Hrajeme.cz

Co jsou moderní společenské hry

Jakub Dobal

Moderní společenské hry představují velmi zajímavý fenomén. Pryč jsou doby, kdy se v rodině hrála jedna dvě hry. Nabídka je velmi pestrá, od jednoduchých, rychlých her po náročnější strategické hry. Stačí si vybrat. Myslíte si, že jsou hry jen pro děti? Dávno to neplatí, a vlastně nikdy neplatilo. Hry patří k naší kultuře stejně jako literatura nebo hudba.

Základní představení moderních společenských her

Otázky a odpovědi představující moderní společenské hry. Rozhovor pochází z prapůvodních časů hraní u nás, přesto je ale řada informací v něm nadčasová.

Co jsou to „moderní společenské hry“?
Moderní společenské hry jsou hry pro 2 až 6 hráčů. Kolébkou těchto her je Německo, ve kterém došlo k neuvěřitelnému rozšíření těchto her. Většina her je založena na příběhu z minulosti nebo ze současnosti. Herní postupy často napodobují skutečné postupy, se kterými se můžeme setkat v běžném životě. Náhoda hraje v těchto hrách pouze malou roli.

Pod pojmem stolní hra se mi vybaví šachy nebo Člověče nezlob se. Jak se MSH od těchto her liší?
Šachy i Člověče nezlob se jsou hry na dvou opačných pólech pokud se jedná o míru náhody. Zatímco v šachu náhoda nehraje žádnou roli – vše je jasné a otevřené hned od začátku,  v Člověče nezlob se je v podstatě vše založeno na náhodě.  MSH dále většinou obsahují příběh a zápletku, zasazenou do konkrétního prostředí ze současnosti nebo minulosti.

Proč je míra náhody tak důležitá?
Pokud prvek náhody ve hře přeženeme, získáme hru, ve které nezáleží na schopnostech jednotlivých hráčů. To vede k rozladění a často i znechucení hráčů, požitek ze hry se vytrácí. Naopak, pokud náhodu zcela vyloučíme (šachy), získáme hru, ve které schopnější hráč neustále vyhrává. Dochází k znechucení slabšího hráče a nakonec i silnější hráč si dobře nezahraje, protože pořád jenom vyhrávat není žádná výzva. MSH mají většinou velmi dobře vyvážený prvek náhody tak, aby i slabší hráč mohl občas vyhrát, ale dlouhodobě se k vítězství propracovávají hráči s lepšími schopnostmi.

Pokud se řekne „hra“, vybaví se většině lidem hra dětská. Pro koho jsou MSH určeny?
MSH jsou většinou určeny pro dospělé hráče a pro rodiny se staršími dětmi. V našich krajích je to trochu nezvyklé – dospělí a hry. Ve vyspělé Evropě  (například Německo, Francie, Itálie) je to ale běžná záležitost. Samozřejmě že tyto hry mohou hrát i děti od 12 let, protože v tomto věku je již myšlení potřebné pro pochopení herních mechanismů na úrovni dospělých. Některé hry jsou dokonce určeny i pro mladší hráče – od 10 nebo i od 8 let věku. Právě lehký prvek náhody umožňuje i dětem hru vyhrát.

A co počítačové hry?
Hrát MSH a počítačové hry se nevylučuje – obě tyto kategorie jsou o něčem jiném. Základní rozdíl je asi v tom, že u počítače sedí hráč sám – nemá žádný  kontakt se svým okolím. U MSH sedí u stolu přátelé, kamarádi, rodiny – a v tom je jejich největší kouzlo. Dávají lidi dohromady, pomáhají jim komunikovat a společně se bavit. Existuje samozřejmě mnohem více  rozdílů, ale to, že jsme s MSH u stolu s dalšími lidmi, považuji za ten největší.

K čemu jsou mi ostatní lidé, pokud stejně každý hraje pro sebe a nemluví s ostatními?
Naopak, v MSH se často komunikuje mezi hráči. Hráči se spolu domlouvají, obchodují, licitují, snaží se ovlivnit mluvením ostatní hráče v jejich tazích, hru komentují, špičkují se. Existují samozřejmě i hry, u kterých nemusíte promluvit od začátku do konce, ale i zde je důležitý živý protihráč. Kdo hraní stolních her propadne, těžko se již vrací k počítači, který kouzlo společnosti nedokáže nahradit.

Jak dlouho trvá taková hra?
MSH trvají různě dlouho – od 10 minut do 2 hodin. Dalo by se ale říct, že většina her trvá v rozmezí od 45 do 90 minut.

Další hry, které mne napadly, jsou Dostihy a sázky a Monopoly. Můžete uvést i zde srovnání?
Monopoly (Dostihy a sázky) jsou hra, která má velmi vysoký podíl náhody (na začátku velmi záleží, jak vám padnou kostky). To se v MSH většinou nestává. Dalším rozdílem je doba hraní – zatímco u MSH většinou můžete odhadnout dobu trvání hry, u Monopolů (DAS) může hra trvat jednu, ale i třeba 6 hodin. Vůbec největší výhradou k Monopolům je to, že během hry jsou někteří hráči vyloučeni ze hry a musí čekat, až ostatní dohrají – toto se u MSH v 99% případů nestane. Hráči jsou zapojeni do hry od začátku až do konce.

Osobně mi na hrách vadí, že když prohraji, jsem vlastně ponížen tím, že mne druhý zničil (Monopoly, Člověče nezlob se, Šachy). Jsou MSH stejné?
Ve většině případů ne. MSH často používají herní mechanismy, které vedou k budování, stavění, sbírání. Všichni tedy například staví a vyhrává ten, kdo postaví nejvíce nebo nejdříve. Na konci hry mají všichni dobrý pocit „z dobře odvedené práce“ – každý něco postavil, nikdo není ponížen. U spousty her si také hráč řekne „kdybych to zahrál jinak, mohlo to dopadnout ještě lépe“ a těší se jak svoji strategii změní v další hře.

Kde a kdy se dají MSH hrát?
Podle mého názoru je ideálním hracím prostředím večer s přáteli (místo televize), kdy se přátelé sejdou v jednom bytě nebo místě a stráví příjemný večer. Stejným způsobem může hrát i rodina se staršími dětmi. Tento způsob společně stráveného času je zábavou jak pro děti, tak pro dospělé. A navíc to často může být jediný způsob, proč s dospělými budou dospívající děti trávit volný čas. Pokud se týče období roku, dalšími velmi vhodnými možnostmi, kdy hrát stolní hry, je vánoční období, dovolená na horách v zimě nebo když je špatné počasí během dovolené v létě.  Začínají také vznikat kluby stolních her (v Praze např. klub Paluba), kam si můžete volně přijít zahrát.

Nejsou tyto hry složité na pochopení?
Nejjednodušším způsobem, jak se hru naučit, je si jí zahrát s někým, kdo již umí pravidla. Další možností je nastudovat hru z podrobných, jasných pravidel, které jsou součástí každé hry. Většina her je jednoduchá na vysvětlení a i z pravidel Vám její pochopení nebude trvat více než jedno přečtení  (20 až 40 minut). Pokud se i poté najdou nejasnosti, seriózní výrobce nebo dovozce takové hry Vám ochotně poskytne informace emailem, poštou nebo telefonem.

Musím mít pro hru nějaké znalosti?
Pro drtivou většinu MSH není potřeba žádných předchozích znalostí. Existují samozřejmě i hry, kde je člověk vzdělaný ve výhodě – například Scrabble a jiné hry se slovy nebo znalostní hry. Jedná se ale opravdu o malou část her.

A co moje osobní schopnosti a předpoklady?
Samozřejmě, ty hrají v hrách velkou roli. Ne vždy ale záleží na inteligenci (a navíc prvek náhody pomáhá i méně schopným hráčům). Důležité jsou často schopnosti přesvědčovat, smlouvat, obchodovat, blafovat, strategicky plánovat, okamžitě reagovat na vzniklou situaci,  rychle se rozhodovat, atd. Navíc je ve hrách pro 3 a více hráčů (a těch je drtivá většina) zajímavý herní prvek opsaný ze života a sportu. Pokud někdo převyšuje ostatní hráče (inteligencí, zkušenostmi s hrou, schopnostmi) dají si na něj ostatní hráči pozor a mohou ho i mírně znevýhodňovat , samozřejmě v rámci pravidel. Náskok takového hráče se potom výrazně zmenší a hra je opět více vyrovnaná. Je-li naopak někdo slabší (například hraje-li s dospělými dítě nebo hrají-li zkušení hráči dané hry se začátečníkem), zkušenější hráči se zaměří proti sobě a nechávají horšího hráče „svobodněji dýchat“ nebo ho přímo podcení. Ten může tímto způsobem klidně i vyhrát hned svoji první hru!

Na otázky odpovídal Jaromír Kovařík.

Připojte svůj komentář