Dominion

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
101

Originální název:
Dominion
Rok vydání:
2008
Počet hráčů:
2 až 4
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 10 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.
Doporučení hráče:
Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Katalogové číslo: 12483. Kategorie: , . Štítky: , .

Popis hry

Každý hráč más svůj balíček karet, do kterého postupně dokupuje další karty. Karty znamenají buď peníze pro nákup dalsích karet, budovy umožňující speciální akce, nebo vítězné body, které se počítají na konci hry.

Další informace

Počet hráčů

2 až 4

Věk hráčů

Od 10 let

Doba hraní

Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

2008

Míra náhody

3 – malý podíl náhody

Míra interakce

2 – komunikace není součástí hry

Míra složitosti

2 – jednoduchá

Míra humoru

2 – spíše seriózní hra s prvky humoru

Doporučení rodiny

Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Doporučení hráče

Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Výrobci

ALBI, HANS IM GLÜCK, RIO GRANDE

Autoři

Donald X. Vaccarino

Hra/Rozšíření

Samostatná hra

Pravidla:

Odkazy:

 

234 hodnocení k Dominion

 1. MirR
  4 z 5

  :

 2. charin
  5 z 5

  :

 3. Sionn Latharn
  5 z 5

  :

 4. Zrno.Zaba
  3 z 5

  :

 5. esther.f
  4 z 5

  :

 6. karci
  4 z 5

  :

 7. Deth
  4 z 5

  :

 8. Tramvaj
  4 z 5

  :

 9. Zenitos
  5 z 5

  :

 10. Smith-g
  4 z 5

  :

 11. ftoh
  5 z 5

  :

 12. shadow
  5 z 5

  :

 13. yeetik
  3 z 5

  :

 14. Braveheart
  5 z 5

  :

 15. Noni
  4 z 5

  :

 16. Terw
  5 z 5

  :

 17. Bunny84
  4 z 5

  :

 18. Savager
  4 z 5

  :

 19. czechpastor
  5 z 5

  :

 20. Joe
  5 z 5

  :

 21. darwin
  4 z 5

  :

 22. skyfire
  2 z 5

  :


  Tak mám za sebou cca. 20 her v počtu 2 až 4 hráči, tak jaké jsou mé pocity. Hra je to velmí pěkná a grafické zpracování je dle mě nadstandartní. Velice potěší praktická krabice, do které jdou všechny karty pěkně urovnat a oddělit jednotlivé balíky akcí pěněz a bodů od sebe (narozdíl od Agricoly). Další velké plus je, že hra je stejně dobře hratelná ve 2,3 i 4 hráčích. Pravidla jsou jednoduché a naučit hru nové lidi netrvá ani 5 minut, pochopí je snad každý. Hra je to chytlavá a všechny kdo ji hráli hned chytla. Dle mě se u téhle hry moc nemusí přemýšlet a je to taková oddychovka. Náhoda hraje v téhle hře roli v podobě neustálého přemíchávání balíčku karet. Nejsem zastáncem přílišné náhody ve hrách, ale tahle hra ji potřebuje a je ji tám právě tolik, kolik je potřeba. Jako mínus se mi zdá, že některé kartičky akcí jsou zbytečné a prakticky nepoužitelné, protože v kolekci 10 akcí, které se vyberou ke hře se vždy najdou ty lepší a výhodnější a některé prostě jen leží ladem. Četl jsem už sposutu názorů, že tohle není pravda, že jsou situace, kdy se využijí kartičky, které by se jinak nevyužily, ale tohle je opravdu krajní záležitost a cpát mezi nabídku akcí nějakou, kterou využiji jednou za hru nebo jednou za 3 hry se mi zdá zbytečné. Takto to cítili všichni, se kterýma jsem hrál, a proto nebyl problém se domluvit na optimálním setu akčních karet, který je vyvážený, zábavný a dobře hratelný. Naštěstí toto mínus vyvažuje dostatečný počet různých akcí, takže vybírat je z čeho. Celkově je Dominion dobrá hra, kterou můžu doporučit, ale TOP to dle mě určitě není (ten je pro mě pořád geniální systém, hratelnost a ruznorodost každé hry Vikingů).

 23. Duhamuz
  5 z 5

  :

 24. Makabi
  5 z 5

  :

 25. Jan
  3 z 5

  :

 26. Kalibulus
  5 z 5

  :

 27. Hippo
  1 z 5

  :

 28. Lada
  4 z 5

  :

 29. Aries
  5 z 5

  :

 30. Kendar05
  5 z 5

  :

 31. rach
  5 z 5

  :

 32. mysula
  5 z 5

  :

 33. Brisco
  5 z 5

  :

 34. Beholder
  4 z 5

  :


  Začnu zostra a čistě subjektivně. Dominion je nejlepší karetní hra co znám a určitě je i lepší než ty co neznám :). Dominion je vůbec jedna z nejlepších moderních společenských her co znám a beztak je i jedna z nejlepších co neznám :)…

  Dominion, to je velká krabice, jako běžná desková hra a v ní 500 karet. Zahraje si ji 2-4 hráčů. Pravidla mají pár stránek a jsou velmi jednoduchá. Takže proč ta silná slova v úvodu?…

  Největší kouzlo spočívá v tom, že hráč začíná téměř s ničím a snaží se teprve svůj balík sestavit, tak aby pracoval co nejlépe. Nehledě na obrovskou znovu hratelnost, variabilitu a množství různých strategií. Ve hře jsou 3 typy karet – bodovací, peněžní a akční. Pro samotný závěr hry a zjištění, kdo je vítěz, jsou nejdůležitější bodovací karty. Aby si je člověk mohl koupit, potřebuje k tomu peněžní karty. No a k tomu, jak efektivně, jak často a jakým způsobem se hráči k bodovým kartám dostanou, slouží akční karty, kterých je celkem 25 (každá po 10 kusech), ale v každé hře jich bude k dispozici 10 v různých kombinacích. Ty kombinace jsou buď předkonstruované (sami autoři jich pár uvádějí k tomu aby se člověk s kartami seznámil) a nebo náhodně v čemž spočívá další kouzlo Dominionu. Před hrou se náhodně určí 10 akčních karet z dostupných 25 a ty budou ve hře k dispozici.

  Každý hráč začíná se 7 penězi a 3 body. V každém kole má k dispozici 5 karet které si lízne ze svého balíčku (na začátku hry má tedy 10 karet a postupně přikupuje další). Má možnost zahrát 1 až x akcí podle toho jaké akce má. Některé akce totiž umožňují zahrání dalších akcí. Následuje nákup za karty peněz + za peníze, které mohly přinést některé akční karty zahrané před tím. Hráč si může koupit buď další peníze, akční kartu/y (některé akční karty totiž umožňují udělat více než jeden nákup) a nebo body. Nastává otázka, proč kupovat nějaké akční karty, když je účelem koupit co nejvíce bodů. Stačilo by přece kupovat jen body a sem tam peníze. Jenže to by právě vůbec nefungovalo. Vtip je v tom, že hráč začíná každé kolo s 5 kartami, které si náhodně lízne a kdyby nalízal samé bodovací karty, s kterýma nic neudělá, tak nemá šanci vyhrát. Bodovací karty vlastně zpomalují hráče a plní mu balíček. V průběhu hry jsou mu úplně k ničemu, ale na konci vyhraje ten, kdo jich má nejvíce. Na druhou stranu velký počet akcí a málo peněz má ten stejný efekt – zpomalení a omezení hráče cokoliv udělat. Proto si musí hráči určit některou z mnoha strategií, kterou ovlivňují právě dostupné akční karty a zvolit správné načasování, kdy koupit jakou akční kartu, kdy peníze a kdy je třeba začít kupovat body. Hra končí v momentě kdy se doberou všechny šestkové (nejdražší) bodovací body – je jich 8 ve dvou hráčích nebo 12 ve třech nebo čtyřech hráčích. Druhá situace, kdy může hra skončit nastane v momentě, když se dobere třetí jakýkoliv balíček karet. Např. všechny akční karty Vesnice (připomínám, že je vždy 10 kusů každé akční karty), všechny akční karty Zloděj a třeba všechny jedničkové (nejlevnější) bodovací karty (opět jich je 8 nebo 12). Hráči si spočítají pouze bodovací karty a kdo má nejvíce bodů, stává se vítězem.

  Na závěr bych zmínil několik efektů akčních karet. Některé akční karty umožňují líznutí karet navíc, zahrání dalších akčních karet, umožňují více nákupů a nebo přidávají „virtuální“ peníze k nákupu. To jsou základní 4 efekty. Ale např. karta Zloděj dokáže soupeřům krást peníze z balíku, Čarodějnice přidává soupeřům kletby do balíku (-1 bodovací karta), Dobrodruh hledá v balíku poklady (peníze), Milice nutí hráče odhazovat karty atd.

  Hráči anglické verze Dominionu již mohou hru obohatit 25 novými akčními kartami z prvního samostatně hratelného rozšíření Dominion: Intrigue. V tomto rozšíření je mnohem více interakčních a škodících karet. Dále karty, které umožňují provést několik věcí, ale hráč si musí vybrat, kterou a taky jakési „hybridní“ karty – akční/bodovací a peněžní/bodovací.

  No a co nevidět tu bude další rozšíření (už ne samostatně hratelné) Dominion: Seaside. Vidím v Dominion obrovský potenciál, protože už základní verze toho nabízí hodně, první rozšíření tomu ještě přidává, uvidíme co přinesou další :). Ještě bych chtěl podotknout, že tuto recenzi píšu po 200+ odehraných hrách (převážně on-line) a jsem touto hrou opravdu (možná přehnaně) velmi nadšen a nedám na ni dopustit, ale to už jste poznali asi hned v úvodu recenze :)…

 35. sir beki
  5 z 5

  :

 36. PJ_HB
  3 z 5

  :

 37. sakul
  3 z 5

  :

 38. Mialee
  5 z 5

  :

 39. ratwin
  4 z 5

  :

 40. pet.rad
  5 z 5

  :

 41. spartik
  4 z 5

  :

 42. Jose
  4 z 5

  :

 43. Pepr
  4 z 5

  :

 44. omas
  5 z 5

  :

 45. filipes
  4 z 5

  :

 46. ondrasu
  4 z 5

  :

 47. zeppelin
  5 z 5

  :

 48. Eduard Doležal
  5 z 5

  :

 49. Koroiboszelidy
  4 z 5

  :

 50. gesslish
  4 z 5

  :

Přidat hodnocení hry