Hrajeme.cz

Jak vybírat hru

Jakub Dobal

Když vybíráte hru, mějte vždy na paměti:

  1. Komu je hra určena
  2. V kolika hráčích se bude obvykle hrát
  3. S kým se bude obvykle hrát
  4. Vhodný typ a náročnost hry
  5. Kolik času můžete hře věnovat

Ad 1. Komu je hra určena

Pokud vybíráte hru pro sebe, máte to jednodušší. Tento bod můžete přeskočit, protože více, jaká témata a typy her vás baví.

Výběr hry pro někoho jiného může být náročnější. Každý má své své osobní preference, témata, která vyhledává. Školáka, který má rád rychlá auta, potěšíte závodní hrou, slečnu milující zvířátka zas spíše hrou, ve které si sestavuje vlastní zoo. Někdo má rád sci-fy, jiný preferuje historická témata. Ideální ale je, aby téma vyhovovalo i spoluhráčům, s nimiž bude obvykle hrát.

Svou roli může hrát i míra interakce mezi hráči, především to, jak si vzájemně škodí. Lidem, kteří nemají rádi konflikní hry doporučujeme vyzkoušet některou z kooperativních her.

U her pro děti je dobré sledovat minimální věk hráčů, kterým je určena. Samozřejmě s přihlédnutím k individuální vyspělosti dítěte a jeho zkušenostem s jiným hrami.

Ad 2. Počet hráčů

Je důležité si rozmyslet, v kolika hráčích budete obvykle hrát. Pokud ve dvou, pak si vybírejte hry určené právě pro dva, protože jsou specifické. Většinu her určených pro 2–5 či 6 hráčů si spíš užijete ve větším počtu.

Některé hry si nejlépe zahrajete v určitém počtu hráčů. V recenzích na to upozorňujeme.

Ad 3. Kdo bude hrát – spoluhráči

Nejde jen o osobní preference, jaká témata mají hráči rádi, ale také o herní zkušenost.

Příležitostným hráčům a méně zkušeným doporučujeme jednodušší rodinné hry, které neobsahují moc pravidel, respektive je dokážete rychle zasvětit do hry. Náročnějším hráčům naopak vyhovují složitější, strategické hry. Rychlé hry určené především pro pobavení a do větší společnosti pak osloví téměř každého.

Ad 4. Vhodný typ a náročnost hry

Tento bod navazuje na všechny ostatní, ale je dobré ujasnit, zda se má jednat hru pro pobavení, ve které ani tak nejde o výsledek, ale o společnou zábavu, nebo o seriózní hru, při které je potřeba více přemýšlet. V prvním případě zvolíte spíše párty hru s jednoduchými pravidly, ve druhém strategickou hru. Důležitější ale pro vás může být příběh, pak se poohlédněte po dobrodružné hře.

Podstatným kritériem také může být podíl náhody ve hře. U rodinných her je obvyklý vyšší podíl náhody, což umožňuje i novým a méně zkušeným hráčům uspět. Strategické hry většinou obsahují jen minimum náhody.

Ad 5. Čas na hru

Když víte, že nebudete limitováni časem, pak můžete zvolit hru s herní dobou i přes 90 minut. Obvykle ale budete vyhledávat hry s herní dobou do jedné hodiny, což je většina rodinných her. Rychlé hry do 20 minut jsou jednoduché na vysvětlení a mohou i vyplnit chvíli volného času. Nebo vás mohou naladit na herní notu před náročnější hrou.


Související články:


Připojte svůj komentář