Hrajeme.cz
O hrách a hraníPřečtěte si

Krátké hodnocení letošních novinek (Essen 2014)

Aktualizace 7. 12. 2014 | Každý rok připravuji krátké zhodnocení novinek, které jsem již vyzkoušel. V tomto příspěvku se s vámi podělím se o své zkušenosti s letošními novinkami. Jedná se o můj osobní názor po prvních hrách a odráží i mé herní preference. Cílem není kritické hodnocení všech novinek, ale poskytnutí určitého pohledu na hry, který vám může pomoci s orientací v nových hrách. Berte tento příspěvek jako stručnou rešerši.

V loňském roce jsem si užíval velkého počtu pěkných novinek: Rokoko, Bruxelles, Spyrium, Rialto, Archon, Russian Railways, Caverna, Concordia, Coal Baron, Yunnan, a z části i Lewis & Clark. Uvidím, zda i letošní rok bude také tak bohatý. Nevypadá to úplně špatně, i když velkých „pecek“ je o něco méně, ale nehrál jsem například velmi dobře hodnocenou hru La Granja a mnoho dalších her, jako např. Imperial Settlers, Black Fleet, Cubist, Versailles, Onitama, Royals, Grog Island, Witness, Hellweg vestfallicus, Sultanyia,The Doodle City, The Golden Ages.


Redakční poznámka: Odkazy do databáze jsou uvedeny u her, které již vyšly v češtině (název hry). Většina z 39 níže zmíněných novinek byla představena na letošním veletrhu SPIEL v Essenu. U každé hry je odkaz na největší herní portál BoardGameGeek (BGG), je v angličtině.


Zatím jsem vyzkoušel následující hry

Velmi komplexní hry

Fields-of-Arle-boxFields of Arle (pro 1–2 hráče od 12 let, autor Uwe Rosenberg, BGG)

Typický celkem solitérní worker placement (umisťování dělníků) se zemědělskou tematikou od Rosenberga, jde o hru pro dva hráče, po jedné hře do ní příliš nevidím, je určitě rozumně hratelná, ale Caverna od stejného autora se jeví jako lepší.

 

Zhanguo-boxZhanGuo (pro 2–4 hráče od 12 let, BGG)

Atypicky velmi složitá strategická hra, hráč buď hraje 1 ze 6 akcí, nebo vyloží kartu, která nějakou z těch akcí posílí, bodování je převahové, přímé a plněním společných úkolů, hra mě velmi zaujala.

 

Pnamax-boxPanamax (pro 2–4 hráče od 12 let, BGG)

Pravidlově hodně komplexní hra, nepůsobí příliš herně přívětivě (mnoho pravidel, často i špatně vysvětlených, ale poměrně jednoduchý obsah), loděmi se v ní převáží zboží pomocí mechanismu akčních bodů, plní se úkoly a kupují akcie, je asi hratelná, ale kazí ji „pravidlový salát“.

 

AquaSphere

AquaSphere (pro 2–4 hráče od 12 let, autor Stefan Feld, BGG)

Od Felda mechanismy se řadí mezi rondelové hry, vědec se pohybuje v jakési lodi a pomocí inženýrem naprogramovaných modulů zde provádí jednotlivé akce, docela zajímavá hra, které přicházím na chuť postupně díky tomu, že je hodně taktická.

 

Středně komplexní hry

Orleans-boxOrléans (pro 2–4 hráče od 10 let, BGG)

S mechanismem modifikovaným worker placementem, kdy se vytahují barevní workeři z pytlíku a na jednotlivé akce smí pouze workeři určitých barev, hra není nezajímavá, ale je zbytečně dlouhá (2–3 hodiny) a v některých detailech mi nepřijde úplně domyšlená.

 

Murano-boxMurano (pro 2–4 hráče od 10 let, autoři Inka a Markus Brandovi, BGG)

Středně komplexní hra s mechanismem plnění úkolů a výběrem akce, kdy na hranou akci se dopluje s nejbližší z asi 6 neutrálních jednosměrně se pohybujících lodí, a pokud chce další hráč zahrát stejnou akci, musí za odplutí lodi zaplatit, celkem solidní hra.

 

Deus-boxDeus (pro 2–4 hráče od 10 let, BGG)

Solitérním civilizační hra, na osadnickém hracím plánu hráči pomocí karet budují svoje civilizace, hra je rozumně hratelná, ale ta solitérnost je pro mě odrazující.

 

Hyperborea-boxHyperborea (pro 2–6 hráčů od 12 let, BGG)

Solitérní civilizační hra, hráči mechanismem stejného typu jako ve hře Orleáns zkoumají okolní terén, získávají schopnosti posilující karty a získávají body, rovněž zde mě solitérnost odrazuje, možná by to mohlo být hratelné, ale momentálně ta hra je strategicky rozbitá a je třeba sledovat na webu, jak to autoři vyřeší.

Castles-of-Mad-King-Ludwig-boxCastle of Mad King Ludwig (pro 1–4 hráče od 10 let, autor Ted Alspach, BGG)

Hráči kupují místnosti, získávají body za jejich postavení a obestavění a za plnění úkolů, opravdu moc pěkná hra, její hlavní kouzlo spočívá v tom, že hráči si staví hrad z ne úplně pravidelných dílků místností, nikoliv na nějakém pravidelném čtvercovém nebo hexové plánu.

Staufer-Dynasty-boxThe Staufer Dynasty (pro 1–5 hráčů od 10 let, autor Andreas Steding, BGG)

Převahová hra, elegantní hezká celkem jednoduchá hra, hráči bojují o převahu v jednotlivých provinciích nasazováním šlechticů a dvořanů, a k tomu získávají truhly, které jim přináší různé výhody.

 

Ancient-World-boxThe Ancient World (pro 2–4 hráče od 12 let, BGG)

Worker placement, celkem solidní hra, ve které si hráči kupují armády a různé výhody a bojují s příšerami.

 

Progress-boxProgress: Evolution of Technology (pro 1–5 hráčů od 10 let, BGG)

Solitérní karetní civilizační hra, hra mně přišla nezajímavá, jenom se tam vykládáním karet posilují schopnosti.

 

Imperialism-boxImperialism: Road to Domination (pro 2–4 hráče od 12 let, BGG)

Karetní civilizační hra, hra mně přišla nezajímavá, jenom se tam vykládáním karet posilují schopnosti a poškozují méně rozvinutí soupeři, čímž se postupně rozvírají nůžky mezi prvním a posledním.

 

Alchemists-boxAlchemists (pro 2–4 hráče od 12 let, autor Matúš Kotry, BGG)

Deduktivní hra od CGE, vyžaduje buď „chytrý“ telefon, nebo osobu, co se podvolí dělat rozhodčího, je to částečně worker placement, ale hlavní přínos je v té deduktivní části, která je opravdu pěkně zpracovaná, a v tématu, kde hráči budují své vědecké kariéry alchymistů.

Istanbul

Istanbul (pro 2–5 hráčů od 10 let, autor Rüdiger Dorn, česky | BGG)

Figurka kupce chodí po plánu, kde provádí akce a plní úkoly, solidní rodinná hra.

 

Helios-boxHelios (pro 2–4 hráče od 10 let, BGG)

Hráči staví dílky a chrámy na svém hracím plánu a kupují budovy a karty přinášející výhody a body, celkem dobrá hra.

 

 

Méně komplexní a rodinné hry

Abyss-boxAbyss (pro 2–4 hráče od 12 let, BGG)

Hráči sbírají karty-platidla a za ně kupují postavy, co dávají schopnosti a vítězné body, celkem hezká hra.

 

El-Gaucho-boxEl Gaucho (pro 2–4 hráče od 10 let, BGG)

Shromažďování setů karet s krávami; je to docela zajímavá hra, ale trochu mate tím, že se tváří jako rodinná hra, ale na to využívá příliš složité taktiky, protože podle čísel určených kostkami si hráči nasazují figurky buď na krávy, nebo na speciální akce, které pak mohou libovolně kombinovat.

Five-Tribes-boxFive Tribes (pro 2–4 hráče od 12 let, autor Bruno Cathala, BGG)

Hra se specifickým mechanismem, na každém políčku šachovnicového herního plánu je několik panáčků a tah hráče spočívá v mankalovém roznesení panáčků z jednoho pole do sousedních, poslední pole a barva posledního panáčka pak určují tah hráče, hra vypadá jako rodinná, ale je silně taktická, je to docela solidní hra, jedině občas nějaký hráč jinému neúmyslně nahraje.

Mangrovia-boxMangrovia (pro 2–4 hráče od 10 let, BGG)

Převahová, celkem solidní hra, hráči budují na hracím plánu svoje chýše a bojují tak o různé převahy.

 

Akrotiri-boxAkrotiri (pro 2 hráče od 12 let, BGG)

Hra pro dva hráče s mechanismy plnění úkolů a akčních bodů, hra je rozumně hratelná, nicméně mně u tohoto typu her schází přítomnost dalších hráčů.

 

Gardens-boxGardens (pro 1–4 hráče od 8 let, BGG)

Jednoduchá hra s mechanismem pokládání dílků, jak mechanismus napovídá, spíše vhodná pro hru ve 2 hráčích, celkem funguje, ale není dostatečně herně přitažlivá, protože nemá dostatečně propracované bodování (na rozdíl třeba od Carcassonne).

La-Isla-boxLa Isla (pro 2–4 hráče od 8 let, autor Stefan Feld, BGG)

Hra od S.Felda, hráč si lízne 3 karty, které použije k vylepšení schopností, k bodování žetonů a k sbírání žetonů, originální, ale velmi náhodné, moc se mi nelíbila.

 

Colt Express

Colt Express (pro 2–6 hráčů od 8 let, česky | BGG)

Rodinná, lehce programovací hra, docela to fungovalo, ale kdyby to byla větší výzva jako třeba RoboRally, užil bych si to víc.

 

Orongo

Orongo (pro 2–4 hráče od 10 let, autor Reiner Knizia, BGG)

Spíše rodinná hra s mechanismem vzdáleně podobným Acquire, zkoušel jsem ve 2 hráčích, sice obecně mi ty pravidla smysl dávaly, konkrétně v těch 2 to ale moc nefungovalo.

 

Patchwork-boxPatchwork (pro 2 hráče od 6 let, autor Uwe Rosenberg, BGG)

Jednodušší dvojkovka, hráč si kupuje tetrisové kameny o různé ceně a vyplňuje s nimi plochu, fungovalo to opravdu pěkně, je to ale spíš rodinná hra než nějaká hardcore abstraktka.

 

Haru-Ichiban-boxHaru Ichiban (pro 2 hráče od 8 let, autor Bruno Cathala, BGG)

Jednodušší hra pro dva hráče, cílem je udělat geometrický obrazec z kamenů, tzn. vlastně modifikované piškvorky, jedná se sice o hru s náhodou, ale vše ostatní fungovalo na té hře celkem pěkně.

Florentiner Domino (pro 2–4 hráče od 5 let, BGG)

Jednodušší hra s mechanismem přikládání dílků, jedná o remake verze z roku 1999, vypadalo to hezky, ale hrát se to moc nedalo.

Hoyuk-boxHöyük: Obstacles (pro 2–5 hráčů od 10 let, BGG)

Jednodušší převahová hra, nefungovalo to.

 

 

Romans-go-home-boxRomans Go Home (pro 1–4 hráče od 10 let, BGG)

Jednoduchá karetka založená na anticipaci tahů soupeřů, docela to fungovalo, ale je to opravdu dost jednoduché.

 

 

Korrigans-boxKorrigans (pro 2–5 hráčů od 8 let, BGG)

Rodinná hra, figurky chodí po hracím plánu a sbírají dobroty, zřejmě je to spíše určeno dětem.

 

Párty hry

Beasty-Bar-boxBeasty Bar (pro 2–4 hráče od 8 let, BGG)

Karetní párty hra, myslím, že to celkem plnilo svůj účel, pro mě to ale bylo nehratelné, protože to nebylo vůbec řiditelné.

 

Dragon-Slayer-boxDragon Slayer (pro 2–5 hráčů od 5 let, BGG)

Kostková party hra, byla natolik jednoduché, že se nedala hrát vůbec.

 

 

Karetní hry

Star-Realms-boxStar Realm (pro 2–6 hráčů od 8 let, BGG)

Méně komplexní deckbuildingová karetní hra s tématem vesmírných válek, příznivce karetek asi zaujmout může, já, kterého karetky nebaví, jsem na ní jako jedinou výhodu viděl to, že rychle skončí.

 

Linko-boxLinko! (Abbluxen) (pro 2–5 hráčů od 8 let, autoři Michael Kiesling, Wolfgang Kramer, BGG)

Karetní štychová hra, pro mě to bylo nehratelné, takových her se už vymyslelo tisíce.

 

Port-Royal-boxPort Royal (pro 2–5 hráčů od 8 let, česky | BGG)

Hráči si kupují karty posilující schopnosti a plnící úkoly, rodinná hra, na mě trochu příliš náhodná.

 

 

Vědomostní hry

Terra-boxTerra (pro 2–6 hráčů od 10 let, autor Friedemann Friese, BGG)

Hra založená na hře Fauna s o něco různorodějšími otázkami.

 

 

Logické hry

Xalapa-boxXalapa (pro 1–6 hráčů od 8 let, BGG)

Zajímavá hra, kde hráč v časově omezené době se snaží kameny na hracím plánu splnit co nejvíc úkolů, a zároveň se sází o to, kolik úkolů splní.

 

Ještě bych uvedl, že v Essenu vyšly tyto zajímavé remaky:

  • Lords of Xidit = Himalaya
  • Medina = Medina
  • Limes = Cities
  • Manilla = Manilla
  • St. Petersburg = St. Petersburg
  • Funkenslag výroční vydání = Vysoké napětí

 

A dále 2 upozornění:

  • Tales & Games: The Hare and the Tortoise není totéž, co The Hare and the Tortoise
  • Subdivision má se Suburbií pouze stejného vydavatele

 

Zajímavá rozšíření:

  • Terra Mystica – Ice and Fire
  • Village – Port
  • Fresco Big Box

 

Mohlo by vás také zajímat

Ohlédnutí za veletrhem v Essenu – jaké hry přinesl

Zhodnocení her na EuropeMasters 2014

Mohlo by vás také zajímat

4 komentáře

Pelly představuje hru Panamax | Hrajeme.cz 6.3.2016 at 21:27

[…] Krátké hodnocení letošních novinek (Essen 2014) […]

Ve čtvrtek začíná v Essenu veletrh SPIEL, co přinese | Hrajeme.cz 6.10.2015 at 12:04

[…] Krátké hodnocení letošních novinek (Essen 2014) […]

Settlers: Zrod impéria je nová budovatelská strategie | Hrajeme.cz 11.3.2015 at 21:30

[…] Krátké hodnocení letošních novinek (Essen 2014) […]

Magazín Win shrnuje všechny novinky z Essenu | Hrajeme.cz 10.1.2015 at 13:21

[…] Krátké hodnocení letošních novinek (Essen 2014) […]

Připojte svůj komentář