Hrajeme.cz
Přečtěte siPro rodinné hraníRecenze

Recenze: 7 divů světa – Duel

Desková hra 7 divů světa oslavila sedmé výročí. Za tu dobu se s mnoha prodanými kopiemi a vydanými rozšířeními stala klasikou moderních deskových her. Snad jedinou vadou na kráse jinak skvělé hry byla absence dobře hratelné varianty pro dva hráče. Proto není divu, že Bruno Cathala a autor původních 7 divů světa Antoine Bauza dali své hlavy dohromady a vytvořili samostatnou verzi hry určenou právě pro dva hráče, která nese přídomek Duel. Ta u nás vyšla v roce 2016 díky vydavatelství Blackfire, získala doporučení Hrajeme.cz a o rok později si vysloužila i prestižní české ocenění Hra roku. Pojďme tedy společně zjistit, jestli se jedná o zasloužené vítězství a zda je 7 divů světa: Duel ta pravá hra pro vás.


O co ve hře jde

7 divů světa: Duel je svižná karetní hra, v níž každý z hráčů v průběhu tří epoch buduje svou antickou civilizaci za pomoci získaných karet ze společné nabídky. Cílem hráče je dosáhnout jednoho ze tří možných vítězství. Hráč může partii ukončit předčasně, a zvítězit tím, že získá vojenské nebo vědecké převahy. Pokud se tak nestane, po konci třetí epochy nastane závěrečné bodování, ve kterém vyhrává hráč s více vítěznými body.

Jak se to hraje

Na počátku hry si každý z hráčů postupně vybere ze společné nabídky 4 divy, které bude moci postavit v průběhu partie. Poté už začíná samotná hra, v níž se hráči střídají na tazích.

Hráč na řadě si vždy vybere jednu kartu ze společného obrazce, na které neleží žádná jiná karta a s tou vykoná jednu ze tří možných akcí:

  • První možností je, že si kartu vyloží do své herní oblasti. Některé karty však mají svou cenu nutnou k vyložení. Tou může být určitý obnos mincí k zaplacení nebo podmínka v podobě surovin, které hráč musí produkovat na svých dříve vyložených kartách. Pokud mu nějaké suroviny schází, může dokoupit libovolné množství za své mince. Čím více ale dané suroviny protihráč produkuje, tím je nákup dražší.
  • Druhou možností je kartu odhodit a získat za ni určitý počet mincí, který závisí na počtu vyložených žlutých karet v hráčově oblasti.
  • Poslední možnou akcí je postavení jednoho z divů. Ty mají vcelku vysoké náklady v podobě surovin, za to však nabízejí silné efekty.

 

 

Hráči si tedy postupně rozšiřují svou herní oblast (město) o nové karty, které jim přinášejí různé výhody v závislosti na druhu dané karty: hnědé a šedé karty produkují suroviny nutné k vykládání nových karet a ke stavbě divů. Nákup chybějících surovin si lze výrazně slevit žlutými kartami a modré s fialovými zase přináší vítězné body.

Hru však hlavně zamotávají zelené karty vědy a červené vojenské karty. Jakmile se hráči podaří mít dvojici stejných symbolů na svých vyložených vědeckých kartách, okamžitě obdrží jeden z dostupných žetonů pokroku. Ty mají rozličné a zajímavé efekty. Ještě zajímavější je však možnost zisku okamžitého vědeckého vítězství za pomocí vlastnění šesti různých vědeckých symbolů.

Okamžitě lze vyhrát ale i vojensky. Po vyložení červené karty se posune ukazatel vojenského konfliktu, který je společný pro oba hráče, o tolik polí k protihráči, kolik bylo na právě zahrané kartě symbolů štítů. Tímto lze po překročení určité linie soupeři ubrat část jeho mincí nebo jej dokonce okamžitě porazit, a to tehdy, pokud ukazatel dorazí až do jeho domovského města.

Pokud nenastane ani jedno z výše uvedených náhlých vítězství, tak hra končí po dohrání třetí epochy. Kdo má v závěrečném součtu více vítězných bodů, je vítězem partie.

Dojmy

Verze Duel je v mnohém podobná jejímu předchůdci. Vše je ale velmi elegantním způsobem upraveno pro hru ve dvou. Tou nejvýraznější změnou je způsob, jakým se provádí karetní draft (výběr karet). Nabídka je veřejná a hráči mohou vidět i karty, které budou dostupné v pozdějších fázích etapy. Díky tomu je nutné plánovat, jaké karty a v jakém pořadí z nabídky odebírat, aby se hráč dostal k těm, které potřebuje, dříve než jeho protihráč.

Každé rozhodnutí v této hře přímo ovlivňuje vašeho soupeře, ať už je to tím, jaké karty jste mu svým výběrem odkryli, nebo tím, že na něj vytvoříte nátlak, když si vezmete určitou kartu. V Duelu tedy neexistují hluchá místa, pořád je na co reagovat. Pokud na vás například soupeř začne vytvářet vojenský nátlak, je na vás, zda mu vrátíte úder, a tím trochu odsunete hrozbu okamžité prohry, nebo raději riskantně půjdete po něčem, co vám vynese více bodů.

 

7 divů světa: Duel je prostě brilantně navržená dvojkovka. Možné interakce ve hře jsou spolu velmi úzce propojeny a díky třem možným způsobům výhry jsou ve hře o vítězství po celou dobu oba dva hráči a hra je tak napínavá až do samotného závěru. Tomu napomáhá i velmi dynamická hratelnost. Hráči se střídají na tazích mnohdy tak rychle, že ani pomalu nestačí zařadit právě koupenou kartu do své herní oblasti. Zcela běžně se nám stávalo, že jsme po odehrané epoše zhluboka vydechli, tak rychlé tempo hra má. Tomu napomáhá to, že téměř nikdy nemáte absolutní informace o dostupných kartách, tak i jednoduchá konstrukce tahu hráče: vyber jednu kartu a udělej s ní jednu ze tří možností.

A skvělé na tom je, že si hra i přes rychlost partie zachovává svou taktickou a strategickou hloubku. Na tak krátký čas, který je k odehrání potřeba (30 minut), je hra přímo nabitá zajímavými rozhodnutími, které jsou však dostatečně intuitivní na to, aby nevedly ke zbytečným průtahům. To má také za následek další velké pozitivum: i nový hráč má šanci konkurovat zkušenějšímu, učící křivka je zde totiž dost nízká.

Hra však své kouzlo rozhodně po více partiích neztrácí, ba naopak se urychlí a je ještě zábavnější. Variabilitu zaručují divy, žetony pokroku a také fakt, že z každé epochy se náhodně odstraní tři karty. A vzhledem k délce hry a silné interakci mezi hráči to bohatě stačí.

A když už jsem opět zmínil interakci, tak rovnou podotknu, že se ve hře objevuje i v podobě přímého škození. A to v některých případech v dost zákeřné podobě (zničení karty z města soupeře, například). Rozhodně je tato mechanika na místě, přidává do hry napětí a nutnost si dávat pozor na to, jaké možnosti má soupeř, ale ne každému to sedne. Mně osobně to v této hře nevadí a to fanoušek přímého škození nejsem.

Závěr

7 divů světa: Duel ukazuje, jak se má převést populární hra pro více hráčů do podoby určené přímo pro dva. A vůbec, ukazuje, jak má vypadat hra pro dva: interaktivní, dynamická a napínavá. A navíc takticky a strategicky vyspělá, přesto jednoduchá a intuitivní. Ať už vlastníte původních 7 divů světa nebo ne, tak toto je jasná volba, pokud hráváte převážně ve dvou. Hře nemám co vytknout a před autory jen smekám. Takto se to má dělat.

7 divů světa: Duel – základní informace

Autoři: Bruno Cathala, Antoine Bauza

Počet hráčů: 2

Herní doba: 30 minut

Rok vydání: 2015 (2016 česky Blackfire)

Doporučený věk: od 10 let

7 divů světa v katalogu Hrajeme.cz:


Související články:

 

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář