Doba kamenná (Stone Age)

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
122

Originální název:
Stone Age
Rok vydání:
2008
Počet hráčů:
2 až 4
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 10 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.
Doporučení hráče:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.

Katalogové číslo: 12427. Kategorie: . Štítek: .

Popis hry

Doba kamenná je doba kamenná. A rozhodně to není doba jednoduchá.

Nejdůležitějším úkolem vašeho kmene je obstarat dostatek jídla pro všechny své členy. A proto je potřeba vyrazit na lov, a nebo alespoň vypěstovat obilí na prvních zoraných polích. Civilizace se pomalu začíná rozvíjet, a aby se mohla rozvíjet dále, je třeba natěžit dostatek dřeva, jílu, kamene a také zlato ve zlatonosné řece. Pak můžete dále rozšiřovat vesnici, získávat kvalitnější nástroje a další civilizační výhody. K úspěchu vašeho kmene je třeba dobré plánování a také kousek štěstí.

Hra s velmi pěkným originálním systémem využití hodů kostkami, které samozřejmě znamenají určitý prvek náhody, ale zase zpřístupňují hru široké veřejnosti. Hra funguje velmi pěkně a hraje se většinou něco přes hodinu. České vydání proběhlo společně s prvním vydáním německým a anglickým v dubnu 2008.

Související hra:

Další informace

Počet hráčů

2 až 4

Věk hráčů

Od 10 let

Doba hraní

Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

2008

Míra náhody

2 – střední podíl náhody

Míra interakce

3 – ustálená komunikace

Míra složitosti

2 – jednoduchá

Míra humoru

3 – hra má k humoru blízko

Doporučení rodiny

Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Doporučení hráče

Asi nebudete zklamáni.

Výrobci

HANS IM GLÜCK, MINDOK

Autoři

Michael Tummelhofer

Hra/Rozšíření

Samostatná hra

Pravidla:

Odkazy:

213 hodnocení k Doba kamenná (Stone Age)

 1. hrhr2
  4 z 5

  :

 2. dajo
  5 z 5

  :

 3. SSZGSA
  4 z 5

  :

 4. maros
  5 z 5

  :

 5. Oukin
  4 z 5

  :

 6. ghoston
  4 z 5

  :

 7. Ladik81
  5 z 5

  :

 8. budkin
  4 z 5

  :

 9. PeterPP
  5 z 5

  :

 10. Ajfel
  4 z 5

  :

 11. Yuri
  3 z 5

  :

 12. Pavla
  5 z 5

  :

 13. DwarfMan
  4 z 5

  :

 14. Martin
  4 z 5

  :

 15. jakub
  4 z 5

  :

  Ve hře budete náčelníkem, který se stará o svůj kmen, aby měl co jíst a rozvíjel se i za těžkých podmínek, a především úspěšněji než kmeny ostatních hráčů. Členy svého kmene posíláte na různá místa, aby získávali obživu, suroviny a nejrůznější výhody. Je to princip známý z jiných her. Na začátku máte jen pět figurek členů kmene, ale postupně se mohou narodit další. Jídla potřebujete tolik, abyste na konci kola nakrmili každého z nich, jinak přijdete o suroviny či body. Body získáváte za postavené budovy, další pak na konci hry za civilizační karty. Zvítězí ten, kdo dokáže rozvíjet svůj kmen nejlépe a získá nejvíce bodů.

  Budovy a civilizační karty „“zaplatíte““ vydobytými surovinami. Body tedy obdržíte přímo za suroviny. Civilizační karty mají jednak okamžitý efekt, jednak přinášejí bonusové body na konci hry, stojí tedy za to je mít. Pokud pošlete svého člověka vyrobit nástroj, získáte sekyrku, která vám pomůže při dalším rozvoji. Pár umístěný do chýše vám přivede nový „“přírůstek““, rozšíří počet vašich „“pracantů““. Člověk na obilném poli vám pak zajistí pro následující hru pravidelný přísun potravin a vy tak ušetříte cennou pracovní sílu.

  O tom, jak budete úspěšní při dobývání surovin, rozhodují kostky. Za každého člena vyslaného pro danou surovinu hodíte jednou kostkou. Suroviny mají různou hodnotu – dřevo 3, jíl 4, kámen 5 či zlato 6. Když vydělíte hozené číslo hodnotou suroviny, vyjde vám, kolik dílků suroviny získáte (zaokrouhluje se dolů). V těchto hodech vám pomohou sekyrky tím, že navýší váš hod, a tak zajistí vyšší zisk. Hody kostkou mohou být ošemetné a riskantní, ve hře ale nejsou tak zásadní (v případě, že zbytečně neriskujete).

  Každé kolo hry se skládá ze tří fází: 1. umístění figurek na hrací plán, 2. vyhodnocení akcí, 3. nakrmení kmene. Hraje se tak dlouho, dokud nejsou vybrány všechny civilizační karty, nebo jedna z hromádek budov. V novém kole je začínajícím hráčem vždy další hráč v pořadí. Můžete si tedy spočítat, zda na vás ta nejlepší místa vyjdou. Celkově je na hracím plánu hodně míst, takže se stane jen málokdy, že by byl některý z hráčů zablokován a nemohl udělat to, co si naplánoval.

  Hra má velmi příjemné grafické zpracování a obsahuje kvalitně připravený herní materiál. Vše je přehledné a přívětivé, takže je radost hrát. K dokonalosti chybí jen to, aby jílové cihličky byly z vypálené hlíny, kameny z kamene a zlato… 🙂 Suroviny jsou dřevěné, odlišené tvarem a barvou. Jídlo pak představují žetony různé hodnoty. Hrací deska představuje obraz krajiny s vyznačenými místy, kam posíláte své lidi. Vše je dobře barevně odlišeno a přitom sladěno. Luxusní je kožený pohárek pro hody kostkou. Chybí jen velká gumička na krabici, protože se všechny komponenty do ní prostě nedostanou, krabici nedovřete (je to dáno vnitřním řešením přepážek).

  Pravidla jsou jednoduchá, takže se s nimi seznámíte velmi rychle. Jejich zpracování je přehledné a doplněné názornými barevnými ilustracemi. Užijete si tedy už první hru, i když nemáte mnoho zkušeností s jinými hrami. Jen se nenechte zmást množstvím herních komponent. Podle návodu je roztřiďte, tím se v nich zorientujete a dál už to půjde samo 🙂 Hra je vhodná pro celou rodinu i méně zkušené hráče. Uvedená doba hry je reálná. Při prvních partiích bude, jak to tak bývá, spíš delší.

  Díky přímočarosti převodu surovin na body, je možné dobře propočítat optimální herní strategií. Náhoda ji může narušit, ale není rozhodující, neboť ji můžete ji svým rozhodnutím do značné míry ovlivnit (např. pomocí počtu umístěných figurek, počtu již získaných sekyrek). Rozhodující ale nebývá průběžné bodování, ale zisk bonusových bodů na konci hry, který bývá několikanásobně vyšší. Doba kamenná proto nemusí oslovit všechny hráče.

  Zpracování herních komponent, dotažení hry a sladění herních mechanismů z Doby kamenné dělá příjemnou hru pro širokou veřejnost. Záleží tedy na vašich preferencích a vkusu, zda si ji rádi zahrajete.

  Jako autor je na krabici uveden Michael Tummelhofer. Je to pseudonym, pod kterým se skrývá majitel firmy Hans im Glück Bernd Brunnhofer. Na rozdíl od hry Sankt Petersburg, na které se podílel s dalšími dvěma spolutvůrci, Dobu kamennou připravil sám.

  Celou původní recenzi si můžete přečíst na herním webu Frodovy deskové hry.

 16. Eva
  4 z 5

  :

 17. paladin91
  3 z 5

  :

 18. Ranca
  4 z 5

  :

 19. kislik
  5 z 5

  :

 20. GK_voyger
  5 z 5

  :

 21. richie
  5 z 5

  :

 22. muf
  4 z 5

  :

 23. pospa
  4 z 5

  :

 24. ewuchka
  4 z 5

  :

 25. Markéta
  3 z 5

  :

 26. Petr Holub
  4 z 5

  :

 27. Shako
  4 z 5

  :

 28. aja007
  4 z 5

  :

 29. Mirka
  4 z 5

  :

 30. greyhound
  5 z 5

  :


  Hru Doba Kamenná jsem koupil v podstatě úplnou náhodou. Vydal jsem na sobotní výlet do Prahy a zastavil se prodejně Mindoku v OD Kotva. Na prodavače jsem měl žádost, aby mě poradil hru, která jde hrát stejně dobře ve dvou i třech lidech, má budovatelský nebo ekonomický charakter a nedá se v ní přímo škodit soupeřům. Měl jsem v hlavě své tipy, ale pohotový prodavač mi je v několika minutách vyvrátil a doporučil mi novinku – hru Doba Kamenná. Výše uvedené parametry skvěle splňuje, je hratelná ve dvou i ve třech, nelze přímo škodit, jen taktizovat obdobně jako v Portoriku a je v ní sice trochu náhody v podobě hodů kostkou, ale tato náhoda je omezená a není tak výrazná jako například v Osadníkách. Po sestavení herního plánu a vybalení veškerého herního materiálu (kterého je opravdu hodně) se hra tváří složitě, pravidla jsme ale pochopili po prvním přečtení a zahrání hry. Hra plyne svižně a připadá mi velmi vyvážená.
  Začíná umístěním figurek jednotlivých hráčů na plán. Toto umístění určuje, jaké úkony bude hráč následně dělat a co získá a je to fáze, ve které každý uplatní svou taktiku. Každý se snaží umístěním figurek získat co nejvíce jídla nutného pro nakrmení kmene, co nejvíce surovin, za které se staví domy a kupují karty rozvoje a je také nutné postupně rozšiřovat počet členů kmene.
  Ve druhé fázi se vyhodnotí umístěné figurky, hráč může získat nového člena, jídlo, postavit dům, za který získá vítězné body, získat novou kartu rozvoje, která nese vždy okamžitý zisk (suroviny, zvýhodnění) a navíc každá karta přináší bonus v závěru hry (například za počet postavených budov nebo počet členů kmene). Zároveń je možné v každém kole těžit čtyři druhy surovin, těžba je ovlivněna kostkami, hráč ale může svůj zisk ovlivnit také použitím zvýhodnění v podobě „“nástrojů““, které zvyšují hod kostkami a hráč také rozhoduje umístěním konkrétního počtu figurek, kolika kostkami bude házet. Na rozdíl od např.Osadníků zde tedy není ovlivněn vyloženě jen samotným hodem, oproti Puertoricu je to ale přece jen prvek náhody, který nemusí každému sedět. Hra končí postavením všech dostupných budov nebo využitím všech karet rozvoje, k bodům získaným v průběhu hry za postavené chatrče se přičtou bonusy plynoucí z karet rozvoje (které mohou být i vyšší než předchozí bodový zisk) a určí se vítěz. Hra je velmi podařená, míra náhody je přiměřená a hráč má možnost své body výrazně ovlivnit, může si vždy vybrat mezi několika budovami nebo kartami rozvoje, které koupí a může tak sbírat karty, které pro něj znamenají vyšší bonus. První hrací den jsme u hry strávili přes 5 hodin (4 partie) a myslím, že se nám rozhodně v brzké době neohraje 🙂 Všem ji mohu vřele doporučit, jedná se rozhodně o velmi podařený kousek pro lidi, kteří mají tento typ her rádi. Nyní už se budu těšit na Agricolu, kterou hodlám po uvedení na český trh rovněž vyzkoušet 🙂

 31. Emil
  4 z 5

  :

 32. Gally
  4 z 5

  :

 33. Adam
  3 z 5

  :

 34. Stanley
  4 z 5

  :


  Protože Tom napsal opravdu vyčerpávající recenzi, tak ani nevím, co dodat. Jen pár postřehů.
  Zpracování hry jak po stránce grafické tak materiálové je opravdu vynikající. Ten kožený kelímek je super pomůcka a také pytlíčky svědčí o snaze mít vše do detailu dotažené. Jen to nedovírání krabice se nepovedlo a taky mi trošku vadí absence místa na plánu pro balíček nepoužitých civilizačních karet.
  Hra má jednoduchá pravidla. Nováčci ale mohou být trošku zmateni bodováním civilizačních karet, takže tomu při výkladu pravidel věnujte dostatečnou pozornost. Ve hře se vyskytuje náhoda v podobě kostek, ale je několik možností, jak výsledek hodu ovlivnit, takže to není tak zdrcující(když to nepadá) jako u Osadníků z Katanu.
  Taktických a strategických možností není na výběr mnoho, zato se ale budete hodně často rozhodovat, zda upřednostnit např. civilizační kartu před obilím a v jakém pořadí a kam budete umisťovat své figurky, aby vám to místo soupeři nevyfoukli. Je ale pravda, že i když se tak stane, nebude to pro vás fatální chyba.
  Rozhodně nepodceňujte civilizační karty. Bez nich se nedá vyhrát.
  Škodit se sice dá, ale spíše se vyplatí hrabat si na vlastním písečku, takže je to hra celkem nekonfliktní.
  Hra je dobře hratelná ve 3 i 4 hráčích. Ve dvou jsem ji zatím nezkoušel, takže nevím.
  Na krabici je sice uvedena doba hraní 30-70 min., ale to je utopie. Zatím jsme vždy hráli cca 2hod. Pod 90min se ve 4 hráčích těžko dostanete.
  Doba kamenná je přesně ten typ her, které mám rád(přiměřená náhoda a doba hraní, zábavnost, zpracování, jednodušší pravidla…) a hodnotím ji jako ideální (nejen)rodinnou hru. Prostě doporučuji všem:-)

 35. Bobr
  3 z 5

  :

 36. Brontik
  4 z 5

  :

 37. Ondra
  5 z 5

  :


  Nez jsem si poridil Dobu kamennou, rozhodl jsem si nejdrive zahrat nekolik her na BSW, abych neutratil 900,- zbytecne. Jak to dopadlo po 20 odehranych partiich? Okamzite jsem volal do Mindoku a rezervoval si tam jeden kousek a dnes rano jsem pro nej ihned bezel!

  Sve penize date za jednu z nejlepe provedenych her – vse vypada proste nadherne! A hra samotna? Jsem dlouhou dobu vernym hracem Agricoly, mam tudiz rad trochu slozitejsi hry. Tato je ve srovnani pomerne jednoducha, ale zabavu Vam urcite zaruci. Velmi se mi libi, ze i slabsi hrac ma velkou sanci vyhrat, kdyz Vam nepadaj kostky (samozrejme ze to obcas nastve, ale je to hra:-)). System s kostkama je vyresenej paradne, takze se nebojte, ze cely prubeh hry bude zaviset pouze na Vasem hodu. Je to proste hra na uvolneni, u ktere se taky musi myslet a taktizovat. Mel sem moznost hrat spoustu her ve 2,3 i 4 hracich a vsechny maji sve kouzlo. V tom vidim velkou vyhodu, ve dvou rozhodne neztraci nic ze sveho puvabu, ba naopak – taktika je zde vice nez na miste!

  Je jasne, ze ze me mluvi nadseny z jeste vonave krabice, ktera mi prave lezi na stole, ale jak rikam, toto pisu po vice jak 20 odehranych partiich. Proste a jednoznacne doporucuji vsem, rodinam, prilezitostnym hracum i hardcore hracum pro mensi oddech. Litovat nebudete a zabava bude zarucena!

 38. Shark
  4 z 5

  :

 39. lotr
  5 z 5

  :

 40. orsej@centrum.cz
  4 z 5

  :

 41. tučňák
  5 z 5

  :

 42. REM
  4 z 5

  :

 43. Richmond
  2 z 5

  :

 44. Sinka
  5 z 5

  :

 45. pogo
  4 z 5

  :

 46. Agáta
  5 z 5

  :


  Na úvod musím říci, že Doba kamenná se mi opravdu moc líbí – grafické zpracování je vynikající, herní materiál ze dřeva a vtipně zpracovaný, dokonce i krabice má přihrádky a vrcholem luxusu je kožený kelímek pro případ vrhnutí. Spolu s Elfenlandem určitě nejhezčí hra co máme doma.
  Nicméně opět jde o variaci na téma „optimální alokace prostředků pro maximalizaci benefitu“, česky: „jak nejlíp rozdělit síly, abych získal/a víc než ostatní“. Stejné téma mají třeba Vikingové, Sankt Petěrsburg, PuertoRico, Niagara a jistě i mnoho dalších.
  Tahle hra je specifická poměrně velkým podílem náhody a tím, že každý hraje hodně sám za sebe (taktika protihráče nemusí být až tak důležitá, zejména při hře ve dvou). Je výborně hratelná, pravidla se dají lehce pochopit.
  Pokud ale hledáte něco, co doma ještě nemáte, dobře si nákup rozmyslete. Škoda, že Doba kamenná přišla právě teď – před pár lety by mohla mít úspěch Osadníků. Je to dobrá hra, ale jen jedna z řady hodně podobných.

 47. mesires
  5 z 5

  :

 48. Láďa Smejkal
  4 z 5

  :

  Slyšeli jste již o hře Doba kamenná? Že ne, nedivím se. Zmíněná hra se nachází teprve ve fázi dolaďování a přípravy výroby. Přesto již nyní získává zaslouženou pozornost hráčů. Díky firmě Mindok, která připravuje českou verzi hry současně s německým, anglickým a francouzským vydáním, jsem měl možnost si hru v její téměř finální podobě vyzkoušet.

  Článek s recenzí hry najdete v sekci článků.

 49. Matěj Baťha
  3 z 5

  :

 50. Jaromír Kovařík
  5 z 5

  :

Přidat hodnocení hry