Hrajeme.cz
První dojmy

Co skrývá Zaklínač: Starý svět

Díky Blackfire, který mi poskytl prototyp hry The Witcher: Old World, jsem si tuto novinku mohl vyzkoušet a podělit se s vámi o první dojmy. Jednalo se o kvalitní prototyp, který si nic nezadá s lecjakou hrou, a to včetně grafiky. U nás se bude jmenovat Zaklínač: Starý svět. Hra je určena pro 1–5 hráčů, takže si ji zahrajete v sólovém módu i ve větší skupině. Vyjít by měla koncem tohoto roku, a těšit se můžeme i na rozšíření.

Pro úplnost je potřeba doplnit, že hra prošla veleúspěšnou kickstarterovou kampaní ve které ji podpořilo přes 45 tisíc zájemců celkovou částkou 6,8 milionu eur. Za hrou stojí Lukasz Wozniak s Go on Board a CD Project Red.

Zaklínač bez Geralta

Hra vás zavede do doby 200 let před tím, než se na scéně světa objeví zaklínač Geralt, kterého můžete znát z povídek a ságy od Andrzeje Sapkowského, seriálu či počítačové hry. Po konjunkci sfér se lidé začali potýkat s nejrůznějšími monstry, které se začala objevovat. Zaklínači se jim měli postavit a ochránit obyčejné lidi. Vzniklo několik zaklínačských škol, kde se mladí adepti cvičili. Každý hráč představuje zaklínače, zabijáka monster, z jedné konkrétní zaklínačské školy, má svůj unikátní balíček počátečních karet a speciální dovednost.

Nový Zaklínač bude dobrodružnou hrou, ve které zaklínači soupeří mezi sebou o to, která škola bude nejprestižnější a nejváženější. Každý hráč rozvíjí svou postavu, bojuje s monstry, ale i ostatními zaklínači. Odznakem úspěchu jsou trofeje, které získá a které mu také poskytnou cennou zkušenost, konkrétní výhodu do dalšího boje. Zvítězí ten, kdo jako první získá čtvrtou trofej.

Zaklínač je mé oblíbená fantasy. Byl jsem proto zvědav, nakolik se nové hře daří přinést jeho charakteristiky a atmosféru. Daří se jí to velmi dobře. Jejím základem je fantasy svět, ve kterém se pohybují zaklínači, čistí ho od monster, která se v něm zabydlela.

Lektvary.

Jak se hraje

Hra je založena na originálním deck-buildingu. Balíček karet vám slouží k cestování. Jednotlivá místa na mapě jsou v lese, v horách nebo u vody. Má ale i další funkci, a to v boji. Při výběru nových karet nebo při jejich odstraňování budete tyto aspekty zohledňovat.

Jak se tedy hraje? Nejprve můžete použít karty, které máte na ruce k pohybu a využívání akcí na jednotlivých zastávkách. To vám především slouží k rozvoji vaší postavy ve čtyřech dovednostech: boj, obrana, alchymie a speciální dovednost vaší zaklínačské školy. Ve druhé fázi můžete bojovat s monstrem nebo jiným zaklínačem na místě, kde stojíte. Nebo můžete provést průzkum místa, či jeho okolí. Díky tomu se rozehrají menší příběhy a rozhodnutí, která vám něco přinesou, nebo vás o něco připraví. Jsou různorodá a pěkně podporují atmosféru hry. Nakonec si doberete karty do ruky a jednu z nabídky si pořídíte.

Ve hře se mi především líbí, jak pracuje s kartami a celým balíčkem. Využívá jednoduché principy, které do sebe krásně zapadají. Například na konci tahu si doberete do ruky do tří karet a pak si z nabídky jednu kartu do ruky doberete, zaplatíte za to ale 0–2 kartami z ruky. Tím můžete získat silnější kartu, ale budete mít menší manévrovací prostor v dalším kole. Budete mít totiž méně karet v ruce, které potřebujete na pohyb, případně i na boj.

Boj je založen na jednoduchém principu

Boj je vymyšlen opět jednoduše a chytře. Na začátku boje si z dobíracího balíčku a odhazovacího balíčku vytvoříte svůj balíček „života“. Do prvního kola boje vstupujete jen s tím, co máte v ruce, případně s kartami, které získáte díky lektvaru, který „vypijete“. Stejně tak u monstra si připravíte její balíček, který bude obsahovat tolik karet, jaká je její vitalita. Při boji vykládáte kartu či více karet, která vytvoří komba – musí na sebe navazovat barvou podle rozšiřujícího štítku. Pak projdete všechny aktivované ikony a vyhodnotíte je.

Za monstrum hraje jiný hráč. Pře odhalením nahlas určí, zda příšera útočí výpadem či zda kouše. A kartu vyhodnotí. Za každý zásah, který monstrum utrpí, „platí“ kartou. Když nemá žádnou kartu v balíčku, je poražena. U hráče je to trochu složitější, nejprve blokuje pomocí štítů, pak odstraňuje karty z dobíracího balíčku a nakonec i z ruky. Když nemá žádné karty, je zaklínač knokautován a prohrává. To, ale neznamená, že by byl vyřazen ze hry, nebo něco podobného. Nezíská trofej a peníze, ale získá novou kartu v hodnotě 0 z nabídky jako zkušenost z boje.

Je na co se těšit

Jsou tu i další prvky, které ze hry Zaklínač: Starý svět dělají zábavnou a přitažlivou hru, kterou ocení všichni fanoušci Zaklínače, ale nejen oni. Pro první zahrání doporučuji hrát ve 3 hráčích, ale ve správné skupině si hru užijete i ve větším počtu. Hra má přístupná pravidla, s nimiž bez problémů seznámíte i příležitostné hráče. Zároveň má hra „správnou“ míru interaktivity. Klíčové bude vyvážit míru rozvoje a odvahy bojovat. A rozhodně doporučuji, abyste se boje nebáli. Hru si více užijete a bude vám také rychleji ubíhat. Hra má ještě jeden pozitivní efekt, a to, že jsou všichni hráči stále zapojeni do hry.

Hra je pro mě velmi příjemným překvapením a již se velmi těším na české vydání. Velmi to pomůže atmosféře hry a jejímu plynutí.

Deska zaklínače.

Související článek:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář