Novinky, recenze, soutěže, vše o moderních společenských hrách.
Novinky 2021

Soutěž o hru Fallout Shelter


AKTUALIZOVÁNO O VÝSLEDKY Soutěžit o novou deskovou hru Fallout Shelter můžete do 23. června 2020.
Můžete vyhrát, když odpovíte na tři jednoduché soutěžní otázky prostřednictvím soutěžního formuláře, budete fanoušky portálu Hrajeme.cz na Facebooku nebo registrovaným uživatelem Hrajeme.cz a když odpovíte na anketní otázku v komentáři na Facebooku nebo zde pod článkem na Hrajeme.cz. Viz podmínky soutěže níže.

Fallout Shelter je samostatná hra zasazená do světa po jaderné katastrofě. Vznikla podle mobilní hry. Základním mechanismem je umisťování dělníků a efektivní využívání zdrojů. Ve hře představujete důstojníka Vaultu, který se stará o blaho všech zde ukrytých občanů. Kromě všeobecného štěstí ale musíte také dbát na efektivitu. U nás má vyjít v rámci celosvětové premiéry 17. června.

Termín soutěže: 10.–23. června 2020 (soutěž byla ukončena)

Soutěž již skončila. Ze všech došlých správných odpovědí na soutěžní otázky jsme vítěze vylosovali pomocí generátoru náhodných čísel.

Hru Fallout Shelter, kterou do soutěže věnoval Blackfire, získal Pavel Ch. z Brna.

Vítězi gratulujeme!

Soutěžní otázky

 1. Jaká společnost vytvořila mobilní hru, podle které vznikla desková hra Fallout Shelter?
 2. Na začátku máte ve hře Fallout Shelter k dispozici dva Pip-Boye, které budete vysílat na akce. Kolik jich můžete během hry celkem získat?
 3. Jmenujte alespoň tři hry v češtině od společnosti Blackfire, které vznikly podle elektronické hry?
 4. Anketa: Kdo je vaším oblíbeným autorem her a proč? (Odpovězte v komentáři pod článkem nebo na Facebooku.)

(Správné odpovědi najdete níže.)


Své odpovědi pošlete prostřednictvím tohoto formuláře.


Podmínky soutěže

Do slosování budete zařazeni při splnění následujících podmínek:

1. Odpovědět správně na tři otázky prostřednictvím soutěžního formuláře. A to pouze jednou. Odpověď musí dále obsahovat: jméno a příjmení soutěžícího, název obce, e-mail a také odkaz vašeho profilu na Facebooku či uživatelské jméno na Hrajeme.cz.

2. Odpovědět na anketní otázku pod tímto článkem nebo na Facebooku (u příspěvku s vyhlášením soutěže).

3. Být fanouškem portálu Hrajeme.cz na Facebooku (To se mi líbí) či být registrovaným uživatelem Hrajeme.cz.

Výhru do soutěže věnuje Blackfire.


Odpovědi na soutěžní otázky:

 1. Jedná se o společnost Bethesda Softworks.
 2. Během hry jich můžete získat až 7.
 3. Podle elektronické hry vznikly například stolní hry: Bloodborne, God of War, Doom, Fallout, XCOM, Sid Meier’s Civilization: Desková hra,
 4. Anketa: Kdo je vaším oblíbeným autorem her a proč?
  (Odpovědi najdete v komentáři pod článkem nebo na Facebooku.) – nejčastěji jste zmiňovali tyto autory:
  • Vláďa Chvátil (Through the Ages, Galaxy Trucker, Mage Knights, Krycí jména, Proroctví, Dungeon Keeper)
  • Antoine Bauza (Takenoko, 7 divů světa, Ghost Stories)
  • Jamey Stegmaier (Scythe, Viticulture, Tapestry, Na křídlech)
  • Eric M. Lang (Blood Rage, Rising Sun)
  • Ignacy Trzewiczek (Robinson Crusoe, Detektiv, Settlers: Zrod impéria, Stronghold) 
  • Shem Phillips (Nájezdníci ze severu, Architekti Západního království)
  • Cole Wehrle (Root)
  • Jacob Fryxelius (Mars: Teraformace)
  • Isaac Childres (Gloomhaven)
  • Klaus-Jürgen Wrede (Carcassonne)
  • Uwe Rosenberg (Agricola, Patchwork)
  • Vláďa Suchý (Podmořská města, Pulsar 2849)
  • Richard Garfield (Obludárium, Vládce Tokia)
  • Alexander Pfister (Great Western Trail, Mombasa)
  • Martin Wallace (Brass: Birmingham)

54 Komentáře
 1. Lili

  23.6.2020 21:25

  Můj nejoblíbenější je Matt Leacock, neboť jeho série Forbidden Island, Desert a Sky jsou jedny z našich nejčastěji hraných her a to jak s rodinou, tak s přáteli, neboť kooperativky jsou super i pro nehráče. A nově jsem si koupili ještě Pandemic Legacy a už se moc těšíme až se pustíme do záchrany světa.

 2. Ondřej

  23.6.2020 0:23

  Nejoblíbenější bude asi Jacob Fryxelius už z toho důvodu, že vytvořil Mars Teraformaci, protože vytvořit hru, která je zábavná i po 100 partiích je neskutečné umění. Mechanismus drátování karet a placementu dílků je dokonalá.

 3. Feefee

  16.6.2020 19:58

  Přiznám se, že mě nenapadlo vyhledávat hry podle autora, každopádně se asi přidám k místní většině, když zmíním Vláďu Chvátila, protože ten je jako autor opravdu zapamatovatelný. Asi nemá cenu vyjmenovávat tu všechny jeho dobré hry (btw. je i nějaká špatná? 😉 ), každopádně se mi líbí, že nejedou na nějakém jednom mechanismu, ale každá je naprosto jiná. Mojí oblíbenou jsou Vládci podzemí, protože hra moc pěkně funguje jako celek, pravidla jsou napsaná neskutečně vtipně a je v ní vidět milý odkaz na Dungeon keeper. A taky je tam určitá dávka náhody, což je pro mě jakožto hráče, co nedokáže plánovat osm tahů dopředu, veeelmi důležitá věc 😉

 4. Rujha

  15.6.2020 21:50

  To je těžké, osobně žádného neznám 🙂 takže to asi vezmu podle her, které se mi líbí… a těch je dost. Tak z domoviny samozřejmě Vlaada Chvátil pro různorodé hry (od Vládi Suchého jsem zatím bohužel nic nezkusil), pak třeba Cole Wehrle pro Root, Jamey Stegmaier pro Scythe, Isaac Childres pro Gloomhaven, Eklundi pro jejich šílenosti typu Paxy, Biosy apod. (hrát se to nedá, ale člověk má pocit, že na té poličce je stále nějaká výzva), Rosenberg pro Cavernu, skupiny v FFG a Awaken Realms a určitě jsem na spoustu dalších zapomněl. Prostě asi každý vývojář, který vyvine dobrou, fungující a zábavnou hru a ideálně takovou, která není prostou kopií něčeho jiného, což je samozřejmě čím dál tím těžší.

 5. Houp

  15.6.2020 21:34

  Hry podle autora nevybírám, takže až teď jsem zjistil, že nejvíce her mám od Antoine Bauza, Vládi Chvátila a Ignacy Trzewiczek a asi u žádného z těchto autorů sám nevidím nějaký „podpis“ u her od nich. Nepřečíst si to na krabici, tak si mnohé z těch her k jednomu autorovi nespojím.

 6. Paja

  15.6.2020 7:29

  Nemám vyloženě oblíbeného autora,hra mě musí zaujmout, nekupuji podle toho, kdo jí vymyslel. Nicméně rád podporuji české autory deskových her, jako jsou Vlaada Chvátil, Vladimír Suchý, Vladimír Brummer nebo Roman Hladík a Petr Mikša.

 7. Onikuni

  13.6.2020 16:55

  Při výběru hry věnuju pozornost spíše hře samotné a informacím jaké jsou o ní dostupné včetně recenzí. Jména autorů sleduju dodatečně pokud mě zaujala hra, tak zjišťuju co dalšího autor spáchal. Pokud bych měl někoho jmenovat, tak by to byl autor hry, která sklízí nejlepší ohlasy u mě i u lidí, se kterými hraji. Jednalo by se o autora Jacoba Fryxeliuse a jeho hru Mars: Teraformace.

 8. Bluďa

  12.6.2020 17:09

  Oblibeny autor, to je fakt orisek, ale asi musim zminit prinejmensim tyto (bez poradi):
  Alan R. Moon, Jamey Stegmaier (Scythe a Viticulture), Alexander Pfister (Mombasa a Kravy) a Andrea Angiolino (jak jednou propadnete kouzlu WoG/SoG…)

 9. Mahr

  11.6.2020 20:38

  Je těžké zvolit oblíbeného autora deskovek, protože každou, kterou mám, je od někoho jiného. Pokud ale mám vybrat dlé své sbírky, tak jednoznačně Jacob Fryxelius, jemuž jsem vděčný za MARS: TERAFORMACE a následná rozšíření. Je to má nejoblíbenější hra, a mechaniku, kterou autor použil, je téměř dokonalá. Díky

 10. Gepvun

  11.6.2020 12:26

  Oblíbeným autorem je Vlaada Chvátil, nejenom pro jeho super deskovky, ale hlavně pro jeho PC hru Cervii, u které jsme se na základce a střední neskutečně bavili, a jeho práci na nejlepší logické hře ever – Fish Fillets.

 11. Rayus

  11.6.2020 10:41

  Zatím jsem se nedostal do stavu kdy bych měl oblíbeného autora, od většiny autorů jsem hrál pouze jednu hru. Říct tedy hned, že je mým oblíbeným tedy moc nemůžu. Pokud mám, ale nějakého uvést, tak mě zaujal (a bude to asi i tím, že je z našich končin) Vlaaďa Chvátil, od něhož jsem hrál krycí jména ve více variantách. O některých jeho hrách jsem alespoň četl, ale nehrál.

 12. Daw8ID

  11.6.2020 10:12

  Určitě Shem Phillips (Nájezdníci ze severu, Architekti Západního království…). Tvoří komplexní, které vždy přinesou něco jiného, většinou tedy jiný worker placement, než na který jsou hráči zvyklí. Navíc je na jeho hry radost pohledět(povětšinou je autorem ilustrací Mihajlo Dimitrievski) a přesto, že jeho hry vypadají na pohled složitě, ve skutečnosti jsou koncipované tak, aby se daly rychle pochopit a skvěle poslouží i jako vstupní hry k těm opravdu náročným hrám.

 13. Pepogn

  11.6.2020 9:26

  Jednoznačně vede Vláďa Suchý a jeho eurovky. Celou řadu z nich mám mezi svými Top hrami – Podmořská města, Šestiměstí, 20. století…a s napětím čekám na Pragu. Následován je Vlaaďou Chvátilem, o něhož mám rád Příběh civilizace, Příšerky i Vládce podzemí a samozřemě Krycí jména.
  Mezi zahraničími autory už se tolik neorientuju, takže jmenuju pouze Uweho Rosenberga s Cavernou, Agricolou či Le Havrem.

 14. Diego_Cortez

  11.6.2020 8:04

  Jednoznacne je to Jamey Stegmaier zo Stonemaier Games. Scythe je moja najoblubenejsia hra a jeho dalsie hry (Wingspan, Tapestry, Euphoria) tiez patria medzi moje top. Vsetky su vizualne velmi krasne a vyzeraju skvelo na stole. Okrem hier si na nom vazim aj jeho pristup ku hracom – reguje na otazky na Facebooku / BGG (novinky, upresnenia pravidiel,…) a pravidelne pripravuje live vysielania a videa nie len o jeho vlastnych hrach, ale aj o hrach inach vydavatelov. A za povsimnutie stoji aj blog, kde pise o pozadi vyvoja stolnych hier. https://stonemaiergames.com/
  PS: uz coskoro by mali byt prve teasery na novu hru od SG, ktora ma zatial krycie meno Sand.

 15. maneek

  11.6.2020 6:01

  Jak se tak dívám do své sbírky, tak je to Antoine Bauza Ale je to dáno asi tím, že jsem se dal na deskovky kvůli dětem a ty jeho hry se prostě perfektně hodí na rodinné hraní Takenoko, Tokaido, Oceanos

Napsat komentář