Novinky, recenze, soutěže, vše o moderních společenských hrách.
Novinky 2020

Soutěž o dobrodružnou hru Kolonie


AKTUALIZOVÁNO O VÝSLEDKY   Soutěžit o dobrodružnou hru Kolonie můžete do 24. března 2020.
Můžete vyhrát, když odpovíte na tři jednoduché soutěžní otázky prostřednictvím soutěžního formuláře, budete fanoušky portálu Hrajeme.cz na Facebooku nebo registrovaným uživatelem Hrajeme.cz a když odpovíte na anketní otázku v komentáři na Facebooku nebo zde pod článkem na Hrajeme.cz. Viz podmínky soutěže níže.

Kolonie je horká novinka. Jedná se kooperativní hru, která využívá knihu dobrodružství. Zasazena je do post-apokalyptického světa, z něhož zmizeli lidé, nahradila je příroda a zvířata. Vaším úkolem je přežít a chránit vaši kolonii. Představujete totiž malá stvoření, jako je myš, křeček, morče. Postupně procházíte připravené scénáře a plníte rozličné úkoly a rozvíjíte příběh vaší kolonie. Hra je určena pro 1–4 hráče.

Termín soutěže: 12.–24. března 2020 (soutěž byla ukončena)

Soutěž již skončila. Ze všech došlých správných odpovědí na soutěžní otázky jsme vítěze vylosovali pomocí generátoru náhodných čísel.

Hru Kolonie, kterou do soutěže věnoval MindOK, získal Aleš H. z Brna.

Vítězi gratulujeme!

Soutěžní otázky

 1. Kdo je autorem hry Kolonie?
 2. Od kolika let hru Kolonie doporučujeme na Hrajeme.cz?
 3. Na kterou hru/y, kterou pro letošek chystá Blackfire, se nejvíce těšíte?
 4. Anketa: Jak jste spokojeni s aktuální nabídkou deskových her v češtině na našem trhu? Je tu moc/málo her? Je tu vše/něco vám chybí? (Odpovězte v komentáři pod článkem nebo na Facebooku.)

(Správné odpovědi najdete níže.)


Své odpovědi pošlete prostřednictvím tohoto formuláře.


Podmínky soutěže

Do slosování budete zařazeni při splnění následujících podmínek:

1. Odpovědět správně na tři otázky prostřednictvím soutěžního formuláře. A to pouze jednou. Odpověď musí dále obsahovat: jméno a příjmení soutěžícího, název obce, e-mail a také odkaz vašeho profilu na Facebooku či uživatelské jméno na Hrajeme.cz.

2. Odpovědět na anketní otázku pod tímto článkem nebo na Facebooku (u příspěvku s vyhlášením soutěže).

3. Být fanouškem portálu Hrajeme.cz na Facebooku (To se mi líbí) či být registrovaným uživatelem Hrajeme.cz.

Výhru do soutěže věnuje Blackfire.Odpovědi na soutěžní otázky:

 1. Autorem hry je Jerry Hawthorne.
 2. Hru doporučujeme od 12 let.
 3. Na kterou hru od Blackfire se nejvíce těšíte: 16 % Zóny: Tajemství Černobylu, 11 % Kolonie, 10 % Fallout Shelter: Desková hra, 9 % Pán prstenů: Putování po Středozemi – Stínové cesty
 4. Anketa: Jak jste spokojeni s aktuální nabídkou deskových her v češtině na našem trhu? Je tu moc/málo her? Je tu vše/něco vám chybí? (Odpovědi najdete v komentáři pod článkem nebo na Facebooku.) – většina z vás je spokojena v velkou nabídkou her, takže si může vybrat každý.

DOPORUČUJEME nejlepší novinky
100 Komentáře
 1. Behe

  14.3.2020 7:00

  Nabídka her v češtině je rok od roku větší a větší. To je dobrá zpráva. Horší zpráva je, že počet lokalizovaných her, které by mě zajímaly se rok co rok snižuje a koupené en verze mnohonásobně převažují nad cz verzemi. Vydavatelé se mi poslední dobou vůbec netrefují do vkusu, oznámí hru příliš pozdě (už vlastním originál) nebo sáhnu rovnou po originálu kvůli rozšířením.

 2. Mroj

  13.3.2020 21:48

  V posledních letech se lokalizuje stále více deskových her do češtiny (skoro mi přijde, že na úkor počítačových her, kde je tento trend podle mě spíše opačný), což je velice dobře. Aktuálně by mě potěšila lokalizace další hlodavčí hry a sice Mice and Mystics.

 3. Rujha

  13.3.2020 18:54

  Her v češtině vychází spoustu. Až tak moc, že si říkám, že ty překlady přece nemohou být moc dobré/promyšlené… ale ony asi jsou 🙂
  Super je třeba přístup Fox in the Box, kdy jde do české verze rovnou v rámci kampaně tvůrců na Kickstarteru a překlad samotný (a ještě s faktickými korekturami) je výborný. Kdybych třeba věděl předem, že Albi vydá v CZ Tainted Grail (kdo by to v té době tušil) nebo Gloomhaven, počkal bych na českou verzi. Osobně s angličtinou problém nemám, ale ne každý v deskoherní skupině je na tom stejně a simultánní překlad Tainted Grailu je dost vyčerpávající 😀

 4. Thraxss

  13.3.2020 17:36

  S ponukou hier na českom a slovenskom trhu je to celkom ok, sice väčšinou sú to hry pre deti atď, čo ma mrzí je že sa väčšinou neprekladajú rozšírenia a tak veľa krát kúpim radšej anglickú verziu aby som to nemal pomiešané

 5. Angri

  13.3.2020 16:30

  Her v češtině je dostatek. Vydavatelství se snaží a hlavně díky tomu že překládají tituly nejen od velkých firem (FFG , CMON , Awaken realms) ale i menších (Rian Laukat, Phil Eklund) tak je to super. Co mi zde chybí je např. rozšíření pro Marvel champions , Spirit Island , Too many bones ….

 6. Lili

  13.3.2020 15:49

  S nabídkou her na českém trhu jsem velmi spokojená, myslím si, že pokrývá mnoho kategorií a vychází tolik stolních her, že nejsem schopná ani pořádně sledovat všechny nové kousky :). Ale přesto jsou hry, které mi česky chybí například Forbidden Sky, nebo Sushi Roll.

 7. Glidersguise

  13.3.2020 14:55

  Pro mě je výběr her v češtině slušný, našla by se určitě spousta her, které bychom si přáli přeložit, ale na to jak jsme malý stát si myslím, že v češtině vychází slušná řádka her,z které si každý vybere.

 8. lubojr

  13.3.2020 13:47

  Chybí mi lokalizovaný Sherlock Holmes Consulting Detective, protože to si člověk bez výborné znalosti angličtiny jednoduše nezahraje. Zároveň chápu že se jedná o překladatelský oříšek a možná se úsilí nevyrovná možným prodejům.

 9. Pepogn

  13.3.2020 13:39

  Taky bych řekl, že je jich dost, zdaleka všechny není čas zahrát. Jen mě mrzí, že často nedojde k vydání rozšíření v češtině, hra je tak nekompletní. Jako příklad Forgotten Folks ke Caverně či Warring Colonnies k Zimě mrtvých. Ty by byly okamžitá koupě.

 10. Tomyfrok

  13.3.2020 12:46

  Z mého pohledu je na českém trhu dostatečné množství a poslední dobou jsou i velmi rychlé překlady a vydávají se hojně rozšíření. Z důvodu velkého množství si pečlivěji vybírám, kterou hru do sbírky si pořídím a určitě v tomto nebudu sám.

 11. Diego_Cortez

  13.3.2020 12:33

  Popularne nove hry sa tesia zaujmu prekladatelov, dokonca sa uz pri kickstarterovych kampaniach objavuju ceske preklady ako sucast prvych printov, co ma tesi. Co mi vsak chyba, je lokalizacia solo hier (napr. Oniverse games od Z-MAN, Coffee Roaster,…) a starsich titulov. Nemam problem s anglictinou a casto su aj jazykovo nezavisle, ale anglicka verzia byva zvacsa tazko dostupna alebo prilis draha. Big kudos nasim vydavatelom, ze drzia svoje ceny relativne nizko!
  Z vydavatelov ma najviac sklamal prave sponzor tejto sutaze, Blackfire, ktore prestalo vydavat rozsirenia k LOTR: LCG. Ich oficialne stanovisko je, ze loaklizacia zavisi od toho, kedy bude dane rozsirenia znova tlacit FFG. Avsak od roku 2017 (kedy vyslo posledne lokalizovane rozsirenie Dedicove Numenoru) FFG uz robilo reprinty aj nasledovneho rozsirenia (Voice of Isengard) aj saga expansion Hobbit. Nevidim do pozadia tohto biznisu, ale mam pocit, ze LOTR: LCG je pre Blackfire momentalne dead, co je dost skoda, nakolko v zahranici sa tato hra tesi velkej popularite.
  Tento rok vsak Blackfire prevzalo Pandemic pod svoje kridla, tak pevne dufam, ze sa coskoro dockame lokalizacie Pandemic: Fall Of Rome alebo starsieho Reign Of Cthulhu.
  A ked sme uz pri Blackfire – kto este nema od nich davnejsie vydanu hru Euphorie (od Stonemaier Games – Scythe, Wingspan, Tapestry,…), tak objednavajte, kym este je skladom – cena 15e / 400 CZK za takuto hru je skoro ako zadarmo (odporucana cena u vydavatela je 70 USD).

 12. Swayvill

  13.3.2020 12:21

  Her v češtině je na mě až moc a není snad ani v lidských silách vše koupit a hlavně zahrát. Na druhou stranu je díky tomu nabídka tak rozmanitá, že si vybere každý. Pro lidi, jako jsem já, kteří by nejraději zkusili všechno, co jen trochu splňuje mé preference, je to trochu beznadějná situace. Spousta her mi leží na polici (nebo ještě v igelitu ve skříni) aniž by se k nim člověk dostal a přibývají pořád další.

 13. Rayus

  13.3.2020 11:46

  Her je spousta, takže je poměrně složité si udržet přehled a taky člověk těžko někdy dokončí svůj „to play“ list :D. Na druhou stranu je ale z čeho vybírat což je zase super. Škoda je především když nějaká hra vyjde v češtině a pak se už nepřeloží její rozšíření.

 14. Martina

  13.3.2020 11:37

  S množstvím vydávaných her v češtině jsem spokojená, je jich dostatek, aby si vybral každý, dle svých preferencí. Pokud se vydá v češtině základ, oceňuji pokud jsou pak vydána i rozšíření, ale chápu, že vše závisí na poptávce, aby se to vydavatelům vyplatilo.

 15. d.cihak

  13.3.2020 11:34

  Her vychází v češtině hodně, ale nějak se mi poslední dobou netrefují do vkusu. Přijde mi, že ve hrách z poslední doby není tolik originálních nápadů a mechanizmů. Také znovuhratelnost bývá často slabší.

 16. Staflik

  13.3.2020 11:14

  Her je na trhu až příliš, ale dá se to pochopit. Když jeden vydavatel přijde s nějakou hitovkou, tak ostatní se snaží vydat něco velmi podobného a to způsobuje, že je na trhu spoustu velmi podobných her.

 17. janotik

  13.3.2020 10:49

  Myslím, že her je až moc. Ani zapálený fanoušek nemá možnost všechny hrát. Osobně bych byl radši za méně kvalitnějších kousků, včetně expanzí. Vydáváním mnoho titulů se to vše rozdrobí a není taková možnost lokalizace rozšíření.

 18. Daw8ID

  13.3.2020 9:31

  Vcelku jsem spokojen. Občas zamrzí absence rozšíření v češtině nebo když rozšíření vychází o hodně později než přeložená základní hra (viz Výbušná Koťátka; Implodující koťátka vyšla s větším časovým odstupem od základní hry a u Streaking Kittens snad ani nedoufám, že ještě v češtině vyjdou), ale samozřejmě je pochopitelné, že se čeští vydavatelé pouští do překladu rozšíření, až když se jim zaplatí základ. Já třeba marně čekám na překlad Unstable Unicorns, ne tak kvůli sobě, ale některým spoluhráčům, vždy se totiž najde v partě někdo, kdo je znevýhodněn tím, že neumí tak dobře anglicky a pak se musí ostatních ptát, co která karta doopravdy znamená.

 19. maneek

  13.3.2020 8:49

  Her v češtině ja na trhu spousta. Dokonce se možná začíná dařit i rozšířením!
  Podle mě toho ale vychází kvanta, možná by bylo dobré trochu upřednostnit kvalitu nad kvantitou. Ale na druhou stramu – vybere si opravdu každý.

Napsat komentář