Hrajeme.cz
O hrách a hraníPřečtěte siPro náročnéPro rodinné hraní

Vyberte si správnou únikovou hru

Následující článek věnujeme tématu únikových her. Láďa Smejkal vám poskytne detailní přehled únikových her, které jsou či brzy budou u nás dostupné, a zároveň vás seznámí s tím, kde se tyto hry vzaly a z čeho vycházejí. Věnuje se hrám: Escape the Room (ThinkFun), Escape Room: Úniková hra (Identity Games, Blackfire), Únikovka: Závod s časem (dV Giochi, Albi), EXIT: Úniková hra (Kosmos, Dino), Unlock! (Space Cowboys, Blackfire).


Únikové místnosti

Nejspíše jste se již setkali s pojmem únikové hry nebo únikové místnosti a možná máte i některé za sebou. Každá úniková místnost má nějaké téma. Můžete se ocitnout třeba ve vězení, domě duchů, hotelovém pokoji, Golemově skrýši, hrobce. Společným principem je, že se společně s několika dalšími odvážlivci necháte zavřít v místnosti. Vaším úkolem je zorientovat se v situaci, vyřešit sérii hádanek a úkolů a dostat se ven. K vyřešení záhady a úniku z místnosti máte omezený čas (většinou 60 minut).

Prvotní inspirací únikových her byly počítačové hry. Při hře postupně odhalujete skryté nápovědy, luštíte šifrované vzkazy, otevíráte různé zamknuté skříňky a tajné dveře. Součástí hry bývají různé speciální efekty využívající moderní technologie.

Ptáte se, jak únikové místnosti souvisí se společenskými hrami? Vždyť do krabice s hrou těžko vtěsnáte zamknuté skříně, kufříky natož pak tajné místnosti a speciální efekty. Kupodivu se našli autoři, kteří dokáží atmosféru skutečných únikových místnosti přenést do společenské hry, kterou si můžete zahrát i doma. I tyto hry se stávají stále populárnějšími a vzhledem k tomu, že některé již u nás vyšly a na další se můžete těšit během podzimu, je ta pravá chvíle podívat se na ně trochu blíže.

Šifrovací hry

Ještě než se vrhneme na konkrétní únikové hry, rád bych připomněl ještě jeden související fenomén, a to šifrovací hry. Ty mají u nás poměrně dlouhou tradici a největších her se účastní na 200 týmů (pro velký zájem je účast omezena a je nutno projít kvalifikací). Nejstarší a nejznámější jsou brněnská Tmou a pražská Bedna. Jedná se o týmovou hru, ve které tým postupně řeší různě složité šifry. Řešením je obvykle poloha stanoviště s další šifrou. Některé hry jsou lineární (pořadí řešení zadání je pevně dané), jiné naopak mají více větví a hráči tak mohou luštit naráz více šifer (např. Matrix). Většina šifer vyžaduje od hráčů pozornost, logické myšlení a kreativitu. Únikové hry často pracují s různými prvky známými z šifrovacích her a zkušení účastníci šifrovaček mají nespornou výhodu nad ostatními.

Únikové hry

Všichni autoři únikových her museli vyřešit hned několik problémů. Jak kontrolovat řešení dílčích rébusů? Jak dodat hře téma? Jak zabránit tomu, aby se úkoly příliš podobaly šifrám? Podívejme se, jak se s tím jednotlivé firmy popasovaly. Vezmeme to hezky postupně, podle toho, jak se hry objevovaly a na závěr si necháme jejich porovnání a zhodnocení.

Escape the Room (ThinkFun)

První vydanou únikovou hrou je Escape the Room: Mystery at the Stargazer’s Manor od firmy ThinkFun. Hráči se ocitají v domě šíleného astronoma a řeší záhadu jeho zmizení a snaží se vyvinout obrovský stroj nacházející se v domě.

Reálné předměty jsou nahrazeny obálkami. Ty lze otevřít pouze po získání správného kódu tvořeného ikonkami, jejichž pořadí je dáno barvami. Pro kontrolu správnosti slouží kotouč, na kterém se řešení nastaví. Uvnitř obálek je příběhový text a herní materiál (mapa, skládačka, apod.), který slouží k určení dalšího kódu. Po dohrání lze vše vrátit zpět do obálek (na stránce hry najdete, co kam patří) a připravit třeba pro návštěvu.

Hra je lineární (některé předměty ale dostanete dříve, než je můžete využít), jednotlivé kroky jsou poměrně snadné a kombinují různé druhy myšlení. Únikovku si užijí také děti (cca od 10 let) a začátečníci, pro které je obtížnost dobře nastavena. Doporučuji hrát ve 2–5 hráčích (podle zkušenosti a věku účastníků).

V sérii zatím vyšla pouze jedna další hra Escape the Room: Secret of Dr. Gravely’s Retreat, která je o něco náročnější (cca od 13 let). Hra sice nevyšla česky, ale na internetu je dostupný kompletní překlad příběhového textu. Samotný herní materiál je jazykově nezávislý.

Escape Room: Úniková hra (Identity Games, Blackfire)

První česky vydaná úniková hra využívá „pekelný stoj“, který nejen ukrajuje vymezený čas k úspěšnému projití hry, ale také k zadávání kódů ve formě čtyř klíčů, oznamování možnosti použití nápověd a na jeho stranách najdete různé šifrovací pomůcky využitelné během hry. Balení obsahuje čtyři různě obtížné příběhy (Útěk z vězení, Virus, Jaderná hrozba, Chrám Aztéků). V originále již vyšly dva nové a další se připravují.

Každý příběh je tvořen třemi částmi. Vždy na začátku otevřete obálku obsahující herní materiál potřebný pro nalezení kódu pro postup do další části hry. Někdy vede ke každému ze čtyř klíčů odlišný postup, jindy získáte celý kód prakticky najednou, byť složitější cestou. O to, abyste se v nějakém místě hry nezasekli příliš dlouho, se snaží systém nápověd. Bohužel občas nápověda pouze konstatuje to, co už víte. Některé rébusy ve hře nejsou příliš nápadité, jiné se naopak velmi vydařily.

Část herního materiálu se sice během hry spotřebuje (popíše, ohne, apod.), ale příběh po dohrání vyhazovat nemusíte. Na stránce hry lze najít vše potřebné, aby si jej mohla vyzkoušet další skupinka.

OdkazEscape Room: Úniková hra v katalogu Hrajeme.cz

Únikovka: Závod s časem (dV Giochi, Albi)

Tato úniková hra má sympaticky malé kapesní balení velikosti karetní hry. Uvnitř naleznete pouze balíček karet a s ním si také celou hru vystačíte. Během hry řešíte různé logické rébusy a za odměnu nacházíte karty s informacemi, které vám pomohou s dalšími úkoly. Hra se hned na začátku rozděluje na čtyři větve, ale ty se navzájem ovliňují (potřebujete nejprve vyřešit karty v jiné větvi).

Zvolený jednoduchý karetní systém má bohužel i své nevýhody. Kontrola správnosti probíhá prostým otočeným karty a porovnáním s originálním řešením. To znamená, že při chybě nemáte druhou šanci a prostě se řešení dozvíte. Navíc si během hry musíte předávat vždy celý balíček tak, aby nebyly vidět následující karty. Z výše uvedeného je zřejmé, že hra je ideální pro jednoho či dva hráče. Pokud je vás více, hru si užijete méně.

Mezi rébusy najdete pár opravdu povedených kousků, pro které stojí za to si hru vyzkoušet. Navíc ji po zahrání můžete věnovat kamarádům. Originální vydavatel chystá údajně další náročnější únikovku, takže se máme na co těšit.

Odkaz: Únikovka: Závod s časem v katalogu Hrajeme.cz

EXIT: Úniková hra (Kosmos, Dino)

V létě se objevily na českém trhu také první tři tituly ze série EXIT (Opuštěná chata, Tajná laboratoř a Faraonova hrobka). Jedná se koncept německé firmy Kosmos i u nás dobře známých autorů manželů Brandových, kteří za něj získali letošní prestižní ocenění Kennerspiel des Jahres (Hra roku určená pro hráče).

V krabičce vždy najdete tři balíčky karet (rébusové karty, nápovědy a řešení), zápisník, dešifrovací kotouč a nějaký kousek zvláštního papíru navíc. V zápisníku najdete kromě úvodního textu také spoustu informací potřebných při řešení jednotlivých rébusů. Postupně budete získávat také karty z balíčku rébusů.

Obdobně jako v Escape the Room je řešením každého úkolu vždy trojice symbolů (podle tématu konkrétního příběhu to jsou zkumavky, hieroglyfy, apod.), které nastavíte na kotouči. Ten vám určí číslo karty řešení. Ta obvykle obsahuje rozcestník s čísly dalších karet. Ta správná vás nejen pochválí, ale umožní vám vzít si další rébusové karty a pokračovat ve hře. Pokud se zaseknete, můžete kdykoliv využít systému nápověd. První nápověda shrne, na které karty a stránky zápisníku se máte zaměřit, druhá výrazně napoví a třetí již obsahuje řešení.

Hra je o něco náročnější než ostatní únikovky a herní doba se pohybuje mezi 60 a 90 minutami. Pokud se rozhodnete ignorovat nápovědy, můžete se protáhnout i na několik hodin.

Jednotlivé příběhy jsou dobře vymyšleny a obsahují spoustu pěkných nápadů. Nadšení trochu kazí to, že při hře je nutné občas něco vystřihnout, ohnout, obarvit nebo popsat (lze se sice bez toho obejít, ale výrazně to komplikuje hru). To znamená, že po dohrání máte použitelných pouze cca 80–90 % hry. Případní další zájemci si musí pořídit vlastní kopii. Je to škoda nejen z hlediska ceny, ale zejména jde o zbytečné plýtvání. Zejména druhý sešit by cenu hry příliš nenavýšil a umožnil by užít si hru i ve více než dvou hráčích. Sešit je totiž u většiny rébusů zcela zásadní a jedna kopie ve více hráčích prostě nestačí.

V originále vyšly již další tři příběhy a další trojice je již nejspíše v tiskárně.

Odkaz: Exit: Úniková hra v katalogu Hrajeme.cz – Opuštěná chata, Tajná laboratoř, Faraonova hrobka

Unlock! (Space Cowboys, Blackfire)

Hra Unlock! je čistě karetní únikovka, ke hře ale potřebujete mít nainstalovanou mobilní aplikaci. Ta nejen ověřuje číselné kódy a poskytuje nápovědy k jednotlivým kartám, ale může vás zaskočit přehráním různých zvuků a v Unlock! 2 je rozšířena o práci se speciálními rébusy, tzv. stroji.

Průběh hry nejvíce připomíná reálnou únikovou místnost. Na začátku spustíte v aplikaci zvolený příběh a otočíte úvodní kartu, na které je vždy nějaká místnost nebo jiný omezený prostor a čísla detailů odpovídající dalším kartám, které najdete v balíčku a které rozložíte na stole. Nyní se snažíte přijít na to, čím začít. Například otevřít klíčem truhlu. Vzájemné spojení (použití) karet se provede otočením karty s číslem, které odpovídá jejich součtu. Pokud máte špatný nápad, kartu s daným číslem v balíčku nenajdete nebo na ní najdete informaci o chybě a ztratíte 3 minuty. Některé karty obsahují zámek, který lze otevřít číselným kódem zadaným do aplikace. Nemusíte se ale bát, aplikace vás nechá příběh dohrát i po časovém limitu. Na některých kartách jsou v obrázku ukrytá čísla. Ta vám umožní získat z balíčku další karty. V některých okamžicích hry můžete řešit více na sobě nezávislých rébusů, většinou ale musíte jít danou lineární cestou.

Silně tematický způsob použití karet, střídání jednoduchých kroků s obtížnějšími (většinou hledání kódů či skrytých čísel) a šikovné použití aplikace jsou hlavní ingredience úspěchu celého konceptu. Do hry se snadno mohou zapojit i děti nebo méně zkušení hráči. Vhodný počet je 2–4 hráči (čím zkušenější hráči, tím méně jich stačí). V jednom z příběhů se hráči na začátku rozdělí do dvou skupinek, které se shledají až během hry. Do té doby si nesmí vyměňovat žádné informace.

Na podzim je v plánu česká verze tohoto skvělého herního konceptu. V Evropě se distribuuje krabice obsahující tři příběhy, v Americe je každý příběh prodáván samostatně. V srpnu byly na GenConu představeny další tři příběhy (Unlock! 2) a já i mé okolí netrpělivě čekáme na to, až budou dostupné i v Evropě.

Pokud jsem vás nalákal, můžete si hru vyzkoušet již nyní. Aplikace je poskytována zdarma a na webu najdete krátký výukový příběh a hned čtyři půlhodinové příběhy. A nejde vždy jen o únik z místnosti, můžete zkusit ukrást tajný produkt či najít poklad v podzemí.

Odkaz: Unlock! Úniková dobrodružství v katalogu Hrajeme.cz

Shrnutí

Pokud chcete vyzkoušet únikovku doma s dětmi, doporučuji Unlock! a Escape the Room: Mystery at the Stargazer’s Manor. Pro úvodní seznámení s únikovými hrami Escape the Room: Mystery at the Stargazer’s Manor, Unlock! nebo Escape Room: Úniková hra (záleží, jak moc si věříte). Pro zkušené hráče únikovek či šifrovaček je ideální řada EXIT: Úniková hra a užijí si také Escape Room: Úniková hra a Unlock!. Pro milovníky logických rébusů je tady Únikovka: Závod s časem.

 

Hra

 

 

Herní doba

Doporučený počet hráčů Vhodná pro děti (od 10 let) Možnost opakovaného použití (neobsahuje jednorázové herní komponenty)  

Hodnocení

Escape the Room 60 min 1–4 ano ano ****
Escape Room – Úniková hra 60 min 2–4 ne ano (nutno dotisknout) ****
Únikovka: Závod s časem 60 min 1–2 ne ano ***
EXIT: Úniková hra 60 – 90 min 2–3 ne ne (pro opakované hraní nutno zkopírovat sešit a některé karty) *****
Unlock! 60 min 2–4 ano ano *****

 


Související články:

Únikové hry v katalogu Hrajeme.cz:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář