Doba kamenná (Stone Age)

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
100

Originální název:
Stone Age
Rok vydání:
2008
Počet hráčů:
2 až 4
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 10 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.
Doporučení hráče:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.

Katalogové číslo: 12427. Kategorie: . Štítek: .

Popis hry

Doba kamenná je doba kamenná. A rozhodně to není doba jednoduchá.

Nejdůležitějším úkolem vašeho kmene je obstarat dostatek jídla pro všechny své členy. A proto je potřeba vyrazit na lov, a nebo alespoň vypěstovat obilí na prvních zoraných polích. Civilizace se pomalu začíná rozvíjet, a aby se mohla rozvíjet dále, je třeba natěžit dostatek dřeva, jílu, kamene a také zlato ve zlatonosné řece. Pak můžete dále rozšiřovat vesnici, získávat kvalitnější nástroje a další civilizační výhody. K úspěchu vašeho kmene je třeba dobré plánování a také kousek štěstí.

Hra s velmi pěkným originálním systémem využití hodů kostkami, které samozřejmě znamenají určitý prvek náhody, ale zase zpřístupňují hru široké veřejnosti. Hra funguje velmi pěkně a hraje se většinou něco přes hodinu. České vydání proběhlo společně s prvním vydáním německým a anglickým v dubnu 2008.

Související hra:

Další informace

Počet hráčů

2 až 4

Věk hráčů

Od 10 let

Doba hraní

Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

2008

Míra náhody

2 – střední podíl náhody

Míra interakce

3 – ustálená komunikace

Míra složitosti

2 – jednoduchá

Míra humoru

3 – hra má k humoru blízko

Doporučení rodiny

Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Doporučení hráče

Asi nebudete zklamáni.

Výrobci

HANS IM GLÜCK, MINDOK

Autoři

Michael Tummelhofer

Hra/Rozšíření

Samostatná hra

Pravidla:

Odkazy:

213 hodnocení k Doba kamenná (Stone Age)

 1. uglugf
  4 z 5

  :

 2. raistlin
  4 z 5

  :

 3. Honza_vtr
  5 z 5

  :

 4. koci
  5 z 5

  :

 5. Kendar05
  5 z 5

  :

 6. rach
  3 z 5

  :

 7. skume
  4 z 5

  :

 8. sir beki
  4 z 5

  :

 9. BuBen
  4 z 5

  :


  Herní materiál = největší klad hry. Nádherná hrací deska, destička kde si hráči ukládají svůj majetek. Zlato má tvar zlatých cihliček, dřevo vypadá jako dřevěné fošny, …
  K sedmi kostkám je přiložen kožený ,,měšec“ na jejich míchání. Tento měšec by se také hodil ke hře Osadníci z Katanu nebo Dračí doupě. Uvítal bych místo pro zásobu dosud nepoužitých hrací karet i dílků na hrací ploše. Hra Doba kamenná je příjemná pro hráče kteří nejsou fanatici do deskových her. Pravidla se dají vysvětlit rychle a téměř. Radost přinášela hra samotná, shromažďování bohatství, starání se o „svůj“ rod, to jsou věci, které hráče na této hře baví.
  Herní princip
  Hra se odehrává v době kamenné. Jste náčelníkem kmene a posíláte své poddané získávat materiál pro rozvoj rodu. Váš kmen k tomu, aby přežil, potřebuje jídlo, které dostáváte z loviště a z pole, které vlastníte. Házení kostkou probíhá za každého člena, kterého pošlete na dané stanoviště a máte jednu kostku. = čím víc členů pošlete např. na zlato, tím větší šanci máte, že něco přinesou. Za aktuálně postavené stavby se vám ukazatel bodů posune okamžitě během hry a za akční karty dostanete body při závěrečném účtování.
  Taktika a strategie
  Hra nenabízí mnoho taktických variant. Všichni hráči si většinou syslí pro sebe, a jediný způsob jak uškodit protihráčům je, že jim zaberete možnost vzít např. dřevo (na každou věc smí připadnout jen určitý počet lidí). Jinak pravidla hry nedávají prostor pro škodění ostatním hráčům.

  Klady
  nádherný herní materiál
  srozumitelná hra i pro začátečníky
  oproti hře Agricola když nemáte čím nakrmit své lidi, můžete použít třeba dřevo nebo zlato kdežto v Agricole hned dostanete mínusové body

  Zápory
  velký podíl náhody
  hra je rozumně hratelná jen ve třech nebo čtyřech hráčích

 10. Machííírek
  4 z 5

  :

 11. PJ_HB
  4 z 5

  :

 12. Matteso
  4 z 5

  :

 13. sakul
  5 z 5

  :

 14. WER
  5 z 5

  :

 15. ratwin
  3 z 5

  :

 16. Eyron
  4 z 5

  :

 17. samnung
  4 z 5

  :

 18. k.minnie
  5 z 5

  :

 19. dudo147
  5 z 5

  :

 20. Erumoico
  4 z 5

  :

 21. Jose
  5 z 5

  :

 22. David
  4 z 5

  :

 23. Pepr
  4 z 5

  :

 24. Lubbo
  5 z 5

  :

 25. MartiN8029
  4 z 5

  :

 26. Rybka
  2 z 5

  :

 27. Jindřich ""Desgenais"" Cinka
  4 z 5

  :

 28. milka1
  5 z 5

  :

 29. tommys1
  5 z 5

  :

 30. Ondřej Urbisz
  5 z 5

  :

 31. filipes
  4 z 5

  :

 32. zeppelin
  5 z 5

  :

 33. Eduard Doležal
  3 z 5

  :

 34. gesslish
  4 z 5

  :

 35. castb
  4 z 5

  :

 36. Radobyhrac
  3 z 5

  :

 37. klato
  5 z 5

  :

 38. Tom a Maca
  4 z 5

  :

 39. kath
  4 z 5

  :

 40. Dušan Takáč
  5 z 5

  :

 41. tondakolik
  2 z 5

  :

 42. chajim
  4 z 5

  :

 43. Hanuš
  4 z 5

  :

 44. Ada
  4 z 5

  :

 45. Johny
  5 z 5

  :

 46. Zik9
  5 z 5

  :

 47. Kabalenka
  4 z 5

  :

 48. šnEk
  5 z 5

  :

 49. Tom
  3 z 5

  :


  Nedávno jsem získal deskovou hru Doba kamenná. Hru jsem si už stihnul párkrát zahrát a přináším vám tedy její recenzi.

  Herní materiál

  Herní materiál považuji jednoznačně za největší klad této hry. Nádherná a logicky rozčleněná hrací deska, platíčko kde si hráči shromažďují svůj výdělek a stavby. Zlato má tvar zlatých cihliček, dřevo vypadá jako dřevěné fošny, …

  Ke hře je kromě sedmi kostek přiložen i „kožený“ kalíšek na jejich míchání. Tento kalíšek bych osobne velice ocenil např. i u Osadníků z Katanu, kde nerovnoměrné rozložení kostek dokáže naštvat kdekoho 😉

  Výrobce dokonce (konečně!) přidal i uzavíratelné pytlíčky, do kterých můžete hrací materiál rozčlenit. K dokonalosti by chybělo větší množství menších pytlíčků, ale i tak je to super.

  Jedinou drobnou výtku bych měl ke krabici, která nejde úplně dovřít (což lze ale řešit snížením vnitřních přepážek).

  Také bych uvítal místo pro zásobu dosud nepoužitých hrací karet přímo na hrací desce, ale to už je opravdu jenom drobnost.

  Herní princip

  Hra se odehrává, jak už název napovídá, v době kamenné. Jste náčelníkem kmene a posíláte členy svého kmene získávat zdroje nutné pro přežití a rozvoj vašeho společenstva.

  Tu pošlete tři bojovníky lovit, tu jednoho vyrobit nástroj, který pak zvýší úspěch lovu nebo dobývání surovin. Dále můžete poslat dva členy množit se 😉 nebo jednoho člena něco vymyslet, dalšího zorganizovat stavbu nějaké budovy.

  Váš kmen k tomu, aby přežil, potřebuje jídlo, které dostává jednak z loviště (výsledek je vždy nejistý díky hodům kostkou) a jednak z políček, které vlastníte (tady se kostkou nehází).

  Házení kostkou probíhá tak, že za každého člena, kterého pošlete na dané stanoviště, máte jednu kostku. Čili, čím víc členů pošlete např. na zlato (cena 6), tím větší šanci máte, že něco přinesou. V průměru jeden člen přinese jedno dřevo (cena 3), dva jedno zlato (cena 6) atp.

  Zdrojem bodů jsou jednak stavby a jednak akční karty.

  Za aktuálně postavené stavby se vám ukazatel bodů posune okamžitě během hry, za akční karty dostanete body při závěrečném účtování.

  Na můj vkus je poměrně málo vyvážený poměr mezi body „ze hry“ a body za akční karty, zatím jsem ve všech případech měl víc bodů za akční karty než ze hry samotné.

  Taktika a strategie

  Hra samotná nenabízí nějak ukrutné množství taktických variant. Všichni hráči si víceméně hrabou na vlastním písečku a způsobů, jak nějak zamíchat situací na hrací desce je velice málo.

  Nejobvyklejším způsobem, jak dosáhnout vítězství je sběr akčních karet. Ty na konci přinášejí významné množství bodů. Vždycky je nutné sledovat, kdo jaké karty sbírá a tomu pak přizpůsobit svoji vlastní taktiku.

  Pravidla hry nedávají moc prostoru pro škodění ostatním hráčům, což někteří mohou považovat za nevýhodu, já osobně to tak nevidím. Můžete soupeři zablokovat nebo vyfouknout akční kartu, kterou sbírá, můžete mu zablokovat zdroj surovin, ale obvykle vám to moc efektu nepřinese.

  Závěr

  Hra Doba kamená je příjemná desková hra pro posezení s přáteli, kteří zrovna nejsou fanatici do deskových her. Pravidla se dají vysvětlit poměrně rychle a téměř každého, s kým jsem hrál, hra bavila a body byly to poslední, co je zajímalo. Radost přinášela hra samotná, shromažďování bohatství, starání se o „svůj“ kmen, to jsou věci, které hráče na této hře baví. Hra trvá dobré dvě hodiny a přinese vám příjemný herní večer.

  Přednosti

  * nádherný herní materiál
  * srozumitelná hra i pro příležitostné hráče
  * hra přináší hráčům příjemný pocit

  Mohlo by být lepší

  * více příležitostí k taktizování
  * krabice by mohla jít dovřít
  * hra je rozumně hratelná jen ve třech nebo čtyřech hráčích

  Další recenze deskových her můžete najít na mém blogu (http://blog.hubalek.net/category/deskove-hry)

 50. aneken
  3 z 5

  :

Přidat hodnocení hry