Agricola

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
34

Originální název:
Agricola
Rok vydání:
2007
Počet hráčů:
1 až 5
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 12 let.
Doba hraní:
Dlouhotrvající hra – 60 až 120 minut

Katalogové číslo: 12400. Kategorie: . Štítky: , , .

Popis hry

„Agricola“ je latinský výraz pro farmáře. Malé hospodářství – dřevěná chýše se dvěma místnostmi a dva lidé, kteří v této chýši žijí. To je základ této hry, která vás přenese do těžké doby 17. Století, kdy si lidé na farmách museli sami zaopatřit své živobytí. Čeká vás pěstování zemědělských plodin, chov zvířat, různé profese – prostě spousta věcí, které se na takové farmě mohly odehrávat. A to vše na pozadí originálních a téměř dokonale vyvážených herních mechanismů.

Rozšíření hry Agricola:

Další informace

Počet hráčů

1 až 5

Věk hráčů

Od 12 let

Doba hraní

Delší hra – 60 až 120 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

2007

Míra náhody

3 – malý podíl náhody

Míra interakce

3 – ustálená komunikace

Míra složitosti

3 – rozvinutá

Míra humoru

3 – hra má k humoru blízko

Doporučení rodiny

Není známo nebo nedokážeme zařadit.

Doporučení hráče

Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti.

Výrobci

Lookout Games, MINDOK

Autoři

Uwe Rosenberg

Hra/Rozšíření

Samostatná hra

Pravidla:

Odkazy:

Pomůcky:

480 hodnocení k Agricola

 1. hromadalidi
  5 z 5

  :

  Velmi atraktivní hra, super prostředí, spousta komponent dovedených skoro k dokonalosti. Pravidla sice vypadají složitě, ale dají se pochopit na první přečtení a případné mouchy vyženou opakované hry. Hra je dobře hratelná i ve dvou hráčích, ale samozřejmě ve více lidech nabízí nové a zajímavější taktické možnosti, při tom však její hrací čas nepatří k nejvyšším. Není nic příjemnějšího než si při nedělním odpoledne vychovat tři ovce, dvě prasátka a jednu kravičku a následně s nimi nasytit svojí stále hladovou a více a více hlav čítající rodinu. Neb i člověk středověku musel zažehnávat svoje základní životní potřeby. 🙂

 2. pecovarhy
  5 z 5

  :

  Agricola je hrou, ktorú si radi vyložíme na stôl kedykoľvek, celá rodinka. Niekto by mohol namietnuť abstraktnosť prevedenia témy stredovekého roľníčenia. Z nadšených reakcií mojich detí, ale aj spokojnosti mňa samotného, však môžem potvrdiť, že hra má (aj vďaka komponentom) svoje osobitné čaro.

 3. XiQiX
  3 z 5

  :

  Tato velmi populární hra mě velmi zklamala. Prostředí hry na mne působilo atraktivně, ovšem po otevření krabice jsem byla celkem zklamaná nenápaditým zpracováním. Po odehrání několika her se bohužel dostavilo i zklamání ze samotné hry. herní mechanismus je těžkopádný a zdlouhavý. Ve většině počtu hráčů v podstatě ani nelze pořádně hrát. Tedy člověk spíš čeká kam ho hra posune a co na něj zbyde. V podstatě hráč hrát ani nemůže, pouze sleduje kam ho hra táhne a takovýto tip hry mne absolutně nebaví. Jediná varianta, kdy mne hra opravdu bavila, když jsem hrála sama pouze proti hře, pak byl herní systém funkčí. Hru jsem hrála pouze v základní sestavě, bez rozšíření. Věřím, že s rozšířeními bude hra zábavnější a proto si jí ráda někde zkusím zahrát s rozšířeními, ale domu si ji pořizovat nehodlám, protože nejsem zatím přesvědčená o jejích kvalitách.

 4. Pepogn
  4 z 5

  :

  Ačkoliv se jedná o hru již poměrně vousatou, drží se spolu s rozšířeními na špičkách různých žebříčků. Já jsem měl tu čest hrát základní hru plus pár karetních rozšíření k tomu a musím říct, že se tomu nelze divit. Hra je velmi komplexní a je v ní řada cest, kterými se lze ubírat. Hra rovněž vyvolává neustálý nedostatek akcí který nutí hráče k tomu dělat ne to, co by bylo nejlepší, ale to, co nebude nejhorší.
  Samozřejmě, tato hra není pro každého, naučit se ji hrát dobře chvilku trvá a rozdíl mezi zkušenými hráči a začátečníky je markantní. Závěry o nudnosti a nezáživnosti či naopak dokonalosti je třeba vynášet až po několikerém zahrání.
  Já říkám, že Agricola nudná není, ale na každodenní hraní taky ne, jednou za čas však dokáže udělat radost a prověřit mozkové závity.

 5. Kentril
  5 z 5

  :

  Vzpominam si, jak se o tetro hre mluvilo jeste hodne dopredu nez mela vyjit. Bylo to velky hit a dodneska se drzi na spickach zebricku. Je to strategicka hra zasazena do prostredi venkova a je velmi dobre vyvazena jak pro 2, tak pro 5 hracu. Pravidla nejsou slozita, ackovil k vitezstvi potrebujete hodne dopredu planovat. Bajecna je v tom, ze obsahuje opravdu spoustu karet a pri kazde partii dostanete jine karty. Cimz vetsina urci, kterym smerem se mate vydat. Zde neni temer zadny prvek nahody, tak je to plne na vas, jak hru budete hrat. Verim, ze kdo ma rad deskovky tohoto tipu, si tuto hru zamiluje.

 6. Vladislavs2
  3 z 5

  :

  Rosenbergovky mám rád, ale tahle ač je to klasika u mě zrovna nevede!

 7. Myšák
  5 z 5

  :

  Perfektní hra

 8. Pedestrian
  4 z 5

  :

  Velmi kvalitní hra, s množstvím různých možností jak hrát. Dobrá simulace budování farmy, ale není vůbec zábavná, je suchá, počítací

 9. Charlotta
  5 z 5

  :

 10. pipina
  4 z 5

  :

 11. nelus
  4 z 5

  :

 12. skleník
  3 z 5

  :

 13. Dave
  5 z 5

  :

 14. koczanska
  4 z 5

  :

 15. Fargo
  5 z 5

  :

 16. Adda
  5 z 5

  :

 17. silenypavel
  4 z 5

  :

 18. Pedestrian
  4 z 5

  :

 19. Agricolař
  5 z 5

  :

 20. profafix
  5 z 5

  :

 21. Mala
  5 z 5

  :

 22. Josef M.
  5 z 5

  :

 23. Martin Choděra
  3 z 5

  :

 24. robkin
  4 z 5

  :

 25. Agrael
  5 z 5

  :

 26. ladcu
  4 z 5

  :

 27. Dandy
  5 z 5

  :

 28. MammuT
  4 z 5

  :

 29. marciska
  4 z 5

  :

 30. janapo
  4 z 5

  :

 31. littleturtle
  4 z 5

  :

 32. V69
  4 z 5

  :

 33. TuliMrkev
  2 z 5

  :

 34. Blackhex
  4 z 5

  :

 35. kajakarlik
  5 z 5

  :

 36. Vašek
  4 z 5

  :

 37. Axle
  5 z 5

  :


  Agricola je pro mě zatím jednoznačně nejlepší stolní deskovou hrou jakou jsem hrál. Už v základní verzi nabízí tolik možností a než se vám v ruce během jednotlivých her vystřídají všechny kombinace karet profesí a vybavení, dá to nějakou chvíli. Právě to, že máte v každé hře karty jiné, nutí vás to přemýšlet a taktizovat a pokaždé pak máte jiný zážitek. Nejvíc vás pak uspokojí, když vyhrajete s kartami, o kterých si zpočátku myslíte že to nejde…

  Když začnete hru vysvětlovat úplnému nováčkovi, postupně na vás valí oči víc a víc a v hlavě se mu nejspíš honí, do čeho se to zase namočil. Ale stačí jedna hra, princip je pochopen a pak chce hrát znovu a znovu. Takže rada pro všechny začínající hráče! Nenechte se odradit tím, že ze začátku vůbec nerozumíte pravidlům, zahrajte si jednou a uvidíte sami, že to nakonec není tak složité jak se zdálo! 🙂

  Moc se mi také na hře líbí všechna ta dřevěná zvířátka, ohrádky, žetony atd. a všechny desky herního plánu, díky kterým hned poznáte, že nehrajete „“jen nějaké obyčejné““ Člověče, nezlob se. Je tedy pravda, že když se hra celá rozloží, je pro ní potřeba dost místa, ale to se vždy najde 🙂

  Celkově mohu hru jen a jen doporučit

 38. gutalin
  4 z 5

  :

 39. Gabebara
  5 z 5

  :

 40. Romi
  5 z 5

  :

 41. Mrkew
  5 z 5

  :

 42. hrazda
  4 z 5

  :

 43. jonascz
  4 z 5

  :

 44. anupinka
  5 z 5

  :


  I když je hra celkem nákladná, určitě stojí za to. Stojí za to pro všechny, kteří mají hodně volného času, velký stůl a chuť pořádně taktizovat a kombinovat. Hodně volného času proto, že i ve dvou hráčích trvá hra i s přípravou tak hodinu a půl a samozřejmě čím víc hráčů, tím delší hra. Velký stůl proto, že rozložená Agricola zabere dost místa a ještě musíte kolem poskládat kartičky, žetonky, atd. A chuť taktizovat a kombinovat je u této hry naprosto nezbytná, bez plánů a taktiky se nikam nedostanete. Agricola není hra, kterou můžete kamkoliv vzít a s kýmkoliv hrát. Její krabice je velká a těžká (protože je celá plná materiálu, jehož množství při prvním otevření může až děsit :). Je ale třeba uznat že materiál je vyroben kvalitně a hezky, nad figurkami zvířat se vždy vyloženě rozplývám). Také je to hra celkem komplikovaná na vysvětlení. Z pravidel se dá hodně pochopit, ale je jich opravdu mnoho a ze začátku pro mě bylo velice obtížné si je zapamatovat a dokázat je používat. (Velkým usnadněním pro mě bylo, když jsem si přečetla diskuzi na těchto stránkách o hře Agricola. Vysvětlily se mi tak různé nejasnosti v pravidlech a kolikrát jsem zjistila, že jsem některé věci pochopila úplně špatně.) No ale když se prokoušete přes tyto těžké začátky, tak musím uznat, že Agricola je hra, která nezná bratra (nebo spíše sestru :). Já osobně jsem lepší taktickou hru ještě neviděla. Můžete v ní dělat tolik věcí: obdělávat pole, mít ohrady se zvířaty, rodit nové potomky… Ale samozřejmě hra má omezený počet kol a vše se stihnout nedá. Právě proto je tak těžká, protože se musíte rozhodnout, co pro vás bude nejlepší, abyste vždy dokázali nakrmit hladovou rodinu a přitom získali co nejvíce bodů. Ale radím vám dobře: Pokud splňujete podmínky, které jsem popisovala na začátku, rozhodně nebudete zklamaní, když si Agricolu pořídíte.

 45. Eva88
  5 z 5

  :

 46. Veronika
  4 z 5

  :

 47. ton
  4 z 5

  :

 48. Pavel
  5 z 5

  :

 49. Aulus
  5 z 5

  :

 50. Pája
  2 z 5

  :

Přidat hodnocení hry