Pandemic

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
96

Originální název:
Pandemic
Rok vydání:
2008
Počet hráčů:
1 až 4
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 10 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut

Katalogové číslo: 12475. Kategorie: , . Štítky: , .

Popis hry

Kooperativní hra z nepříliš vzdálené budoucnosti. Ve světě vypukly 4 epidemie chorob. Hráči představují významné vědce a snaží se nemoci společnými silami zlikvidovat. Cestují po světě, kde musí léčit jednotlivá ohniska nemoci a spolupracovat na vynalézání léků. Hráči zvítězí, pokud se jim podaří vynalézt léky na všechny čtyři nemoci. Naopak prohrají, pokud se některá nemoc příliš rozšíří nebo pokud nastane celkem osm pandemií.

Nové české vydání vyšlo v červenci 2015. Kromě nové grafiky přináší i další dvě nové profese (analytik a hlavní hygienik).

Související hry:

Další informace

Počet hráčů

1 až 4

Věk hráčů

Od 10 let

Doba hraní

Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

2008

Míra náhody

2 – střední podíl náhody

Míra interakce

4 – vysoká míra komunikace

Míra složitosti

2 – jednoduchá

Míra humoru

2 – spíše seriózní hra s prvky humoru

Doporučení rodiny

Asi nebudete zklamáni.

Doporučení hráče

Asi nebudete zklamáni.

Výrobci

ALBI, MINDOK, Z-Man Games

Autoři

Matt Leacock

Články na Hrajeme.cz:

Pravidla:

Odkazy:

Videa:

137 hodnocení k Pandemic

 1. darwin
  3 z 5

  :

 2. skyfire
  3 z 5

  :

 3. Goofy
  4 z 5

  :

 4. gelefier
  5 z 5

  :

 5. Kalibulus
  4 z 5

  :

 6. Lada
  4 z 5

  :

 7. Kendar05
  4 z 5

  :

 8. rach
  3 z 5

  :

 9. Ringo
  2 z 5

  :

 10. jjiirrkka
  5 z 5

  :

 11. ratwin
  3 z 5

  :

 12. spartik
  4 z 5

  :

 13. Erumoico
  4 z 5

  :

 14. omas
  5 z 5

  :

 15. Semiš
  5 z 5

  :

 16. WereWolf
  5 z 5

  :

 17. c00p3er
  2 z 5

  :

 18. filipes
  4 z 5

  :

 19. zeppelin
  4 z 5

  :

 20. Ajeenka007
  4 z 5

  :

 21. Radobyhrac
  5 z 5

  :

 22. Dušan Takáč
  4 z 5

  :

 23. Tommy
  5 z 5

  :

 24. chajim
  3 z 5

  :

 25. Johny
  5 z 5

  :

 26. Kabalenka
  3 z 5

  :

 27. Lišák
  4 z 5

  :

 28. lizo
  4 z 5

  :

 29. aneken
  4 z 5

  :

 30. Zedka
  4 z 5

  :

 31. dajo
  5 z 5

  :

 32. budkin
  4 z 5

  :

 33. Yuri
  3 z 5

  :

 34. jakub
  4 z 5

  :

  Pandemic je kooperativní hra, založená je na intenzivní komunikaci a spolupráci mezi hráči a ne na soupeření. Hráči představují tým odborníků, jehož úkolem je zachránit svět před zákeřnými nemocemi. Čtyři nemoci – SARS, cholera, antrax a břišní tyfus – se rychle šíří světem. Z lokální epidemie přerůstají do celosvětové pandemie. Pokud hráči promyšleně nevyužijí unikátních schopností svých postav a nevynaleznou včas potřebné léky, lidstvo zanikne skoleno zákeřnými chorobami. Kdo vyhraje: hráči, nebo nemoci, respektive hra?

  Matt Leacock rozšířil nabídku pěkných a dobře hratelných kooperativních her. Vytvořil hru s originálními principy, která má jednoduchá pravidla a je výborně vyvážená. Pravidla umožňují různé nastavení obtížnosti, takže každá herní partie může být novou výzvou. Pandemic ve světě oslovil mnoho hráčů i odborníků, takže se dočkal reedice v řadě zemí.

  Celou recenzi si můžete přečíst na webu o deskových hrách Frodovy deskové hry.

 35. rix
  4 z 5

  :

 36. GK_voyger
  4 z 5

  :

 37. Shako
  4 z 5

  :

 38. Pelly
  4 z 5

  :

 39. kafer
  4 z 5

  :

 40. Mirka
  4 z 5

  :

 41. greyhound
  5 z 5

  :


  Hru Pandemic jsem dostal (či spíše si nechal dát) pod stromeček a během svátků jsem odehrál prvních cca 6 her, zatím ve dvou hráčích. Grafické provedení hry považuji za odpovídající typu hry, karty i dřevěné komponenty působí hezky. Samotná hra splnila má očekávání, která jsem měl po přečtení řady recenzí a diskuzí na internetu. Mezi klasickými hrami je to trochu jiný typ hraní, nutí hráče k neustálé komunikaci a domluvě, každý krok musí být v souladu s plány všech zapojených hráčů. Kooperace je zajímavý prvek, všichni hráči se musí snažit zapojit se kolektivní hrou, jinak mohou očekávat prohru. Hra je navíc pokaždé jiná, trochu totiž je i o náhodě, jde o to, jaké karty infekce přichází do hry a kdy do hry vstupuje epidemie. Když jsme první hru vyhráli, obával jsem se, navzdory recenzím, že je jednoduchá, ale skutečnost, že ze 6 her jsme celkově polovinu prohráli, mě vyvedla z omylu. Hra je každopádně zajímavá, rozhodně se nám v dohledné době neohraje a jsem zvědavý na obě těžší varianty hry (zatím jsme hráli jen na 4 epidemie). Hře dávám plné hodnocení, zaujme a je výborná v tom, že nutí všechny hráče (i ty co zrovna nejsou na tahu) sledovat dění, aby mohli na vývoj reagovat v průběhu svého tahu.

 42. Adam
  4 z 5

  :


  Když se mi dostala tahle hra do ruky, úplně jsem se těšil nedočkavostí, až ji vyzkouším. Po hodně nadšených ohlasech na Geeku i po doporučení od známých, co už ji hráli, jsem od Pandemicu hodně očekával. A Pandemic – NEZKLAMAL! Spíše naopak ve 2:00 ráno po třetí zkáze lidstva (porážce:-) za sebou jsem musel pořád přemýšlet, jak hrát příště lépe a co jsme dělali za chyby. Takhle mě už opravdu dlouho jiná hra nechytla. (a nejenom mě, Pandemic funguje jako pozitivní nákaza v tom smyslu, že skoro každý kdo si ho zahrál, byť mu předtím deskovky nicneříkaly, touží si ho znova zahrát.)

  V čem je tedy hra výjimečná? Jedná se o kooperativní hru, ve které hráči tvoří krizový tým a společně se snaží najít léky na čtyři smrtící choroby (pracovně pojmenované Asie-SARS, Afrika a Jižní Amerika-Ebola, Evropa a severní Amerika-tyfus a kontinentální Asie-mor) dříve než tyto zničí lidstvo. Tohle téma má obrovskou výhodu v tom, že je každému docela blízké, téhle hře vysloveně sedlo a vyhání tak její atmosféru hodně vysoko. Pandemic se odehrává na mapě světa. Ve velkých městech se podle určeného mechanismu náhodně objevují zpočátku malá ohniska nákaz, která mají tendenci sílit a pokud nejsou léčena tak hrozí přerůst ve smrtící epidemii.

  Tomu musí tým hráčů zabránit, ale hlavním úkolem je včas vynalézt vakcíny na ony choroby. Experti záchranného týmu se pohybují po světě (většinou autem nebo lodí, v případě nutnosti rychlého zásahu letecky) a plní své úkoly. Zde do hry vstupuje chytlavý RPG prvek, protože i když všechny postavy mohou vykonávat všechny akce, je zřejmé, že např. takový medik v terénu vyléčí nákazu snadněji než třeba vědec, ovšem tomu zas nedá tak velkou práci vynalézt vakcíny. Proto každá postava má svůj jedinečný styl a efektivní využívání jejích výhod je klíčem k úspěchu celé hry. Krátký exkurs:
  medik – velmi efektivní při léčení v infikovaných městech
  vědec – vyzkoumá vakcíny snáze než ostatní postavy
  operační expert – buduje síť výzkumných stanic mezi kterými se lze rychle pohybovat kyvadlovou leteckou dopravou a ve kterých se vyvíjejí vakcíny na choroby
  dispečer – umožňuje koordinovat pohyb hráčů po světě, usnadňuje transport a přispívá k tomu, že hráči jsou na místě kde potřebují být včas
  výzkumník – předává ostatním hráčům výsledky svého výzkumu a urychluje tak jejich práci na výzkumu vakcíny

  Hra za jakoukoli roli má své kouzlo a vyžaduje dobrou znalost nasazení jejích zvýhodňujících vlastností. V praxi ale, stejně jako v reálném životě nic není ideální a všechny postavy musí často provádět všechny činnosti, např. vědec pomáhá při léčení nákaz nebo stavění výzkumných stanic. Role se v každé hře losují, takže hra přináší velký počet kombinací složení týmu. Hra je pro 2-4 hráče, je skvěle hratelná v jakémkoli počtu hráčů, ale mě se asi nejlépe, nevím proč, hrála ve 3. Lze hrát i jako solitaire, ale to jsem nezkoušel.

  Hráči společně buďto vyhrávají, pokud včas vynaleznou vakcíny, nebo prohrávají, pokud to nestihnou včas, nebo se jedna z nemocí zcela vymkne kontrole, nebo dojde k 8 nekontrolovatelným propuknutím infekcí. Ve hře se hodně komunikuje, hráči se domlouvají na rozdělování úkolů, navrhovují řešení akutních situací, atd. To vše přispívá k atmosféře a k pocitu že všichni jsou na jedné lodi a na činech každého z nich závisí záchrana lidstva. Hra je poměrně obtížná, je mistrně vybalancovaná tak, že pokud krizový tým funguje správně a hráči už mají zkušenosti, tak vyhrajou podle mých zkušeností zhruba 4 možná 5 z 10 her na základní obtížnost. V případě Heroic game je hra tak tuhá, že vítězství je rovno malému zázraku ale ten pocit pak stojí za to! Každopádně každá nová hra představuje velkou výzvu a vítězství vždycky potěší.

  Provedení herních komponent je výborné, nešizené a hlavně figurky vypadají svou velikostí a bytelností doslova bohatýrsky. Provedení mapy světa včetně použitého křídového papíru je luxusní a je snadné se jediným pohledem zorientovat v situaci.

  Co říct závěrem? Pandemic je hra, která přináší herní systém, který jsem u her prakticky neviděl. Navíc mám po dlouhé době pocit, že NEJDŘÍVE bylo vymyšleno téma a speciálně pro něj byl vypracován herní systém. Další výhoda je, že herní doba se vleze do hodinky a skvěle se zahrají i ne-hráči. Já jsem si obstaral hru v angličtině, ale výborná zpráva je, že Albi bude brzo vydávat českou verzi a to podle jeho práv navíc za velice přijatelnou cenu (mezi 600 a 700 Kč). Takže poslední doporučení – pokud nepatříte do těch 10 procent populace, ve které jsou zarytí odpůrci deskovek, hnidopiši a marťani, hra vás bude bavit a to setsakra hodně!

 43. Sting
  4 z 5

  :

 44. Radek P
  4 z 5

  :

 45. Basic
  4 z 5

  :

 46. orsej@centrum.cz
  4 z 5

  :

 47. belisar
  4 z 5

  :

 48. REM
  3 z 5

  :

 49. pogo
  3 z 5

  :

 50. Jaromír Kovařík
  4 z 5

  :

Přidat hodnocení hry