jednomu z mích kamarádů, ten si jí ihned 2 den zakoupil a nyní si dáváme srazy na Carcassonne večery v 6 lidech se smýchanými 2 Carcassony (první i druhé rozšíření máme oba a princezna a drak bude přikoupena dnes, takže další oživení a řeku jsem si vytiskl z 2x z intenetu, nalepil na balzové čtverečky a rozdíl téměř nepoznáte – používáme pouze 1 pramen a jezero). Podíl náhody to exponenciálně zmenšilo, ač se to tak zdát nemusí, dlouhá řeka drží mapu kompaktnější, než když se začíná stavět okolo 1 startovacího dílku. Při této sestavě je ovšem nutno počítat s obrovským stolem a s tím, že kdo má 100 bodů může být klidně i poslední :-). Máme tvrdší pravidla pro bodování městy s chrámy pokud nedojde k uzavření města, zjednodušili a zatraktivnili jsme souboje o města – nezřídka bojují o jedno město 3-4 hráči.
  Pokud budete mít takovouto možnost tak jí vyzkoušejte a nebude sklamáni.

  Půl bodu strhávám za:
  a) dílky ze základní hry + 2 rozšíření a dílky řeky, figurky, počítací karty se nevejdou do základní krabice, musíte si vyrobit vlasní vnitřek protože jenom blázen by je nechal na „“volno““ z důvodu obavy o poničení karet
  b) autorská práva nejsou nic levného a nápad musí být patřičně ohodnocen, ovšem cena bez mála 2000 za 1 kompletní hru – v našem případě 4000 je nehorázná, a to nehodnotím „“ubohých““ 18 kartiček v 1 rozšíření.
  c) původní pravila jsou nedotažená a použitelná pro hru maximálně 4 hráčů, aby byla hra vyrovnaná a tím pádem jsou směšné figurky pro 5 a 6 hráče

 3. milan
  5 z 5

  :

  super
  Tuto hru jsem hrál o vánocích 2005. I když jsem prohrál, tak to bylo supr.Je to zabavná skladačka, kde musíte hodně přemyšlet, takticky i logicky. Ale ne moc. A dávejte si pozor na rohy a prázdná místa.

 4. Alfons
  5 z 5

  :

  Skvělá hra
  Hru máme asi tři měsícem a není týden, kdy by u nás na stole alespoň dvakrát nefrčela. S manželkou hrajeme po uspání dětí a je to lepší než reality show VV nebo BB. Dokonce můj pětiletý syn valí hru, samozřejmě v základu, ale moc se u toho pobavíme. Mám veškerá dostupná rozšíření v ČR, která lze koupit samostatně. Chybí mi trochu Řeka a Král a zvěd, ale snad se najde kupec Hradu, kterému rozšíření nebude nic platné. Díky.

 5. Mikša
  5 z 5

  :

  vynikající hra!
  Tak tahle hra mne opravdu překvapila, když jsem ji dostal k loňským vánocům, říkal jsem si co je to za kravinu, ale když jsem začal hrát, tak se mi moc líbila a když jsem dva měsíce na to ke svým narozeninám dostal ještě první rozšíření, okamžitě sem ji začal hrát ještě víc než kdy předtím. Těším se, až k letošním vánocům dostanu zbylá rozšíření, a budu moct hru hrát více rozmanitěji než dříve. Tato je velmi dobrá pro celou rodinu, mohou ji hrát děti díky svým lehko pochopitelným pravidlům, ale taky dospělí díky své rozmanitosti. Tuto hru může skutečně hrát každý a vřele ji doporučuji.

 6. muf
  4 z 5

  :

  Jednoduché,zábavné a promyšlené.
  Na adresu této kultovní hry, chci říct, že jsem jí poprvé moc nepřišel na chuť – bylo to díky tomu, že jsem hru hrál podle pravidel z ůstního podání – takže bylo dost nejasností a taky díky tomu, že jsem ji hrál špatně. Někde níž je recenze, kde autor píše, že se mu hrá zdá autistická – že si každý hraje na svém písečku a spoluhráč je nedůležitý.
  To je pravda za předpokladu, že ve hře nebojuji o vítězství a nesnažím se soupeři škodit. Když jsem se naučil krást města a znevýhodňovat stavbu soupeři, dostala hra jiný rozměr. Nemám rád hry, kde se soupeři škodí. Nepřipadá mi to zábavné. Ale zde nejde o nějaké zákeřnosti, ale spíš o taktiku a strategii. V Šachu také škodíme, ale ne samoůčelně. Když mi někdo ukradne město, je to většinou moje vina a ne náhoda.
  Potom se tedy hra stává napínavou.
  Na Carcassonne je super už to samotné skládání mapy – baví mě to. Kolikrát má člověk chuť si tu mapu jen tak poskládat pro radost. Co se týče zpracování – chtěl jsem si hru původně vyrobit, ale ty bytelné kartičky mě fakt dostaly. Jsou opravdu dobře udělané, takže mám originál.
  Jediné co mi vadí, je cena za druhé rozšíření s malým počtem nových karet a dokonce odchylkou v barvě!
  Hru hraji ještě s rozšířením Kupci a stavielé, které považuji za hodně dobré a víc už bych asi nepřidával, protože by hra ztratila to kouzlo jednoduchsti.
  Tip:Bodování hry jsem si napsal na malou kartu a vytiskl. Je to výborná věc při zasvěcování nových hráčů i pro mě. Hra sice není složitá, ale kolik je za co bodů si hned nezapamatujete a hledat to při hře v pravidlech je o nervy – ruší tu hru.

 7. Damik
  4 z 5

  :

  nepřestává bavit
  tuto hru mám už rok a stále je hratelná, zatímco několik nových her už zmizelo ve skříni. Její vysoká variabilita zaručuje, že každá hra je jiná a tím stále zábavná.

 8. Veronika
  5 z 5

  :

  Věže

  Carcassonne hrajeme už druhým rokem a stále se stejným zápalem. Postupem času jsem si porůznu posháněla všechny rozšíření včetně Katarů, Řek, Hraběte i nově Věží. K mému nadšení se úplně všechny kartičky (včetně bodovacích), figurky a nově i věže a zásobník vejdou do jediné krabice od základní sady (samozřejmě poté, co jsem vyhodila vnitřní výplň krabice). Proto se divím těm, kterým se tam menší počet karet nevejde. Jakto?
  A samotné Věže: je to úžasné rozšíření. Na tak velkém množství kartiček, které hra se všemi rozšířeními obsahuje, má už drak omezené pole působnosti. Člověk si často láme hlavu, jak dostat draka až k soupeřově figurce, kterou mu chce „“sežrat““. Věže tuto možnost nabízejí. Rozšíření obsahuje 18 nových kartiček, na kterých jsou mimo běžné krajiny vyobrazeny základy věží, zásobník na všechny kartičky (a skutečně se tam vejdou všechny i s Katary) a dřevěné kostky věží určené na samotnou stavbu při hře. Kartičky se základy pro věž se vmíchají mezi ostatní a pro jejich kladení neplatí žádná zvláštní pravidla. Na kartičku se základem věže může kterýkoliv hráč ve svém tahu položit kostku věže. Ta mu umožňuje zajmout spoluhráčovu figurku do vzdálenosti 1 kartičky od věže. Tedy pokud stojí spoluhráčova figurka přímo na kartičce věže nebo na kartičce k věži přiléhající (svisle a kolmo, ne diagonálně). Hráč má tedy možnost zajmout figurku na jednom z těchto pěti polí. Tuto zajatou figurku si stavitel věže bere k sobě a vrátí ji jejímu majiteli ve dvou případech 
  1)pokud protihráč zajme jeho figurku, tak si figurky navzájem vymění, nebo
  2) pokud majitel figurky svého pinčlíka vykoupí tím, že si couvne na bodovací tabulce o tři body zpět a věznitel figurky se posune o tyto tři body vpřed.
  Na kartičce se základnou věže je možno postavit neomezeně vysokou věž a to bez ohledu na to, kdo položil minulou kostku této věže. Vždy, když se položí kostička věže na již ležící kostičku, ten, kdo tuto novou kostku položil, může zajmout soupeřovu figurku a to do vzdálenosti tolika polí, kolik kostiček věží je naskládáno na sobě (pokud tam jsou tři kostky, může do vzdáleností tří polí od věže na každou stranu, celkem tedy na 13 polí). Pokud někdo chce věž vyřadit z provozu, může na ni ve svém tahu postavit svou figurku, čímž věž deaktivuje a ta už dále nemůže škodit. Figurka zůstává na věži až do konce hry.
  Možná se to zdá složité, ale v praxi je to velmi jendoduché a velmi účinné. Účinnější než drak, který nakonec nikdy nedojde tam, kam byste zrovna Vy chtěli. Pro mě osobně Věže vnesly do celé hry zcela nový, záškodnický rozměr a považuju je za velmi povedené rozšíření. Vřele doporučuju k pořízení.

 9. Delvir
  4 z 5

  :

  Prekvapenie z jednoduchosti
  S Carcassonne sme začali pred týždňom. Zatial hráme len základný Carcassonne (rozšírenia sme ešte nerozbalili, pretože si najprv chceme zahrať základ a až potom postupne pridávat rozšírenia). Môj počiatočný dojem bol dosť zmiešaný, po rozbalení krabice sa mi nechcelo veriť, že len s tými kartičkami a panákmi môže byť toľko zábavy, že tato hra učarila toľkým ludom. No hned po prvých hrách som zmenil názor a hned, ako prídeme domov z práce a odbavíme si základné domáce povinnosti, sa vrhneme na hru. Už sa neviem dočkat, kedy pridáme dalšie rozšírenia, ale zatial sa ovládam, kým si poriadne nezahráme základ.
  Ta myšlienka je úplne jednoduchá, ale pritom má toľko možností, ktoré na začiatku človek nevnímá a postupne sa pri hraní objavujú. Pravidlá sú naozaj jednoduché, dospelí aj deti sa ich naučia hned. Podiel náhody je tak akurát, aj keď niekedy človeka naštve a protivníka rozveselí. Uvidíme, ako to bude ďalej.

 10. greyhound
  5 z 5

  :

  Oddychová hra pro všechny
  Hru Carcassone vlastním asi půl roku a pořád se k ní s rodinou vracíme, i když hrajeme mezitím i jiné hry. Původně jsem váhal nad cenou, ale nakonec máme základní sadu i obě rozšíření. Hra je založena hodně na náhodě, což ale tolik nevadí, alespoň mají všichni vyrovnané šance vyhrát. Hra nás zpočátku natolik chytla, že jsem vytiskl i další rozšíření z internetových stránek carcassonne.de, takže hrajeme s cca 180 kartami. Pro taktiky bych sice doporučil jinou hru, třeba portoriko, ale pro rodinné večery ho doporučuji , protože je to skvělá oddychovka 🙂

 11. Asindor
  5 z 5

  :

  Super hra
  Nedávno jsem se dostal do mánie stolních her. Carcassonne mě úplně okouzlilo a teď se chystám dokoupit pomalenc všechny rozšíření a pokračovat Osadníkama z Katanu. Je to výborná hra nejen pro začátečníky, ale dostane opravdu každého, mý kamarádi jsou příkladem. Během týdne si Carcassonne získalo minimálně 8 mých kamarádů:-)))

 12. andylo
  5 z 5

  :

  doporučuji
  Tato hra zaujala mne i celou mou rodinu okamžitě po té, co jsme ji zkusili u známých. Ihned jsme si ji půjčili a dnes je to třetí týden, co ji bez přerušení hrajeme každý den,nejméně třikrát. Nejmladšímu synovi je 10 let, druhému 14 let, mně je 3O a tátovi 38 let.Na Vánoce děcka jeli k babičkám a tak teď bojujeme s tátou sami. Nejvíc nás baví dostat se tomu druhému do zdánlivě obsazených prostor, prostě se nenápadně infiltrovat.. 🙂

 13. ondrashek
  4 z 5

  :

  Jiná pravidla pro Carcassonne? proč ne?
  Začnu trochu z jiného soudku než ostatní… je to supr hra, kterou se svými přáteli hraji velice rád, ale zdá se mi, že pravidla nejsou dotažená do konce. Občas nastávají situace, které by se daly označit za sporné. To je hlavní důvod, pro který jsem se rozhodl napsat úpravu pravidel. Sbírám názory, závěry a návrhy na změnu hry všech hráčů Carcassonne, takže, jestli právě VY by jste na C. něco (chtěl/a) změnit napište mi svůj názor na můj e-mail. Budu vám moc vděčný a pokud budete mít zájem alespoň prohlédnout si pravidla, která tvoří kolektiv (já je jen píši) rád je zašlu.

  Celkově Carcassonne hodnotím známkou 4 jelikož nám i všechna rozšíření dostupná v ČR. Některá jsou povedenější a některá méně. V každém případě dodávají nový rozměr, nutnost nových strategií a více zajímavosti hře jako takové.

 14. kudlanka
  5 z 5

  :

  Rozhodnutí a chvála i nechvála
  Carcassonne mě dost zaujalo tím, že je tisíce možností, jak stvořit plánek. A nejen proto mě hra Carcassonne zaujala, např.: že se nehází kostkou jako ve většině her, jako třeba v Osadnících z Katanu a dalších dobrých hrách. Taky protože záleží dost na strategii, někdy se s někým spiknu, jindy zas hraju sólo, podle toho jak, mám náladu. A hra Carcassonne se hrozně rychle připravuje, což ocení celá rodina.

  Mrzí mě toto: když hraju a tahám samé cesty, tak se s mojí strategií můžu jít vycpat, prostě ta hra je závislá z větší půlky na náhodě.

  Teď se zrovna rozhoduji, jestli si mám koupit kudlanku, nebo další díl Carcassonne Lovci a sběrači?.

  Ale i tak si u mě zaslouží 5 bodů.

 15. Darn
  4 z 5

  :

  Malá předehra pro velké finále
  Carcassonne je velice pěkná hra s nápadem (dalo by se říci revolučním… mám pocit, že s nápadem tvoření krajiny pokládáním kartiček nikdo předtím nepřišel… ale možná se mýlím :o) ) Bohužel základní sada se tak trochu utápí ve stínu všech svých rozšíření (a že jich je!), které hru posouvají o několik hvězdiček výš. Je totiž velice jednoduché, vzhledem k „“pestrosti““ a množství kartiček základní sady blokovat vaše panáčky a zamezit vám dokončení města bez sebemenší naděje na to, že si vytáhnete vhodnou kartičku. A těch kombinací, které v základní sadě chybí je bohužel opravdu mnoho. A tak se z Carcassonne stává především hon na louky, kde nezřídka vyhrává hráč, který byl ochoten obětovat třeba čtyři své panáčky.

  Carcassonne není špatná hra a určitě chytne. Jen pro toho, kdo si zahrál všechna rozšíření, už prostě nemá to kouzlo. Pokud chcete dobrý Carcassonne v jedné krabici, tak sáhněte raději po Lovcích a sběračích (zelený Carcassonne), s modrým Carcassonne přichází to pravé napětí a zábava až s druhou a třetí krabicí.

 16. JayM
  5 z 5

  :

  Upravené pravidlo
  Hrajeme tuto hru s přáteli velmi rádi, ale máme jedno pravidlo trochu upravené – nazýváme jej tzv. „“přebíjením““ – hra tím dostává docela jiný rozměr a je tam více prostoru pro diplomacii i „“záškodnictví““.

  Toto pravidlo zní: pokud např. přikládám další kartičku k městu, které je již obsazeno soupeřem, mohu jej vyrovnat svými silami (nebo přebít velkou figurkou z Rozšíření).

  Velmi zajímavý je pak boj zejména o „“pozemky““, které si zabíráme pomocí sedláků a tam získávají na výhodnosti i kartičky s cestami.

  Vyzkoušejta a uvidíte – možná se vám tato „“nová““ verze také zalíbí.

 17. Rob
  5 z 5

  :

  Jen do toho!
  Opravdu povedená strategická hra! Jako dobrý šachista oceňuji nejen strategické prvky hry, ale i jednoduchost, díky které se naučíte hrat hru už při první hře.
  Takže začátečníci, nic se nebojte, není to nijak složité a už při druhé hře můžete porazit i mnohem zkušenější hráče! Jen do toho!

 18. Honnza
  5 z 5

  :

  Hra, která se hodí do každé rodiny
  Carcassonne je hra, při které se určitě nebudete nudit.
  Carcassonne je hra, při které si užijete spoustu zábavy.
  Carcassonne je hra, která baví děti, i dospělé.
  Carcassonne je hra, která vás neomrzí.
  Carcassonne je hra, kterou budete chtít neustále hrát.
  Carcassonne je hra, která…
  …a tak bychom mohli pokračovat až do aleluja. Zkrátka a dobře: Vynikající hra!

 19. Stanley
  4 z 5

  :

  Skvělý nápad, krásné provedení, ale…
  Líbí se mi, že hra má reálný historický námět. Slov chvály už zaznělo hodně, táké se připojuji, ale co se moc nepovedlo, je značný podíl náhody. Můžete mít sebelepší strategii a logické myšlení a přesto prohrajete. A to je alespoň pro mne velká vada na kráse. Proto 3,5b z 5b. Té náhody je opravdu moc. Osadníci z Katanu jsou pro mne povedenější hrou.
  Nesouhlasím až tak s tvrzením, že kdo má louku, má všechno, ale spíše kdo má louku a město, tak má všechno. V praxi jsem se o tom mnohokrát přesvědčil. Hru nevlastním,ale určitě si ji pořídím. Hra má snadno pochopitelná pravidla.
  Až do konečného sčítání bodů lze jen těžko odhadovat, kdo bude vítězem. Je to hra vhodná pro celou rodinu a dárkem v podobě Carcassonne určitě zabodujete.

 20. Trauma Zero
  3 z 5

  :

  Zakladní verze není špatná ale…
  Základní verze je opravdu velice jednoduchá a nedovoluje hráči nějaké složitější taktizování. Navíc v této základní verzi jde hodně „“škodit““ spoluhráči tím, že neuzavře svá města, protože některé typy karet se prostě v této základní verzi nevyskytují a soupeřovi rytíři zůstanou navždy zablokovaní ve městě které nelze dokončit. Takže tímto způsobem lze hru rozhodnout a strhnout na svou stranu vítězství třeba v půlce hry, což je škoda. Navíc základních 72 karet je tak dobrých pro hru dvou max 3 hráčů, ve více hráčích jde už taktika a strategie jednotlivce k ledu.

  Takže hodnocení je jen 3.5, rozhodně doporučuji minimálně dokoupit CS Rozšíření č.1, které všechny tyto „“taktické nešvary““ řeší a s jeho použitím se mé hodnocení zvedá na plných 5 bodů. Hra se dá rozšířeními skutečně vyšperkovat.

 21. nata
  5 z 5

  :

  základná verzia a rozšírenia nestačia
  Carcassonne nám požičali priatelia už s oboma rozšíreniami, veľmi rýchlo nám to však nestačilo. Takže v súčasnosti hráme s dvoma základnými sadami, 1. a 2. rozšírením a sme nadmieru spokojní. Pridali sme si však len jedného panáčika navyše. Konečne má význam bojovať o mestá, cieľavedome uzatvárať lúky a hrať o cesty! Upravili sme však bodovanie, pretože tie lúky sú naozaj strašné. Za každé mesto sú 2 body, s prasiatkom za 3. Podobne, za každý tovar dostáva hráč bod a na konci hry víťaz tovaru 5b.

  Víťazná stratégia je jednoznačne ZABLOKOVAŤ súperovi STAVITEĽA!

 22. Marta
  4 z 5

  :

  hned z porodnice ke carcassonnu…..
  Hru Carcassonne si manžel koupil k narozeninám po vzoru své sestřenice…(mě v té době pouštěli z porodnice…)
  I když jsme měli spoustu starostí, na Carcassonne jsme si vždycky našli aspoň chvilinku a zahráli jsme si, když syn spal. Za čtvrt roku na mé narozeniny jsme museli koupit obě rozšíření, protože hra nás naprosto uchvátila. Kartičky ze základní verze nám nestačily a bylo jich opravdu málo… Souhlasím s tím, jak zde už někdo napsal, že kdo má louku, má vše, i když to taky neplatí vždycky. Proto je pro nás vždy nejdůležitější zabrat největší louku a připojujem kartičky jak se dá a máme z toho docela nervy 🙂
  Máme tam vždy dohromady minimálně 5 panáčků, aby louka patřila zrovna tomu jednomu a jistíme to velkým, pokud nám ho ten druhý nezablokoval v neuzavřeném městě….S manželem se vyžíváme v zablokovaní měst – nejvíce samozřejmě s katedrálou a škodíme si jak se dá! V hlavě už samozřejmě máme které kartičky prostě neexistujou a můžem se smát dopředu :-). Pravidla z rozšíření mi ale přijdou nedomyšlená vzhedem k velkému panáčkovi – manžel teoretizuje, že pokud uzavírám město, cestu, klášter bez panáčka (zabrání) a mám u sebe volného velkého, můžu automaticky namítat že to mám za dvojnásobek ?! a nebo když mám na městě velkého a pak i malého panáčka, jak se to počítá (samozřejmě je to nejdřív připojeno rohem a pak se město spojí – hrajem to tak, že malý je pro jistotu a počítá se pak už jen velký při uzavření)…..
  Na hře se mi líbí, že je brzo pochopitelná i pro děti, které třeba přijdou zrovna na návštěvu.
  Moje sestra si musela jet koupit OSADNÍKY, protože se jí hry z Albi líbily. Teď vášnivě hrajou Osadníky a přebírají nám potencionální hráče 🙂
  Osadníci mi ale přijdou oproti Carcassonnu méně záživní a není u toho taková sranda.
  Už se těšíme až si s námi zahraje i náš malý Adámek.
  PŘEJU ALBI CO NEJVÍCE HRÁČŮ, PROTOŽE JEJICH HRY STOJÍ ZA TO. DÍKY MARTA A HONZA

 23. 8pyro8
  4 z 5

  :

  Dobré
  Nebudu kopírovat předchozí recenzenty v obecné chvále, která by byla na místě. Jen bych dodal, že považuji za nejlepší hru pro 2 hráče. Náhoda (která je zde problémem) je alespoň trochu zmenšena a při hře více hráčů (3+, 3 je hranice) většinou neuspějí nejlepší „“duelově zaměření““ hráči, neboť jejich taktiky (či strategie, nejsem si jist, co je na místě) jsou lidově řečeno na pytel, a to nejen kvůli většímu podílu náhody. Za nejlepší považuji, když hrají dva hráči a po jednom kvádříku (ani kostka, ani karta) si vybírají, až mají svůj fond, se kterým pak hrají. Množství lidí uvádí, že na hře více hráčů je výtečná diplomacie, ale domnívám se, že právě v této hře snadno vede k pocitu ukřivdění, což není dobré, vždyť hrajeme pro potěšení, ne? (Já vím, že ne, hrajeme kvůli vítězství, z čeho jiného by to potěšení mělo být…) Domnívám se, že na diplomacii je mnoho „“zaměřenějších““ her, které pak působí lépe (viz Diplomacie, překvapivě…). Ten půbodík dolů je za, podle mého názoru, ne zcela dobře zpracovanou hru více hráčů, ale takových her je taky dost, tak co.

 24. dooly
  5 z 5

  :

  Prostě skvělá hra
  Hru Carcassonne jsem koupil už před rokem, hned druhý den poté, co mi ji předvedl jeden kamarád. Je neuvěřitelně chytlavá, za což vděčí především hernímu systému a také relativní jednoduchosti pravidel.
  Nejvíc se mi na ní líbí, že je opravdu hratelná snad v jakémkoliv počtu hráčů. Samozřejmě, že zatímco hra ve dvojici přípomíná spíše taktickou šachovou bitvu, hra v pěti nebo dokonce šesti (s 1. rozšířením), je především o zábavě s dobrou partou. Úměrně s počtem hráčů totiž výrazně roste stupeň náhody (v pěti lidech dostanete každou 5. kartičku) a nějaké veliké budování pak hrozí jedině v případě, že se sejde parta stavařů :)).
  Druhou super věcí jsou rozšíření. V současné době jsou tři velká a několik menších (POZOR! V NĚMECKU PRÁVĚ VYCHÁZÍ ŘEKA II 🙂 – http://www.boardgamegeek.com/game/18836) a použitím každého z nich hra dostává zcela novou dimenzi.
  Pokud nehrajete s výrazně slabšími spoluhráči, hra nemá šanci upadnout do stereotypu – je vždy plná zvratů a napínavá až do konce. Velice často se stane, že prohrajete/vyhrajete v posledním kole.

 25. KLOKAN007
  4 z 5

  :

  DOBRÁ HRA
  V první řadě chci poděkovat za hru Carcasone, neboť se mi opravdu líbí.
  V druhé řadě bych chtěl sehnat nějaké lidičky, abychom ji mohli hrát…
  A nakonec snad něco o hře.
  Hru nevlastním, a tak hlad po ní narůstá každým dnem, kdy čekám na příležitost, abych si ji mohl zahrát u kamaráda nebo na nějaké akci. Zdá se mi dobrodružná, pěkně vyvedená, nutí přemýšlet atd. Hodně zde bylo již napsáno. Nechci dopadnout tak, že bych se naučil všechny kartičky a odhadoval co má kdo v ruce (verze s rozdáním kartiček) nebo, co si kdo může „“vytáhnout““ (klasická verze). To opravdu nechám hráčům bridge, mariáše a scrabble. Myslím si, že hra se tím potom dostává do zcela jiné dimenze a nutně se ztrácí pocit hravosti a jde jen o profesionální motivaci. Ale od toho je to hra, abych si ji hravě zahrál, ne? Co se týče grafického provedení, líbí se mi. Systém rozšíření mi také vyhovuje, ale spíš s přidáním „“čuníka““ a kartiček s erby a atp. Rozhodně mne moc nenadchlo zboží. Mé protivníky to nutí se soustředit se jen na zboží a nechávají stranou louky apod. Samozřejmě, lze toho využít, ale … Na druhou stranu systém zboží přináší body za uzavření města i někomu jinému, než obdržiteli kartičky zboží a to je jistým způsobem oživení.
  Na závěr tedy: Dobrá hra pro hravé i profesionály, kteří si jistě (včetně pravdiel) uzpůsobí k obrazu svému.
  Hraní zdar a pleas, zájemci ozvěte se na mkuba@volny.cz rád bych dal něco dohromady, zejména Modřany a širší okolí.
  Michal

 26. REM
  4 z 5

  :

  Rozšíření

  Také jsem propadl kouzlu Carcassonne. Každé rozšíření této hry přidává nové a nové prvky a nové strategie. Hodnotil bych tuto hru maximálním počtem bodů a 4,5 dávám jen proto, že chce-li člověk mít nejnovější rozšíření, nemůže čekat. až ji firma Albi vydá, ale musí si ji objednat v zahraničí např. u některé firmy, která prodává hry vydavatele RIO GRANDE. Zářným příkladem je rozšíření „“Řeka““, která je v zahraničí už dávno součástí základní sady a u nás se ještě neobjevila. Totéž u nejnovějšího rozšíření „“Král a zvěd““ (dvojí rozšíření – jak pro základní Carcassonne, tak pro Carrcassonne – Lovci a sběrači, kdy toto rozšíření je už i v neněmeckém světě dávno na trhu. Musím upozornit, že oproti prvním dvěma rozšířením je „“Řeka““ i „“Král a zvěd““ velice malá sada, ale každopádně obě rozšíření oživí strategii.
  „“Řeka““ jen rozšiřuje krajinu o nový prvek a nesouvisí s nějakými doplňkovými pravidly. Jen dělá hru zajímavější hned od počátku, protože řekou se začíná a tudíž každý nový začátek je jiný – nezačíná se vždy od stejné kartičky, jako v základní hře. Obsahuje, ale i klášter, části měst a i cesty (12 kartiček).
  „“Král““ rozšiřuje hru o 5 kartiček krajiny a 2 doplňkové kartičky s obrázkem krále a rytíře. Bojuje se zde o Krále(rytíře). Získává je postupně během hry ten, kdo uzavře největší město (nejdelší cestu) a na konci hry ten, kdo má krále (rytíře), získává bod za každé během hry uzavřené město (cestu).
  Já sám jsem si obě rozšíření objednal přes internet v Británii.

  Poznámka firmy Albi: V poslední době bývá častým zvykem, že nová hra vychází současně v německé i anglické verzi. Firma Rio Grande Games je velkým producentem moderních deskových her a vydala anglické verze obou podzimních novinek z rodiny Carcassonne (Král a zvěd, Hrad) současně s těmi originálními. Společnost Albi je oproti svým zahraničním partnerům v trochu odlišné pozici. Přesto se snažíme pro své zákazníky vždy dojednat co nejlepší cenu. Při tom se bohužel nevyhneme občasnému zdržení při uvádění hry na český trh.

 27. postuli
  5 z 5

  :

  Včetně všech rozšíření…
  …je výborná a báječná hra pro rodinu s dětmi (náš případ). Jsou dva negativní body na které bych případného zájemce upozornil, a proč dávám 4 hvězdy:

  1. Do základní krabice se nevlezou všechny kartičky (pokud pořídíte všechna rozšíření, včetně řeky) do prostoru tomu určenému :-(.

  2. Barevné rozdíly zadních stran u karet základní verze a dalších rozšíření jsou patrné (to znamená při znalosti typu karet z jednotlivých rozšíření lze snížit podíl náhody). Tento nedostatek lze eliminovat vybíráním z pytlíku, ovšem při častém hraní, dochází při lovení z pytlíku k poškození karet :-(.

 28. cyklik
  5 z 5

  :

  Zkuste to a uvidite.
  Chtěl jsem také přispět na tuto stránku recenzí, ale skoro většina již byla zde zmíněna. Jsem již vášnivý hráč této hry a hraji jí téměř každý den a zkusím to vše shrnout z mého pohledu do několika bodů.
  1. Je to celkově úžasná hra, neboť jsem donedávna vyrůstal na dostihách a šachách, až do té doby něž jsme objevil Carcassonne. Nepochybně existuje spousta dalších kvalitních her, stačí se jen podívat na žebříček top 5 od Albi.
  2. Hra má jednoduchá pravidla a rychle se do ní vžijete. Autora trkl originální nápad, který dovedl do zdárného konce. Po přidání dalších rozšíření hra mění charakter a začíná být napínavější a zajímavější.
  3. Co se týče grafického zpracováni – je taktéž výborné. Ale chybí mi tu více kartiček s vícero kombinacemi. Mám obě dvě rozšíření a kreslil jsem si a přišel jsem na skoro dalších 50 možných druhů kartiček a právě některé z nich mi ve hře chybí.
  4. Pro pár odehraných hrách jsem si uvědomil, že je zde velký podíl náhody, a tak jsem pro jednoduché změny základních pravidel, aby se tento podíl zmenšil. Hra je pak strategičtější.
  5. A na závěr kritika, kterou zde neustále čtete. CHYBÍ MI NA NAŠEM TRHU DALŠÍ VYDANÁ ROZŠÍŘENÍ! Alespoň aby byla konečně v prodeji řeka. S králem, jako nedávnou novinkou, příliš nepočítám.
  Shrnuto a podtrženo: Hru doporučuji všem co si rádi hrají a mají rádi logiku. A doufejme v blízký prodej dalších rozšíření. Přeji příjemný prožitek ze hry.

 29. budka
  5 z 5

  :

  Carcassone
  Naprosto úžasná hra, která dokáže zabavit na dlouhé hodiny. Pokaždé, když se hraje, vzniká něco nového, úžasného. Unikátní hra pro dva a více hráčů, jejíž největšími přednostmi jsou variabilita, taktika, zábava, možnost spolupráce, ale hlavně to, že člověk nemusí obchodovat a směňovat za fiktivní peníze se spoluhráči. Její rozšíření přináší více možností zpestření hry a nápady, jak umocnit celkový dojem. Dokonale při ní utíká čas a poskytuje pobavení pro široký okruh, jak samotných hráčů, tak i přihlížející diváky.

 30. muf211
  3 z 5

  :

  Carcassonne – subjektivní „“recenze““
  Asi budu narozdíl od ostatních recenzistů kritičtější, ale musí to tak být :-))

  Mám rád deskové hry. Léta jsem hrál šachy, později jsem se odchýlil postupně od logických her až ke hrám, ve kterých hraje náhoda jistou roli.

  Když jsem poprvé usedl ke hře Carcassonne, byl můj první dojem: nuda, počítání, pomalost.

  Druhý dojem: zajímavá a originální myšlenka, hezké zpracování, zajímavá strategie…

  Nyní, když již mám hru nějakou dobu (i když ne dlouhou) koupenou a uvažuji trochu nad strategií této hry, stále více se mi vybavuje jeden příspěvek, který jsem o této hře našel na jednom německém fóru:

  „“Můžu mít v hlavě třeba slámu a stejně vyhrávám““

  V čem vidím hlavní problém? Ve hře pokročilých hráčů se hra časem změní na jednoduchý souboj: kdo získá louku, vyhrává. Cesty nemá ani smysl obsazovat, u měst rozhoduje spíše náhoda, ale bodový rozdíl v souboji o města je poměrně malý. Jediný myšlenkový rébus je tedy pouze v boji o louky.

  Hra není dost dobře vyvážena z hlediska náhody. Podle oficiálních pravidel je tam příliš mnoho náhody a hra se stane jen mechanickým sběrem bodů.
  Jediný lék na ostranění náhody je rozdat karty hráčům, potom už bude cesta k mistrovství „“snadná““ – naučit se všechny karty nazpaměť a taktizovat.

  Abych jen nekritizoval, přesto všechno si myslím, že se ke hře budu občas vracet, ale hold vrhcáby jsou vrhcáby 🙂

  Takže osobně dávám

  + za myšlenku
  + za provedení hry
  + za možnost hrát ve více lidech

  – za příliš velkou náhodu dle standardních pravidel
  – za cenu (na to že je v balení jen kus obarveného dřeva a kartičky z kartonu
  je 500,- celkem dost)
  – malou dynamiku hry (žádné náhlé zvraty apod..).

 31. Ketty
  3 z 5

  :

  Zklamání
  Hru Carcassonne už vlastním asi půl roku, a musím říci, že mě docela zklamala. Ze všech recenzí, které jsem měla možnost přečíst jsem usoudila, že tuhle hru prostě musím mít. Takže jsem očekávala více. Hra se mi zdá příliš jednoduchá. Kartiček by mohlo být více, ale na tom se asi shodnu s většinou hráčů. Líbí se mi však, že je hra kvalitně provedena. Dřevěné figurky jsou u většiny dnešních her vyměněny za plastové a to nějak není ono. Velikost krabice je skutečně zbytečná, ale je to asi nutné z hlediska psychologie prodeje. Dali by jste šest stovek za nějakou pidi krabičku? Teď jenom doufám, že když už hru mám, ze ji časem přijdu na chuť.
  Mimochodem nezapočítávání nedostavěných měst a cest jsme zavedli take a prijde mi to celkem logické a spravedlivé.

 32. styx
  5 z 5

  :

  super hra
  Ve snůšce průmyslových her a hříček nevalné úrovně trůní Carcasone jako diamant mezi kamením… Po dlouhé době jsem zaznamenal opravdu dobrou hru, která strhla celou mou rodinu ke hraní a nejen to, i další moje známé, což se o množství jiných her říci nedá. Je to opravdu dobrá hra – má spád, myšlenku a je velmi dobře hratelná, a to jak pro děti tak pro dospělé. Pravidla jsou v podstatě jednoduchá a hratelnost vynikající, variabilita skvělá. Už ted sháním rozšíření pro dalšího hráče. Provedení hry je výborné opravdu hodně odolné, po týdenním intenzivním hraní se to na hře nijak neprojevilo (10 her denně).

  :-)) jen více takových her
  s pozdravem Styx

 33. Andílek
  5 z 5

  :

  Příjemné překvapení v modré krabici

  Hru Carcassonne jsem pořídil sotva před týdnem a musím se přiznat, že po prvotním zklamání ze skutečnosti, že jsem v ní nalezl o čtyři modré figurky méně, než mělo být (vyměnit nešla, neboť v obchodě už jinou neměli, a vrátit peníze jsem si nenechal, jelikož jsem byl velice zvědavý, jak se bude hra u nás doma líbit), a po prvním (poněkud zděšeném) pohledu do pravidel jsem jí propadl nejenom já, ale i má partnerka a její synovec taktéž. Pokud by to bylo možné, tak bychom hráli a hráli, a jsme si jistí, že Carcassonne si přibalíme do našeho dovolenkového kufru. Je jen trošku škoda, že tak veliká krabice (za nemalou cenu) neobsahuje nějaký „“transportní““ skladnější obal. Alespoň na kartičky by se jistě hodil. Jinak na hře obdivuji, jak dokáže dospělého i dítě pohltit a doslova ho přenese někam tam, na herní stůl. Člověk má najednou pocit, že právě on je kolonizátor neprobádaných středověkých hvozdů… Ale i když chválím, tak mám několik výhrad. Hned po několika hrách jsem začal hloubat o tom, proč na herním plánu nejsou řeky a mosty, které by dodaly krajině větší autentičnost a zároveň by i ztížily vlastní „“stavby““. Poněkud na kartičkách postrádám i nějaký ten les nebo rybník a hlavně bych uvítal mnohem větší počet kartiček se vstupy do města a vlastně kartiček by mohlo být více, zejména když hru hrajete ve větším počtu hráčů. Ale celkově je Carcassonne hra přímo báječná, bojovná i uklidňující. A důležité je i to, že s každou další rozehranou hrou člověka napadá spousta dalších možností, jak příště vykládat jinak, jak a kdy se vyplatí stavět města menší a cesty delší. Peněz věnovaných na nákup této hry tedy rozhodně nelituji, i když jsem (bohužel) právě na těchto stránkách zjistil, že nebyly poslední. Rozšíření prostě musím mít a pokud mě neuspokojí, tak si nejspíš nějaké další herní kartičky budu muset namalovat sám. A celkové hodnocení ? Chybějící figurky jsou odpuštěny a hru vřele doporučuji všem a do každého počasí. Jenom pozor, ať vám hra nezmokne nebo nedojde nějaké jiné úhony horší než zemětřesení.

  Poznámka redakce: Zjistíte-li u nějaké právě zakoupené hry z produkce Albi nedostatek, reklamujte jej tam, kde jste hru koupili. Dojde-li ale k podobné situaci, jakou zažil Andílek, dejte Albi vědět, kde a k čemu došlo a dojde k nápravě v prodejně i u Vás. (Andílek už má samozřejmě andělsky modré figurky v plném počtu. :-))

 34. Chiquitita
  4 z 5

  :

  Pro každého
  Tuto hru jsem koupila příteli k svátku hlavně proto, že se dá hrát i ve dvou a je stejně zajímavá jako hra ve více lidech. Je to taková hra na uklidněnou, protože je krátká a stihne se i těsně před spaním.
  Moc mě také potěšilo, že se dá hrát i s mojí sedmiletou neteří – udělali jsme změnu, nehrajeme na sedláky, protože strategie asi ještě pro ni není. Hra tím ztratila to neznámo o vítězi, ale jinak nás i ji moc baví.
  Doporučila bych ji všem co nemají moc času, ale hrát chtějí nebo koho moc neberou dlouhotrvající hry.

 35. Pity
  5 z 5

  :

  Aj rozšírenie
  Keď nam v Osadníkoch začně liest na nervi zlodej zahráme si Carcassonne. Mam aj rozšírenie a tam sa v určitých prípadoch nerátajú neuzavreté cesty a mesta takže to, co som niekde nižšie čítal, že si nerátajú neuzavreté, je teraz oficiálne a s tým rozšírením je to omnoho lepšie. Doporučujem každému 🙂

 36. Marta
  3 z 5

  :

  Herní paráda pro malé i velké
  Před časem jsem si zašla do prodejny her, abych rozšířila svou sbírku her. Prodávající se tehdy zmínil o jakési úspěšné hře CARCASSONNE založené na principu přikládání kartiček. Z jeho popisu jsem nabyla dojmu, že to je spíš hra pro děti a ne pro „“hráče““.

  O pár týdnů později jsem měla možnost si tuto hru zahrát u známého a byla jsem nadšená. Grafické provedení hry mě uchvátilo – nádherně malované kartičky s motivem krajiny, hradů i dřevěné figurky umožňují hráčům vniknout přímo do krajiny kolem francouzského města Carcassonne.

  Herní plán není pevný, tvoří se postupným přikládáním kartiček. Hráč si vybere kartičku z balíku a přiloží ji k některé z již vyložených kartiček. Musí přitom dodržovat pravidlo, že krajina musí navazovat. Na právě přiloženou krajinu smí hráč umístit svého poddaného a tím si zajistit vlastnictví území. V průběhu hry se na bodovací tabulce zobrazuje počet získaných bodů. Ty se dají získat za uzavření města resp. cesty, za klášter obklopený krajinou či za sedláka na louce. Uzavřením se území stává Vaším majetkem a svého poddaného smíte odebrat a použít ho k získání dalšího území. Vzhledem k tomu, že máte k dispozici omezený počet poddaných, musíte jejich zapojení do hry plánovat. Existuje několik strategií, jak se dostat k bodům. Buď vlastním budováním nebo šikovným vniknutím do soupeřova území.

  Tuto hru můžu jen doporučit. Perfektní grafické provedení, herní nápad, variantnost pravidel a skladnost jsou hlavní předností. Takže co víc napsat ???

  Herní parádu lze ještě upravit různými variantami, které jsou popsané na http://www.hrajeme.cz. Já osobně používám tyto varianty:

  1. spravedlivé rozdělení kartiček: protože je v zásobě pro všechny hráče 71 kartiček, měly by se na začátku podle počtu hráčů odstranit jedna až tři kartičky, aby se každý hráč dostal na řadu stejný počet kol (2 hráči =1 kartička, 3 hráči = 2 kartičky, 4 hráči = 3 kartičky, 5 hráčů = 1 kartička)

  2. 3 kartičky ze společné zásoby jsou otočeny lícem nahoru. Hráč na tahu si může vybrat některou z nich místo náhodné ze společné zásoby. Po odebrání se kartička doplní jednou náhodnou

  3. Do závěrečného součtu se nezapočítávají nedokončená města ani cesty (hráče to nutí uzavírat v průběhu hry).

  Rodina Carcassonne je poměrně velká. Lze si dokoupit:

  – Carcassonne Rozšíření
  – Carcassonne Rozšíření 2: Kupci a stavitelé
  – Carcassonne Řeka
  – Carcassonne Lovci a sběrači
  – Carcassonne Hrad

  Výrobce HANS IM GLÜCK na veletrhu v Essenu03 uvede pro nadšence další rozšíření k modrému Carcassone: Král (7 nových kartiček) a k zelenému Carcassonne: Špeh (5 nových kartiček). Bohužel to pravděpodobně dopadne jako s rozšířením Řeka a český hráč si bude muset nechat zajít chuť.

 37. J.R.
  5 z 5

  :

  Jednoduchá, rychlá a zábavná!
  Pravidla jsou více než jednoduchá. Hra nemá herní plán, ten tvoří hráči přikládáním rozličných kartiček k prvnímu základnímu kameni. Na kartách jsou obrázky měst, rozličné cesty a křižovatky, které je třeba smysluplně pokládat na “stůl”, ovšem kromě návaznosti na již vybudované území je třeba mít na paměti také vlastní prospěch.

  Body nezískáváte za budování, ale za strategické obsazování budoucích ploch. Zní to složitě, ale hraje se to jednoduše. K dispozici máte několik dřevěných “poddaných”, jejichž úkolem je zaujmutí vhodné pozice. Svého panáčka totiž můžete postavit do města, na cestu, do kostela, nebo na louku a při závěrečném bodování tak za něj získat cenné body, čím větší město nebo delší cesta, tím lépe.

  Body ale chtějí uzurpovat i ostatní hráči, takže se snaží vaše cesty “ukončit” dříve, než vytvoříte transsibiřskou magistrálu, dobývají se do vámi založených měst a okupují vaše louky. O bodech pak rozhoduje počet poddaných na daném území, které ale nesmíte po plánu nijak přesouvat. Pouze v případě dokončení stavby v průběhu hry se k vám figurka vrátí, ostatní zůstávají ve hře do umístění poslední kartičky, kdy dojde k závěrečnému bodování.

  Díky svižnosti hry stihnete za večer několik partiček a za čas se jistě naučíte v duchu počítat, kolik ještě zbývá “křižovatek” a “kostelů bez cesty”. Až vás základní verze omrzí, web výrobce vám nabídne více než deset variant a zdarma dalších dvanáct kartiček s řekou, protékající mezi městy. Koupit si můžete oficiální rozšíření s novými kombinacemi, katedrálou a rybníky až pro šest hráčů a registrovaní uživatelé hrají online turnaje!

  Jednoduchá hra nepotrápí unavenou mysl, ale pokud chcete zvítězit, musíte překonat vlastní lenost, naučit se kombinovat a zlepšit si základní matematiku. Nepřítomnost herního plánu je výhodou pro hráče turisty, podpora výrobce zase pro ty, kterým základní verze nestačí. Ať už patříte do kterékoliv skupiny, v Carcassonne se stanete středověkými architekty často a rádi!

  Recenze vyšla na http://zabava.atlas.cz

 38. Marek
  5 z 5

  :

  provedení

  Hra je bezva, nejvíc se nám líbí hra ve čtyřech. Jen by kartičky mohly být odolnější – už se nám povedlo pěkně rozehranou hru polít pivem a to jim rozhodně nesvědčí 🙁 . Doporučujeme si vytisknout i kartičky s řekou. My hrajeme vždy takovou variantu, že se po skončení hry nezapočítávají nedostavěná města ani silnice – tím jsou hráči nuceni rozestavěné město ukončit…

 39. PRALINKA
  5 z 5

  :

  SEJDEME SE CELÁ RODINA
  Hru jsme zakoupili jako vánoční dárek pro děti (10 a 15 let) a musím říci, že jí propadla celá rodina. Bohužel když jsme v největším herním zápalu, dojdou hrací kartičky. Uvítali jsme tedy rozšíření hry. Jen kartiček je pořád málo, i když nové kartičky jsou zajímavé. A tak již nyní plánujeme přikoupení další celé hry. Škoda jen, že kvalitní hry jsou pro běžný rodinný rozpočet trošku zátěží. Velkým kladem je, že se u této hry sejdeme celá rodina!

 40. Veverka
  5 z 5

  :

  Naše nová hra

  Hra je velice příjemná, dle mého soudu je nejlepší ve třech hráčích. Ve dvou hráčích může jednomu napomoci náhoda a má pak snadnější vytváření monopolu sedláků, což bývá rozhodující. Vítězí pak i o 200 bodů. Při více než třech hráčích se zase síly a představy hodně tříští. Hru máme asi měsíc a hrajeme ji celkem často. Hned jsme dokoupili rozšíření s katedrálami atd..

  Každý hru rychle pochopí, pravidla jsou jednoduchá a jasně popsaná, takže je ji možno hrát i při krátké návštěvě. Hru na podobném principu neznám, snad nejblíže je dle mě domino.  Trochu postrádám některé tvary cesty s městem. To sice tolik nevadí, ale vstupuje tam do hry jiná strategie, kdy může hráč soupeři třeba znemožnit uzavření města. Poděkování patří autorům za nápad a výrobcům za provedení. Cena je sice nemalá, ale kdo by cokoli nechtěl levněji. Takže si myslím že odpovídá kvalitě a stavu trhu. Celkově mohu srovnávat z mnoha různými hrami: Pylos, Dracia démoni, Monopoly, Dostihy a sázky, Koridor, Backgamon, Proroctví, a další. Některé jsou i vlastní výroby. Myslím že se Carcassonne natrvalo zařadí do naší skříně her a že se k němu budeme rádi vracet.

 41. Alnagon
  5 z 5

  :

  Originální a přitom jednoduché

  Hra je vskutku originální, nebo alespoň jsem se ještě nesetkal s žádnou podobnou a přitom jsou pravidla jednoduchá na pochopení a nový hráč při hraní není nijak výrazně znevýhodněn oproti zkušenějším. Snad jen tím, že nezná jaké a kolik karet ve hře je.

  Přiložená pravidla jsou jasná, doplněna vysvětlujícímy příklady, žádné problémy jsem při jejich studování nesledoval.Hrací plocha, tedy spíše dílky jsou pěkné a kvalitní a při skládání tvoří přesvědčivé obrazce – všechno pěkně navazuje.Počítadlo je zajímavě řešené, je škoda, že je jen do 49ti, již jsem několikrát dosáhl skóre přes 100 bodů, ale je s tím počítáno a není to zase takový problém.

  Velkou výhodou je také spád hry oproti jiným moderním společenským hrám, kde se hráči často modlí, aby už někdo konečně vyhrál.Nemohu hře dát méně než pět bodů, nespatřil jsem na hře žádnou chybu. Doufám, že se časem budou dát sehnat nějaká další rozšíření.

 42. Barka
  5 z 5

  :

  Tuze pěkná hra
  Narozdíl od jiných společenských her je mnohotvárnější a zábavná i ve dvou. Prima by bylo nějaké další rozšíření, jako třeba kartičky tržiště, kasárna či veřejný dům. Výtvarné zpracování hry je moc pěkné, kartičky na sebe dokonale navazují, oceňuji i trvanlivost a kvalitu materiálu, Pravidla jsou úplně jasná už při druhém hraní a navíc nechávají dost prostoru pro vlastní modifikace.

 43. Roy
  4 z 5

  :

  Sestavování mapy

  Výborná hra, která na první pohled (při letmém prostudování pravidel) vypadá velmi složitě, ale která vzápětí, co přejde hráčům do krve, skýtá velké množství zábavy. Je to hra s mnoha zvraty, při níž není (sejdou-li se rovnocenní soupeři) téměř do konce jasné, kdo bude vítězem.

  Hra je velmi originální – skládáním jakési mapy pomocí kartiček s různými částmi krajiny (města, cesty, pole atd.) a vhodným umísťováním svých figurek (jejich počet vám v určitých fázích hry přijde určitě hodně omezený!) se hráči snaží posbírat co nejvíce bodů. Konečné zúčtování přichází až na konec hry, kdy se sčítají body. Těsně před koncem bývá hra velmi napínavá, kdy každý hráč čeká na tu správnou kartu, která ho může spasit a ovlivnit celý výsledek.

  Grafické zpracování kartiček i podoba figurek je na výborné úrovni, pravidla jsou díky manuálu s velkým množstvím názorných obrázků snadno pochopitelná.

  Tuto hru je možno hrát i v jednom hráči a to buď na celkový dosažený počet bodů nebo si jen tak zkusit postavit celou mapu  o 9 x 8  či 12 x 6 políčkách, nejlépe se všemi městy plně uzavřenými (jde to!).

  Samotné hře se nedá snad vůbec nic vytknout, připomínky bych měl jen k rozšiřovací sadě, u níž bych za tu cenu (:-() čekal něco více než jen další figurky a pár kartiček navíc.

 44. Kolík Aťsepicnu
  4 z 5

  :

  Carcassonne na cesty
  Hru jsem hrál jen párkrát a musím jí pochválit. A z předchozích recenzí je vidět, že nejsem sám.
  Výhoda jenž tu nebyla vzpomenuta je skladnost. Vhodné právě pro cesty. Pokud vynecháme počítací tabulku vejde se celá hra do velmi malé krabičky či pytlíku.

 45. Johanka
  4 z 5

  :

  Zajímavá, ale ne moc dlouha hra
  Tutu hru jsme koupili před nedávnem. Hrajeme jí skoro každý večer a já osobně jsem s ní moc spokojena. Byla bych ráda za dororučení nějaké podobné.

 46. Myška Krupička
  5 z 5

  :

  Je to skvělá hra
  Já tu hru vyhrála na veletrhu hraček a rozhodně jsem ráda! Po nekonečně únavných Monopolech je tu konečně hra, která mě fakt baví!!! 🙂 A nejsem sama, kdo jí tak hodnotí, u nás doma se teď neni proč nudit!
  Každopádně ta hra nutí člověka přemýšlet a je fakt super, jak se v ní dá si navzájem pomáhat nebo neskutečně škodit!
  Ode mě je tahle pochvala něco fakt extra, protože mě většina her nebaví, ale tahle je FAKT dobrá!

 47. Daniel
  5 z 5

  :

  Dobrá hra
  Hra je velmi dobře provedena ve srovnání s jinými hrami českých firem, a co se týká zábavy, dává možnost lidské fantazii v budování svých měst, polí a klášterů. Na hře se mi líbí to, že je variabilní a ne stereotypní.

 48. Láďa Smejkal
  4 z 5

  :

  Jak to, že to někoho nenapadlo dříve?

  Když už je tady těch recenzí tolik, nedá mi to, abych nepřišel také se svojí troškou do mlýna. Když jsem si předloni poprvé prohlížel obrázky nové hry na internetu, byl jsem dost zvědavý. Vypadalo to na hru zcela odlišnou od těch, které jsem dosud znal. Skutečnost mne nezklamala. Po Osadnících z Katanu asi nejvýznamnější mezník herní historie posledních let přímo vybízí k otázce v nadpisu recenze!

  Hrací plán se tvoří postupně přikládáním čtvercových kartiček. Hráči postupně vytváří krajinu s hrady, cestami, kláštery a loukami. Figurku lze umístit pouze na právě přiložené políčko a to pouze na jeden druh terénu (cestu, hrad, klášter, louku). Při ukončení hradu, cesty nebo obestavění klášteru získává hráč body a také figurku zpět, což je velmi důležité, protože jich má k dispozici omezený počet. Hru je možno hrát v různém počtu hráčů, ale nejzajímavější je asi ve třech. Mimochodem víte, že si můžete hrát i sami (viz konec recenze).

  Carcassone lze uplatnit různou strategii. Hráč může vytvářet vlastní cesty nebo hrady či bojovat o připojení se k většímu soupeřovu hradu, cestě nebo i louce. V arzenálu silných hráčů nechybí ani tahy znemožňující nebo alespoň znesnadňující soupeřových plány (nejčastěji uzavření hradu).

  Bohužel jednu nevýhodu hra bezesporu má. Pokud si budu tahat pouze políčka s cestou, těžko v partii uspěji. Tuto vadu částečně odstraňuje varianta, kdy jsou vždy tři políčka otočená lícem nahoru a hráč, který je na tahu, si vybere jedno z nich nebo si vylosuje z ostatních. Po tahu se vždy doplní počet odkrytých políček na tři.

  Ke Carcassonne existují dvě oficiální rozšíření:

  První z nich „“Die Fluss““ (Řeka) lze nyní získat pouze spolu s počítačovou verzí hry nebo si je můžete stáhnout přímo ze stránek věnovaných hře http://www.hans-im-glueck.de/carcassonne/downloads.htm (Der Fluss). Mě osobně se líbí a mimo jiné je vytvořená krajina s řekou daleko hezčí :-).

  Druhé „“Die Erweiterung““ (Rozšíření), které je volně v prodeji i u nás, jsem ještě nezkoušel (nemohu tedy mluvit z vlastní zkušenosti), ale díky políčkům jako katedrála zvyšuje prvek náhody ve hře.

  Chtěl bych ještě upozornit na novinku z loňského podzimu „“Carcassonne – Jager und Sammler““ (Lovec a sběrač). Jedná se o zcela samostatnou hru od stejného autora, která je samozřejmě původní verzi hodně podobná. Shodl jsem se ale s dalšími hráči na tom, že vypadá jednoznačně lépe a trochu odlišný herní mechanizmus (bonusová pole, zvířata na loukách, ryby ve vodě) přináší ještě více zábavy.

  Okolo této hry vzniká (stejně jako kdysi kolem Osadníků) celý nový svět. Víte například o tom, že lze získat originální sáček nebo zásobník (věž) na kartičky? Spoustu informací najdete na stránkách http://www.hans-im-glueck.de/carcassonne. Mimo jiné bodovací tabulky k oběma Carcassonne, přehled kartiček, další varianty pravidel a každý měsíc také soutěž. Ta je možná vůbec nejzajímavější (jde o určitou obdobu solitéru), máte k dispozici 16 kartiček a omezený počet figurek (většinou 4-5). Cílem je postupným umisťováním políček získat co nejvíce bodů!

 49. Matěj Baťha
  4 z 5

  :

  Jednoduchá hra pro všechny

  No co ktomu ještě dodat, vždyť už jste určitě četli všechny výše uvedené chvalozpěvy. Tak já to jen v kostce shrnu.

  Největší přednosti:

  • Hra, kterou mohou díky jednoduchosti pravidel hrát i malé děti (nenechte se mást tou osmičkou na krabici:-)
   Díky veliké variabilitě zejména hracího plánu, ale i možných taktických postupů ve hře použitelných, si tuto hru oblíbí i ti již odrostlejší hráči.
  •  Hru si stejně dobře zahrajete ve dvou jako v pěti. Dokonce i v případě, že neseženete žádného spoluhráče, můžete si Carcassonne zahrát jako solitér.

   Drobné nedostatky:

  •  Náhoda ve hře je umocněna nepoměrem bodových zisků z měst oproti bodovým ziskům z cest (2:1). Takže stane-li se při hře, že jednomu hráči chodí samé cesty, jsou jeho šance na vítězství výrazně nižší.

  No a z toho vyplývá pár doporučení hlavně těm, kteří se chystají hru Carcassone pořídit a nevědí pro kterou variantu se mají rozhodnout (klasickou, nebo novější „Lovce a sběrače“): Jestliže budete hrát s menšími dětmi tak doporučuji tuto, tedy klasickou hru.
  Dáváte-li přednost menšímu podílu náhody pak doporučuji „Lovce a sběrače“. No a jestliže si prostě chcete zahrát dobrou hru s přáteli a jestli při ní rozhoduje náhoda o trochu víc nebo snad o trochu míň tak na tom vám tolik nezáleží, no tak si vyberte tu která se vám bude víc líbit:-)

 50. Jaromír Kovařík
  5 z 5

  :

  Carcassonne pro hráče i nehráče

  Klaus Jürgen Wrede  nepatří mezí zkušené a známé  autory her – tedy do roku 2000 nepatřil. V tuto dobu se mu totiž podařilo vytvořit dílko nevídané kvality, a to dílko se jmenuje Carcassonne. 

  Po rozbalení krabice na Vás vykouknou plata plná půvabných kartiček, jedna počítací deska a hromádka dřevěných figurek pro 5 hráčů – vše prvotřídní kvality. Návod i celé balení je kompletně české, navíc návod obsahuje velké množství obrázkových příkladů, které pomohou k rychlému osvojení pravidel.

  Vlastní hra se hraje velmi jednoduše. Každý hráč má jednu barvu figurek. Kartičky jsou společné – ty se otočí lícem dolů. Hráč na tahu vždy jednu kartičku otočí a přiloží ji k již vyloženým tak, aby na všech stranách „“pasovala““. Je to vlastně jako puzzle. Hráči se střídají ve vykládání tak dlouho, dokud nevyloží všechny kartičky. Poté hra končí. Při svém tahu mohou (a nemusí) na právě umístěnou kartičku umístit svoji figurku. Musí se rozhodnout, zda ji umístí na cestu (lupič), do města (rytíř), do kláštera (mnich) nebo na louku (sedlák). Každá z těchto postav mu může přinést body, o které právě ve hře jde.

  Hra je kouzelná a výjimečná hned v několika směrech:

  • je tvořivá (hráči společně vytvářejí krajinu)
  • může být kooperativní (2 nebo více hráčů se snaží dostavět město s cílem získat výhodu)
  • je velmi zajímavá ve dvou, třech, čtyřech i pěti hráčích (což je unikátní vlastnost, protože hry vhodné pro dva většinou nejsou vhodné pro víc a naopak)
  • je svižná (jedna partie se dá odehrát i za 15 minut, pokud si hráči berou kartičky dopředu a přemýšlejí během tahů spoluhráčů)
  • je přitažlivá jak pro začínající hráče, tak pro zkušené hráče – oběma skupinám nabízí svými možnostmi široký prostor
  • ke hře existuje velké množství variant a rozšíření pro šestého hráče s novými kartičkami
  • hru můžete postupně dovybavovat dalšími rozšiřujícími sadami: rozšíření číslo 1, rozšíření číslo 2, samostatná varianta hry Hrad obsahující rozšíření Řeka a Král, samostatná varianta hry Carcassonne Lovci a sběrači.
  • lze ji hrát také jako soliter (sám se sebou) – na co nejvyšší počet získaných bodů

  Právem Carcassonne posbíral dvě nejprestižnější evropská ocenění  roku 2001 a jeho prodej přesáhl podle dostupných informací milion prodaných kusů.

  Chcete-li vstoupit do kouzelného světa moderních společenských her, Carcassonne je to pravé.

Přidat hodnocení hry