Novinky, recenze, soutěže, vše o moderních společenských hrách.
Novinky 2022

EuropeMasters vždy prověří kvality her i hráčů


Pokud je hraní deskovek vaším koníčkem a hledáte nové podněty, jednou z možností, která se nabízí, je účast na turnaji EuropeMasters. Je to mistrovství čtyřčlenných družstev ve čtyřech hrách. Každoročně se koná v rámci veletrhu Spiel v Essenu a účastní se ho hráči z celé Evropy.

Jak turnaj EuropeMasters vznikl

Historie turnaje EuropeMasters, což je jinými slovy Mistrovství Evropy v deskových hrách, se odvíjí od roku 1977, kdy v Berlíně proběhl první šampionát Německa jednotlivců. V roce 1983 se v Essenu uskutečnilo první mistrovství Německa družstev. Od roku 1987 pokračovala soutěž pod novým názvem Intergame. Turnajů se až do roku 1998 pravidelně účastnilo 24 družstev z několika zemí. Po roční přestávce se v roce 2000 poprvé hrálo v Holandsku pod novým názvem EuropeMasters. V roce 2001 a 2002 byl turnaj pořádán v rámci největšího herního festivalu Beneluxu v Eindhovenu. V roce 2003 se přesunul zpět na Internationale Spieltage v Essenu. V posledních letech se turnaje účastní přibližně 35 týmů z 15 zemí.

Mistrovství Evropy v deskových hrách  má velmi poutavý formát. Jedná se o turnaj čtyřčlenných družstev. Pořadatel zhruba čtvrt roku před akcí vyhlásí čtyři hry, které se budou hrát, a příslušné hry přihlášeným týmům rozešle. Většinou se přitom jedná o hry vydané v nedávné době. Vlastní turnaj pak proběhne během jednoho dne. Každý hráč hraje v každé hře jednu partii se třemi různými soupeři z dalších družstev. Výsledné pořadí v partii se oboduje 5, 3, 2 a 1 bodem. Po odehrání čtvrté hry se body za tým sečtou a určí konečné pořadí. Vítězný tým má obvykle okolo 65 bodů.

Úspěchy českých týmů

EuropeMasters 2013

EuropeMasters 2013 – hry, týmy, hráči

Čeští zástupci se na EuropeMasters mezi tradičními účastníky z Anglie, Belgie, Francie, Holandska a Německa objevili poprvé v roce 2002. Konkrétně se jednalo o družstvo Paluby. V roce 2004 se EuropeMasters účastnily již dva české týmy. Hned při své premiéře získal skvělé 2. místo vítěz 1. ročníku Čtyřpoháru tým Mamutek.

České týmy se pravidelně prosazovaly mezi nejlepší i v dalších letech. V roce 2005 obsadilo družstvo Paluby 2. místo. V roce 2007 obsadilo družstvo Paluby 3.–4. místo. V roce 2008 obsadilo družstvo Paluby opět 2. místo. Stejného umístění dosáhlo v roce 2010 družstvo One day Heroes.

V roce 2011 Česko konečně slavilo vítězství, a to díky excelentnímu výkonu celého týmu Třebotov. Družstvo One day Heroes skončilo třetí. Byl to zatím náš nejúspěšnější rok. V roce 2012 skončilo družstvo Poslední naděje třetí. V posledních dvou letech se českým týmům nepodařilo proniknout na stupně vítězů. Do cesty se jim postavily výtečně připravené německé týmy.

Jak se můžete na EuropeMasters dostat

Na turnaj EuropeMasters se týmy musí kvalifikovat. Slouží k tomu národní šampionáty. Ten český se nazývá Čtyřpohár a má stejný formát jako EuropeMasters. Je to neoficiální mistrovství republiky týmů. Pravidelně se ho účastní kolem 25 týmů a na EuropeMasters se kvalifikují nejlepší tři.

Pokud se rozhodnete přihlásit na Čtyřpohár, získáte spoustu nových zážitků, dostanete zajímavou možnost podívat se na některé hry pod drobnohledem, zjistíte více o jejich herních možnostech a strategiích. Hraní stačí věnovat pár (desítek) hodin času. Turnaje probíhají v přátelské atmosféře. Nehrozí vám, že by vás tam „zmastila“ nějaká těžká váha typu Magnuse Carlsena. Nicméně určitá alespoň malá dávka příslušných vloh se přeci jen hodí.


 

Související článek

Zhodnocení her na EuropeMasters 2014

Napsat komentář