Pilíře Země

Pořadí v žebříčku BoardGameGeek:
311

Originální název:
Die Säulen der Erde
Rok vydání:
2006
Počet hráčů:
2 až 4
Věk:
Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 10 let.
Doba hraní:
Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut
Doporučení rodiny:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.
Doporučení hráče:
Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne.

Popis hry

Na začátku 13. století začala stavba největší a nejkrásnější katedrály v Anglii. Hráči jsou stavitelé, kteří se snaží co nejvíce se na stavbě podílet, což jim přináší cenné body.

Další informace

Míra náhody

3 – malý podíl náhody

Počet hráčů

2 až 4

Věk hráčů

Od 10 let

Doba hraní

Středně dlouhá hra – asi 30 až 70 minut

Počeštění

Kompletně česká hra dostupná v ČR

Rok vydání

2006

Míra interakce

3 – ustálená komunikace

Míra složitosti

3 – rozvinutá

Míra humoru

2 – spíše seriózní hra s prvky humoru

Doporučení rodiny

Asi nebudete zklamáni.

Doporučení hráče

Asi nebudete zklamáni.

Výrobci

ALBI, KOSMOS

Autoři

Michael Rieneck , Stefan Stadler

– Funagain Gameweb
– BoardGameGeek
– Svět deskových her
– Možnost nákupu na Slovensku.
– Pravidla hry

180 hodnocení k Pilíře Země

 1. Zepheer
  4 z 5

  :

 2. dajo
  4 z 5

  :

 3. PJ
  4 z 5

  :

 4. zasa
  4 z 5

  :

 5. Ratman
  4 z 5

  :

 6. Ladik81
  5 z 5

  :

 7. budkin
  4 z 5

  :

 8. jpmce
  4 z 5

  :

 9. Kveton.T
  5 z 5

  :

 10. sweettom
  3 z 5

  :


  Původně jsem neměl v úmyslu nějak hodnotit tuto hru, ale několik zde napsaných názorů a především přirovnání ke hře Caylus tento můj úmysl změnilo.
  O hře samotné zde bylo již napsáno mnohé, takže mohu jen potvrdit, že nejkladnější dojem okamžitě vyvolá opravdu velmi vydařený hrací plán a vlastně veškerý herní materiál. Hra probíhá v šesti kolech z nihž v každém v podstatě nezávisle na sobě se snažíte těžbou či nákupem různých surovin a jejich použitím získat co nejvíce výherních bodů. Je třeba si přitom dávat pozor na některé negativní prvky, jako je vybírání daní, náhodné události a samozřejmě hra soupeřů. Ovšem pozor, v momentě, kdy si vše pečlivě naplánujete, připravíte těžbu, řemeslníky a peníze, vstoupí takřka uprostřed každého hracího kola do hry velmi silně náhoda a to v podobě tahání stavitelů z pytlíku. Čím více hráčů, tím větší zářez se zde dá očekávat. Ano, chápu, že pro mnoho hráčů je právě toto okamžik, kdy hra získává pro ně svou zajímavost. Jen bych tu chtěl varovat právě milovníky hry Caylus, kde náhoda nemá místo a hra se mnohdy podobá spíše šachové partii. Shrnuto a podtrženo, Pilíře Země je hra na pohled velmi pěkná, je příjemné jí hrát, ale nemyslím si, že je to to pravé pro milovníky strategií typu Puerto Rico, či Caylus.

 11. Sam
  5 z 5

  :

 12. Yuri
  3 z 5

  :

 13. Sandy.czcz
  5 z 5

  :

 14. DwarfMan
  4 z 5

  :

 15. Martin
  4 z 5

  :

 16. Křepelka
  4 z 5

  :

 17. Pivrn
  5 z 5

  :

 18. a.r.p.i
  5 z 5

  :

 19. jakub
  2 z 5

  :

 20. mfc
  4 z 5

  :

 21. ond
  2 z 5

  :

 22. pecovarhy
  5 z 5

  :

 23. Acer
  4 z 5

  :

 24. Mariano
  4 z 5

  :

 25. RionMerist
  4 z 5

  :

 26. paladin91
  4 z 5

  :

 27. Ranca
  4 z 5

  :

 28. richie
  4 z 5

  :

 29. sirio
  4 z 5

  :

 30. Veronika
  4 z 5

  :

 31. Martin
  5 z 5

  :


  Po rozbalení na mne čekalo konečně po dlouhé době milé překvapení a to u designu hry. Je vidět, že si na jejím provedení dal autor dostatečně záležet a hrát hru která je dobře vymyšlená a zároveň pěkná, je jedno velké plus.

  Samotná hra je velmi vyvážená ikdyž je zde malý prvek náhody. Svým herním
  systémem mi připomíná výtečný Caylus a Portoriko. Hra je rozdělena do 6-ti kol,
  ta jsou pevně dána a po šestém kole je konec hry. Každé z těchto kol se dělí
  na tři fáze.
  Můžete si říci, že je to málo, ale když jsme ji hráli ve třech tak nás jedna hra
  vyšla na hodinu. Ve čtyřech to může být hodina a půl.
  Pravidla hry nejsou vůbec náročná, když je jednou pochopíte, tak už se ve hře
  „“neztratíte““.

  Průběh hry je velmi svižný. Jak jsem již psal v jednom kole jsou „“jen 3 fáze““, takže
  kola letí jedno za druhým. Musíte se rozhodnou kdy budete chtít více zlaťáků a
  kdy naopak za získané zboží dostat více výherních bodů. Protože je ve hře malé
  procento náhody, tak se i její směr občas zajímavě stočí jinam a vy musíte
  okamžitě reagovat.
  Hlavně díky této náhodě (tahání stavitelů z pytlíku) je hra daleko zábavnější.

  Nemohu jinak než tuto hru všem doporučit, pokud máte rádi Caylus, ale chtěli
  byste občas něco lehčího, tak tato hra je přesně pro vás.

 32. Lapo
  3 z 5

  :

 33. Shako
  5 z 5

  :

 34. Pelly
  3 z 5

  :

 35. dilli
  3 z 5

  :

 36. Kreator
  4 z 5

  :

 37. Gally
  4 z 5

  :

 38. Stanley
  4 z 5

  :

 39. murphy
  4 z 5

  :

 40. Basic
  3 z 5

  :

 41. Shark
  3 z 5

  :

 42. leech
  5 z 5

  :


  Pilíře země je hra vytvořená na základech historického románu Kena Folletta. Hodně může připomínat „složitější“ Caylus, ale nepatrně rychlejší. Hry mají zvyšující se spád a všechny, které jsem hrál byly napínavé po celou dobu.

  Hra vyšla kompletně přeložena do češtiny a to včetně hrací desky a karet.

  Hrací deska je kouzelná – shora viděná vesnička s katedrálou ve středu. Karetní grafika je kvalitou někde u Faiducciho her (Citadela apod.). Nechybějí dřevěné kostičky surovin, stavitelů/dělníků (kteří připomínají figurky z Carcassonne) a ukazatele skóre – musím si postěžovat, že jsem měl jeden žetonek poškozený, ale na to už jsem si zvykl i v Carcassonne, kde mám „invalidního“ panďuláka. A hlavně 6 dílů katedrály jejíž stavba ukazuje kola hry.

  Osm barevných stránek pravidel s mnoha obrázky a příklady vám za chvilku pomohou ovládnout pravidla a můžete je vysvětlit ostatním…
  Tady je stručný nástin:
  – počet hráčů: pro hru je 2-4 a myslím, že je hra zábavná v jakémkoliv počtu, při hře 4 hráčů je nedostatek surovin a naopak hra ve dvou je víc oddychová (proto ji miluje i moje přítelkyně ?)
  – dělníci: těží důležité suroviny (pomocí karet) a ti, kteří se v daném kole neuplatnili mohou vydělávat penízky. Každý hráč má k dispozici 12 dělníků
  – stavitelé: tvoří nejzajímavější část hry. Jsou vhozeni do plátěného pytlíku (jež je součástí balení) a hráčí je umisťují na několik míst na hrací ploše. Tito pak poskytují výhody danému hráči – např. 2 vítězné body či dělníci navíc…
  Vše má svou posloupnost a platí se penězi.
  – řemeslníci: proměnují vaše suroviny na vítězné body a v průběhu hry je získáváte ve formě kartiček. Jsou tu ovšem i speciální, kteří vám poskytují penízky a dokonce body bez útraty surovin
  – karty událostí: (je jich 8) a jedna ze šesti pro každou hru se otočí na začátku kola a ovlivní dění ve hře a to jak pozitivně, tak negativně
  – karty výhod: získáte jen postavením stavitele na Kingbridge a ty vám umožní získat nějaký benefit a to buď jednorázově či napořád

  I když je štěstí jeden z faktorů hry (míchání kartiček a tahání náhodných stavitelů), určitě vás smůla nedovede k prohře… Myslím si naopak, že to dělá každou hru jinou a zajímavou. Donutí vás stále k novým strategiím ?

  Pilíře Země bych doporučil všem, kteří hledají zábavnou hru se zajímavým tématem, krásnými součástkami a přehršlí strategie. JDĚTE DO TOHO!

 43. tučňák
  4 z 5

  :

 44. REM
  4 z 5

  :

 45. vod5ka
  4 z 5

  :

 46. Rubic(k)
  4 z 5

  :

 47. Mirunak
  4 z 5

  :

 48. tonda007
  3 z 5

  :

 49. Agáta
  3 z 5

  :

 50. Roy
  4 z 5

  :


  Na počátku bylo slovo. Respektivě slov několik, poskládaných v dosti objemnou knihu. Knihu čtivou, napínavou a dokonale uspokojující své čtenáře.
  A potom přišla hra, stejně jako kniha objemná – plná různých komponentů, od velkého hracího plánu, přes figurky, karty a různobarevné žetony, po dřevěné dílky potřebné ke stavbě katedrály. A samozřejmě byla (a stále i po několikerém hraní pořád je) dobře hratelná, napínavá a dokonale uspokojující své hráče.
  S knihou Pilíře Země má hra samozřejmě společné téma a tím je stavba katedrály. Této akce se účastní všichni (2-4) hráči dohromady za pomoci svých dělníků a stavitelů (figurky) a najímáním potřebných řemeslníků (karty). Jisté výhody nám přinášejí i postavy (karty) vystupující v příběhu autora knihy Kena Folletta a nečekaně se vše odehrává i v reáliích tohoto románu. Tato hra je prostě pro fanoušky knihy jakousi nezbytností.

  Po otevření velké krabice nás na první pohled zaujal hrací plán. Ten je dosti rozlehlý a pro jeho rozložení a vyložení dalších herních komponent je zapotřebí poněkud větší stůl (jídelní). Tento plán je vlastně jakási mapa nebo obraz krajiny, v níž najdeme například hrad Shiring, královské ležení, pískovnu kamenolom, biskupství, tržiště a samozřejmě staveniště samotné katedrály.
  Další důležitou součástí hry jsou karty. Těch je tu několik druhů, karty řemeslníků, surovin, událostí a výhod. Karty i hrací plán jsou vybaveny opravdu nádhernými obrázky a tím tato záležitost v naší rodině právem získala titul nejkrásnější hra.
  Také ostatní součásti hry jsou v kvalitním provedení. Šest dílků katedrály (hraje se na šest kol a v každém se postaví jeden dílek), figurky dělníků a stavitelů, hrací kostka a žetony, to vše je vyrobeno ze dřeva ve vhodném barevném provedení.

  Nebudu se tu rozepisovat s pravidly, to by bylo na dlouho, neboť ta jsou poměrně obsáhlá, na první pohled složitá, ale vcelku rychle stravitelná. Každé kolo hry se skládá z mnoha tahů, které jsou ale přehledně popsány přímo na hracím plánu. Nakupují se řemeslníci a suroviny, posílají se stavitelé zaujmout vhodná strategická místa na plánu, získávají se výhody od hry vstupujících postav, vydělávají se peníze a v neposlední řadě se získávají vítězné body – kdo jich má po šesti kolech nejvíc, samozřejmě vyhrává.
  Hra nabízí několik možností, jak vítězné body získávat a je vždy na hráči, jaký postup v každém kole zvolí. Víc než nějaká předem připravená strategie, se v této hře osvědčí dobrá reakce na vzniklou situaci. Svůj úkol tu má i určitá dávka náhody, která dokáže hru vhodně okořenit. Na krabici je uveden doporučený věk od dvanácti let, ale dokáže ji s přehledem zahrát i náš sedmiletý syn (a ne, že by mu se mu nedařilo).

  Shrnutí:
  + nádherné zpracování
  + dobrá a variabilní hratelnost
  + rychle pochopitelná, ač obsáhlá, pravidla
  + velká návaznost na stejnojmenou knihu
  – velký hrací plán, na hraní je třeba větší stůl
  – hodně komponentů znamená delší přípravu hry a následné uklízení
  – velká krabice (kam to mám všechno dávat?)

Přidat hodnocení hry