Pandemic

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
96

Originální název:
Pandemic
Rok vydání:
2008
Počet hráčů:
1 až 4
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 10 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut

Katalogové číslo: 12475. Kategorie: , . Štítky: , .

Popis hry

Kooperativní hra z nepříliš vzdálené budoucnosti. Ve světě vypukly 4 epidemie chorob. Hráči představují významné vědce a snaží se nemoci společnými silami zlikvidovat. Cestují po světě, kde musí léčit jednotlivá ohniska nemoci a spolupracovat na vynalézání léků. Hráči zvítězí, pokud se jim podaří vynalézt léky na všechny čtyři nemoci. Naopak prohrají, pokud se některá nemoc příliš rozšíří nebo pokud nastane celkem osm pandemií.

Nové české vydání vyšlo v červenci 2015. Kromě nové grafiky přináší i další dvě nové profese (analytik a hlavní hygienik).

Související hry:

Další informace

Počet hráčů

1 až 4

Věk hráčů

Od 10 let

Doba hraní

Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

2008

Míra náhody

2 – střední podíl náhody

Míra interakce

4 – vysoká míra komunikace

Míra složitosti

2 – jednoduchá

Míra humoru

2 – spíše seriózní hra s prvky humoru

Doporučení rodiny

Asi nebudete zklamáni.

Doporučení hráče

Asi nebudete zklamáni.

Výrobci

ALBI, MINDOK, Z-Man Games

Autoři

Matt Leacock

Články na Hrajeme.cz:

Pravidla:

Odkazy:

Videa:

137 hodnocení k Pandemic

 1. kroksmrti
  5 z 5

  :

 2. Ptacnik
  4 z 5

  :

 3. abekara
  4 z 5

  :

 4. Petr
  4 z 5

  :

 5. Morta
  4 z 5

  :

 6. KacaMaca
  5 z 5

  :

 7. Márty
  4 z 5

  :

 8. bacil
  4 z 5

  :

 9. Čaňa
  5 z 5

  :

 10. wiedzim
  5 z 5

  :

 11. makeska
  3 z 5

  :

 12. Zdenek_
  4 z 5

  :

 13. zegoda
  3 z 5

  :

 14. kokrdal
  4 z 5

  :

 15. ZdenT27
  3 z 5

  :

 16. pastelka
  4 z 5

  :

 17. ikri
  4 z 5

  :


  Po světě se šíří 4 typy nákazy, úkolem hráčů je vynalézt na tyto nemoci léky (pomocí potřebných karet). Hráči tvoří tým odborníků, nejsou tedy soupeři, ale spoluhráči, a jejich cílem je zvítězit nad hrou, která na mapě šíří čím dál tím víc nebezpečných virů (barevných kostiček). Z tohoto principu vyplývá i to, že pro jednotlivé hráče nejsou ve hře žádné pauzy, na nic nečekají. Každý z hráčů si zpočátku vylosuje jednu z pěti rolí, (např. medik, vědec…) a každý z nich má určitou schopnost, kterou smí v každém tahu použít. Hra je určena pro 2 – 4 hráče, ale je možné ji hrát i jako solitér (mně se tak skoro pokaždé podaří vyhrát, je vidět, že spolupráce je opravdu to nejdůležitější 😀 ).

  Nemohu říct, že by byla pravidla snadná a rychle zapamatovatelná – především to, jak postupuje obvyklý tah hráče a k tomu tah při epidemii (těch je v průběhu hry 4 – 6 podle toho, který stupeň obtížnosti zvolíte), se mi pár her pletlo a určitě jsem to párkrát udělala špatně. Naštěstí pro tah hráče je na hrací desce „tahák“ a pokyny jsou i přímo na kartách epidemie. Také chvíli trvalo, než jsem si zapamatovala a začala využivat všechny možnosti přesunu figurky. Několikrát se také stalo, že jsme přišli na to, že něco hrajem špatně. Pravidla jsou ale srozumitelná a moc pěkně vyvedená.

  Co mně osobně na hře prapůvodně upoutalo, je krásná hrací deska a barevné komponenty. Škoda jen, že už v základní hře nejsou misky na kostičky nákazy (ale čekají na nás v rozšíření). Při hře se pak válejí neorganizovaně po stole 🙂 a při uklízení je musíte sypat do nemožně malých pytlíčků, takže vám padají všude kolem.

  Nevýhodou herního systému zase je, že nováčci mohou mít problém prosadit se vůči zkušenějšímu hráči. Kouzlo hry je mimo jiné i v tom, že když hru hrajete poprvé, podruhé atd., postupně objevujete dobré a špatné strategie, přemýšlíte, co děláte špatně, když nevyhráváte. Zkušenější hráč už leccos ví a špatné strategie předem zamítne nebo má tendenci hru řídit, takže si třeba moc neškrtnete. Řekla bych, že tím může docela pokazit to kouzlo objevování, které je vlastně magnetem této hry. Řešením je nechat nováčky navrhovat řešení a souhlasit i s nepříliš vhodnými návrhy, možná vás pak dokonce překvapí. Nakonec každá partie potřebuje trochu jinou strategii a co jindy předem zamítnete, se najednou může hodit.
  Hra je skutečně chytlavá a bude vás nutit přemýšlet o správné strategii i před spaním nebo v autobuse. Je tak nakažlivá, že vás přinutí i zahrát si ji vždycky několikrát za sebou. Pozor, hra je nakažlivá i přes internet, okouzlí vás neotřelým designem.Do hry jsem vtáhla postupně několik dalších lidí a všechny chytla, i málo nadšeného hráče.

  Pandemic je správnou volbou pro toho, kdo hledá intenzivní zábavu, která netrvá déle než hodinu. Jakmile vám pravidla přejdou do krve, nebudete se nudit ani chvilku. Pokud by se vám základní hra přece jen ohrála, není problém si pořídit rozšíření Nové hrozby, které vypadá velice slibně.

 18. Tom
  5 z 5

  :

 19. Milosh
  5 z 5

  :

 20. Knihovník
  5 z 5

  :

 21. acedrac
  3 z 5

  :

 22. Forbik
  5 z 5

  :

 23. Slunicko
  5 z 5

  :

 24. Karloss
  5 z 5

  :

 25. Honza
  5 z 5

  :

 26. Adam Svoboda
  3 z 5

  :

 27. tanulo
  2 z 5

  :

 28. Tadži
  5 z 5

  :

 29. Bumla
  4 z 5

  :

 30. Sionn Latharn
  4 z 5

  :

 31. AntonGorodecky
  5 z 5

  :

 32. Rillanon
  4 z 5

  :

 33. esther.f
  3 z 5

  :

 34. Milisek
  5 z 5

  :

 35. karci
  3 z 5

  :

 36. Deth
  4 z 5

  :

 37. Michal
  4 z 5

  :

 38. anjuli
  5 z 5

  :

 39. Martin
  4 z 5

  :

 40. Fruiko
  3 z 5

  :

 41. tukak
  5 z 5

  :

 42. 333halfdevil
  5 z 5

  :

 43. aksile
  4 z 5

  :

 44. Abiosis
  3 z 5

  :

 45. Noni
  4 z 5

  :

 46. Terw
  4 z 5

  :

 47. Vlad
  3 z 5

  :

 48. uribaj
  3 z 5

  :


  První dojem není úplně nejlepší – prapodivní lidé v designu sedmdesátých let minulého století, to celé za cenu přes 600 Kč? Po rozbalení se první dojem příliš nezlepšuje. Nehezký hrací plán a zastaralá grafika i na kartách postav. Co dojem mírně zachraňuje je herní materiál, kterého je uvnitř kupodivu dost a v dobrém provedení – herní plán, karty, dřevěné kostičky.

  Pravidla jsou napsána vcelu srozumitelně, i když některé vyjímky a drobnosti se lehce přehlédnou a první partie jsme hráli špatně. Doporučuji pravidla nastudovat opradu pečlivě.

  Herní mechanismus je velmi zajímavý a originální. Spolu s ostatními hráči tvoříte tým, který se snaží vynalézt lék na 4 zákeřné choroby dříve než tyto zahubí lidstvo. Každý z hráčů hraje roli jedné unikátní postvy, která má specifickou schopnost navíc. Šikovnou spoluprací a využíváním jednotlivých postav bojujete proti mechanismu hry.

  Pozitiva hry:

  * hra je jednoduchá na naučení
  * lze jí hrát i s mladšími dětmi (od cca 7 let), protože jí může v podstatě odehrát jeden hráč a ostatní mu pouze sekundují
  * hra má tři úrovně náročnosti, mezi kterými je opravdu velký rozdíl, takže vás neomrzí, když jí budete schopni porážet v jednoduché úrovni
  * hra je svižná – hráči se nenudí, zkušený hráč jí odehraje i za 30 minut
  * lze jí velmi dobře hrát i jako soliter – tedy jeden hráč proti hře

  Negativa hry:

  * ošklivá grafika na první dojem. časem si na grafiku zvyknete
  * hra jednoho hráče – a to je její největší problém. Pokud budete mít u stolu hráče, který bude zdatnější než ostatní, zvrhne se hra na jeho sólovou záležitost a vy ostatní budete jen koukat, jak se mu to hraje. Tímto u mne hra významně ztratila a proto jí dávám také jen 3,5 hvězdiček.
  * střední a těžká varianta záleží hodně na náhodě. Mezi vítězstvím a prohrou často leží jen jedna náhodně tažená karta, která o všem rozhodne. Pokud vám náhoda nevadí (a mě ve hrách až tak nevadí) budete to brát jako součást a zvyknete si. Pokud byste chtěli mít věci víc pod kontrolou, Pandemic není pro vás.

  Pandemic je pěkná rodinná kolektivní hra a když překousnete její nedostatky, může být pro vás pravidelným společníkem.

 49. danik02
  5 z 5

  :

 50. Michal Smid
  4 z 5

  :

Přidat hodnocení hry