Doba kamenná (Stone Age)

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
122

Originální název:
Stone Age
Rok vydání:
2008
Počet hráčů:
2 až 4
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 10 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.
Doporučení hráče:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.

Katalogové číslo: 12427. Kategorie: . Štítek: .

Popis hry

Doba kamenná je doba kamenná. A rozhodně to není doba jednoduchá.

Nejdůležitějším úkolem vašeho kmene je obstarat dostatek jídla pro všechny své členy. A proto je potřeba vyrazit na lov, a nebo alespoň vypěstovat obilí na prvních zoraných polích. Civilizace se pomalu začíná rozvíjet, a aby se mohla rozvíjet dále, je třeba natěžit dostatek dřeva, jílu, kamene a také zlato ve zlatonosné řece. Pak můžete dále rozšiřovat vesnici, získávat kvalitnější nástroje a další civilizační výhody. K úspěchu vašeho kmene je třeba dobré plánování a také kousek štěstí.

Hra s velmi pěkným originálním systémem využití hodů kostkami, které samozřejmě znamenají určitý prvek náhody, ale zase zpřístupňují hru široké veřejnosti. Hra funguje velmi pěkně a hraje se většinou něco přes hodinu. České vydání proběhlo společně s prvním vydáním německým a anglickým v dubnu 2008.

Související hra:

Další informace

Počet hráčů

2 až 4

Věk hráčů

Od 10 let

Doba hraní

Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

2008

Míra náhody

2 – střední podíl náhody

Míra interakce

3 – ustálená komunikace

Míra složitosti

2 – jednoduchá

Míra humoru

3 – hra má k humoru blízko

Doporučení rodiny

Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Doporučení hráče

Asi nebudete zklamáni.

Výrobci

HANS IM GLÜCK, MINDOK

Autoři

Michael Tummelhofer

Hra/Rozšíření

Samostatná hra

Pravidla:

Odkazy:

213 hodnocení k Doba kamenná (Stone Age)

 1. pettaa
  5 z 5

  :

  Pro mě jedna z nejoblíbenějších her- dá se hrát téměř denně. Krásné zpracování, srozumitelná a rychle vysvětlitelná pravidla. Zábavná jak ve dvou, třech, či čtyřech hráčích. Líbí se mi, jak s každou hrou a jinými hráči, člověk musí upravovat strategii – těžit, akční karty, stavba budov, rozmnožovat se…
  A pak ejhle klan nemá co jíst 🙂

 2. Geba
  5 z 5

  :

  Hra má na první pohled velmi atraktivní vzhled, ketrý opravdu zaujme, strategie i pravidla se mení pri počtu dvou hraču a při třech nebo čtyrech hráčích, všechny varianty doporučuji. Jedná se o strategickou hru s prvkem náhody, kdy si házíte kostkami, ale není to vubec na překážku, hře to dodává jistý prvek humoru. Nejčastějí Dobu kamennou hraji s manželkou, ale občas i s přáteli, kteří si také hru oblíbili, kvuli jednoduchým pravidlům, pro začátečníky je již druhá třetí hra pěkně hratelná. Děti nad 10 let to hravě také zvládnou. Tuto hru doporučuji jak pro dva hráče, tak pro rodinu s dětmí ( mohou se zde přiučit, jak uživit klan, co za co postavit, jak co nakombinovat a hlavně prostě rozvíjet své logické myšlení). Jednoznačně doporučuji.

 3. hromadalidi
  5 z 5

  :

  Pro mě jedna z prvních her typy, že máte možnost vykonávat pomocí přiřazování dělníků(pravěkých lidiček) vykonávat různé akce (těžbu, výroba předmětů, nákup akčních karet atd.). Strašně se mi líbila ta variabilita možností. Zároveň jsem byl pořád nervózní, uživím všechny své hladové krky nebo nikoliv. Doba kamená přináší velkou řadu možností co konat a je jen na hráčích namixovat všechno ve vhodném a správném pořadí. Nepodaří se to samozřejmě vždy a soupeř vám může leckdy zhatit plány. Co se týče vzhledu a grafiky tak dle mého názoru velmi zdařilé. Vyzdvihnul bych i vysokou hratelnost ve 2, 3 i 4 hráčích a zároveň poměrně nízkou hrací dobu okolo jedné hodinky. Dohromady sečteno deskovka jak pro náročnější hráče, tak i pro někoho komu již člověče přijde ohrané. Takže vzít pazourek, rozdělat oheň a šup na mamuta.

 4. lenulefazole
  4 z 5

  :

  Před rokem jsem tuto hru sháněla v kamenných obchodech, bohužel, jako „stará“ deskovka se už nikde nevyskytuje. Tak snad letos přes net. A sháním jí proto, že se mi moc líbila, i graficky, i herně, hodí se jistě do rodiny, kde jsou děti i dospělí, kteří rádi stráví společné chvíle nad deskovou hrou. Navíc jsem slyšela chválu na rozšíření hry!

 5. Grey Lord
  5 z 5

  :

  O téhle hře nemůžu říct žádné superlativy přesto jsem dal 5 hvězdiček. Důvod je jednoduchý. Tahle hra je dobrá v každém směru (Variabilita, grafika, plynulost hry, náročnost pravidel, herní materiál, přijatelná délka hry, vyváženost strategií, …)
  Nejlepší na ní je, že si ji můžete zahrát se zkušeným hráčem stejně jako s osmiletým dítětem. Dítě si navíc při hraní zopakuje malou násobilku, což nezaškodí ani mnohým dospělým 🙂
  Náhoda může mít velmi silný vliv, kostky jsou zrádné, ale zábavnost hry to rozhodně nekazí.
  A pokud Vám přece jen Doba Kamenná příjde po čase stereotypní, je k dispozici kvalitní rozšíření, které umožnuje hru v 5-ti hráčích a přidává do hry nový aspekt obchodu.

 6. matewr
  3 z 5

  :

  Graficky a tématicky krásná hra, která zaujme snad každého. Dobře hratelná v jakémkoli počtu hráčů a až do poslední chvíle napínavá. Jednoduchý mechanismus přikládání dělníků na různě složitá místa zisků zdrojů, kdy vzácnější zdroje jsou pochopitelně i cennější, je chytlavý a lehce naučitelný. Kámen úrazu přichází ve chvíli kdy je na řadě závěrečné bodování. Najednou zjistíte, že během hry nemáte skoro žádnou kontrolu nad tím, jestli vedete nebo ne, a díky tomu hra velmi strádá. Po čase se dá sice naučit sledovat ostatní, to však platí jen při hře dvou hráčů, při více to sledovat moc nejde. Kromě syndromu bodování za všechno, hra také trpí svojí přímočarostí, kdy si každý z hráčů najde jeden způsob jakým celou hru odehraje. A navíc, cest k vítězství také mnoho není. Variabilita hry tím pádem klesá závratně dolů a pro zkušenější deskovkáře Doba kamenná nemá moc co nabídnout. Jako brána do světa deskových her, se však jedná o jednu z nejlepších voleb vůbec.

 7. XiQiX
  4 z 5

  :

  Velmi zábavná hra s povedeným poměrně jednoduchým herním mechanismem z atraktivního prostředí. Vyvedená grafické zpracování hezky ladí s příjemnou hrou, která pobaví celou rodinu i zkušené hráče. Jako jedna z mála her, je tato hra dobře hratelná i pouze ve dvou hráčích. Tuto hru mám doma a vždy si jí ráda zahraji.

 8. chajim
  3 z 5

  :

  Pro mě nádherně graficky zpracovaná hra, vypracované kostičky komponent (oproti např. Pilířům země), kde je všude jen kostička příslušné barvy. Nejzajímavějším prvkem hry pro mě jsou akční karty, které si kupujete za suroviny a které mají dva efekty. Jeden okamžitý a druhý, důležitější, který si započítáte až na konci hry. Hra umožňuje několik herních strategií a podle mých zkušeností každá může vést k vítězství. Prvek náhody do hry vnáší hod kostkami. Mě osobně prvek náhody ve hrách nevadí. Dělá každou hru jinou a zajímavější (připravuje prvek překvapení). Celkově mám hru moc rád. 3 hvězdičky dávám jen z toho důvodu, že se mi hra časem trochu ohrála.

 9. Kentril
  3 z 5

  :

  Herni strategie zapojena na tema pravek. Tezite zdroje a stavite chyse a pripadne sbirate karty, za ktere ziskate bonusy na konci hry. Hra je graficky velmi hezky zpracovana. Pravidla jsou snadna a pochopi je kazdy uz pri prvni hre. Nahodny prvek je zde snad jen jeden – kdyz vysilate lovce na „sber surovin“ hazite kostkou a podle toho obdrzite pocet zdroju. to muze byt nekdy frustrujici, kdyz mate velmi dobrou strategii a padaji vam stale jednicky 🙂 Ale i o tom to je 🙂

 10. suskma
  5 z 5

  :

 11. klasternice
  4 z 5

  :


  Doba kamenná je hra, která si myslím nadchne celou rodinu od nejmenších po ty největší 🙂 Mezi zajímavosti hry je používání kostek při lovu a sběru (dřeva, kamene, jílu či zlata), zvýší se tím sice podíl náhody, ale také emoce 🙂 Každý se snaží na kostkách naházet co nejvíce bodů aby získal co nejvíce surovin. Pokud se navíc stane že si chcete během jednoho vzít suroviny a k tomu také vzít i nějakou tu zvýhodňující kartu, za kterou na konci hry získáte body, tak to můžou být pěkné nervy naházet na kostkách potřebné množství bodů 🙂 Potom mohou lítat i nevhodná slova a téct nervy:) Každopádně jinak je to veselá hra plná emocí, zážítků a občas i smíchu. Mohu vřele doporučit i větším rodinám, vysvětlení pravidel nezabere mnoho času, rychle je pochopí i menší děti a hra je také určitě velice nadchne. Hra není časově náročná ve 2-3 hráčích nezabere více než 90 minut, což je určitě přijatelná doba. Mě osobně tato hra i když s větším podílem náhody nadchla a určitě plánuji vyzkoušet i rozšíření.

 12. Lubiii
  4 z 5

  :

 13. MammuT
  4 z 5

  :

 14. littleturtle
  4 z 5

  :

 15. V69
  5 z 5

  :

 16. MiW
  4 z 5

  :

 17. Bek
  4 z 5

  :

 18. gutalin
  5 z 5

  :

 19. Eva88
  5 z 5

  :

 20. Aulus
  4 z 5

  :

 21. vaseklu
  4 z 5

  :

 22. radohu
  5 z 5

  :

 23. Cerdav
  4 z 5

  :

 24. Patrikhm
  5 z 5

  :

 25. Reagean
  3 z 5

  :

 26. Vojta38
  5 z 5

  :

 27. nazy
  4 z 5

  :

 28. Tereza
  4 z 5

  :

 29. RTMyšák
  4 z 5

  :

 30. Pippen
  4 z 5

  :

 31. Petr
  4 z 5

  :

 32. Mazec
  5 z 5

  :

 33. little
  5 z 5

  :

 34. Loretta
  4 z 5

  :

 35. bacil
  2 z 5

  :

 36. makeska
  3 z 5

  :

 37. Missak
  5 z 5

  :

 38. Jiří Vorel
  4 z 5

  :

 39. Zdenek_
  5 z 5

  :

 40. ZdenT27
  5 z 5

  :

 41. Akinorew
  4 z 5

  :

 42. katka
  5 z 5

  :

 43. orff
  4 z 5

  :

 44. Jennda
  3 z 5

  :


  V době kamenné nejspíše přežití hodně záviselo na štěstí. Podaří se najít něco k jídlu? Nenarazíme při tom na nebezpečí? Možná v rámci zachování autenticity nám autoři tuto značnou náhodu zapracovali i do hry Doba kamenná. Vy se ale nesmíte zaleknout a neohroženě veďte svůj kmen k prosperitě. Hlavní je mít vždy kmen nakrmen a pak už stačí jen rozmnožit, postavit a nasbírat.
  Nejprve musíme pochválit zpracování. Jak už to tak u moderních deskových her bývá, je špičkově graficky provedené. Design se opravdu moc povedl a jeho největší předností jsou krásné kresby a ilustrace. Třešničkou na dortu je pak kožený kelímek na házení kostkami.
  Teď bohužel musí přijít kritika herního systému. Ten je závislí na neoblíbeném hodu kostkami. Pokud Vám štěstí nepřeje, je celá hra zkažená a k výhře vám nic nepomůže. Celkově je tato hra velice nevhodná pro hráče, kteří mají rádi taktizování a rádi mají svou hru pod kontrolou. Ani po několika desítkách odehraných partií mi není jasné, jak lze dosáhnout vítězství. Většinou se k tomu prostě nějak doplácáte a nakonci občas vyjde na jevo, že o vítězství rozhodl jediný hod kostkou.
  Pokud ale nejste zapřísáhlý odpůrce náhody, určitě hru vyzkoušejte. Moje hodnocení této hry se dá formulovat přesně jako doporučení pro hráče, jenž je zde k dispozici. Asi nebudete hrou zklamáni, ale také vás nenadchne.

 45. Milosh
  5 z 5

  :

 46. Knihovník
  3 z 5

  :

 47. rulen
  5 z 5

  :


  Co vás na této hře dozajista upoutá je herní materiál, který osobně považuju za největší plus celé hry. Od hlavní hrací desky až po kožený kelímek s kostkami, prostě nádhera. Z toho jako samozřejmost vyplývá i to, že pokud se vám hra líbí jen pouhým okem, bude vás také bavit ji hrát.
  Tak o co tu jde? Jste načelník kmene, který se snaží rozvíjet svou ves(rozuměj svou hrací desku), musí nakrmit své lidi, stavět domečky, množit se a tak dále. K tomu samozřejmě potřebuje různé suroviny (jídlo, dřevo, jíl, kámen a zlato). Získá ho velmi jednoduše – umístí panáčky na příslušná místa (do lesa, lomu atd.) a hodí tolika kostkami, kolik panáčků umístil. Jídlo je v tomto případě nejlevnější, zlato nejdražší. Když má dostatek surovin, může si postavit dům nebo si koupit akční karty, které přinášejí jak různé výhody a body během hry, tak především body na konci hry. Doporučuju se zaměřit na určitý druh karet a tím si vlastně určit i svou strategii. Konečné sčítání totiž mnohdy rozhoduje o vítězi celé hry.
  Hra je opravdu velice hezká, zábavná, ale je taky hodně o náhodě… když kostky nejsou na vaší straně, bude vás asi hodně zlobit to, že spoluhráčům pořád padají 5 nebo 6 a vám jen 1 nebo 2. To už ale nezáleží na vás, ale na štěstí. Ne nadarmo se ale říká, odvážným štěstí přeje, takže vzhůru do doby kamenné.

 48. Baller
  5 z 5

  :

 49. Dastík
  5 z 5

  :

 50. Tomáš Jindra
  4 z 5

  :

Přidat hodnocení hry