7 divů světa (7 Wonders)

4.26 z 5
(Hodnocení: 77)

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
50

Originální název:
7 Wonders
Rok vydání:
2010
Počet hráčů:
2 až 7
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 10 let.
Doba hraní:
Středně dlouho trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.
Doporučení hráče:
Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Katalogové číslo: 12735. Kategorie: , . Štítek: .

Popis hry

7 divů světa trvá tři věky. V každém věku hráči obdrží sedm karet. Zvolí si jednu z těchto karet a pak stačí projít zbytek plánu až ke svému sousedovi. Hráči odhalují své karty současně. Každý hráč si pak vybere další kartu z balíčku a proces se opakuje, dokud hráči nemají ve hře šest karet od každého věku. Po skončení všech tří věků hra končí.

7 divů světa je karetní hra zaměřená na vývoj. Některé karty mají okamžitý účinek, zatímco jiné poskytují bonusy nebo vylepšení později ve hře. Některé karty poskytují slevy na budoucí nákupy. Některé z nich poskytují vojenskou sílu sloužící k přemožení sousedů a některé dávají pouze vítězné body.

Další informace

Počet hráčů

2 až 7

Věk hráčů

Od 10 let

Doba hraní

Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

2010

Míra náhody

2 – střední podíl náhody

Míra interakce

3 – ustálená komunikace

Míra složitosti

2 – jednoduchá

Míra humoru

2 – spíše seriózní hra s prvky humoru

Doporučení rodiny

Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Doporučení hráče

Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Výrobci

ADC Blackfire, Repos Production

Autoři

Antoine Bauza

Hra/Rozšíření

Samostatná hra

Články na Hrajeme.cz:

Odkazy:

77 hodnocení k 7 divů světa (7 Wonders)

 1. jarmuk
  4 z 5

  :

  Lepší ve více jak dvou lidech

 2. Bejus
  3 z 5

  :

  Mne sa táto hra až tak moc nepáčila. Síce grafiku má peknú a herný mechanizmus je vcelku jednoduchý, za 10-15 minút sa dajú pravidlá pekne vysvetliť novým hráčom. Najviac mi vadilo jednostrannosť hry, po pár partiách som si všimla, že sa u toho nudím…
  Ďalšia vec, skúšali sme hru hrať vo dvoch a vôbec to nebolo zábavné. Nechápem prečo výrobcovia udávajú, že je vhodné aj pre dvoch (pričom sme museli hrať spoločne pre tretieho „fiktívneho“ hráča). Herná doba sa mi zdá moc krátke, kým sa do toho vžijem, už je skoro koniec hry. Za tak vysokú cenu to podľa mňa to nestojí.

 3. chajim
  4 z 5

  :

  Hra je rychlá, svižná, zábavná. Hrál jsem vždy ve více hráčích, tzn. minimálně ve čtyřech a se zkušenými hráči. Bylo to pro nás vždy buď něco lehčího na rozjezd, nebo naopak výplň mezi složitějšími hrami. Grafika na mě působí příjemně, líbí se mi, že všichni hráči hrají zároveň. Na druhou stranu bych ji osobně nehrál více než dvakrát za sebou. Pro mě to není hra, kterou bych dokázal hrát celý večer, protože mechanismus hry je stále stejný. Problém u této hry jsou také pomalí hráči, na které se musí čekat, než vyberou správnou kartu. Hra pak ztrácí švih, který je pro mě předností této hry.

 4. leech
  5 z 5

  :

  Hra, která pro mne splňuje nejvyšší hodnocení pro znovuhratelnost a variabilitu.
  S přidanými rozšířeními nabírá sice na délce, ale také posiluje dvě zmíněné parametry.
  Ideální pro rodiny nebo i zkušené hráče.

 5. matewr
  5 z 5

  :

  Předchozí hodnocení vystihlo vše co bych rád k této hře napsal. 7 divů světa jsou velmi jednoduchou a elegantní hrou, co se týče do pochopení herních mechanismů. Každičký detail hry je intuitivní a ve své podstatě i primitivní. Přesto je hra strategicky bohatá, a každou další partií vyvěrá na povrch krystalicky průzračná hratelnost s mnoha možnostmi. Každý váš krok navíc silně ovlivňuje i kroky soupeře, díky tomu, že mu předáte své karty na ruce. Hra je zásluhou toho, plná ohromně těžkých rozhodnutí a co je na ní nejlepší, je fakt, že žádné z těchto rozhodnutí není špatné, nebo dobré pro vás, ale může mít fatální důsledky pro soupeře. Jedinou malinkatou skvrnkou na tomto klenotu, je trošičku menší znovuhratelnost.

 6. hromadalidi
  4 z 5

  :

  7 divů je velmi zajímavá karetn hra s vcelku originálním herním systémem. Její nespornou výhodou je, že sice nabízí poměrně hodně taktických variant a způsobů vítězství, ale není v podstatě vůbec složitá a základy se dají pochopit během deseti minut. Další zajímavostí je, že každým svým tahem nejen rozhodujete jak moc pomůžete sobě, ale také jak co nejméně pomůžete ostatním. Tématika starověkého Řecka je jen pomyslnou třešničkou na dortu. Jedinou nevýhodu spatřuji snad jen v nemožnosti hry pro 2 hráče.

 7. dave
  4 z 5

  :

  7DS je karetní hra s krásně jednoduchým herním principem, který lze vysvětlit novým hráčům za pár minut, jen to bodování většinou pochopí až po první hře :). Velkým plus je, že i ve větším počtu nečekáte na ostatní hráče protože všichni hrají zároveň a hezké je že se dají zkoušet různé strategie vedoucí k vítězství ať už vás k tomu přiměje vaše karta s divem světa nebo touha vyzkoušet si „co kdybych hrál na tohle…“.
  Takže teď vlastně nevím, proč se k této výborné hře dostáváme tak málokdy. V menším počtu 3 nebo 4 hráčů si většinou raději zahrajeme něco jiného co bychom si ve více lidech nemohli zahrát (7DS je ve třech možná až příliš předvídatelná a při válečném konfliktu na konci kola spolu sousedí všechna města) a ve větším počtu už se zase o slovo hlásí párty hry.

 8. cinan
  5 z 5

  :

  geniálně jednoduché a rychlé, variabilní, zároveń se dá super kombit

 9. Vladislavs2
  3 z 5

  :

  slušná párty hra, nic víc nic míň

 10. Kentril
  4 z 5

  :

  Hezky zpracovaná karetní hra na téma historického budování vašeho impéria. Zajimave na hre je, ze si karty nelizete, ale dostave od jinych hracu a pak je predavate dal. Trochu je zvlastni, ze se neda tak dobre planovat budovani a cekate na karty, ktere vam prijdou, ale o to je vetsi prekvapeni. Hral jsem to jak ve dvou, tak v 7 hracich. Hra se znacne lisi. Protoze vite, co predavate sousedovi. Tuto hru rozhodne neodsuzuji, je to novy zajimavy herni system a urcite si ji zahraju znova. Na hre se mi libi, ze se da hrat 2 – 7 hracu.

 11. Pedestrian
  3 z 5

  :

  Těžké rozhodování mezi 3 a 4. Výhodou je, že je pro velký počet hráčů, je relativně jednoduchá a přitom strategická a vypadá hezky

 12. cicam
  5 z 5

  :

 13. jokerx
  3 z 5

  :

 14. Ajimaru
  5 z 5

  :

 15. marciska
  3 z 5

  :

 16. amek
  4 z 5

  :

 17. Vašek
  4 z 5

  :

 18. JayTea
  4 z 5

  :

 19. peterh
  4 z 5

  :

 20. Jacob
  4 z 5

  :

 21. Zachi
  4 z 5

  :


  Ideální hra v mnoha směrech:
  – 2 až 7 hráčů, to nemá žádná mně známá (a hratelná) hra. Pak už znám jen Citadelu a Bang;
  – jednoduchá pravidla vysvětlená za chvíli nebo pochopitelná během první hry;
  – odsejpá a nemá hluchá místa – neznám hru v 7 hráčích, kde by všichni hráli současně a opravdu do 40 minut byla odehraná (a to ji ještě nemáme tak zmáklou). Prostě nemáte šanci se nudit;
  – „“všejazyčná““, neboli nezáleží na tom, v jakém státě ji koupíte. Jediné, co je na kartičách různé, budou asi jejich názvy (karty neobsahují doplňující text, ten je uveden vždy v pravidlech);
  – na cesty – skládá se pouze z desek Divů, karet jedné velikosti a pár desítek žetonků. Nezkoušel jsem to, ale odhaduji, že bez pravidel se to celé vejde cca do kartonu nápoje o obsahu 1,5 litru;
  – rychle chytlavá, graficky na velmi dobré úrovni.
  Jen ta cena je trochu zarážející, ale u které hry v ČR to není? 🙂

 22. Patrikhm
  2 z 5

  :

 23. bacil
  3 z 5

  :

 24. NOE
  4 z 5

  :

 25. Zdenek_
  4 z 5

  :

 26. ZdenT27
  4 z 5

  :

 27. Martin
  4 z 5

  :

 28. Deth
  3 z 5

  :

 29. Zenitos
  5 z 5

  :

 30. darwin
  4 z 5

  :

 31. skyfire
  5 z 5

  :

 32. Duhamuz
  5 z 5

  :

 33. rach
  3 z 5

  :

 34. omas
  5 z 5

  :

 35. Zajda
  4 z 5

  :

 36. Ajeenka007
  5 z 5

  :

 37. tondakolik
  4 z 5

  :

 38. The Hammer
  4 z 5

  :

 39. cuf
  5 z 5

  :

 40. jpmce
  4 z 5

  :

 41. DwarfMan
  5 z 5

  :

 42. jakub
  4 z 5

  :

  Znáte všech sedm divů starověkého světa? Že ne? Nevadí. S karetní hrou 7 divů světa si je připomenete. Hra je přístupná širokému publiku, během krátké doby si získala oblibu po celém světě. Oceňují ji i odborníci, jak o tom svědčí řada herních cen. Nyní ji máme k dispozici i v kompletním českém vydání. Hra je svižná, variabilní, dobře hratelná v různém počtu hráčů, má jednoduchá pravidla a vynikající zpracování. Má tedy nejdůležitější vlastnosti k tomu, aby si našla cestu do rodin i mezi náročnější hráče.

  Ve hře se stanete vládcem starověkého města, který usiluje o jeho rozkvět. Především však budete chtít vybudovat jeden z divů, který by obdivoval celý svět. Hráči soupeří o to, čí město bude nejskvělejší. Budete se starat o zdroje surovin, budovat obchodní zázemí i vojenskou moc, podporovat vědu, stavět ty nejhodnotnější budovy, které vám přinesou nejvíce výhod. Přitom se vyplatí sledovat, co se děje u sousedů, výhodně s nimi obchodovat či včas zajistit obranu.

  Celou původní recenzi si můžete přečíst na webu o hrách Frodovy deskové hry.

 43. GK_voyger
  5 z 5

  :

 44. Shako
  4 z 5

  :

 45. orsej@centrum.cz
  4 z 5

  :

 46. belisar
  4 z 5

  :

 47. Rubic(k)
  4 z 5

  :

 48. pogo
  5 z 5

  :

 49. Agáta
  5 z 5

  :


  Příběh hry je jednoduchý – stavíte jeden ze sedmi divů světa a vyhraje ten, kdo dokáže různé suroviny využít tak, aby mu přinesly co nejvíce bodů. Suroviny slouží ke stavbě budov a vašeho divu, např. Kolosu Rhodského. Každá budova a každý div přináší body (a/nebo výhody pro další hraní) trochu jiným způsobem, takže k vítězství vede pokaždé jiná cesta. Záleží nejen na náhodě (namíchání karet v balíčku) ale i na chování spoluhráčů.

  Her na podobném principu je mnoho – od Osadníků z Katanu, přes třeba Vikingy a Dobu kamennou, až po Puerto Rico a Agricolu. Všude vyměňujete nějaké suroviny na vítězné body. Proč tedy sáhnout právě po 7 divech?

  Hra je velmi rychlá, partie se dá zvládnout za 20 – 30 minut. Všichni totiž hrají najednou, takže se nemusí čekat, až si někdo hodí kostkou, nebo až se konečně rozmyslí, zda vzít raději tu či onu kartičku, surovinu, figurku… Díky tomu se dá dobře hrát i ve větším počtu (až 7 hráčů), aniž by někdo musel dlouho čekat, než přijde na řadu.
  Poměrně rychlá je i příprava hry (a její úklid), herního materiálu moc není. Karty i ostatní materiál je však hezky graficky zpracovaný, karty jsou vtipně navrženy tak aby se daly vyložit na stůl a nezabíraly moc místa. Plusem je bloček na počítání bodů.
  Pravidla jsou poměrně jednoduchá, rychle je vysvětlíte i začínajícímu hráči. Ve hře se nemusí moc počítat ani číst, takže hru zvládnou i sedmileté děti (výrobce dodporučuje od 10 let).
  Hra moc nepodporuje komunikaci, spoluhráče ve hře moc nepotřebujete (nakupujete od nich chybějící suroviny, ovšem obchod nelze odmítnout, takže nějaké dohadování odpadá). Můžete jim však škodit – třeba zahodit kartu, která by protivníkovi mohla pomoci; můžete na nich i parazitovat – shrábnout body za jejich budovy. Musíte pochopitelně svoji strategii přizpůsobit chování soupeřů, takže je potřeba sledovat co kdo dělá.
  Prvek náhody tu není velký – počet karet ve hře je není velký (3×7 na hráče), takže se dá odhadnout (nebo dohledat v pravidlech), která karta ještě do hry přijde. Strategie hráče ale také závisí na tom, jaký div staví on sám i jeho spoluhráči (na začátku se určí losem). Ve hře je tedy pokaždé jiná kombinace 14 různých výchozích divů (každý div má 2 varianty stavění). Dá se čekat, že to se hned tak neohraje; pokud ano, lze pořídit rozšíření (/Hrajeme/GameDetail.aspx?id_hry=1698).

  Přiznám se, že 7 divů je pro mě velmi příjemným objevem. Strategická, přitom svižná a dobře hratelná věc.

 50. Jaromír Kovařík
  5 z 5

  :

Přidat hodnocení hry