Hrajeme.cz
E-deskovkyO hrách a hraníPřečtěte si

E-deskovky – svatokrádež, nebo skvělá alternativa?

Ptát se, zda hrajete deskovky, je na webu zaměřeném na moderní společenské deskové hry zbytečná otázka. Ale co když se zeptám, zda hrajete e-deskovky?

Dopustil jsem se svatokrádeže? Připadá vám, že to je nesmysl a že taková hra je pouze moderní a rozhodně není deskovou a už vůbec ne společenskou? Pak určitě sledujte tento seriál. Představí vám možnosti, které u deskových her nabízí tablety a chytré telefony. A třeba zjistíte, že vám skvěle vyplní chvíle, kdy z různých důvodů nemůžete hrát tradičně.

A pokud jste už e-deskovkám podlehli, tento seriál vám pomůže při objevování nové kvalitní konverze deskové hry nebo získáte herní tipy.

Těšit se můžete na recenze a tipy k elektronickým předělávkám klasik, jako je Puerto Rico, San Juan, Tikal nebo Caylus, moderních pecek jako Small World, Ascension a Lords of Waterdeep i čistě elektronických deskovek jako Heroes of Hearthstone. Jeden článek plánujeme věnovat gamebookům a hned příští typům na vhodná zařízení.

Co je tedy na elektronických deskovkách tak skvělé?

Předně můžete hrát kdekoli a kdykoli. Třeba v autobuse při dojíždění do práce nebo také, ano, na záchodě! Nemusíte se složitě domlouvat s přáteli a organizovat celovečerní herní akce. A tady se hned dostáváme k hlavní nevýhodě – nesetkáváte se s přáteli u společné hry.

Právě tento klíčový rozměr moderních společenských deskových her – setkávání, osobní interakce, komunikace a sdílená emoce v e-deskovkách citelně chybí. Některé hry jej nahrazují emotikony nebo předpřipravenými hláškami, některé vám dokonce umožní chatovat, ale kdo by se při soustředění na relativně malou plochu ještě zabýval vyťukáváním zpráv. Navíc není nad osobní kontakt. V některých chvílích to vyloženě chybí – třeba, když potřebujete protihráči pořádně od plic vyhubovat nebo jej naopak lehce škodolibě připravit na vaše následující vítězné tažení.

Na druhou stranu, kdykoli máte k dispozici protihráče – ať díky internetu, nebo díky umělé inteligenci naprogramovaných protivníků. A to ocení obzvláště ti, kteří mají málo času nebo mají herní parťáky rozeseté po různě po republice. Navíc se přes e-deskovky můžete svolat ke společné hře i se svými přáteli. Jen si bohužel moc nepokecáte a neoceníte poker-face parťáků.

Deskovku na tabletu paradoxně využijete i fyzicky s přáteli – třeba při společné cestě vlakem nebo kdykoli, kdy jste omezeni místem. I hry, kde protivníci nesmí vidět vaše karty, se dají hrát díky módu, při kterém ukončíte své kolo, čímž se zakryjí vaše údaje, a protihráčovy údaje se objeví až po dalším potvrzení.

Elektronické deskovky můžete také skvěle využít jako trénink na skutečnou partii nebo se pomocí vestavěných tutoriálů novou hru naučit a přesně pochopit pravidla. Partie jsou také většinou výrazně rychlejší než u klasických deskovek, protože odpadá příprava a úklid herního materiálu, počítání bodů a obsluha všech herních prvků – to vše totiž za vás udělá počítač.

A protože o peníze jde vždy až v neposlední řadě, je důležité zmínit, že vás deskovky v tabletu nebo mobilu vyjdou výrazně levněji než fyzicky vyrobené. Sice se nemůžete probírat všemi kartami, kochat se detailně zpracovanými figurkami a zaplnit všemi komponenty velký jídelní stůl, ale zaplatíte většinou jen desetinu ceny fyzické deskovky.

 

Tak co myslíte, nestojí za to deskovku na tabletu nebo třeba v mobilu vyzkoušet? A jaké jsou vaše argumenty pro nebo proti elektronickým deskovkám?

Mohlo by vás také zajímat

14 komentáře

E-deskovky: Co dát na desku místo herního plánu? | Hrajeme.cz 12.2.2015 at 23:11

[…] Navazujeme na článek E-deskovky – svatokrádež, nebo skvělá alternativa? […]

howska 15.10.2014 at 11:27

Deskovky mám rád, ale nesnáším přípravy hry – představa přípravy složitější hry mne většinou donutí buď sáhnout po nějaké jednoduché, nebo nehrát vůbec (ano – jsem líný a začněte kamenovat).
Zakoupil jsem kdysi Ticket to ride, což byla první hra, která mne vtáhla k deskovkám. Digitální verzi této hry jsem si pořídil i na xbox a zatímco počet odehraných her té fyzické se pohybuje okolo cca 20 her, u digitální je to v řádu stovek. Je to totiž rychlejší, jednodušší a hlavně vždy mám soupeře…
Na druhou stranu ale toužím po „černé hodince“, kdy nejde proud (což starší z nás asi dobře znají z předrevoluční doby) a celá rodina se sejde u svíčky a na stole rozloží deskovku…
Těším se ale na další články na téma e-deskovky a pokud bude nabídka her dostečně široká a hratelnost dobrá, tak věřím, že si kvůli tomu jsem schopný koupit tablet, který jinak považuju za zbytečnost…

ladyarcher 14.10.2014 at 9:11

já hrála osadníky na mobilu a stačilo mi to uplne v pohode.
když člověk nemá zrovna s kým hrát, třeba ve vlaku, tak je to výborná alternativa jak se nenudit na cestách.

waf 12.10.2014 at 0:19

Na tabletu (na mobilu se to moc hrát nedá – je to příliš malé) s OS Android mám Carcassone (včetně rozšíření), Osadníky z Catanu (včetně rozšíření), Small World 2, Ticket to Ride (včetně rozšíření) a Tigris a Euphrat – Android toho na rozdíl od iOS o moc více nenabízí. Všechny tyto hry mají jednu společnou a dost podstatnou vadu, a to příliš slabé počítačové protivníky. Na odreagování a zabití času je to fajn, ale na vážnější hraní to určitě není (malým dětem to ale stačí). Některé ty hry sice nabízí multiplayer (kromě Tigris a Euphrat, tam je jen hotseat, a v zásadě Carcassone, kde to ještě nemají vychytané), ale k tomu nepotřebuji tablet a raději si zahraji skutečnou deskovku.

matewr 9.10.2014 at 17:37

Na tabletu ani jiném mobilním zařízení jsem hrát ještě nezkoušel, páč moc necestuju a nemám to všeobecně rád… ale e-deskovky hraju dost často na Boardgamearena.com, což je dle mého názoru nejlepší portál s e-deskovkami vůbec.

Michal Hazi 11.10.2014 at 16:52

Díky za tip. A nevadí vám, že musíte při tom sedět u počítače? Jestli máte smartphone nebo tablet a jste zvyklý hrát elektronické deskovky, určitě to zkuste i tak.

matewr 15.10.2014 at 13:02

Protože pracuju v práci, kde jsem u počítače celou dobu a povětšinou si můžu dělat co chci, tak mi to vůbec nevadí. Spíše jsem to myslel, tak že neholduji vůbec tabletům a smártfounům, takže je ani nevlastním… věřím však, že se jedná o mnohem lepší zážitek, než tomu je na počítači. když jsem viděl video představující galax trucker na Ios, tak jsem čuměl, jak je to promakaný

zdenda 8.10.2014 at 12:35

Protože nemám moc času a navíc nemám ani s kým hrát, využívám možnosti zahrát si buď proti PC nebo i s živým soupeřem po internetu poměrně často.

Michal Hazi 11.10.2014 at 16:53

A jaké e-deskovky hrajete?

Duhamuz 8.10.2014 at 7:33

Pořídil jsem si do tabletu Ticket to Ride. Opravdu za zlomek ceny. Amerika + Evropa + USA 1910 + Evropa 1912 + Švýcarsko + Indie, mně vyšla na maximálně 500Kč. Mám je k dispozici okamžitě když potřebuji. Ať sám, nebo s osobami, které jsou kolem mně a nebo online. Online hraji nejčastěji. A sem spokojený. Přesto doma mám jak Ameriku tak Evropu, celkem za 2000Kč. Znatelný rozdíl. Hru můžete hrát jen omezeně. Nicméně, ikdyž to vypadá že to haním, tak to tak není. Až se k tomu někdy v budoucnu dostanu, koupím si např. další uvedené rozšíření. Sem absolutní příznivec rozložené hry na stole. Ten pocit, držení karet v ruce apod. Lidi kolem mně, diskuze apod. To je prostě nenahraditelné.
Taktéž občas hraji hry na brettspielwelt.de.
Řekl bych že je to stejné dilema jako s e-knihami. Ale vemte si na na cestu 10Kg knihu, když může mýt pár kilobytů, které nic neváží.
Jde o to, že hry jsou nádherné. Ale né vždy je máte s kým hrát. Nebo dostatečný počet lidí. Mám několik her, které bych si rád zahrál. Ale nemám s kým. Např. Vládci podzemí, a jiné. Tohle je alternativa. A Podotýkám, že výborná.

Michal Hazi 11.10.2014 at 16:55

Vystihl jste to skvěle. Jsem na tom stejně. Rozhodně není nad to mít nějakou velkolepou (ale vlastně jakoukoli) hru rozloženou na stole.

tondakolik 7.10.2014 at 22:31

Čas od času hraji některé hry na brettspielwelt.de, ale není to ono, nejen že chybí ten kontakt s protihráči, ale na hru se nemohu tak soustředit a na deskovou hru to prostě nikdy mít nebude.

Michal Hazi 11.10.2014 at 16:56

A co vás odvádí od soustředění?

tondakolik 15.10.2014 at 10:59

nejde ani tak o „odvádění soustředění“ jako spíš o to, že když nevidím například ty kostičky ve své zásobě, nemám takový přehled o tom, co se děje na hracím plánu a podobně
i když je pravda, že když člověk hraje s přáteli deskovou hru, nemá čas ani chuť dělat u toho cokoli jiného, kdežto když sedím sám u počítače, nepřemýšlím neustále jen o hře a soupeřích, ale napadají mne různé jiné věci

Připojte svůj komentář